ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.04.08 Справа№ 2/299-16/78
Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В. при секретарі судових засідань Шереметі О.П.., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області
до відповідача Санітрано-епідеміологічної станції Яворівського району
про стягнення 165836,10грн.
За участю представників:
від позивача - Грицак О.О.-представник, Рущак О.О.-представник
від відповідача - не з”явився
Права і обов”язки передбачені ст.ст.49,51 КАС України присутнім представникам сторін роз”яснено. Згідно клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.
Суть спору: Позов заявлено Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області
до Санітрано-епідеміологічної станції Яворівського району про стягнення 165836,10грн. економічних санкцій.
Ухвалою суду від 15.03.2007р. відкрито провадження в адміністративній справі справу призначено до судового розгляду.Ухвалою суду від 27.03.07р. зупинено провадження у справі до вирішення в суді апеляційної інстанції аналогічної справи. 25.02.08р. поновлено провадження у справі та призначено до судового розгляду на 11.03.08р.
Розгляд справи відкладався з причин викладених в ухвалах суду від 11.03.08р. та 25.03.08р.
Представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, подали суду докази витребувані судом. Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Держінспекцією цін було проведено перевірку правильності формування та застосування тарифів на роботи і послуги, що надаються і виконуються за плату відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351, в результаті чого виявлено порушення державної дисципліни цін, в зв'язку з чим прийнято рішення про застосування економічних санкцій, яке на даний час самостійно не виконано. Перевіркою встановлено, що за період з жовтня 2005р. по травень 2006р. Яворівська РСЕС при наданні суб'єктам господарювання платних послуг застосовувала завищені тарифи за рахунок безпідставного включення в тариф на послуги податку на додану вартість, чим було порушено постанову Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351. Всього, додатково нараховано націнку у вигляді ПДВ до фіксованих тарифів у розмірі 51400,00 (розрахунок подано в додатку №13 до акту перевірки). Згідно із п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Мінекономіки України та Міністерства фінансів України від 03.12.01 р. № 298/519, (надалі –Інструкція) включення непередбачених законодавством націнок до регульованих тарифів є порушенням порядку встановлення і застосування тарифів, за які накладаються економічні санкції. Відповідно, додатково нарахований ПДВ Яворівською РСЕС є необґрунтовано - отриманою виручкою. Крім цього , перевіркою встановлено завищення тарифів на роботи і послуги, що надавались РСЕС з жовтня 2005р по травень 2006р. та оскільки в цей період СЕС керувались попередніми тарифами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351, тоді як набрали чинності тарифи, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.06р. № 662, внаслідок чого було необґрунтовано одержано виручку у сумі 3858,70 грн. Позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог №20/5-3/1204 від 25.03.08р. в якій зменшує позовні вимоги та просить стягнути з відповідача 151643,10грн.
Відповідач подав письмові заперечення на позов №967/05 від 26.03.07р., в яких заперечив позовні вимоги з наступних підстав. Згідно до змісту листа від 15.09.2003 р. №8101/5/15-2416 Державної податкової адміністрації України при здійсненні операцій що виконуються і надаються за плату установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. №1351 до ціни тарифУ (прейскуранти) на роботи необхідно додавати ПДВ. Відповідач зазначає, що відповідно до Законів України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", „Про державну податкову службу в Україні", згідно наказу ДПА України від 12.04.2003р. №176 „Про затвердження порядку надання роз”яснень окремих положень податкового законодавства", лист ДПА України від 15.09.2003 р. №8101/5/15-2416 слід вважати офіційним податковим роз”ясненням у частині нарахування ПДВ і має силу нормативного акта. Вказує на те, що оскільки в постанові КМУ від 27.08.2003р. №1351 „Про затвердження тарифів (прейскурантів) на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби" не зазначено чи є ціна зазначена в постанові фіксованою та чи включає вона в себе податки та інші податкові платежі Державна податкова адміністрація надала роз”яснення від 15.09.2003 р. №8101/5/15-2416 та від 18.11.2004р. за №12895/5/15-2416 щодо порядку оподаткування податком на додану вартість робіт і послуг, що виконуються і надаються закладами державної санітарно-епідеміологічної служби за тарифами затвердженими постановою КМУ №1351 від 