Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.19
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 вересня 2010 року Справа № 2а-6486/10/1270 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Жилсервіс №4» про стягнення суми штрафних санкцій,- ВСТАНОВИВ:
31 серпня 2010 року Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому посилалося на наступне. При проведенні Стахановським відділенням інспекції Держенергонагляду у Луганській області перевірки щодо виконання Комунальним підприємством «Жилсервіс №4» вимог припису № 02/24-0018 від 10.06.2009 (акт перевірки від 16.10.2009) встановлено, що Комунальним підприємством «Жилсервіс №4» не виконані пункти №№ 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 припису від 10.06.2009 щодо усунення порушень, виявлених у процесі обстеження відповідача у встановлений термін до 10.09.09, що є правопорушенням в електроенергетиці. У звязку з цим, керуючись ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», начальником інспекції Держенергонагляду в Луганській області у відношенні Комунального підприємства «Жилсервіс №4» була винесена постанова № 02/24-0028 від 03.11.09 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 510 грн. Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України на поточний рахунок казначейства у м. Стаханов протягом 30 днів з дня отримання постанови. Постанова про накладення санкцій за порушення законодавства про електроенергетику у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови, до інспекції Держенергонагляду в Луганській області не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.
У звязку з зазначеним позивач просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України суму штрафу 510 грн.
Ухвалою суду від 03 вересня 2010 року справу призначено до розгляду у скороченому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління обєднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади»від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
Судом встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області було обстежено Комунальне підприємство «Жилсервіс №4», за результатами якого відносно відповідача було винесено припис № 02/24-0018 від 10.06.2009 про зобовязання вжити заходів щодо усунення порушень чинного законодавства. Термін виконання припису до 10.09.2009 р. (а.с. 9-10).
У жовтні 2010 року Стахановським відділенням інспекції Держенергонагляду у Луганській області проведено перевірку виконання Комунальним підприємством «Жилсервіс №4» вимог припису № 02/24-0018 від 10.06.2009. Актом перевірки від 16.10.2009 № 02/24-0018 встановлено невиконання відповідачем пунктів №№ 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 припису № 02/24-0018 від 10.06.2009 (а.с. 8).
На підставі зазначеного акту перевірки постановою начальника інспекції Держенергонагляду в Луганській області старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Вайнера Володимира Юхимовича від 03.11.2009 № 02/24-0028 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 510 грн. (а.с. 7). Копію постанови відповідач отримав 11.11.2009 (а.с. 11). Дана сума штрафу мала бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.
Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, але штраф згідно даної постанови до теперішнього часу до бюджету відповідачем не перераховано.
За таких обставин, суд вважає встановленим, що відповідачем дійсно допущено порушення законодавства про електроенергетику, а тому з нього підлягає стягненню зазначена сума штрафу.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, Законом України «Про електроенергетику», суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Жилсервіс №4» про стягнення суми штрафних санкцій задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Жилсервіс №4» (код ЄДРПОУ 31205285) в дохід Державного бюджету України (п/р №31114106700085, одержувач Держбюджет м. Стаханова Луганської області, банк одержувача ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, ід. код 24046662, код бюджетної класифікації - 21081100) заборгованість зі сплати штрафних санкцій в сумі 510 грн. (пятсот десять грн.).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяС.В. Борзаниця