ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 вересня 2010 р.Справа №2а-9284/10/8/0170 (11:40год.) м.Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Гнатенко І.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю "МТ ІНК"
про стягнення
за участю представників:
від позивача - не з’явився;
від відповідача –не з’явився.
Суть спору: Державна податкова інспекція у м. Керчі АР Кримзвернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "МТ ІНК" суми заборгованості в розмірі 326,21грн. в тому числі:
- з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів - 12,81 грн. з перерахуванням коштів в місцевий бюджет м. Керчі;
- зі збору за забруднення навколишнього природного середовища – 313,40 грн., з перерахуванням коштів в державний бюджет м. Керчі.
Позивач у судове засідання 09.09.2010р. не з’явився, явку свого представника не забезпечив, про час та день слухання справи повідомлений належним чином, в матеріалах справи є розписка, 27.08.2010р. надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно –рекомендованою кореспонденцію з рекомендованим повідомленням про вручення. Відповідач заперечень проти позову не представив, про причини неявки суду не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "МТ ІНК" 15.01.1993р. (далі – ТОВ “МТ ІНК”) зареєстроване рішенням Керченської міської ради у якості юридичної особи, ідентифікаційний код 19447655.
Згідно довідки про постановку на облік платника податків від 22.01.2006 року № 7 ТОВ “МТ ІНК” відповідача взято на облік платника податків в ДПІ в м. Керч 18.08.1995 року (а.с.14).
Згідно зі статтею 4 Закону України “Про систему оподаткування”, платниками податків і зборів (обов’язкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обов’язок сплачувати податки і збори.
Враховуючи вищевикладене, відповідач є платником податків та зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування”.
Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
В період з 26.11.09 р. по 09.12.2009р. Державною податковою інспекцією у м. Керчі в АР Крим проведено планову виїзну перевірку ТОВ «МТ Інк» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.08р. по 30.09.2009р.
Результати перевірки знайшли відображення в акті № 1984/23-1/19447655 від 21.12.09р.
Перевіркою виявлені порушення податкового законодавства, а саме:
- ст.6 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів ” від 11.12.91 р. № 1963-Х11 (із змінами та доповненнями) в частині заниження податкових зобов’язань з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2009р. (1-3 кв.) у сумі 138,68грн.;
- п.п.4.1.1, п.п.4.1.4 п.4. 1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-III від 21.12.2000р. із змінами та доповненнями в частині неподання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього середовища за 1 півріччя 2009 та 9 місяців 2009р. (а.с.27-41).
За вказані порушення ДПІ в м. Керчі винесені податкові повідомлення-рішення №0000022301/0 від 11.01.10 р. на суму 340,0 грн. та №0000011701/0 від 11.01.10р. на суму 340,0грн., які були направлені на адресу відповідача поштою та отримані 09.02.10 р., згідно поштового повідомлення (а.с.44).
Судом встановлено, що відповідачем самостійно сплачено 26,60грн. із суми заборгованості – 340,0грн. та 328,07грн. із суми заборгованості – 340,0грн.
Таким чином, заборгованість складає – 326,21грн.
Дані податкові повідомлення –рішення не були оскаржені відповідачем ані в адміністративному, ані в судовому порядку.
З метою погашення заборгованості ДПІ в м. Керчі відповідно до вимог Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-Ш (зі змінами і доповненнями) направила відповідачу першу податкову вимогу від 25.02.2010 року № 1/67, яка була отримана 25.02.2010 р. відповідачем, згідно підпису на корінці (а.с.23) та другу податкову вимогу від 30.03.2010 року № 2/100, яка була отримана 30.03.2010 р. відповідачем, згідно підпису на корінці (а.с.23).
Таким чином, станом на день розгляду справи заборгованість ТОВ «МТ Інк» перед бюджетом складає 326,21грн.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що податкові повідомлення-рішення та перша і друга податкові вимоги прийняті з порушенням вимог діючого законодавства.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов’язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб’єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в м. Керчі АРК є суб’єктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509 від 04.12.1990 року завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в м. Керчі АРК уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючі господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання. Таким чином, судом встановлено, що ТОВ “МТ ІНК” є суб’єктом господарювання, юридичною особою, зобов’язане виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Згідно з ч.2 ст.6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів" від 11.12.1991 року №1963-ХІІ юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України. Відповідно до статті 5 цього Закону сплата податку з власників транспортних засобів юридичними особами здійснюється щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Частиною 1 статті 7 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів" у разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягуються сума несплаченого податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом. Таким законом є Закон України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який згідно преамбули є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Положеннями ч.3 та ч.4 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” визначено, що зобов’язання юридичної та фізичної особи по сплаті податків та зборів (обов’язкових платежів) припиняються у зв’язку зі сплатою податку, збору (обов’язкового платежу).
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов’язання, це зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до п.п.1.3. ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000р. № 2181 - ІІІ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в податковій декларації.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України № 2181-ІІІ, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами” передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, зокрема, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-Ш від 21.12.2000 року платник податків зобов’язаний самостійно сплачувати суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
П.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України № 2181-Ш від 21.12.2000 р. встановлено, що узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.п. 6.2.1, п. 6.2, ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-Ш від 21.12.2000 року у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків вимоги. З’ясувавши обставини справи, судом встановлено, що позивачем обґрунтовано заявлені позовні вимоги про стягнення самостійно визначених відповідачем податкових зобов’язань, а також правомірно донараховано податкові зобов’язання в результаті проведення перевірок.
Повноваження позивача по зверненню до суду із позовами про стягнення податкового боргу передбачені пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” яким встановлено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не сплатив у повному обсязі податковий борг, не спростував жодних фактів з приводу необґрунтованості позовних вимог та доказів про сплату податкової заборгованості у повному обсязі суду не надав.
Відповідно до пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань перед бюджетом та державними цільовими фондами” у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності –шляхом продажу інших активів такого платника податків.
Примусове стягнення податкової заборгованості –передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Як вказано у пункті 1.7 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі на праві власності або повного господарського відання.
Стаття 41 Конституції України встановлює застереження, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об’єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умовами попереднього і повного відшкодування їх вартості.
Відповідно до п.3.1. ст. З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" активи платників податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
На підставі вище викладеного, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню у сумі 326,21 грн.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
У повному обсязі постанову складено 09.09.2010 р.
Керуючись ст.ст. 94, 98, 100, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МТ ІНК" (АРК, м.Керч, вул. Кирова, 46, ідентифікаційний код 19447655, р/р 26063301390737 у філії ПАТ ПІБ в м.Керчі АР Крим) суму заборгованості в розмірі 326,21 грн. в тому числі:
- з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів - 12,81 грн. з перерахуванням коштів в місцевий бюджет м. Керчі на р/р №33219807700019, код платежу 12020100, ЄДРПОУ 34740946, Управління державного казначейства в АР Крим;
- зі збору за забруднення навколишнього природного середовища – 313,40 грн., з перерахуванням коштів в державний бюджет м. Керчі на р/р № 33117329700019, код платежу 500080200, ЄДРПОУ 34740946, Управління державного казначейства в АР Крим.
3. Після набрання постановою законної сили, за заявою позивача видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кушнова А.О.