27.08.2003р., згідно до якого тарифи (прейскуранти) на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби, затвердженими постановою КМУ №1351 від 27.08.2003р. без врахування податку на додану вартість, і при здійсненні зазначених операцій до ціни необхідно додавати цей податок у відповідності до вимог Закону України „Про податок на додану вартість". Також, вказує на те, що Постанова КМУ №662 від 11.05.2006р. набрала чинності 11 травня 2006 року та офіційно оприлюднена в газеті „Урядовий кур”єр” від 31.05.2006р. №100 та в Офіційному віснику України від 31.05.2006р. №20, стор.92, стаття 1465. Оскільки, постанова Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351 із змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2006р. №662, якою затверджено тарифи (прейскурант) на роботи і послуги, визначає права невизначеного кола осіб, включаючи фізичних осіб, то з врахуванням вимог ст.57 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов”язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є не чинними. Постанова Кабінету Міністрів України №662 від 11.05.2006р. набрала чинності 31.05.2006р. Тому, заявлені позовні вимоги вважає безпідставними, та просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, подані докази, заслухавши пояснення представників позивача, господарський суд Львівської області в с т а н о в и в:
Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області було проведено перевірку санітарно-епідеміологічної станції Яворівського району щодо правильності формування та застосування тарифів на платні роботи і послуги, що встановлені постановами Кабінету Міністрів України від 27.08.03р. № 1351 “Про затвердження тарифів на роботи та послуги, що виконуються та надаються за плату установами і закладами державної санітарно-епідеміологічної служби” та від 11.05.2006р. № 662 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 15.10.02 № 1544 та від 27.08.03 № 1351».
Проведеною перевіркою, результати якої зафіксовані в акті від 31.10.06р. №000983, встановлено порушення порядку застосування тарифів, що полягали в безпідставному додатковому нарахуванні податку на додану вартість до тарифів, встановлених постановою Кабінет Міністрів України від 27.08.03р. № 1351 в період з жовтня 2005р. по травень 2006р. на суму 51400грн., та завищенні тарифів на платні послуги в період з 11.05.06р. по 31.05.06р. внаслідок застосування тарифів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.03р. № 1351, тоді як мали застосовуватись тарифи, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.06р. № 662 на суму 3858,70грн..
На підставі акту перевірки від 31.10.2006р. № 000983 прийнято рішення № 148 від 14.11.2006р. про застосування до Яворівської РСЕС економічних санкцій на суму 165836,10 грн.. Дане рішення відповідачем не оскаржувалось.
Відповідно до п.3 ст.116 Конституції України до повноважень Кабінету Міністрів України належить проведення цінової політики, яке в свою чергу реалізовано в Законі України „Про ціни та ціноутворення”, згідно із яким Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення державної політики цін, визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни (тарифи), на які затверджуються відповідними органами державного управління.
У відповідності до ст.8 Закону України „Про ціни та ціноутворення” державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів) або граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін (тарифів).
Законом України „Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення” Кабінету Міністрів України надано право визначати перелік та тарифи на платні послуги, які надаються закладами санітарно-епідеміологічної служби.
Саттею 35 Закону України „Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення” з метою забезпечення фінансування установ, закладів, частин і підрозділів санітарно-епідеміологічної служби за рахунок спеціального фонду державного бюджету, кошти до якого відраховуються за виконання робіт і надання послуг у сфері забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя, що не відноситься до медичної допомоги населенню, Кабінету Міністрів України надано право визначати перелік та тарифи на платні послуги, які надаються закладами санітарно-епідеміологічної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.03р. № 1351 '' Про затвердження тарифів на роботи та послуги, що виконуються та надаються за плату установами і закладами державної санітарно-епідеміологічної служби", а також постановою від 11.05.2006р. № 662, заклади санітарно-епідеміологічної служби зобов”язано надавати послуги по конкретно визначених розмірах тарифів. Постанова Кабінету Міністрів України від 11.05.2006р. № 662 була опублікована 31.05.2006р. в газеті „Урядовий кур”єр" №100 та в Офіційному віснику України за № 20.
