ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" вересня 2010 р.Справа № 17/63-1188
Господарський суд Тернопільської області у складі
судді Андрусик Н.О.
Розглянув у відкритому судовому засіданні господарську справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", м. Тернопіль в особі Кременецького району електричних мереж, м. Кременець Тернопільської області
до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації, м. Кременець Тернопільської області
про відшкодування 9732,36 грн. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію пільговим категоріям населення
за участю представників сторін:
позивача: Балда-Денисюк Л.М., юрисконсульт, довіреність№ 20/24 від 11.01.10р.;
відповідача: Таращук О.О., головний спеціаліст юрисконсульт, довіреність№ 991 від 14.05.10р.;
В судовому засіданні представникам сторін роз’яснено їх процесуальні права та обов’язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутності відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.
Позивач: Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго", м. Тернопіль, в особі Кременецького району електричних мереж, м. Кременець Тернопільської області, звернувся 13.07.2010р. до господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача –Управління праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації, м. Кременець Тернопільської області, про відшкодування 9732,36 грн. витрат, пов’язаних з наданням пільг в період з 01.08.2009р. по 31.05.2010р. по оплаті за електроенергію, спожиту працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років.
Позов обґрунтовується розрахунком суми понесених витрат; розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов’язаних з наданням пільг протягом серпня 2009р. –травня 2010р.; листом Кременецького району електричних мереж №449 від 02.07.2010р.; актами звірки розрахунків з 01.09.2009р. по 01.06.2010р.; листом Управління праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації №1059 від 27.05.2010р.; копією листа Міністерства палива та енергетики України від 17.12.2009р. №32-01/6-2934; іншими матеріалами.
Ухвалою господарського суду від 16.07.2010р. порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 31.08.2010р. Судове засідання відкладалося в порядку ст. 77 ГПК України на 13.09.2010р. у зв’язку з неявкою представника відповідача та необхідністю витребування додаткових доказів.
Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримав. До початку розгляду справи позивачем не заявлено додаткових клопотань, в тому числі про зміну предмета та/або підстав позову.
Згідно заяви №3326/24 від 30.08.2010р. позивачем уточнено позовні вимоги в частині ідентифікаційного коду відповідача.
Відповідач в судовому засіданні 13.09.2010р. та у відповідності до поданого відзиву на позовну заяву №1770 від 25.08.2010р. позовні вимоги заперечив, посилаючись на те, що статтею 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги, встановлено державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування, до яких належать нормативи користування житлово-комунальними послугами щодо яких держава надає пільги та встановлює субсидії малозабезпеченим громадянам і такі нормативи встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати".
Вважає, що зазначена постанова не містить виключень, а тому визначені даною постановою норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюються на всі категорії громадян, які відповідно до законодавства мають право на пільги.
Також, просить врахувати рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. у справі №10-рп/2008, яким положення п. 68 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо надання пільг в оплаті за житлово-комунальні послуги, передбачених Законом України "Про міліцію" визнано такими, що не відповідають Конституції України і додаткових вимог стосовно порядку його виконання не визначено.
Посилається також на роз’яснення Міністерства фінансів України (лист №31-19019-18-5/21986 від 13.08.2009р.) та Міністерства праці та соціальної політики України (лист №1586/0/14-10/5 від 16.02.2010р.), згідно якого у розрахунках субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату житлово - комунальних послуг враховуються кошти на надання пільг з врахуванням встановлених норм пільгового споживання. Наводить інші заперечення, просить в позові відмовити.
Позивач згідно поданої заяви №3408/24 від 02.09.2010р. заперечує доводи, викладені відповідачем у відзиві на позов та звертає увагу суду, що Законами України "Про міліцію", "Про Державний бюджет України на 2009 рік", "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не передбачено надання пільг та житлових субсидій населенню по оплаті за спожиту електроенергію, виходячи з норм її споживання.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, судом встановлено:
Відповідно до частин четвертої, сьомої статті 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством (частина четверта статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N107-VI від 28.12.2007р. - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами N 2484-12 від 19.06.92 р., N107-VI від 28.12.2007р. - зміни визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.).
До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними, частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".
Із змісту зазначеної вище норми вбачається, що зазначеним категоріям працівників міліції надано право на отримання 50-відсоткової знижки по оплаті за комунальні послуги, при цьому обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, згідно рішення Конституційного Суду України по справі №1-28/2008 від 22.05.2008 р. №10-рн/2008 визнано неконституційними.
У відповідності до вимог Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р. №1357, у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією, Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" в особі Кременецького району електромереж (позивач по справі) в період з 01.08.2009 р. по 31.05.2010 р. постачав працівникам міліції, які звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років, електроенергію, які оплачували її з урахуванням пільг у відповідності до Закону України "Про міліцію".
Підставою виникнення спору між сторонами стало питання щодо правомірності відшкодування уповноваженим органом енергопостачальній організації витрат в сумі 9732 грн. 36 коп. внаслідок постачання електричної енергії даній пільговій категорії споживачів.
Порядок відшкодування суми витрат, понесених внаслідок постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів, визначено у Бюджетному кодексі України, Законі України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", Законі України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. N117 (далі - Положення) та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 37 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України під субвенціями розуміють міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції.
У Державному бюджеті України можуть передбачатися такі міжбюджетні трансферти місцевим бюджетам: 1) дотація вирівнювання бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя, районним бюджетам та бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим та міст обласного значення; 2) субвенція на здійснення програм соціального захисту; 3) субвенція на компенсацію втрат доходів бюджетів місцевого самоврядування на виконання власних повноважень внаслідок надання пільг, встановлених державою; 4) субвенція на виконання інвестиційних проектів; 5) інші субвенції (частина 1 статті 97).
