Постанова № 11297913, 20.09.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2010
Номер справи
2а-3608/10/1670
Номер документу
11297913
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-3608/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чеснокової А.О.,

при секретарі Лисенко С.М.,

за участю:

представника позивача - Іщерякової В.М.

представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Полтавській областідо Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4про стягнення фінансових санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

26 липня 2010 року позивач Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Полтавській областізвернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_4про стягнення фінансових санкцій в розмірі 1700 грн 00 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що працівниками позивача проведено позапланову виїзну перевірку СПД ОСОБА_4 з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та /або тютюновими виробами. За результатами перевірки складений акт № 199/16-32-03/НОМЕР_1 від 06.05.2010. Вказаним актом встановлено порушення відповідачем Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме: зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснювалось в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, не внесених до Єдиного реєстру. На підставі акту перевірки прийнято рішення № 160697 від 12.05.2010 про застосування фінансових санкцій в сумі 1700,00 грн. Вказане рішення в адміністративному та судовому порядку відповідачем не оскаржувалося, заборгованість не сплачена.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, просили відмовити в задоволенні позовних вимог, у своїх запереченнях посилались на те, що статтю 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" доповнено новою частиною згідно із Законом № 2275-VI (2275-17) від 20.05.2010, відповідно до якої суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі. Вважають, що вищезазначена норма Закону № 2275-VI (2275-17) від 20.05.2010 скасовує відповідальність суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4, як така, що має зворотну дію в часі на підставі частини 1 статті 58 Конституції України.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

06 травня 2010 року працівниками РУ Департаменту САТ ДПА України в Полтавській області ДПРІ Артюшенко О.А. та СДПРІ Гурин О.Г. на підставі направлення від 06.05.2010 № 175, наказу "Про проведення перевірки" від 06.05.2010 № 217 була здійснена перевірка господарської одиниці - магазину, що розташований за адресою: АДРЕСА_2. та належить ФОП ОСОБА_4

Довірена особа відповідача - ОСОБА_9, була ознайомлена з направленням, про що зроблено відповідний запис на його зворотній стороні.

Під час перевірки встановлено порушення частини 30 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" в редакції, що діяла на момент проведення перевірки. При перевірці встановлено факт зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру.

Відповідно акту перевірки № 199/16-32-03/НОМЕР_1 від 06.05.2010 перевіряючими встановлено факт зберігання у кафе алкогольних напоїв у місці зберігання, не внесеному до Єдиного реєстру, в асортименті на загальну суму 533,70 грн.

Станом на 06.05.2010 згідно бази даних РУ Департаменту САТ ДПА України в Полтавській області до Єдиного державного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв не внесено місце зберігання, розташоване за адресою: Полтавський р-н, с. Супрунівка, вул. Київська. 9-6. Згідно із статтею 15 Закону N 481 (в редакції, що діяла на момент проведення перевірки та винесення рішення про застосування фінансових санкцій) зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання або того, за заявою якого суб'єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

При цьому Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що місце зберігання - місце, яке використовується для уберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Отже, згідно Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" в редакції, що діяла на момент проведення перевірки та винесення рішення про застосування фінансових санкцій, до Єдиного реєстру має бути внесено будь-яке місце зберігання алкогольних та тютюнових виробів, незалежно від того, знаходиться воно в місці здійснення торгівлі чи у відокремлених від об'єкта торгівлі місцях (складських приміщеннях).

За результатами перевірки РУ Департаменту САТ ДПА України в Полтавській області складено акт № 199/16-32-03/НОМЕР_1 від 06.05.2010.

Акт перевірки підписано перевіряючими та довіреною особою відповідача - ОСОБА_9, жодних зауважень чи заперечень до акту не вносилось.

Відповідно до Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790. На підставі вищевказаного акту перевірки РУ Департаменту САТ ДПА України в Полтавській області винесено рішення від 12.05.2010 № 160697 про застосування до СПД ОСОБА_4 фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн., а саме абзац 9 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95 - ВР від 19.12.1995 року (із змінами і доповненнями) - зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.

Рішення вручено суб'єкту підприємницької діяльності 18.05.2010, що підтверджується повернутим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Суму застосованих фінансових санкцій до даного часу суб'єктом підприємницької діяльності до державного бюджету не сплачено.

Рішення про застосування фінансових санкцій від 12.05.2010 № 160697 у встановленому законодавством порядку не оскаржувалося.

Судом критично оцінюється твердження представників відповідача відносно того, що на день подання позивачем адміністративного позову до суду Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 20.05.2010, № 2275-VI скасовано юридичну відповідальність СПД ОСОБА_4 в силу зворотної дії в часі на підставі частини 1 статті 58 Конституції України, виходячи з наступного.

Станом на день проведення перевірки - 06.05.2010 та на день прийняття рішення про застосування фінансових санкцій № 160697 - 12.05.2010 діяли норми Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", які визначали, що до Єдиного реєстру має бути внесено будь-яке місце зберігання алкогольних та тютюнових виробів, незалежно від того, знаходиться воно в місці здійснення торгівлі чи у відокремлених від об'єкта торгівлі місцях (складських приміщеннях).

В судовому засіданні представники відповідача не заперечували проти того, що СПД ОСОБА_4 було допущено порушення, наполягаючи лише на тому, що відповідальність за його вчинення скасовано.

Проте норми Закону № 2275-VI (2275-17) від 20.05.2010, на які посилаються представники відповідачів, набрали чинності після встановлення порушення та застосування за його вчинення фінансових санкцій.

Крім того, за загальновизнаним принципом права, закріпленим у статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а тому до певної події або факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали.

Тобто у СПД ОСОБА_4 немає підстав невиконувати рішення позивача від 12.05.2010, яке винесено у встановленому законом порядку, зворотної дії в часі немає та неоскаржене.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд дійшов до висновку, що відповідач ні документально, ні нормативно не довів неправомірність застосованих до нього фінансових санкцій.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Полтавській області до Суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_4 про стягнення заборгованості перед бюджетом обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 814, 71, 94, 159, 160164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Полтавській області до Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_4 про стягнення фінансових санкцій задовольнити.

Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльностіфізичної особи ОСОБА_4 (36000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) фінансову санкцію в розмірі 1700,00 грн /одна тисяча сімсот гривень 00 копійок/ до державного бюджету (код ЕДРПОУ УДК 34698804 ГУДКУ у Полтавській області, р/р 31115106700002, код б/к 21081100, символу 106 МФО 831019 "Адміністративні штрафи та санкції").

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 23 вересня 2010 року.

СуддяА.О. Чеснокова