Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2010 рокуСправа № 2а-1847/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - cудді Димарчук Т.М.,
при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,
за участю прокурора Гудкова М.В.,
представника позивача Драган Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського транспортного прокурора в інтересах держави в особіГоловної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України її структурного підрозділу - територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області до ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Волинський транспортний прокурор в інтересах держави в особіГоловної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку її структурного підрозділу - територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Волинською транспортною прокуратурою проведено перевірку в управлінні Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області щодо стану сплати обовязкових платежів (фінансових санкцій) до бюджету субєктами господарювання, які здійснюють перевезення пасажирів і вантажів та допустили порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Перевіркою встановлено, що 30.04.2009 року, 11.06.2009 року, 25.06.2009 року та 21.10.2009 року державними інспекторами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у м. Києві, Рівненській та Волинській області здійснювався контроль автомобільних перевізників шляхом проведення рейдової перевірки транспортних засобів на автомобільній дорозі, зокрема встановлено, що транспортним засобом марки «Мерседес-Бенц 311 CDI», номерний знак НОМЕР_1, який належить ОСОБА_2, здійснювались перевезення пасажирів по маршруту «Київ-Ковель-Київ»з порушенням транспортного законодавства, відповідальність за яке передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». На підставі актів перевірки за кожним фактом виявленого порушення законодавства про автомобільний транспорт постановами начальника територіального управління Головної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області до ОСОБА_2 застосовано фінансові санкції, а саме: постановою № 71409 від 22.04.2009 року в розмірі 1700 грн.; постановою № 71492 від 05.06.2009 року в розмірі 1700 грн.; постановою № 71516 від 21.08.2009 року в розмірі 1700 грн.; постановою № 71695 від 11.11.2009 року до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700 грн. Загальна сума штрафних санкцій, застосованих до ОСОБА_2 за порушення законодавства про автомобільний транспорт, становить 6800 грн. Оскільки штрафні санкції відповідачем не оскаржені та в добровільному порядку не сплачені, просить стягнути з відповідача вказану суму заборгованості.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача адміністративний позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та просили його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не прибув повторно, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с.48, 52), причини неприбуття до суду не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності не заявив. Оскільки відповідно до статті128 Кодексу адміністративного судочинства України повторне неприбуття в судове засідання відповідача, який не є субєктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, не перешкоджає розгляду справи, тому справу розглянуто та вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.
У письмових запереченнях від 17.08.2010 року відповідач позовних вимог не визнав та вказав, що не є автомобільним перевізником у розумінні положень Закону України «Про автомобільний транспорт», оскільки будь-яких послуг з перевезення пасажирів чи вантажів транспортним засобом не надає, найманих працівників не має. Транспортний засіб марки «Мерседес-Бенц», номерний знак НОМЕР_1 належить йому на праві приватної власності і використовується для власних потреб, в тому числі і для поїздок за межами Волинської області. Він надав право керування вказаним транспортним засобом іншим особам і не може нести відповідальність за їх дії, оскільки не перебуває з ними у трудових відносинах. Вважає не доведеними факти надання нерегулярних пасажирських перевезень, оскільки працівниками автотрансінспекцій не встановлено, що вищевказаним транспортним засобом виконувались перевезення пасажирів на замовлення юридичної чи фізичних осіб з оплатою таких послуг, з укладенням договорів тощо. Він неодноразово надавав письмові пояснення позивачу про те, що транспортний засіб марки «Мерседес-Бенц», державний номер НОМЕР_2 використовується для особистих потреб, але його пояснення не були прийняті до уваги. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що 30.04.2009 року працівниками територіального управління Головавтотрансінспекції у м. Києві проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання пасажирських перевезень. В ході перевірки встановлено, що із розміщеним трафаретом на передньому лобовому склі «Київ-Ковель-Луцьк», який вказує напрямок руху у водія транспортного засобу марки “МерседесБенц ”, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить приватному підприємцеві ОСОБА_2, неоформлені дорожній лист, ліцензійна картка, договір із замовником транспортних послуг та документи про оплату транспортних послуг. За результатами перевірки складено акт від 30.04.2009 року. Водій від підпису та пояснень відмовився.
Постановою начальника територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області № 71409 від 22.06.2009 року за порушення законодавства України про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч.1 ст.60 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про автомобільний транспорт”, до ОСОБА_2 застосована фінансова санкція в сумі 1700 грн. та винесено припис № 21459 від 22.06.2009 року щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Припис та копія постанови про застосування фінансових санкцій з розясненням порядку їх оскарження направлялась поштою ОСОБА_2 та згідно відмітки про вручення рекомендованого поштового відправлення отримані особисто відповідачем 25.06.2009 року.
11.06.2009 року працівниками територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, якою встановлено, що надаючи послуги з перевезення пасажирів за маршрутом «Ковель-Київ»у водія ОСОБА_3 транспортного засобу марки “МерседесБенц ”, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, належного приватному підприємцеві ОСОБА_2 на момент перевірки неоформлені дорожній лист, ліцензійна картка, договір із замовником транспортних послуг та документи про оплату транспортних послуг, хоча у салоні автомобіля знаходилося сім чоловік. За результатами перевірки складено акт № 140177 від 11.06.2009 року із зазначенням виявлених порушень. В даному акті є пояснення водія ОСОБА_3 про те, що документи знаходяться у власника.