Згідно із ст. 189 ГК України ціна (тариф) є формою грошового визначення вартості продукції (робіт, послуг), яку реалізовують суб’єкти господарювання.
Відповідно до ст. 4.1 Закону України „Про податок на додану вартість” (у редакції чинній на час існування спірних правовідносин) передбачено, що база оподаткування операцій з продажу товарів (робіт, послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними або регульованими цінами (тарифами) з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), за винятком податку на додану вартість, що включаються в ціну товарів (робіт, послуг) згідно із законами України з питань оподаткування.
Відповідно до затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.03 № 1351 фіксованих тарифів на послуги, що надаються за плату закладами санітарно-епідеміологічної служби, податок на додану вартість в розмірі 20% окремим рядком понад тариф не виділено.
Таким чином, оскільки згідно діючого порядку ціноутворення фіксовані тарифи встановлюються з урахуванням кінцевої вартості послуг для споживача, тому встановлені постановою Кабінету Міністрів України тарифи на платні послуги включали ПДВ, оскільки в постанові не було зазначено протилежне. Такий висновок суду відповідає позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 11.09.2007р. у справі № 21-1518 во06.
Крім цього, як вбачається із поданих відповідачем листа Міністерства економіки України 18.03.2005р. № 05-20/306 та додатків до нього, які стосуються питань узгодження проекту постанови № 1352 та розрахунків до неї, на обґрунтування зазначених тарифів було зазначено про включення до їх розміру поряд з прямими і непрямими витратами і податку на додану вартість.
Суд вважає помилковим посилання відповідача на лист Державної податкової адміністрації України від 15.09.2003р. № 8101/5/15-2416, надісланий на адресу Міністерства охорони здоров’я України, як офіційне податкове роз’яснення в частині нарахування ПДВ та на підставу застосування 20 % націнки до встановлених постановою від 27.08.03 № 1351 тарифів, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу України»завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством, роз’яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків. Роз’яснення ДПА України, яким фактично визначена структура тарифу на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату закладами санітарно-епідеміологічної служби, видані поза межами повноважень Державної податкової адміністрації України, оскільки повноваження по затвердженню цих тарифів надані виключно Кабінету Міністрів України. Крім того, відповідно до підпункту «г»підпункту 4.4.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове роз’яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обгрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. У даному випадку відповідачем допущено порушення правил здійснення господарської діяльності, що полягає у завищенні плати на послуги, вартість яких встановлено згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351, а тому згадана відповідь ДПА України на спірні правовідносини не поширюється.
Разом з тим, що стосується встановленого інспекцією факту порушення СЕС Яворівського району вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2006р. № 662 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 15.10.02 № 1544 та від 27.08.03 № 1351»та одержання необґрунтованої виручки, що мало місце в період з 11.05.06р. по 31.05.06р., то суд приходить до висновку про правомірність застосування економічних санкцій, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 35 Закону України „Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення” та на реалізацію права надавати платні послуги з метою одержання коштів до спеціального фонду державного бюджету Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 27.08.03р. № 1351, а також постанову від 11.05.2006р. № 662, у відповідності до яких заклади санітарно-епідеміологічної служби зобов’язано надавати послуги по конкретно визначених розмірах тарифів. Постанова Кабінету Міністрів України від 11.05.2006р. № 662 не є нормативно-правовим актом, що визначає права та обов’язки громадян, оскільки стосується діяльності закладів санітарно-епідеміологічної служби, а тому відповідно до п.5 Указу Президента України „Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правих актів та набрання ними чинності” набирає чинності з моменту її прийняття, а не оприлюднення.
Пунктом 5 Указу Президента України „Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" передбачено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Акти Кабінету Міністрів України, які визначають права та обов’язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих органах. Враховуючи те, що Постанова Кабінету Міністрів України від 11.05.2006р. № 662 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2002 року № 1544 і від 27 серпня 2003 року № 1351”не визначає прав та обов’язків громадян, і в ній не зазначено більш пізнього строку набрання нею чинності, дана Постанова набрала чинності з моменту її прийняття, 11 травня 2006 року. Даний висновок суду також підтверджується , роз'ясненням, наданим листом від 06.07.2006р. за № 34-26-1356 Міністерства юстиції України, що зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.03р. № 1351, внесені згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.06р. № 662 набирають чинності з моменту прийняття цієї постанови, тобто з 11.05.2006р.
Крім цього слід зауважити на те, що згідно з Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. №298/519 (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 18.12.2001р. за № 1047/6238) факти завищення цін і тарифів суб'єктами господарювання, які встановлені самостійно, у разі повернення суб'єктами господарювання суми необгрунтовано отриманої виручки споживачам або перерахування її в дохід відповідного бюджету до початку перевірки, як порушення державної дисципліни цін, не розглядаються .Однак, відповідач не вжив жодних заходів для повернення замовникам їх платних послуг зайво стягнутих коштів або самостійного перерахунку цих коштів до відповідного бюджету до початку перевірки .
Враховуючи вищевикладене, факт завищення тарифів на платні послуги є доведеним, чим порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 27.10.2006р. № 662, а тому до СЕС Яворівського району правомірно застосовано економічні санкції за одержання необґрунтованої виручки .
За умовами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Однак, відповідач не подав доказів які б спростовували наведені обставини, доказів оскарження прийнятого інспекцією рішення чи доказів які б підтверджували сплату штрафних санкцій. На день розгляду справи в суді заборгованість відповідача перед позивачем не погашена.
Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно-господарські санкції застосовуються до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області при винесенні рішення від 14.11.2006р. № 148 про застосування до СЕС Яворівського району економічних санкцій, було застосовано економічні санкції в сумі 165836,10грн. за період з 24.10.05р. по 31.05.06р. . Однак, враховуючи ст. 250 ГК України сума необґрунтовано одержаної виручки в період з 14.11.05р по 11.05.06р. внаслідок неправомірного нарахування ПДВ до фіксованих тарифів, чим було порушено постанову КМ України від 27.08.03р. №1351 становить 46689грн (51400-4711) де 4711 грн. –сума ПДВ за період з 24.10.05р. по 13.11.05р. згідно довідки СЕС.
Відповідно в інспекції були відсутні правові підстави для застосування до СЕС економічних санкцій 4711 грн. ,а тому штрафні санкції нараховані в рішенні Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області від 14.11.2006р. № 148 підлягають перерахунку. Відтак, загальна сума необґрунтованої виручки, одержаної СЕС Яворівського району внаслідок порушення вимог постанов Кабінету Міністрів України від 27.08.03р. № 1351 та від 11.05.2006р. № 662 склала 151643,10грн (46689 + 3858,70).
З огляду на вищевикладене, встановлений факт завищення тарифів на платні послуги, які надавались санітарно-епідеміологічною станцією, що є порушенням вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351, із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2006р. № 662 та згідно із п. 1.4 “Інструкції про порядок застосування економічних та штрафних (фінансових) санкцій органами державного контролю за цінами” є порушенням порядку застосування регульованих тарифів, тому вимоги Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області щодо стягнення 151643,10грн. є обґрунтованими, не спростованими та підлягають до задоволення.
Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст. 51, 71, 86, 94, 158, 160- 163, 167, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити .
Стягнути з Санітарно-епідеміологічної станції Яворівського району ( Львівська область, м. Яворів, вул.. Гетьмана Мазепи,11 ) в дохід Державного бюджету Яворівського району р/р 31117106600699 в УДК у Львівській області, МФО 825014 код ЄДРПОУ 23949356, код 23030300 151643,10грн. економічних санкцій. Виконавчий лист видати за заявою позивача, після набрання постановою законної сили.
Стягнути з Санітарно-епідеміологічної станції Яворівського району ( Львівська область, м. Яворів, вул. Гетьмана Мазепи,11 ) в доход державного бюджету 1516,43грн судового збору. Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили.
Постанова набирає законної сили у відповідності до вимог ст.186 КАС України і може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя