Справа № 2-9184/2010р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2010 року Харцизький міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Кодолова В.О.
при секретарі - Парамоновій Г.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харцизьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Зугреської міської ради, третя особа Головне управління державного казначейства України в Донецькій області, про визнання неправомірною відмову в перерахунку щомісячної грошової допомоги та стягнення недоотриманих сум, -
ВСТАНОВИВ:
В липні 2010 року позивачка звернулась до суду із вказаним позовом, який просила розглядати в її відсутність, так як зайнята на виробництві. Мотивувала його тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 вона народила сина ОСОБА_2, в звязку з чим знаходилася у відпустці по догляду за дитиною до досягнення сином трирічного віку. Відповідно до ст.ст. 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» вона мала право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка повинна виплачуватися в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Однак відповідач в період з 09.07.2007 року по 01.12.2007 року виплачував допомогу в меншому розмірі, ніж встановлено законодавством. У звязку з цим вона зверталася до відповідача з вимогою про здійснення перерахунку та виплати їй недоотриманих сум. Відповідач своїм листом від 09.06.2010 року повідомив, що нарахування допомоги проводиться відповідно до вимог законодавства, фактично відмовивши їй в перерахунку. Вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати їй допомоги в передбаченому законом розмірі і просить суд визнати це, а також зобовязати відповідача здійснити перерахунок і виплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною за період з 09.07.2007 року по 01.12.2007 року в сумі 1728,11 грн., покласти на відповідача судові витрати.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, надавши заяву про розгляд справи у його відсутність, а також письмові заперечення на позов, в якому посилався на те, що позивачка, дійсно, знаходилася на обліку в УПСЗН. На підставі норм Законів, діючих на момент звернення позивачки, їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в межах, передбачених законодавством. Розмір допомоги сімям з дітьми встановлюється Законом України «Про Державний бюджет» на відповідний рік, так як відповідно до вимог ЗУ „Про державну допомогу сімям з дітьми” покриття затрат на виплату державної допомоги сімям з дітьми здійснюється за рахунок Державного бюджету у вигляді субвенцій в місцеві бюджети. Державним бюджетом на поточний рік не передбачені витрати для здійснення платежів за зверненням осіб, які внаслідок прийняття рішення Конституційним Судом України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року мають право на отримання державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Просив відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи Державного казначейства Донецької області в судове засідання також не прибув, надавши суду клопотання, в якому просив розглянути справу в його відсутність та прийняти рішення відповідно до вимог діючого законодавства.
На підставі заяв сторін по справі про розгляд справи без їх участі, суд вважає можливим здійснити розгляд справи у їх відсутності і прийняти рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, враховуючи вимоги позивачки, заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи, знаходить позов обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 народила сина ОСОБА_2 і знаходилася у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 13 Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми” позивачка мала право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.
Відповідно до ст. 15 ЗУ „Про державну допомогу сімям з дітьми” позивачці щомісячно повинна була надаватися грошова допомога в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Згідно ст. 56 ЗУ „Про державний бюджет України на 2007 рік” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна виплачуватися в 2007 році у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановлено для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановлено для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 14 ст. 71 вищевказаного Закону дію ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми» на 2007 рік було зупинено.
Однак рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року (справа про соціальні гарантії) положення ст. 56 ЗУ „Про державний бюджет України на 2007 рік” в частині встановленого розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та положення п. 14 ст. 71 ЗУ „Про державний бюджет України на 2007 рік” в частині зупинення дії ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми» визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
Положення ст. 56 та п. 14 ст. 71 ЗУ „Про державний бюджет України на 2007 рік”, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09.07.2007 року. Таким чином, право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років виникає з 09 липня по 31 грудня 2007 року.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебувала у відповідача на обліку з 14.01.2005 року по 17.11.2007 року та соціальна допомога по догляду за дитиною надавалася їй саме в цей період, і позивачка не заперечує це. Таким чином, право позивачки на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років виникає з 09 липня по 17 листопада 2007 року.
На підставі викладеного, суд вважає протиправною бездіяльність відповідача, що виразилася в не нарахуванні та невиплаті позивачці щомісячної соціальної допомоги по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому законом для дітей віком до 6 років, як передбачено ст. 15 ЗУ „Про державну допомогу сімям з дітьми” за вказаний період і не приймає до уваги відповідні доводи представника відповідача за вищевикладеними обставинами.
Відповідно до ст. 62 ЗУ „Про державний бюджет України на 2007 рік” затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунок на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі з 1 квітня 463грн., з 1 жовтня 470грн.
З урахуванням отриманих позивачкою сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною в 2007 році підлягає стягненню недоплата з наступного розрахунку:
з 09 липня 2007 року: 463:31 23-104,49= 239,13 грн.
за серпень 2007 року: 463-109,62=353,38 грн.
за вересень 2007 року: 463-109,62= 353,38 грн.
за жовтень 2007 року: 470-109,62=360,38 грн.
по 17 листопад 2007 року: 470:30Ч17-60=206,39 грн.
а всього підлягає стягненню недоплата в сумі 1512,66 грн. Таким чином, позов підлягає задоволенню саме в цій сумі.
Недоплачені суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною підлягають виплаті на користь позивачки за рахунок державного бюджету, оскільки за змістом ст. 21 Бюджетного Кодексу України органи соціального захисту є розпорядниками бюджетних коштів, для здійснення програм, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. Кошти бюджету, які отримають фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів. Крім того, всі справи знаходяться у відповідному УПСЗН для здійснення вказаної допомоги виключно відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми».
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, в звязку з чим слід зобовязати відповідача здійснити нарахування і виплату позивачці недоплаченої суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за визначений період.
Відповідно до положення ч.1 ст. 88 ЦПК України суд вважає за необхідне присудити з відповідача понесені позивачкою і документально підтверджені судові витрати, а саме: витрати, повязані з ІТЗ в сумі 120 грн., а також судовий збір в сумі 51 грн., а всього 171 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми», Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, ст. 21 Бюджетного Кодексу України, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Зугреської міської ради, третя особа Головне управління державного казначейства України в Донецькій області, про визнання неправомірною відмову в перерахунку щомісячної грошової допомоги та стягнення недоотриманих сум задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконкому Зугреської міської ради в нездійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 допомоги у повному обсязі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленому законом для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми» за період з 09.07.2007 року по 17.11.2007 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка народилась в смт. Цебрикове Великомихайлівського району Одеської області, ІПН НОМЕР_1, що мешкає: АДРЕСА_1, з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Зугреської міської ради за рахунок державного бюджету України шляхом списання з Єдиного рахунку видатків державного казначейства України р/р 35411033001526, МФО 834016, ОКПО 25968889 недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з урахуванням фактично здійснених виплат за період з 09.07.2007р. по 17.11.2007р. в сумі 1512,66 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати відповідно до задоволених вимог, що становлять 171 грн., з Державного бюджету України шляхом списання з Єдиного рахунку видатків державного казначейства України.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Харцизький міський суд.
Заява про оскарження рішення може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга - протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом 10 днів без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: