Рішення № 11292316, 20.09.2010, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
20.09.2010
Номер справи
2-6186/10
Номер документу
11292316
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

2-6186/2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 вересня 2010 р. м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області в складі:

головуючого судді Фастовця В.М.,

при секретарі Бандуровій В.І.,

з участю представників

позивачки ОСОБА_1,

відповідачів Ура Є. В.,

3-ї особи Могилевич В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Лисичанську цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Лисичанського міського відділу Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, Міністерства внутрішніх справ України про зобовязання до вчинення певних дій, 3-я особа Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка після закриття провадження за аналогічним позовом ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07 липня 2001 року (а.с.12-13) звернулася до суду з позовом, в якому вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в результаті ДТП під час виконання своїх службових обовязків загинув її чоловік ОСОБА_5, інспектор патрульної служби взводу патрульної служби підпорядкованої Лисичанському МВ УМВС України в Луганській області.

Відповідачі відмовилися здійснити передбачені законодавством дії зі сплати передбаченої законодавством одноразової грошової допомоги, посилаючись на те, що загиблий хоч і виконував службові обовязки, однак вони не були повязані з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю.

Вважає відмову відповідачів незаконною, оскільки у день смерті ОСОБА_5 супроводжував адміністративних арештованих, тобто виконував службові обовязки, повязані з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю.

Просить зобовязати

- Лисичанський МВ УМВС і ГУ УМВС в Луганській області підготувати документи для призначення позивачці одноразової грошової допомоги в розмірі 10-ти річного грошового забезпечення загиблого чоловіка ОСОБА_5 і направити їх до МВС України;

- МВС України призначити позивачці одноразову грошову допомогу в розмірі 10-ти річного грошового забезпечення загиблого чоловіка ОСОБА_5 та надіслати це рішення для проведення виплати до ГУ МВС в Луганській області;

- ГУ МВС в Луганській області виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 10-ти річного грошового забезпечення загиблого чоловіка ОСОБА_5.

Представник позивачки у судовому засіданні позов підтримала, суду дала пояснення, аналогічні викладеному у позові.

Представник відповідача, Лисичанського МВ УМВС України в Луганській області, у судове засідання не з'явився, просив справу слухати за його відсутності; у письмових запереченнях позов не визнав, пояснив, що загиблий ОСОБА_5 відповідно до законодавства загинув під час виконання службових обовязків, однак вони не були повязані з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю.

Представник відповідачів ГУ МВС в Луганській області та МВС України у судовому засіданні позов не визнав, висунув проти позову аналогічні заперечення.

Представник 3-ї особи, ГУ ДКУ в Луганській області просила у позові відмовити, усно та письмово пояснила, що 3-я особа є лише розпорядником бюджетним коштів, вимоги до неї не висунуті.

У судовому засіданні були досліджені наступні докази: свідоцтва про шлюб і смерть; заява про проведення виплати та відмова у її задоволенні; акт від 18.12.2009 р. розслідування групового нещасного випадку; акт №5 про нещасний випадок від грудня 2009 р.; письмові заперечення відповідачів та 3-ї особи проти позову; розпорядження №45/27640 від 26.11.09; довідки Лисичанського МВ УМВС України в Луганській області і МВС України; журнали реєстрації вступного інструктажу і первинних та цільових інструктажів ос бобового складу; письмові пояснення; службове посвідчення; паспорт та ідентифікаційний код позивачки.

Вислухавши пояснення представників сторін і 3-ї особи, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка 12 вересня 2009 року зареєструвала шлюб (а.с.4) з інспектором патрульної служби взводу патрульної служби, підпорядкованої Лисичанському МВ ГУМВСУ в Луганській області, ОСОБА_5.

26 листопада 2009 року ОСОБА_5 та інспектор групи адміністративної практики роти патрульної служби, підпорядкованої Лисичанському МВ ГУМВСУ в Луганській області, ОСОБА_7 на підставі розпорядження начальника Лисичанського МВ ГУМВСУ в Луганській області від 26 листопада 2009 року №45/27640 були направлені до м. Луганськ для здійснення супроводження осіб для відбування стягнення у вигляді адміністративного арешту у спецприймальнику м. Луганська (а.с.18).

Під час руху до м. Луганськ транспортний засіб, в якому їхав ОСОБА_5, на 215 км (+600 м) автошляху Дьоміно-Олександрівськ-Сватово-Лисичанськ-Луганськ біля сел. Фрунзе Словяносербського району Луганської області потрапив у дорожньо-транспортну пригоду, в результаті якої ОСОБА_5 отримав тілесні ушкодження у вигляді крововиливу під оболонку та в тканину головного мозку, перелому кісток склепіння та основи черепу, що потягло смерть під час транспортування до лікарні (а.с.5).

12 лютого 2010 року позивачка звернулася до Лисичанського МВ ГУМВС України в Луганській області стосовно виплати передбаченої ч.3 ст.23 Закону України "Про міліцію" (далі Закон) одноразової грошової допомоги, в чому їй було відмовлено з мотивів відсутності звязку з участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю (а.с.7)

Нещасний випадок з ОСОБА_5 стався з ним під час виконання службових обовязків, повязаних з участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, тому позов підлягає задоволенню.

Суд не приймає до уваги заперечення представників відповідачів з огляду на наступне.

Відповідно до ст.23 Закону у разі загибелі (смерті) працівника міліції, який перебував на службі в органах внутрішніх справ, під час виконання ним службових обовязків по охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю сімї загиблого (померлого)… виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого (померлого) за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.1, 2, 4, 7 затвердженого постановою КМУ №707 від 12.05.2007 р. Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції одноразова грошова допомога (далі грошова допомога) виплачується у разі загибелі (смерті) працівника міліції… під час виконання ним службових обовязків, повязаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю. Грошова допомога виплачується членам сімї загиблого (померлого)…;

Виконанням службових обовязків, повязаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, є:

припинення або запобігання злочинам та правопорушенням.

Для виплати грошової допомоги у разі загибелі (смерті) працівника міліції… члени його сімї… подають органу внутрішніх справ… за місцем проходження таким працівником служби:

копію довідки кадрового підрозділу органу про обставини загибелі;

копію свідоцтва про смерть;

копію свідоцтва про шлюб для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

довідку про грошове забезпечення працівника міліції, податкової міліції;

копію сторінок паспорта з даними про прізвище, імя та по батькові, видачу документа та місце реєстрації (довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника);

копію ідентифікаційного номера.

Орган внутрішніх справ…, у якому проходив службу працівник міліції…, подає МВС… у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом… загибелі (смерті).

МВС.. у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ…, у якому проходив службу працівник міліції… для проведення виплати.

На підставі ст.23 КУоАП метою адміністративного стягнення є, зокрема, запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Адміністративний арешт є видом адміністративного стягнення (ст.24 ч.1 п.7 КУоАП).

Відповідно до ст.327 ч.1 КУоАП осіб, підданих адміністративному арешту, тримають під вартою в місцях, що їх визначають органи внутрішніх справ.

Таким чином, супроводження осіб, яким було призначене адміністративне стягнення у вигляді адміністративного арешту, необхідне, зокрема, для запобігання правопорушенням такими особами під час відбування стягнення.

Тому виконання службових обов'язків ОСОБА_5 під час супроводження осіб до місця відбування стягнення 26 листопада 2009 року було повязане з участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю.

Окрім того, п.1 затвердженого наказом МВС №404 від 28.07.94.Статуту патрульно-постової служби п атрульно-постова служба міліції це діяльність спеціальних нарядів міліції по охороні громадського порядку, безпеці і боротьбі з правопорушеннями на вулицях, площах, в парках, на транспортних магістралях, портах, в аеропортах та інших громадських місцях, а також при проведенні масових заходів, ліквідації наслідків аварії, катастрофи, стихійного лиха.

Основними завданнями патрульно-постової служби міліції є:

- забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав, свобод і законних інтересів;

- запобігання правопорушенням та їх припинення;

- охорона громадського порядку і громадської безпеки;

- виявлення, запобігання, припинення та розкриття злочинів, розшук осіб, які їх вчинили;

- захист власності від злочинних посягань.

З акту від 18 грудня 2009 року розслідування групового нещасного випадку та акту від грудня 2009 року про нещасний випадок №5 вбачається, що порушень законодавства з боку керівництва Лисичанського МВ ГУМВС України в Луганській області не було (а.с.8-11). Докази тимчасового переведення ОСОБА_5 і ОСОБА_7 до конвойних підрозділів суду не надані, тобто вони продовжували виконувати свої службові обовязки саме як працівники патрульно-постової служби у вигляді спеціального наряду міліції, виконуючи завдання з запобігання правопорушенням.

Суду не надані докази того, що відсутність у вказаних актах та довідці за підписом колишнього начальника Лисичанського МВ ГУМВС в Луганській області ОСОБА_8 від 03 грудня 2009 року розкриття словосполучення "службові питання" і "службова необхідність" була необхідною для не притягнення відповідних посадових осіб до відповідальності за доручення працівникам ППС виконання функцій конвоювання, не передбачених Статутом ППС.

Тому і з цього суд робить висновок, що загиблий виконував свої обовязки та завдання саме як працівник ППС, запобігаючи правопорушенням.

Зважає суд і на таке. Ст.3 Конституції визначає життя людини як найвищу соціальну цінність.

Однак, з аналізу ст.23 Закону, затвердженого постановою №707 Порядку та затвердженого наказом МВС №1346 від 27.12.2002 р. Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань ат аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, на який посилаються відповідачі, вбачається, що життя особи, яка загибла (померла) під час виконання службових обовязків, не повязаних з участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, нічого не варте.

Єдиною компенсацією за нього є передбачені ч.5 ст.23 Закону пільги для дітей до досягнення ними повноліття і непрацездатних осіб, які, до того ж, ще повинні перебувати на утриманні загиблого, оплати комунальних послуг тощо. Травмована ж особа отримує допомогу в розмірі до 5-ти річного грошового забезпечення.

На підставі ст.88 ЦПК України з відповідачів у рівних частках на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 8,5 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 грн.

На підставі викладеного керуючись , ст. ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_4 до Лисичанського міського відділу Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, Міністерства внутрішніх справ України про зобовязання до вчинення певних дій задовольнити.

Зобовязати Лисичанський міський відділ Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області і Головне управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області підготувати документи для призначення ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого під час виконання службових обовязків, повязаних з участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, чоловіка ОСОБА_5, і направити їх до Міністерства внутрішніх справ України.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України призначити ОСОБА_4 одноразову грошову допомогу в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого під час виконання службових обовязків, повязаних з участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, чоловіка ОСОБА_5, та надіслати це рішення для проведення виплати до Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області .

Зобов'язати Головне управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області виплатити ОСОБА_4 одноразову грошову допомогу в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого під час виконання службових обовязків, повязаних з участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, чоловіка ОСОБА_5.

Стягнути у рівних частках з Лисичанського міського відділу Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, Міністерства внутрішніх справ України на користь держави судовий збір в розмірі 08 (вісім) грн.. 50 коп.

Стягнути у рівних частках з Лисичанського міського відділу Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, Міністерства внутрішніх справ України на користь УДК в м. Лисичанську Луганської області: р/р 31211259700051, код 24180679, МФО 804013 витрати за інформаційне-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 (тридцять сім) грн.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Луганської області через Лисичанський міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення рішення апеляційної скарги, а для осіб, що не приймали участі в розгляді справи, у той же строк зо дня отримання копії рішення.

Суддя