Рішення № 112995719, 23.08.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.08.2023
Номер справи
420/18513/23
Номер документу
112995719
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/18513/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65107) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за результатом якого позивач просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 суми пенсії, що підлягали виплаті ОСОБА_2 і залишилися недоодержаними у зв`язку 3 його смертю, за період з 01.04.2019 року по 31.05.2021 року в розмірі 98004, 81 грн. (дев`яносто вісім тисяч чотири гривень вісімдесят одна копійка), на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/3763/21 від 15.04.2021 року;

стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ІКЮО 20987385) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суми пенсії, що підлягали виплаті ОСОБА_2 і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, за період з 01.04.2019 року по 31.05.2021 року в розмірі 98 004, 81 грн. (дев`яносто вісім тисяч чотири гривень вісімдесят одна копійка), на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/3763/21 від 15.04.2021 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачка є донькою і спадкоємицею померлого ОСОБА_2 , який за життя отримував пенсію, призначену за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, та перебував на обліку у відповідача. На виконання рішення суду у справі № 420/3763/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії після чого утворилася недоодержана сума доплати по перерахунку пенсії ОСОБА_2 за період з 01.04.2019 по 30.05.2021 у розмірі 16221,44 грн. На відповідне звернення про виплату недоодержаної пенсії померлого чоловіка, Управління відмовило з посиланням на те, що позивач не є стягувачем за рішенням у справі №420/3763/21. З посиланням на статтю 61 Закону №2262-ХІІ, позивачка вважає, що має право на одержання недоотриманих сум пенсії померлого чоловіка, нарахованих на виконання рішення суду, але не виплачених своєчасно, у зв`язку з чим звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 24 липня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 по справі № 420/3763/21 зобов`язано Головне управління провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 який перебував на обліку у Головному управлінню і отримував пенсію згідно до Закону №2262. Позивач на обліку Головного управління не перебуває і пенсію не отримує, тому вимоги викладені в позовній заяві є необґрунтованими та незаконними.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 року у справі №420/3763/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_2 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/3591 від 23.12.2020 року та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/3591 від 23.12.2020 року з урахуванням: посадового окладу 3170,00 грн., окладу за військовим званням 950,00 грн., надбавки за вислугу років (40%) 1648,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 317,00 грн., надбавки за особливості проходження служби (30%) 1730,00 грн., надбавки за кваліфікацію клас перший (5%) 158,50 грн., премія (105%) 3328,50 грн., з урахуванням виплачених сум.

Листом від 11.06.2021 року №1500-0308-8/74157 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надало відповідь на адвокатський запит щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 , в якому зазначило, зокрема: «У зв`язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», починаючи з 1 квітня 2021 року асигнування з державного бюджету, які виділяються для забезпечення пенсійних виплат розподіляє та спрямовує на фінансування пенсій та інших виплат Пенсійний фонд України. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.04.2019 року по 30.05.2021 року в сумі 98004,81 грн. буде здійснена Пенсійним фондом України після виділення коштів з Державного бюджету України».

05.04.2023 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Доброславським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), відповідний актовий запис №722 від 05.04.2023 року.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , с членом сім`ї померлого, а саме дочкою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим Відділом державної реєстрації актів цивільного стану в одеській області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 06.05.2022 року, актовий запис №441 та довідкою про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб №П1-86337-30/л від 15.05.2023 року виданої Департаментом надання адміністративних послуг Одеської міської ради.

Листом від 31.05.2023 року №1500-0505-5/68925 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області на запит приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Бежана А.В. повідомило, що станом на 05.04.2023 року заборгованість пенсії у розмірі 98004,81 грн. не виплачена та окремо зазначило, що відповідно ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім`ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім`ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

09 червня 2023 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою на виплату недоотриманої пенсії у зв`язку із смертю її батька, який був пенсіонером, зареєстрована за №16166/Б-1500-23.

Листом від 04.07.2023 року №17639-16166/Б-02/8-1500/23 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило, що оскільки позивач не є стягувачем по справі №420/3763/21, тому для виплати недоотриманої доплати пенсії за зазначеним рішенням суду правові підстави відсутні.

Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними та за захистом своїх прав звернувся до суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Щодо юрисдикцій даного спору, суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену в постанові від 03.04.2019 у справі №808/1346/18, відповідно до якої спори, предметом яких є майнова вимога позивача визнати за ним в порядку спадкування право власності на майно - грошові кошти, мають приватноправовий характер і підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства. Виплати сум недоотриманих пенсійних виплат після їх переходу до складу спадкового майна регулюються виключно нормами цивільного законодавства, незважаючи на те, що однією зі сторін у таких правовідносинах виступає особа публічного права.

