ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2010 року <Текст >Справа № 2а-4165/10/0870
(12 год. 55 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ЩербакаА.А., при секретарі Запара О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Запорізького міського центру зайнятості до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення суми виплаченої матеріальної допомоги,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького міського центру зайнятості до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення суми виплаченої матеріальної допомоги у розмірі 1126 грн. 45 коп..
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач звернувся до Правобережного міжрайонного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні 05.10.2009 і була зареєстрований як особа, яка шукає роботу. З 12.10.2009 їй надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу. 22.01.2010 позивачем була отримана довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, з якої стало відомо, що ОСОБА_1. зареєстрована як фізична особа підприємець, тому відповідач на момент реєстрації у Правобережному МРЦЗ відносилася до категорії зайнятого населення і не мала права на отримання допомоги по безробіттю. Зазначає, що з 12.10.2009 по 15.01.2010 ОСОБА_1 було виплачено допомогу по безробіттю у сумі 1126 грн. 45 коп.. Просить стягнути з відповідача 1126 грн. 45 коп. коштів, витрачених Державною службою занятості.
Представник Позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві
Відповідач у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечила, про що надала суду письмові заперечення до позову. У яких вказала, що дійсно на момент звернення до Правобережного центру зайнятості була зареєстрована як фізична особа - підприємець. Зазначає, що була знята з податкового обліку, а тому не була належним чином зареєстрована як фізична особа підприємець і не могла здійснювати підприємницьку діяльність, не отримувала від неї прибуток, а тому на момент звернення до МЦЗ не належала до зайнятого населення. Також вказує, що відповідно до приписів Закону України «Про зайнятість населення» хоча і має Свідоцтво про державну реєстрацію фізично особи підприємця не може бути примушена до здійснення підприємницької діяльності. Просить визнати, що вона мала право на отримання статусу безробітного 12.10.2009, відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, зобовязати Правобережний МЦЗ поновити ОСОБА_1 у статусі безробітного із набуттям усіх прав (консультаційних послуг та отримання належної грошової допомоги).
Суд, розглянувши матеріали і зясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Матеріалами справи встановлено, що 05.10.2009 року до Правобережного міжрайонного центру зайнятості звернулася ОСОБА_1 для сприяння у працевлаштуванні.
12.10.2009 ОСОБА_1 подала заяву на імя директора Правобережного МРЦЗ, у якій просить до вирішення питання про працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Зазначає що у даний час не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається не отримує пенсію. 12.10.2009 відповідачем на імя Директора Правобережного МЦЗ була подана заява, де зазначено, вога не має заробітку та інших передбачених доходів; не є підриємцемне є найманим працівником, не працює за договором цивільно-правового характеру , не одержує пенсію, у разі переплати допомоги по безробіттю зобовязується повернути сплачену суму, зобовязується своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати та забезпечення соціальними послугами.
На підставі особистої заяви та наказу директора Правобережного РЦЗ від 12.10.2009 №НТ091012 ОСОБА_1 було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу відповідно до пп. 2, 4 ст. 22, п. 2 ст. 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533ІІІ від 02.03.2000 та п. 2.7, 2.9 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. N 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за N 915/5136.
Відповідно до п. 2, 4 ст. 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533ІІІ від 02.03.2000, особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів, а також особи, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 6 місяців) перерви, та застраховані особи, звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, мають право на допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу.
загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.
Правобережним МРЦЗ під час обміну даними з ДПІ було отримано відомості про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 Таким чином на момент реєстрації в службі зайнятості відповідачка відносилась до зайнятої категорії населення і не мала права отримувати допомогу по безробіттю.
Згідно п.2 ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно пп. а п. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" ОСОБА_1 відноситься до категорії зайнятого населення. Згідно ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітні - це громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів. Даний факт, ОСОБА_1, приховала, таким чином незаконно отримувала допомогу по безробіттю.
У зв'язку з тим, що вона була зареєстрована в установленому порядку, як безробітна у Правобережному міжрайонному центрі зайнятості м. Запоріжжя, ОСОБА_1, відповідно до ст. 36 п.2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" зобов'язана своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їй матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 20 Постанови КМУ "Про затвердження порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних" № 219 від 14.02.2007 р. громадяни зареєстровані як такі, що шукають роботу та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування (самостійно або за направленням центру зайнятості), в тому числі на сезонні роботи, державної реєстрації фізичної особи підприємця, укладення договору цивільно-правового характеру, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг тощо. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата видачі та номер реєстраційного свідоцтва, дата укладення договору цивільно - правового характеру.
Відповідно п.п. 5.5 п. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 р. № 307 - виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю пов'язаною з одержання доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами).
Тобто, відповідач, безпідставно, шляхом надання недостовірних даних, отримала право одержувати допомогу по безробіттю.
Щодо заперечень відповідача, то вони не приймаються судом до уваги з огляду на наступне. Дійсно, відповідно до норм Господарського кодексу України та Закону України «Про підприємництво», Підприємництво - це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб'єкти підприємницької діяльності у порядку,встановленому законодавством.
Однак норми чинного законодавства про зайнятість населення повязують можливість отримання допомоги по безробіттю та соціальних послуг безробітному населенню саме з відсутністю державної реєстрації фізичної особи як субєкта підприємницької діяльності, а не із фактичним здійсненням підприємницької діяльності.
Щодо самостійних вимог, що заявлені ОСОБА_1 у письмових запереченнях до адміністративного позову, то вони не підлягають задоволенню. Оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу і не може виходити за межі позовних вимог.
Відповідно до довідки, наданої Правобережним МРЦЗ за період перебування на обліку з 12.10.2009 по 15.01.2010 ОСОБА_1 була виплачена допомога по безробіттю у розмірі 1126 грн. 45 коп. (відповідно до розрахунку за жовтень, листопад, грудень 2009 року і січень 2010 року)
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» Безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Згідно п.3 ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Оскільки на час розгляду справи відповідачем доказів сплати зазначених сум не надано, позовні вимоги позивача є законними та підтвердженими зібраними у справі доказами.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (69000, АДРЕСА_1) на користь Запорізького міського центру зайнятості (69063, м. Запоріжжя, вул.. Дзержинського 13, р/р 37179300901007 в ГУДКУ у Запорізькій області МФО 813015, ОКПО 20482573) 1126 грн. 45 коп. (одну тисячу сто двадцять шість гривень сорок пять копійок) виплаченої матеріальної допомоги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення виготовлено 06 вересня 2010 року
Суддя А.А. Щербак