На підставі вказаного акту перевірки постановою виконуючого обовязки начальника територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області № 71492 від 05.08.2009 року до ОСОБА_2 за порушення законодавства України про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч.1 ст.60 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про автомобільний транспорт”, застосована фінансова санкція в сумі 1700 грн. та винесено припис № 21598 від 05.08.2009 року щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Припис та копія постанови про застосування фінансових санкцій з розясненням порядку їх оскарження направлялась поштою ОСОБА_2 та згідно відмітки про вручення рекомендованого поштового відправлення отримані особисто відповідачем 25.08.2009 року.
25.06.2009 року працівниками територіального управління Головавтотрансінспекції у м. Києві під час перевірки дотримання перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт складено акт від 25.06.2009 року в якому зазначено, що водій ОСОБА_3 керуючи транспортним засобом марки “МерседесБенц ”, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить ОСОБА_2, надавав нерегулярні послуги з перевезення пасажирів по маршруту «Київ - Ковель»про що свідчив трафарет на лобовому склі автомобіля. На час перевірки у водія транспортного засобу неоформлені дорожній лист, ліцензійна картка, договір із замовником транспортних послуг та документи про оплату транспортних послуг. На підставі даного акту перевірки постановою виконуючого обовязки начальника територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області № 71516 від 21.08.2009 року до ОСОБА_2 застосовано фінансову санкцію в розмірі 1700 грн.
Копія постанови про застосування фінансових санкцій з розясненням порядку її оскарження направлялась ОСОБА_2 рекомендованим листом з повідомленням про що свідчить витяг з реєстру згрупованих поштових відправлень від 21.08.2009 року.
21.10.2009 року інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області проведено перевірку дотримання транспортними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт. За результатами перевірки складено акт № 76740 від 21.10.2009 року в якому зазначено, що на стоянці транспортних засобів на привокзальній площі м. Ковеля на лобовому склі транспортного засобу марки “МерседесБенц ”, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, належного приватному підприємцеві ОСОБА_2 розташований трафарет із зазначенням нерегулярних пасажирських перевезень по маршруту «Ковель-Київ». У водія транспортного засобу відсутні та неоформлені дорожній лист з відміткою про проходження передрейсового медичного огляду водія та технічного стану автомобіля, ліцензійна картка, страхові поліси на пасажирів, договір із замовником транспортних послуг та документи про оплату транспортних послуг, відсутні узгодження державної автомобільної інспекції та Головної автомобільної інспекції на нерегулярні перевезення.
На підставі вказаного акту перевірки постановою начальника територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області № 71695 від 11.11.2009 року до ОСОБА_2 за порушення законодавства України про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч.1 ст.60 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про автомобільний транспорт”, застосована фінансова санкція в сумі 1700 грн. та винесено припис № 21959 від 11.11.2009 року щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Припис та копія постанови про застосування фінансових санкцій з розясненням порядку їх оскарження направлялась поштою ОСОБА_2 та згідно відмітки про вручення рекомендованого поштового відправлення отримані особисто відповідачем 14.11.2009 року.
Згідно із ст. 29 Закону України “Про автомобільний транспорт” від 05.0.2001 року N 2344-ІІІ (надалі Закон України N 2344-ІІІ ) автомобільним перевізником, що здійснює перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу за договором перевезення пасажира транспортним засобом, що використовується ним на законних підставах.
Відповідно до ст.34 Закону України № 2344-ІІІ автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів .
Згідно із ст.39 Закону України N 2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для нерегулярних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно абз. 3 ч.1 ст.60 Закону України N 2344-ІІІ за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону застосовується санкція у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.28 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 “Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті” фінансова санкція повинна бути перерахована субєктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Суд не приймає до уваги письмові заперечення відповідача про те, що він не є автомобільним перевізником, оскільки як вбачається з матеріалів справи він є власником транспортного засобу марки “МерседесБенц ”, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, яким регулярно надавались послуги з перевезення пасажирів, що зафіксовано у відповідних актах перевірок, проведених державними інспекторами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у м. Києві, Рівненській та Волинській області. Зокрема, в акті перевірки № 140177 від 11.06.2009 року водій ОСОБА_3 пояснив, що всі документи знаходяться у власника. Крім того, постанови про застосування фінансових санкцій до ОСОБА_2 були отримані особисто відповідачем, однак у визначеному законом порядку не оскаржувались, а тому є чинними.
Враховуючи вищевикладене та те, що рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем не оскаржувалось, на момент розгляду справи фінансові санкції не сплачені, суд вважає, що позовні вимоги законні та підлягають до повного задоволення.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про автомобільний транспорт”, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави фінансові санкції за порушення законодавства про автомобільний транспорт у розмірі 6800 грн. (шість тисяч вісімсот гривень).
Стягнуті кошти перерахувати на р/р 31118106700004 в ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014, одержувач Державний бюджет міста Ковеля 21081100, ід. код 21740379.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст, якої буде виготовлено 14 вересня 2010 року Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.М. Димарчук