Рішення № 11326039, 01.08.2010, Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Дата ухвалення
01.08.2010
Номер справи
21092
Номер документу
11326039
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА У ЖМЕРИНСЬКОМУ РАЙОНІ ТА МІСТІ ЖМЕРИНЦІ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА УКРАЇНИ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
Державний герб України

Справа № 2-1092/10/0205

РІШЕННЯ

І м е н е м У к р а ї н и

31 серпня 2010 року Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Петрашека Л.І.,

секретаря Буга Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жмеринка справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринка Вінницької області про стягнення щомісячної держаної соціальної допомоги дітям війни,

в с т а н о в и в:

29.07.10 р. позивачка звернулась з позовом до управління Пенсійного фонду України у Жмеринському районі Вінницької області про стягнення щомісячної держаної соціальної допомоги дітям війни, в якому просила зобовязати управління Пенсійного фонду України у Жмеринському районі здійснити з 9 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням доплати як дитині війни у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, із розрахунком прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян з наступним перерахунком її згідно змін чинного законодавства і встановлених нових розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.

В обґрунтування позову зазначила, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" вона являється дитиною війни. У відповідності до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. У 2007-2010 роках їйтака допомога не виплачувалась.

Згідно з ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить: з 01.04.2007р.- 406 грн.; з 01.10.2007р.- 411 грн. Згідно з ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін в деякі законодавчі акти України» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить: з 01.01.2008р.- 470 грн.; з 01.04.2008р.- 481 грн.; з 01.07.2008р. - 482 грн., з 01.10.2008р.- 498 грн. Згідно з ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» з змінами, внесеними Законом України від 06.11.2009 р. №1715 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, встановлено в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто - 498 грн., а з 01.11.2009 р. - 573 грн. Згідно з ст. 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність та становить: з 01.01.2010 р. - 695.; з 01.04.2010 р.-706 грн..

Сума доплат, які повинні виплачуватись позивачу в 2007-2010 році складає: з 09.07.2007 р. по 01.10.2007 р. становлять 121,8 грн. х 2 міс.23дн. = 333,9 грн.; з 01.10.2007 р. по 31.12.2007 р. становлять 123,3 грн. х 3 міс. = 369,9 грн.; з 22.05.2008 р. по 01.07.2008 р. становлять 144,3 грн. х 1 міс.10дн. = 184,8 грн.; з 01.07.2008 р. по 01.10.2008 р. становлять 144,6 грн. х 3 міс. = 433,8 грн.; з 01.10.2008 р. по 31.12.2008 р. становлять 149,4 грн. х 3 міс. = 448,2 грн.; з 01.01.2009 р. по 31.10.2009 р. становлять 149,4 грн. х 10 міс. = 1494 грн.; з 01.11.2009 р. по 31.12.2009 р. становлять 171,9 грн. х 2 міс. = 343,8 грн.; з 01.01.2010 р. по 31.03.2010 р. становлять 208,5 грн. х 3 міс. = 625,5 грн.; з 01.04.2010 р. по 30.06.2010 р. становлять 211,8 грн. х 3 міс. = 635,4 грн.;

Таким чином, сума державної соціальної допомоги, яка повинна виплачуватись складає в 2007 році - 703,8 грн., в 2008 році -1066,8 грн., в 2009 році 1837,8 грн., в 2010 році 1260,9 грн.

Враховуючи те, що згідно довідки управління Пенсійного фонду України в м. Жмеринка в 2007 році соціальна допомога взагалі не доплачувалась, а протягом 2008-2010 року доплачувалося підвищення до пенсії в розмірах надбавки, встановленого для учасників війни, сума якої складає 1475,7 грн. в тому числі:

- З 01.01.2008 р. по 01.04.2008 р. становлять 47,00 грн. х 3 міс. = 141 грн.

- З 01.04.2008 р. по 01.07.2008 р. становлять 48,10 грн. х 3 міс. = 144,30 грн.

- З 01.07.2008 р. по 01.10.2008 р. становлять 48,20 грн. х 3 міс. = 144,60 грн.

- З 01.10.2008 р. по 01.01.2009 р. становлять 49,80 грн. х 3 міс. = 149,40 грн.

- З 01.01.2009 р. по 01.07.2010 р. становлять 49,80 грн. х 18 міс. = 896,40 грн.

Таким чином в 2007 році позивачу не виплачено 703,8 грн., в 2008 році не доплачено 487,5 грн., в 2009 році 1240,2 грн., в 2010 році 962,1 грн. Загальна сума невиплаченої позивачу державної соціальної допомоги складає 3393,6 грн.

Позивачка в судовому засіданні уточнила позовні вимоги, просила здійснити перерахунок з 9 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 01.07.2010 р.

В судовому засіданні представник відповідача, позов не визнала та надала суду заперечення, в яких вказала, що позивачка належить до категорії «діти війни». При визначені права на пенсію, управління керується Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Крім того, відповідно до ст. 4 цього Закону, Кабінет Міністрів України розробляє і включає до загально державних програм відповідні положення щодо соціального захисту дітей війни і здійснює контроль за їх виконанням. Відповідно до ст. 6 цього Закону до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. В 2006 році Законом України «Про державний бюджет України на 2006 рік» було зупинено дію ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». Також, відповідно до п. 12 ст. 7 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» та внесених до нього змін, на 2007 рік також було зупинено дію ст. 6 вищезазначеного Закону. Отже, підвищення пенсії у 2006, 2007 році «дітям війни» не було передбачено.

Після прийняття рішення Конституційним Судом України від 09.07.2007 року №6-рп/2007, про неконституційність, зокрема п. 12 ст. 71, ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» Урядом не прийнято жодного нормативно-правового акту, отже управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринка не мало законних підстав та фінансування виплат вищезгаданої надбавки.

