Рішення № 11338886, 06.09.2010, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
06.09.2010
Номер справи
16/62-1149
Номер документу
11338886
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"06" вересня 2010 р.Справа № 16/62-1149 Господарський суд Тернопільської області

у складі

Розглянув справу

За позовом Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль

до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації, вул. Шевченка, 8, смт. Теребовля, Тернопільська область

За участю представників сторін:

Позивача: Бойко Л.О., юрисконсульт, довіреність № 4898/24 від 31.12.2009 р., Габрук А.Ф., юрисконсульт, довіреність № 4685/24 від 23.12.2009 р.

Відповідача: Колодій Т.Т., заст. начальника відділу персоніфікованого обліку, доручення № 03/2524-07 від 21.07.2010 р.

Суть справи: Ухвалою суду від 23.07.2010 р. розгляд справи було відкладено у відповідності до п.3 ч. 1 ст.77 ГПК України на 06.09.2010 р. на 10 год. 45 хв.

Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль звернулось до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації вул. Шевченка, 8, смт. Теребовля, Тернопільська область про cтягнення 4663 грн. 35 коп. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію; 102 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Як зазначає позивач в своїй позовній заяві, підставою для звернення до суду з позовом послужило те, що відповідач не відшкодував Відкритому акціонерному товариству “Тернопільобленерго” витрати в сумі 4663 грн. 35 коп. за надані пільги по оплаті за електроенергію, спожиту працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років.

В судове засідання з’явилися представники позивача, позовні вимоги підтримали повністю.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, проти позову заперечив. Відповідач до матеріалів справи подав відзив №05/2488-07 від 19.07.2010 року на позовну заяву, в якому позов нет визнав та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

В ході розгляду справи представникам позивача та представнику відповідача роз’яснено їх процесуальні права та обов’язки згідно ст.ст.20,22,81-1 ГПК України; наслідки відмови позивача від позову та укладення мирової угоди.

Технічна фіксація судового процесу у відповідності до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представників позивача та представника відповідача.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, оцінивши наявні у справі докази, суд встановив, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Теребовлянським районом електричних мереж, який є структурним виробничим підрозділом Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" в період з січня 2009 р. по травень 2010 р. постачалось працівникам міліції, які звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років, електроенергію, які оплачували її з урахуванням пільг у відповідності до Закону України "Про міліцію" № 565-XII від 20 грудня 1990 року. Управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації не погодилось із сумами вказаними позивачем в актах звіряння рахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, та не відшкодувало витрати по наданню пільг в розмірі 4663 грн 35 коп за зазначений вище період.

А відтак,Позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації про cтягнення 4663 грн. 35 коп. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію.

На підтвердження своїх позовних вимог позивач надав: належним чином засвідчені копії пенсійних посвідчень працівників міліції, які звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років; довідки про розмір грошового еквіваленту пільг по особам, які мають право на пільги; список осіб, що мають право на пільги в оплаті за спожиту електроенергію; розрахунки витрат на відшкодування збитків пов'язаних з наданням пільг за період з січня 2009 року по травень 2010 року включно; акти звіряння розрахунків за надані послуги, на які надаються пільги, між Теребовлянським РЕМ та головним розпорядником коштів місцевого бюджету за період з січня 2009 року по травень 2010 року включно; розрахунок боргу відповідача, що виник у зв'язку з невідшкодуванням витрат в повному обсязі по наданню пільг працівникам міліції, які були звільнені зі служби за віком,зворобою або вислугою років, по Теребовлянському РЕМ за станом на 01.06.2010 року; та інші матеріали.

Відповідно до частини 4 статті 22 Закону України "Про міліцію" № 565-XII від 20 грудня 1990 року, з наступними змінами, працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством. Частина 4 статті 22 Закону із змінами, внесеними згідно із Законом №107-VI від 28.12.2007 р.- зміну до частини 4 статті 22 Закону України "Про міліцію" визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р.).

Згідно частини 7 статті 22 Закону України "Про міліцію" за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Частина 7 статті 22 Закону із змінами, внесеними згідно із Законами № 2484-12 від 19.06.1992 р., № 107-VI від 28.12.2007 р.- зміну до частини 7 статті 22 Закону визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р.

До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними, частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені відповідно в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".

Із змісту зазначеної вище норми вбачається, що працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років надано право на отримання 50-відсоткової знижки плати за комунальні послуги, при цьому обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, рішенням Конституційного Суду України по справі № 1-28/2008 від 22.05.2008 р. № 10-рн/2008 визнано неконституційними.

Питання пільгової оплати за спожиту електричну енергію врегульовано пунктом 31 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 № 1357, згідно якого споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт.

У відповідності до пункту 1 Положення про Управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації, затвердженого Розпорядженням голови Теребовлянської районної державної адміністрації від 20.11.2007 року № 692, Управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації (далі - Управління) є структурним підрозділом районної державної адміністрації, що утворюється головою адміністрації, є підзвітним і підконтрольним голові державної адміністрації та відповідно Головному управлінню праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації.

Згідно пункту 3 Положення до основних завдань Управління належить виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Як визначено у підпункті 12 пункту 4 Положення Управління забезпечує цільове використання бюджетних асигнувань, передбачених на соціальний захист населення та соціальне обслуговування.

У відповідності до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здіснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" № 256 від 04.03.2002 року головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг в тому числі звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років, зокрема, працівникам міліції, а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

Згідно пункту 1 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здіснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету визначено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо пільг, зокрема, працівникам міліції, звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років, шляхом надання субсидій населенню на оплату зокрема електроенергії, за рахунок субвенцій з державного бюджету.

У відповідності до пункту 2 зазначеного Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бю.джетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.

У відповідності до пункту 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Відтак, на Управління праці та соціального захисту Теребовлянської районної державної адміністрації покладено завдання по фінансуванню заходів, передбачених відповідним бюджетом, надання пільг, встановлених законодавством України та цільове використання бюджетних асигнувань.

Доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву № 05/2488-07 від 19.07.2010 року зокрема про те, що:

- постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.96 року №879 встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг; зазначена постанова не передбачає виключень, а тому визначені цією постановою норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюються на всі категорії громадян, які відповідно до законодавства мають право на пільги; зазначена норма діє з 2008 року;

- статтею 73 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів України та статтею 71 Закону України “Про Державний бюджет на 2009 рік” надано право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до чинного законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах в межах асигнувань, передбаченими за відповідними бюджетними програмами.

- згідно листа Мінфіну від 13.08.2009 року № 31-19010-18-5/21986 у розрахунках субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг враховуються кошти на надання пільг в оплаті за спожиті житлово-комунальні послуги з урахуванням встановлених норм пільгового споживання ,

- відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов’язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються законом про Державний бюджет України, будь-які зобов’язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених цим кодексом та Законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов’язаннями. Згідно частини 5 статті 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, тобто Управління не може взятии на себе зобов’язання щодо здійснення розрахунків постачальниками послуг не в межах встановлених норм, оцінюються судом критично з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 37 частиини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України № 2542-III від 21 червня 2001 року, з наступними змінами, під субвенціями розуміють міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

У Державному бюджеті України можуть передбачатися такі міжбюджетні трансферти місцевим бюджетам: 1) дотація вирівнювання бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя, районним бюджетам та бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим та міст обласного значення; 2) субвенція на здійснення програм соціального захисту; 3) субвенція на компенсацію втрат доходів бюджетів місцевого самоврядування на виконання власних повноважень внаслідок надання пільг, встановлених державою; 4) субвенція на виконання інвестиційних проектів; 5) інші субвенції (частина 1 статті 97 Бюджетного кодексу України).

Статтею 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" N 1632-р від 26 грудня 2008 року та ст.38 Закону про Державний бюджет України на 2010 рік № v0542224-10 від 27.04.2010 р., з наступними змінами, передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги, зокрема звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції.

Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (пільговики), здійснюється уповноваженим органом, яким є зокрема Управління праці та соціального захисту населення за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117.

Згідно а.1 п.10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових носіях та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга".

