Рішення № 11357381, 20.09.2010, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
20.09.2010
Номер справи
3414-2010
Номер документу
11357381
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.

РІШЕННЯ

Іменем України

20.09.2010Справа №2-4/3414-2010 За позовом Фізичної особи-підприємцяОСОБА_1(АДРЕСА_1)

До відповідача 1) Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради (95000, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15);

2) Сімферопольської міської ради (95000, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15)

За участю третьої особи - Комунального підприємства Житлово-експлуатаційного об'єднання Желєзнодорожного району м. Сімферополя (95006, м. Сімферополь, вул. Дзюбанова, 13)

про визнання незаконними дії та спонукання до виконання певних дій

Суддя І.К.Бєлоглазова

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача представник ОСОБА_2., дов. від 10.09.2009 р.

Від першого відповідача представник Межибецький Ю.І., дов. від 11.05.2010 р.

Від другого відповідача представник Межибецький Ю.І., дов. від 03.02.2010 р.

Від третьої особи представник не зявився

Суть спору: Фізична особа підприємець ОСОБА_1 м. Сімферополь, звернувся до господарського суду АР Крим з позовом до Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради, м. Сімферополь, та Сімферопольської міської Ради, про визнання незаконною відмови Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради від 18.04.2008 р. виконати рішення 37-й сесії 04-ого скликання Сімферопольської міської ради від 24.01.2006 р. «Про затвердження Програми приватизації обєктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2006 рік» щодо приватизації шляхом викупу ФОП ОСОБА_1. нежитлових приміщень загальною площею 78,2 кв. м., які розташовані за адресою: м. Сімферополь, вул. Долгоруковській/Толстого, 24/3, та знаходяться на балансі КП ЖЕО Желєзнодорожного району м. Сімферополя. Крім того, позивач просить суд зобовязати Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради виконати рішення 37-й сесії 04-ого скликання Сімферопольської міської Ради від 24.01.2006 р. «Про затвердження програми приватизації обєктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2006 рік», підготувати документи та провести необхідні заходи щодо приватизації шляхом викупу ФОП ОСОБА_1. нежитлових підвальних приміщень загальною площею 78,2 кв. м., які розташовані за адресою: м. Сімферополь, вул. Долгоруковська/Толстого, 24/3, та знаходяться на балансі КП ЖЕО Желєзнодорожного району м. Сімферополя. Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що йому незаконно було відмовлено у приватизації зазначених нежитлових приміщень шляхом викупу, оскільки він виконав усі вимоги закону, необхідні для цього.

Відповідач Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради позовні вимоги не визнає, посилаючись на те, що на приватизацію нежитлового приміщення у м. Сімферополі по вул. Долгоруковській/Толстого, 24/3 загальною площею 78,2 кв.м. є законодавчо встановлене обмеження. Відповідно до офіційного тлумачення ст. 1 та ст. 10 Закону України « Про приватизацію державного житлового фонду», викладеного в рішенні Конституційного суду України від 02.03.04 р. №4-рп/2004, допоміжні приміщення (підвали, сараї, комори, горища, колясочні і т.д.) передаються безкоштовно в спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права загальної власності співвласників квартир багатоквартирних будинків на допоміжні приміщення не вимагає здійснення додаткових дій. Нежитлові підвальні приміщення знаходяться у власності співвласників квартир багатоквартирних будинків загальною площею, без виділення їхніх часток. Враховуючи викладене, просить у позові відмовити.

Представник Сімферопольської міської ради письмово відзиву на позов не надав. У судовому засіданні підтримав доводи Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради.

Ухвалою ГС АР Крим від 05.07.2010 р. до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено КП ЖЕО Желєзнодорожного району м. Сімферополя.

Представник КП ЖЕО Желєзнодорожного району м. Сімферополя у судове засідання не зявився, не надав суду затребуваних документів. Про час і місце слухання справи був сповіщений належним чином - рекомендованою кореспонденцією, (реєстр згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів від 21.07.2010р. та від 16.08.2010 р.).

У судовому засіданні за згодою сторін оголошувалася перерва відповідно до ч. 3 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників позивача та відповідачів, суд -

ВСТАНОВИВ:

01.12.2003 р. між КП ЖЕО Желєзнодорожного району м. Сімферополя (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (орендар) був укладений договір оренди №132 нежитлового приміщення, згідно з яким ФОП ОСОБА_1. прийняв у строкове платне користування нежитлове приміщення - підвал загальною площею 78,2 кв. м. по К.Лібкнехта, 24/3 (у даний час по вул. Долгоруковській/Толстого, 24/3) у м. Сімферополі. Вартість приміщення визначена за експертною оцінкою та складає 29635,02 грн.

У подальшому договір оренди №132 від 01.12.2003 р. неодноразово продовжувався, а саме: на підставі розпоряджень голови Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя №416 від 14.12.2005 р. строком до 14.11.2006 р., № 378 від 24.11.2006 р. строком до 15.10.2007 р., №38 від 22.01.2008 р. строком до 15.10.2008 р., №661 від 23.12.2008 р. строком до 15.10.2009 р.. №418 від 13.10.2009 р. строком до 15.10.2010 р. (а.с. 51-60).

В ході здійснення орендних відносин за зазначеним договором ФОП ОСОБА_1. були виконані узгоджені з орендодавцем невідємні поліпшення на суму 13096,00 грн., що підтверджується висновком про ідентифікацію поліпшень орендованого нерухомого майна - нежилих підвальних приміщень у жилому одноповерховому будинку, розташованому за адресою: м. Сімферополь, вул.. К.Лібкнехта, 24/3.

Висновком аудиторської фірми «Аудит-сервіс» також підтверджено, що витрати на ремонт орендованого нежилого приміщення за типовим договором оренди нежилих пиміщень №132 від 01.12.2004 р., розташованих за адресою: м. Сімферополь, вул.. К.Лібкнехта, 24/3, загальною площею 78,2 кв.м., ФОП ОСОБА_1. проведені за власний рахунок.

На підставі ст. 51 ЗУ «Про Державну програму приватизації» від 18.05.2000р. №1723-III, рішенням 37-ої сесії 04-ого скликання Сімферопольської міської ради від 24.01.2006 року №508 «Про затвердження Програми приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2006 рік» ФОП ОСОБА_1 було надано дозвіл на приватизацію зазначених підвальних приміщень шляхом викупу ( а.с. 12-15).

На звернення ФОП ОСОБА_1. до Фонду комунального майна м. Сімферополя щодо реалізації права на приватизацію обєкту шляхом викупу від відповідача отримана відповідь від 18.04.2008р., в якій Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради підтвердив факт віднесення нежитлових підвальних приміщень за адресою: м. Сімферополь, вул.. К. Лібкнехта, 24/3 до об'єктів, які підлягають приватизації шляхом викупу згідно із рішенням 37-ої сесії 4-ого скликання Сімферопольської міської ради від 24.01.2006 року №508 «Про затвердження Програми приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2006 рік», однак при цьому Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради вказав, що не має можливості провести приватизацію вказаного приміщення, посилаючись на неврегульованість правового режиму такого приміщення.

Суд вважає, що відмова Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради є незаконною та такою, що порушує права позивача, з наступних підстав:

Згідно з п. 51 Державної програми приватизації, затвердженої Законом України «Про Державну програму приватизації» від 18.05.00р №1723 - ІІІ, у разі прийняття рішення про приватизацію орендованого державного майна (будівлі, споруди, приміщення) орендар одержує право на викуп цього майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, вартістю не менш як 25 відсотків залишкової (відновної за вирахуванням зносу) вартості майна (будівлі, споруди, приміщення). Оцінка вартості об'єкта приватизації у цьому разі здійснюється із застосуванням експертної оцінки. Таке ж право одержує орендар у разі прийняття рішення про приватизацію відповідно до законодавства України.

Як вбачається з матеріалів справи, вартість підрядних робіт з ремонту орендованого приміщення загальною площею 78,2 кв. м. (підвальне приміщення) по вул. К.Лібкнехта, 24/3 у м. Сімферополі, які позивач здійснив за власний рахунок, складає 13096,00 грн. Виконані поліпшення є невідємними від орендованого нерухомого майна, що підтверджується висновком експерта.

Таким чином, вартість невідємних поліпшень орендованих нежилих приміщень, здійснених за рахунок власних коштів орендаря, складає більше 25% від залишкової вартості спірного майна.

На підставі цього рішенням 37-ї сесії Сімферопольської міської ради 04-ого скликання від 24.01.2006 року № 508 «Про затвердження Програми приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2006 рік» (а.с. 22-23), зазначені приміщення включені до переліку обєктів, що підлягають приватизації шляхом викупу ФОП ОСОБА_1.

Суд зауважує, що вказане рішення до теперішнього часу не змінено та не визнано недійсним у встановленому порядку.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень і способом, які передбачені Конституцією і Законами України.

Відповідно до ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідної території.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Підготовка об'єкта малої приватизації до продажу здійснюється органами приватизації, які: визначають ціну продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, або початкову вартість продажу об'єкта на аукціоні, за конкурсом; готують та публікують інформацію про об'єкти малої приватизації у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації; проводять у разі необхідності реорганізацію або ліквідацію державного підприємства; замовляють у разі потреби проведення екологічного аудиту. Строк підготовки об'єкта малої приватизації до продажу не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації.

Однак в порушення вказаних норм права відповідач, починаючи з моменту прийняття рішення 37-ї сесії Сімферопольської міської ради 04-ого скликання від 24.01.2006 року № 508 «Про затвердження Програми приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2006 рік», не вжив ніяких дій з проведення приватизації приміщення, чим перешкоджає позивачу у реалізації його прав. Невиконання Фондом комунального майна Сімферопольської міської ради передбачених законом функцій та рішення 37-ї сесії Сімферопольської міської ради 04-ого скликання від 24.01.2006 року № 508 тягне для позивача негативні наслідки, які виражаються у неможливості реалізувати свої права на викуп орендованого їм майна, на якій він має право відповідно до закону.