Крім того, відповідно до ст. 7 Закону «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України. Згідно п.п.3, 4 ст.22 Бюджетного кодексу України, управління отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у Законі про Державний бюджет України чи рішення про місцевий бюджет. Статтею 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що управління Пенсійного фонду України може здійснювати з бюджету будь-які бюджетні зобовязання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, яке на 2007 рік для «дітей війни» було відсутнє.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», так згідно ст. 6 дітям війни до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Управління ПФУ у м. Жмеринка відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» з 1 січня 2008 року по даний час виплачує надбавку позивачу у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тобто 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнано неконституційними внесені Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік про внесення змін до деяких законодавчих актів України» зміни до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», проте рішення про відновлення дії вищезазначених законодавчих актів України у редакції чинній до внесення змін, Верховною Радою України не приймалося, тобто порядок обчислення пенсії та підвищень знову залишився неврегульованим.

Відповідач вважає, що позовні вимоги позивачки, а саме забезпечення виплати щомісячної соціальної допомогу до пенсії 30% мінімальної пенсії не можуть бути задоволенні з огляду на те, що при розрахунку невиплаченої щомісячної державної соціальної допомоги позивач неправильно застосовує чинне законодавство, керуючись при цьому ст. 28 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» зазначаючи, що мінімальна пенсія встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому ст. 28 вказаного вище закону зазначає, що розмір мінімальної пенсії за віком, встановленим абзацом першим частини першою цієї статті, застосовується виключно для визначення розміру пенсії, призначених згідно з цим Законом, та не може застосовуватись для розрахунку підвищеної пенсії.

Вислухавши пояснення позивачки, представника відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5). Згідно із статтею 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Відповідно, позивачка є дитиною війни в розумінні Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Відповідач в своїх письмових запереченнях не заперечує того факту, що позивачка є дитиною війни в розумінні Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Крім того, те що позивачка має правовий статус «дитини війни», підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1 (а.с.7), та відповідно до тимчасової довідки, вбачається, що ОСОБА_1 має право користуватися пільгами відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 27.01.2006 року (а.с.8).

Виходячи із того, що позивачка є дитиною війни в розумінні Закону України "Про соціальний захист дітей війни", суд вважає, що на неї повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни", в тому числі й право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, як передбачено статтею 6 зазначеного Закону.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була призупинена. Але рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року п. 12 ст, 71 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким була призупинена дія ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» був визнаний неконституційним і дія ст. 6 ЗУ «Про соціальних захист дітей війни», якою передбачена щомісячна надбавка до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком особам які мають статус «дитина війна» була відновлена. Таким чином, право на отримання надбавки до пенсії, як «дитина війна», позивач має з 9 липня 2007 року.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»» були внесені зміни до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» Але рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року положення ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» були визнані неконституційним і дія ст. 6 ЗУ «Про соціальних захист дітей війни», якою передбачена щомісячна надбавка до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком особам які мають статус «дитина війна» була відновлена. Таким чином, право на отримання надбавки до пенсії, як «дитина війні», позивач має тільки з 22 травня 2008 року.

Законом «Про державний бюджет України на 2009 рік» будь-яких змін до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», або про зупинення дії цієї статті не передбачено. Зміни до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», які були внесені ЗУ «Про державний бюджет України а 2008 рік» були визнані неконституційними, тому в 2009 і 2010 роках надбавка до пенсії особі, яка має статус «дитина війна», повинна виплачуватися в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Прожитковий мінімум для непрацездатних осіб в 2007 році складав з 1 липня 410,60 грн., з 1 жовтня 415,11 грн.

В 2008 році прожитковий мінімум для цих осіб складав: з 1 січня 470 грн., з 1 квітня 481 грн., з 1 липня 482 грн., з 1 жовтня 498 грн.

В ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» вказано «установити у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто - 498 грн., а з 01.11.2009 р. - 573 грн.

Згідно з ст. 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить: з 01.01.2010 р. 695 грн.; з 01.04.2010 р.-706 грн..

Позивачка отримувала з 01.01.2008 до 01.07.2010 року надбавку до пенсії в наступних розмірах : з 01.01.08 по 1.04.08 47 грн., з 1.04.08. по 1.07.08 48,10 грн., з 1.07. по 1.10.08 48,20 грн., з 1.10.08 по 01.07.2010 р. 49,80 грн., тобто 10% мінімальної пенсії за віком, що є порушенням ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону, є дітьми війни. Тобто, фактично ця щомісячна надбавка є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.

В той же час, відповідно до статті 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України, а не за рахунок бюджету Пенсійного фонду України. За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату щомісячних надбавок дітям війни це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена надбавка. Однак, в той же час, на думку суду, це не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання надбавки до пенсії, яка прямо передбачена законом.

Враховуючи те, що позивачка є дитиною війни, вона наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання надбавки до пенсії. Наділивши дітей війни зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які є дітьми війни. Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивачки є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають повному задоволенню.

Керуючись ст.ст.10, 60, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суд,

в и р і ш и в :

позов задовольнити.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринка Вінницької області здійснити з 9 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 01 серпня 2010 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці АДРЕСА_1, з урахуванням доплати як дитині війни в відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, із розрахунком прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян з наступним перерахунком її згідно змін чинного законодавства і встановлених нових розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Жмеринському районі Вінницької області судові витрати у сумі 45,50 грн. за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи на рахунок: код бюджетної класифікації (КЕКД) 22050000 банк одержувач ГУДКУ у Вінницькій області м. Вінниця МФО 802015 р/р 31213259700006, код ЄДРПОУ 34701261, одержувач : держбюджет м. Жмеринка.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо апеляційний суд за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

С У Д Д Я