Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 вересня 2023 року справа № 340/3572/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі Управління) про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду зі заявою до Управління про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру виплати нарахованої пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року.
Водночас просив суд зобов`язати відповідача перерахувати і виплатити пенсію з урахуванням 100% суми підвищення, врахувавши раніше отримані кошти.
У позовній заяві зазначає, що відповідач перерахував пенсію в сторону збільшення, однак припинив виплату частини суми збільшення упродовж двох років на підставі приписів нормативно-правового акту Уряду України.
Вважає дії Управління протиправними, оскільки підзаконний акт суперечить Основному Закону України і іншим законам.
Управління заперечило щодо задоволення позову, надіславши відзив на нього (а.с.23-24).
Стверджує, що ОСОБА_1 пропустив строк звернення до суду.
Водночас зазначає, що, зменшивши виплату збільшення пенсії, керувалось приписами діючого законодавства.
08 червня 2023 року судом відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.16-17).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, позивач пенсіонер Міністерства оборони України і перебуває на обліку в Управлінні з 01 січня 2007 року (а.с.23-24).
ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон).
21 лютого 2018 року Уряд України прийняв Постанову «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 (далі Постанова), котра набрала чинності з 24 числа того ж місяця і року.
Приписами пунктів 1 та 2 Постанови встановлено, що треба перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Управління перерахувало пенсію з 01 січня 2018 року на підставі довідки Кіровоградського обласного військового комісаріату від про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 05 березня 2018 року (а.с.31).
Грошове забезпечення склало 8565 грн.
Управління застосувало відношення пенсії до грошового забезпечення у 70%.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 березня 2023 року у справі №340/514/23 Управління зобов`язано перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року, застосувавши відношення пенсії до грошового забезпечення у 86% (а.с.42-51).
З січня 2018 року виплачували пенсію у сумі 5085,75 грн., а з січня 2019 року 6225,83 грн. (а.с.58).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 січня 2022 року у справі №340/10296/21 Управління зобов`язано перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі Центр) від 14 вересня 2021 року №5238 і виплатити додаткові кошти (а.с.34-51).
Згідно згаданої довідки Центру грошове забезпечення склало 18399,75 грн (а.с.61).
Управління перерахувало пенсію з урахуванням двох рішень суду і приписів Постанови упродовж з 01 квітня по 31 грудня 2019 року (а.с.56-57).
Мова про виплату 75% підвищення (збільшення) пенсії.
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, позивач прагне виплати пенсії у нарахованому розмірі і сплати додаткових коштів за періоди, що минули.
Стверджує, що отримує пенсію у меншому розмірі з вини Управління.
Відповідно до приписів частини 2 статті 55 Закону нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Згідно протоколів перерахунку пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року кошти нараховували у більшому розмірі, аніж виплачували (а.с.56-58).
Отже, до спірних правовідносин не поширюється строк звернення до суду.
Аналіз фактичних обставин справи вказує, що відповідач перерахував пенсію в сторону збільшення, а потім зменшив виплату підвищення, керуючись приписами Постанови.
Таким чином, зменшивши виплату збільшення пенсії упродовж 2018-2019 років, Управління частково припинило виплату на підставі підзаконного нормативно-правового акту.
Приписами частини 3 статті 46 Конституції України встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, право на отримання пенсії є конституційним правом людини і громадянина.
Відповідно до приписів пунктів 1 і 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Приписами частини 1 статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон 2) встановлено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 р. N 25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Припис пункту 5 частини 1 цієї ж норми Закону 2 надає право припиняти виплату пенсії лише у випадку, коли це встановлено законом, а не підзаконним нормативно-правовим актом.
Законодавець, приймаючи статтю 49 Закону 2, не делегував право встановлювати інші випадки припинення виплати пенсії іншим владним суб`єктам.
Це доводиться тим, що закони приймаються виключно Парламентом України.
У разі делегування таких повноважень це б суперечило приписам пунктів 1 і 6 частини 1 статті 92 Конституції України.
Приписами частини 4 статті 63 Закону встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Сукупний аналіз цієї норми Закону, Конституції України і Закону 2 вказує на наступне.
У відповідача на підставі приписів Постанови виник обов`язок провести перерахунок пенсії в сторону збільшення.
Водночас Управління не мало права припиняти виплату частини збільшення суми пенсії на підставі підзаконного нормативно-правового акту.
Підсумовуючи, суд зробив висновок, що до спірних правовідносин не може бути застосовано підзаконний акт Уряду України в частині, який суперечить Основному Закону, Закону і Закону 2.
Суд, керуючись приписами частини 3 статті 7 КАС України, застосовує правові акти, які мають вищу юридичну силу і узгоджуються між собою.
05 березня 2019 року припис пункту 2 Постанови втратив чинність на підставі рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 21 лютого 2018 року у справі №826/3858/18.
Суд зробив такий же правовий висновок як і цей суд.
Однак Управління продовжило виплату пенсії, обмежуючи збільшення.
14 серпня 2019 року Уряд України прийняв Постанову «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» №804 (далі Постанова 2), яка набрала чинності 04 вересня того ж року.
Приписами пункту 1 Постанови 2 встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
За сутнісним змістом норма права аналогічна припису пункту 2 Постанови.
Тому не може бути застосована до спірних правовідносин, оскільки суперечить Основному Закону, Закону і Закону 2, як і пункт 2 Постанови.
Такий правовий висновок суду є очевидним, що не могло не розуміти Управління.
Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, у суб`єкта владних повноважень існує первинний обов`язок перевіряти дії на відповідність Конституції України.
Приписами частини 2 статті 8 Основного Закону встановлено, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Таким чином Управління, частково припиняючи виплату нарахованої пенсії на підставі підзаконних нормативно-правових актів, діяло всупереч приписів статей 8, 19 і 92 Конституції України.
Тому допустило протиправні дії, які призвели до виплати ОСОБА_1 основного розміру пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року у розмірі, що є меншим від нарахованого.
Відповідач мав виплатити основний розмір пенсії у сумі: 7365,90 (8565 х 0,86) грн за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року; 15823,79 (18399,75 х 0,86) грн за період з 01 квітня по 31 грудня 2019 року.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про задоволення позову.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 1073,60 грн (а.с.4).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення розміру виплати нарахованих коштів основного розміру пенсії ОСОБА_1 за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити ОСОБА_1 основний розмір пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року у сумі 7365,90 грн, а за період з 01 квітня по 31 грудня 2019 року 15823,79 грн, врахувавши раніше сплачені за ці ж періоди.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині сплати заборгованості за січень 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1073,60 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