Статтею 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 38 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги, зокрема звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони тощо.
Крім того, у ст. 37 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та ст. 36 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" затверджено на відповідні роки обсяги міжбюджетних трансфертів згідно з додатками цих Законів та зазначено, що Кабінет Міністрів України може здійснювати протягом 2009 року та 2010 року перерозподіл загального обсягу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та допомоги населенню між їх видами та між місцевими бюджетами виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій та допомоги населенню.
Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (пільговики), здійснюється за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.03р. №117.
Згідно пунктів 10, 11 даного Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга". Уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; 3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга";
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем з дотриманням правил вищевказаного положення (п.п.10,11 Положення), та п.23 Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №191 від 22.02.2006р., подавалися до уповноваженого органу (відповідача) по два примірники актів звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між Кременецьким РЕМ та головним розпорядником коштів місцевого бюджету за кожний місяць (серпень 2009р. –травень 2010р.) про наявність та розмір заборгованості з пільг, наданих звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівниками міліції, що також не заперечується відповідачем у справі.
Відповідно до ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" п.4 ч.1 ст.89 цього Кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, пільги ветеранам війни і праці, допомога сім'ям з дітьми, додаткові виплати населенню на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг, компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Даним Порядком визначено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, в тому числі надання пільг працівникам міліції, звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років, шляхом надання субсидій населенню на оплату зокрема електроенергії, за рахунок субвенцій з державного бюджету (п.1 Порядку).
У відповідності до пункту 2 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів (управління, відділи та інші самостійні структурні підрозділи місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад) ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг, в тому числі звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.
Відповідно до ст.ст. 33,34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, при цьому, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Доводи відповідача щодо проведення позивачем розрахунків без врахування норм користування електроенергією до уваги господарським судом не приймаються з огляду на наступне.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Статтею 19 вказаного Закону передбачено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Враховуючи те, що виключно законами України встановлюються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання (ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"), посилання відповідача на те, що обсяг спожитої електроенергії, на який надається 50% знижка в оплаті, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. №879 повинен бути обмежений нормами, є безпідставним.
Отже, обсяг пільгового споживання житлово-комунальних послуг для працівників міліції, звільнених зі служби за віком, хворобою або вислугою років заявлені обґрунтовано і підлягають задоволенню, не може бути обмежений нормами користування, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.96р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати".
Щодо посилання відповідача на роз’яснення №1586/0/14-10/5 від 16.02.2010р. Міністерства праці та соціальної політики України, у відповідності до якого вказано про виплату пільг в межах норм, то господарський суд враховує, що згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. №879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати", право надавати в межах своєї компетенції роз’яснення щодо реалізації пільг на житлово-комунальні послуги надано Державному комітету по житлово-комунальному господарству та Міністерству палива та енергетики.
Згідно наданого позивачем роз'яснення Департаменту електроенергетики Міністерства палива та енергетики України (лист №32-01/6-2934 від 17.12.2009р.), постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. №879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" (із змінами і доповненнями) є підзаконним нормативно-правовим актом, нею керуються відповідні органи, установи та організації у разі, коли на це є пряме посилання у законах України, відповідно до яких споживачам надаються пільги на користування житлово-комунальними послугами. У роз’ясненні також зазначено, що працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або слугою років згідно з чинним законодавством надається 50% знижка по оплаті за всю спожиту електроенергію за місяць.
Не заслуговують на увагу суду також посилання відповідача на ту обставину, що програмне забезпечення Єдиного державного автоматизованого реєстру пільговиків, згідно якого здійснюється нарахування пільг, передбачає надання пільг згідно Закону України "Про міліцію" в межах норм пільгового споживання, відповідно Управління не в змозі технічно вносити зміни до програмного забезпечення, оскільки положення Закону України "Про міліцію" не містять відповідних обмежень нормами споживання, а налаштування програми ЄДАРП не може бути підставою для відмови в позові.
З огляду на викладені вище положення чинного законодавства та враховуючи відсутність в матеріалах справи належних в розумінні статті 34 Господарського процесуального кодексу України доказів проведення розрахунків уповноваженого органу, а саме: Управління праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації, м. Кременець Тернопільської області з позивачем, як підприємством, що надає послуги, позовні вимоги щодо відшкодування 9732,36 грн. витрат за надані в період з 01.08.2009р. по 31.05.2010р. пільги по оплаті за електроенергію, спожиту працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років заявлені обґрунтовано і підлягають задоволенню.
Судові витрати, згідно ст. 49 ГПК України, покладаються судом на відповідача у справі.
У судовому засіданні 13.09.2010р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду відповідно до ст. 85 ГПК України.
З огляду на наведене, керуючись Законом України "Про міліцію", Законом України "Про електроенергетику", Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", Бюджетним кодексом України, ст.ст. 1, 2, 4, 22, 33, 34, 43, 49, 82-85, 116, 117 ГПК України, господарський суд , -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації, м. Кременець Тернопільської області, вул. Словацького, 6, ідент. код 03195576, 9732,36 грн. втрат по невідшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію, 102 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", м. Тернопіль, вул. Енергетична, 2, ідент. код 00130725, в особі Кременецького району електричних мереж, м. Кременець Тернопільської області, вул. Ст. Бандери, 100А.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор - апеляційне подання, протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) “20” вересня 2010 р. рішення, через місцевий господарський суд.
Суддя