Єдиний державний реєстр судових рішень <Список >
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2010 р. Справа № 2а-18802/10/0570
Час прийняття постанови 14 год. 28 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіПапазової Г.П.
суддівКрилової М.М., Кониченка О.М.
при секретаріКушек Н.А.
за участю
представника позивачаКрасовської В.В. за дов. від 08.06.2010 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Євромар» до Міністерства фінансів України про визнання протиправними дій щодо включення позивача в Перелік субєктів господарювання, що є додатком до Наказу Міністерства фінансів України від 08.05.2009 року № 650,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства фінансів України про визнання протиправними дій щодо включення позивача в Перелік субєктів господарювання, що є додатком до Наказу Міністерства фінансів України від 08.05.2009 року № 650, яким зупинено дію ліцензії АВ 419597 від 12.09.2008 року на здійснення діяльності з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах.
В обґрунтування позову позивач зазначає наступне. ТОВ «Євромар» здійснює господарську діяльність з організації та проведення азартних ігор, для чого ним отримана відповідна ліцензія. Законом України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» визначені підстави анулювання ліцензії і перелік цих підстав є вичерпним. Зупинення дії ліцензії є адміністративно-господарською санкцією, яка застосовується за порушення субєктом господарювання правил здійснення господарської діяльності. При цьому жодним органом державної влади не було виявлено та зафіксовано порушення ТОВ «Євромар» правил здійснення господарської діяльності. З огляду на що, дії Міністерства фінансів України щодо включення позивача в Перелік субєктів господарювання, яким зупинено дію ліцензії, є протиправними.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, надіслав письмові заперечення, в яких просив в позові відмовити в повному обсязі з огляду на те, що зупинення дій ліцензій здійснювалось на підставі рішення КМУ, яке є обовязковим до виконання, тому Міністерство відповідно до норм законодавства не вчинило по відношенню до позивача незаконних або протиправних дій.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Євромар» є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області 24.06.2008р., код ЄДРПОУ 35853401, має ліцензію серії АВ № 419597 на організацію діяльності з проведення азартних ігор (діяльність з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах).
Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000 року № 1775 визначає види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, встановлює державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування.
Згідно статті 3 даного Закону одним з основних принципів державної політики у сфері ліцензування є захист прав, законних інтересів, життя та здоров'я громадян, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
За приписами статті 4 Закону № 1775 реалізацію державної політики у сфері ліцензування здійснює Кабінет Міністрів України, спеціально уповноважений орган з питань ліцензування, а також органи виконавчої влади, визначені Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноважені виконавчі органи рад, уповноважені провадити ліцензування певних видів господарської діяльності.
Пунктом 29 статті 9 наведеного Закону визначено, що ліцензуванню підлягає, зокрема, організація та утримання тоталізаторів, гральних закладів, випуск та проведення лотерей, організація діяльності з проведення азартних ігор.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 16.05.2008 року № 279 Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.
Згідно статті 52 наведеного Закону Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Міністерство фінансів України є органом, який здійснює ліцензування щодо господарської діяльності з організації проведення азартних ігор, що встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2000 року № 1698 «Про затвердження переліку органів ліцензування».
27.12.2006 року Постановою Кабінету Міністрів України № 1837 затверджено Положення про Міністерство фінансів України, пункт перший якого визначає, що Міністерство фінансів України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 2 цього Положення Мінфін у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України та цим Положенням.
07.05.2009 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 494-р «Про заходи щодо підвищення рівня безпеки громадян», яким, зокрема, зобовязано Мінфін зупинити строком на один місяць дію ліцензій, виданих суб'єктам господарювання, які провадять діяльність у сфері грального бізнесу (крім лотерей), для забезпечення їх перевірки МНС, Держгірпромнаглядом, іншими контролюючими та наглядовими органами з питань забезпечення їх безпечного використання.
На виконання даного розпорядження Міністерством фінансів України видано наказ № 650 від 08.05.2009 року «Про зупинення дії ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор». Даним наказом зупинено до 7 червня 2009 року дію ліцензій, виданих суб'єктам господарювання, в тому числі і за № 184 в Переліку ліцензії позивача АВ 419597.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. п. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
З урахуванням зазначених вимог законодавства та з огляду на встановлені обставини суд приходить до висновку, що відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
В даному випадку Кабінет Міністрів України у межах своєї компетенції та з метою реалізації державної політики у сфері ліцензування, спрямованої на захист життя і здоровя громадян, видав обовязкове для виконання розпорядження. Відповідач виконав дане розпорядження, яке є чинним і на теперішній час, шляхом видачі наказу. При цьому включення до переліку субєктів господарювання, яким зупинено дію ліцензії, позивача, не має на меті застосування до нього санкції за будь-які порушення ліцензійних умов. Тобто питання додержання ліцензіатом ліцензійних умов не було підставою включення його до зазначеного переліку.
Крім того, питання відповідності наказу Мінфіну від 08.05.2009 року № 650 нормам Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» було предметом розгляду на засіданні Експертно-апеляційної ради при Державному комітеті України з питань регуляторної політики та підприємництва. Експертно-апеляційна рада рішенням № 01 від 11.09.2009 року визначила, що Мінфін при виданні наказу № 650 діяв в межах вимог та повноважень, визначених Положенням про Міністерство фінансів України, а наказ не може бути визнаний таким, що не відповідає нормам законодавства у сфері ліцензування, так як його дія направлена на виконання заходів в іншій сфері, а саме в сфері підвищення рівня безпеки громадян.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Євромар» до Міністерства фінансів України про визнання протиправними дій щодо включення позивача в Перелік субєктів господарювання, що є додатком до Наказу Міністерства фінансів України від 08.05.2009 року № 650 не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 122-143, 151-154, 158, 160-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В позові Товариства з обмеженою відповідальністю «Євромар» до Міністерства фінансів України про визнання протиправними дій щодо включення позивача в Перелік субєктів господарювання, що є додатком до Наказу Міністерства фінансів України від 08.05.2009 року № 650 відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
В судовому засіданні 06 вересня 2010 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови. Постанова в повному обсязі виготовлена 10 вересня 2010 року.
Головуючий суддя Папазова Г.П.
Судді Крилова М.М. Кониченко О.М.