Відмова Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради в укладенні договору купівлі продажу нежилого приміщення, розташованого за адресою: м. Сімферополь, вул. К.Лібкнехта, 24/3, мотивована рішенням КСУ № 4-рп/2004 від 02.03.04р.

Однак посилання на зазначене рішення є необґрунтованим. Так, резолютивною частиною зазначеного рішення КСУ передбачено, що в аспекті конституційного звернення та конституційного представлення, положення ч.1 ст. 1, положення пункту 2 ст.10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» необхідно розуміти так:

1.1. Допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні і та ін.) передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього.

Власник (власники) неприватизованих квартир багатоквартирного будинку є співвласником (співвласниками) допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир.

Питання щодо згоди співвласників допоміжних приміщень на надбудову поверхів, улаштування мансард у багатоквартирних будинках, на вчинення інших дій стосовно допоміжних приміщень (оренда тощо) вирішується відповідно до законів України, які визначають правовий режим власності.

Дане рішення КСУ стосується тільки тих нежилих приміщень, які є допоміжними приміщеннями.

Відповідно до ст. 1 Закону «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866-ІЇЇ від 29.11.01, допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку (сходові клітини, вестибюлі, перехідні шлюзи, позаквартирні коридори, колясочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші технічні приміщення).

Таким чином, критерієм віднесення приміщення до допоміжного є призначення зазначеного приміщення для забезпечення експлуатації будинку та бутового обслуговування мешканців будинку.

Зазначене положення підтверджується також листом Фонду Держмайна України № 10-20-1155 від 30.01.2004р. «Відносно можливості приватизації підвальних приміщень».

Підвальне приміщення загальною площею 78,2 кв. м., що розташоване за адресою: м. Сімферополь, вул. К.Лібкнехта, 24/3 (вул.. Долгоруковська/Толстого, 24/3), не є допоміжними приміщеннями для даного жилого будинку у цілому, що підтверджується технічним висновком №15 ТОВ «Фірма «Юлга».

У звязку з цим відмова Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради у проведенні приватизації орендованого приміщення є незаконною, та відповідач повинен виконати рішення 37-ї сесії Сімферопольської міської ради 04-ого скликання від 24.01.2006 року № 508, підготувати необхідні документи та провести необхідні заходи з приватизації позивачем шляхом викупу нежитлових приміщень, розташованих за адресою м. Сімферополь, вул. К.Лібкнехта, 24/3 (вул.. Долгоруковська/Толстого, 24/3), загальною площею 78,2 кв. м., які перебувають на балансі КП ЖЕО Желєзнодорожного району м. Сімферополя.

При таких обставинах, суд вважає, що вимоги позивача до Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради, м. Сімферополь, підлягають задоволенню, оскільки є законними та обґрунтованими.

Що стосується вимог до Сімферопольської міської ради, то позивачем не доведено порушення або невизнання його права з боку зазначеного відповідача. Отже, в частині вимог до Сімферопольської міської ради позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У судовому засіданні 20 вересня 2010 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення у порядку ст.. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись, ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРIШИВ:

1.Позов фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м. Сімферополь до Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради, м. Сімферополь, про визнання незаконними дій та спонукання до виконання певних дій, задовольнити.

2.Визнати незаконною відмову Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради виконати рішення 37-ї сесії Сімферопольської міської ради 04-ого скликання від 24.01.2006 року № 508 «Про затвердження Програми приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2006 рік» щодо приватизації шляхом викупу ФОП ОСОБА_1., м. Сімферополь, нежитлових підвальних приміщень загальною площею 78,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Сімферополь, вул. К.Лібкнехта, 24/3 (на даний час вул.. Долгоруковської/Толстого, 24/3), які знаходяться на балансі КП ЖЕО Желєзнодорожного району м. Сімферополя.

3.Зобов'язати відповідача - Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради (м. Сімферополь вул. Толстого, 15, ЄДРПОУ 20687358) виконати рішення 37-ї сесії Сімферопольської міської ради 04-ого скликання від 24.01.2006 року № 508 «Про затвердження Програми приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2006 рік», підготувати необхідні документи та провести відповідні заходи з приватизації шляхом викупу ФОП ОСОБА_1., (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) нежитлових підвальних приміщень загальною площею 78,2 кв. м., розташованих за адресою: м. Сімферополь, вул. . К.Лібкнехта, 24/3 (на даний час вул.. Долгоруковської/Толстого, 24/3), які знаходяться на балансі КП ЖЕО Желєзнодорожного району м. Сімферополя.

4.В позові ФОП ОСОБА_1, м. Сімферополь, до Сімферопольської міської ради, м. Сімферополь, про визнання незаконними дій та спонукання до виконання певних дій, відмовити.

Повне рішення складено 24.09.2010 р.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки КримБілоглазова І.К.