Згідно п.11 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги уповноважений орган звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не проводить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей , до уточнення цієї інформації; після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга", а також складає акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга" до 15 числа подає фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад.

Згідно п.23 Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 191 від 22.02.2006 року за результатами встановлення (уточнення) суми заборгованості з пільг та субсидій ініціатор подає відповідному головному розпоряднику бюджетних коштів два примірники складеного ним акта про наявність та розмір заборгованості з пільг та субсидій; розрахунок встановленої (уточненої) суми заборгованості з пільг та субсидій, підписаний керівником або іншою уповноваженою особою ініціатора та скріплений печаткою. Головний розпорядник бюджетних коштів у семиденний строк після надходження зазначених документів повертає ініціатору погоджений ним один примірник акта про наявність та розмір заборгованості з пільг та субсидій або надсилає відмову в його погодженні із зазначенням причин.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем з дотриманням п.10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та п.23 Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, подавалися до уповноваженого органу (відповідача) розрахунки щодо вартості послуг наданих пільговикам та по два примірника актів звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між Теребовлянським РЕМ та головним розпорядником коштів місцевого бюджету за кожний місяць про наявність та розмір заборгованості з пільг, наданих звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівниками міліції.

Однак, відповідач свої завдання, покладені на нього нормами чинного законодавства не виконав, відмовився повернути позивачу кошти у зв'язку з наданням пільг по оплаті за спожиту електроенергію. Внаслідок чого утворилась заборгованість в сумі 4663 грн 35 коп за період з січня 2009 р. по травень 2010 року з відшкодування витрат позивача за надані пільги по оплаті за електроенергію працівникам міліції звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років.

Відповідно до ст.102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" п.4 ч.1 ст. 89 цього Кодексу (зокрема, видатки на державні програми соціального захисту) фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" №2017-ІІІ від 5.10.2000 року з наступними змінами визначено правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій. Статтею 19 вказаного Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Враховуючи те, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання (ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"), посилання відповідача на те, що обсяг спожитої електроенергії, на який надається 50% знижка в оплаті, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 повинен бути обмежений нормами, є безпідставним.

Отже, обсяг пільгового споживання житлово-комунальних послуг для працівників міліції та пенсіонерів МВС після 22.05.2008 р. не може бути обмежений нормами користування, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати".

Щодо посилання відповідача на статтю 73 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та статтю 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", які, як вказує відповідач не визнані Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008 неконституційними, то суд зазначає, що даними нормами закону надано право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри лише соціальних виплат, і лише тих, які відповідно до чинного законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в той час коли ст.22 Закону України "Про міліцію" встановлюється саме пільга та саме в розмірі 50-процентної знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.

Окрім того, судом враховано, що згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" саме Державному комітетові по житлово-комунальному господарству, Міністерству палива та енергетики надано право давати в межах своєї компетенції роз'яснення щодо реалізації пільг на житлово-комунальні послуги. Згідно роз'яснення департаменту електроенергетики Міністерства палива та енергетики України (лист №32-01/6-2934 від 17.12.2009 року знаходиться в матеріалах справи), постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" (із змінами і доповненнями) є підзаконним нормативно-правовим актом, нею керуються відповідні органи, установи та організації у разі, коли на це є пряме посилання в відповідних законах України, відповідно до яких споживачам надаються пільги на користування житлово-комунальними послугами. А також, зазначено, що працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або слугою років згідно з чинним законодавством надається 50% знижка по оплаті за всю спожиту електроенергію за місяць.

Відповідно до ст.ст. 33,34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, при цьому, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення 4663 грн. 35 коп. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені та підтверджені матеріалами справи .

Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 43,49,84,85 Господарського процесуального кодексу України, суд:

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації, вул. Шевченка, 8, смт. Теребовля, Тернопільська область, ідентифікаційний код 03195642 на користь Відкритого акціонерного товариства “Тернопільобленерго”, вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 00130725 –4663 грн. 35 коп. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію, 102 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в повернення сплачених судових витрат.

Видати наказ.

3.Рішення надіслати сторонам по справі.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України, через місцевий господарський суд.

Дата підписання: 13 вересня 2010 року.

Суддя