Суд зазначає, що підставою звернення до суду з даним позовом стала незгода позивача з відмовою у виплаті нарахованих сум пенсії її чоловікові, які залишились недоотриманими у зв`язку з його смертю, при цьому право на отримання недоотриманих сум пенсії позивач заявляє у відповідності до статті 61 Закону №2262-ХІІ як член його сім`ї, який належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

Також відсутні докази того, що на час виникнення спірних правовідносин нараховані відповідачем суми пенсії за рішенням суду у справі №240/125/19 набули статусу спадщини.

Враховуючи наведене, даний спір має публічно-правовий характер та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача на підставі поданих сторонами письмових доказів, наявних в матеріалах справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтею 1227 Цивільного кодексу України визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Закон №2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частин 1-3 статті 61 Закону №2262-ХІІ суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв`язку із його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім`ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім`ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

При зверненні кількох членів сім`ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.

Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку, що суми пенсії, які підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім`ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника (або батькам і другому з подружжя, а також членам сім`ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника). При цьому закон встановлює умову, відповідно до якої виплата недоодержаних сум пенсії здійснюється у випадку, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Отже, положення статті 61 Закону №2262-ХІІ встановлюють механізм, за яким визначені у цій статті особи мають право отримати суми пенсії, призначені за цим Законом померлому, на підставі особистої заяви, поданої не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера. При цьому зазначена норма направлена на безспірне отримання таких коштів відповідною особою та прямо вказує на те, що недоодержані у зв`язку зі смертю суми пенсії не включаються до складу спадщини.

За встановленими обставинами справи, у зв`язку зі смертю пенсіонера з числа військовослужбовців ОСОБА_2 залишились недоодержаними суми пенсії, нараховані йому на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/3763/21, в розмірі 98004,81 грн.

Позивач, як донька померлого ОСОБА_2 , звернулася до пенсійного органу із заявою про виплату недоодержаних сум пенсії ОСОБА_2 у відповідності до частини 1 статті 61 Закону №2262-ХІІ.

Позивач проживали разом із пенсіонером на день його смерті за адресою АДРЕСА_3 .

Також судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , а відповідну заяву позивач подала до ГУ ПФУ у червні місяці 2023 року, тобто позивачем дотримано умову звернення не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Відповідачем не надано доказів того, що будь-які інші особи, з числа визначених частиною 1 статті 61 Закону №2262-ХІІ, які мають відповідне право, звертались із заявою про виплату недоодержаних сум пенсії ОСОБА_2 .

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно відмовив позивачці у виплаті недоодержаних сум пенсії померлого чоловіка з посиланням на необхідність застосування процедур правонаступництва у правовідносинах з примусового виконання судового рішення, оскільки позивачка є особою, яка має право на беззаперечне отримання суми пенсії, яка підлягала виплаті її чоловікові як пенсіонеру з числа військовослужбовців, і залишилась недоодержаною у зв`язку з його смертю, та звернулась до відповідача з відповідною заявою до спливу присічного шестимісячного строку, встановленого Законом №2262-ХІІ, а тому були відсутні підстави для відмови у виплаті їй таких сум.

Отже, відмовляючи позивачу у виплаті недоодержаних сум пенсії померлого пенсіонера, суб`єкт владних повноважень вчинив протиправні дії, які порушують право позивача на належний соціальний захист.

Таким чином, оскільки дії відповідача щодо відмови позивачу у виплаті сум пенсії її батька, недоотриманих у зв`язку з його смертю, є протиправними, суд вважає, що ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача буде зобов`язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії в розмірі 98004,81 грн., що підлягала виплаті ОСОБА_2 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 року у справі №420/3763/21, і залишилася недоодержаною у зв`язку з його смертю.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65107) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 суми пенсії, що підлягали виплаті ОСОБА_2 і залишилися недоодержаними у зв`язку 3 його смертю, за період з 01.04.2019 року по 31.05.2021 року в розмірі 98004, 81 грн. (дев`яносто вісім тисяч чотири гривень вісімдесят одна копійка), на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/3763/21 від 15.04.2021 року.

Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) виплату пенсії в розмірі 98004,81 грн., що підлягала виплаті ОСОБА_2 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 року у справі №420/3763/21, і залишилася недоодержаною у зв`язку з його смертю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати в сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).

Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко