Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 521/13664/23
Номер провадження 3/521/10327/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2023 року м. Одеса
Суддя Малиновськогорайонного судум.Одеси Засядьвовк О.Д., при секретарі Римарчук Я.П., за участю представника Одеської митниці Євдокимова Д.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу, що надійшла з Одеської митниці ДМС України за протоколом складеним відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , директора ТОВ «ІНТЕРГРІТА» (ЄДРПОУ 4458368, Полтавська область, м. Полтава, вул. Героїв АТО, буд. 71 А), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про порушення митних правил, передбачених ст. 472 МК України,
В С Т А Н О В И В :
До Малиновського районного суду м. Одеси надійшла адміністративна справа № 521/13664/23 складена у відношенні гр. ОСОБА_1 , за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
З протоколу про порушення митних правил №0035/50000/23 вбачається, що 21.12.2022 декларантом ТОВ «ІНТЕГРІТА» (м. Полтава, вул. Героїв АТО, буд. 71-А, код ЄДРПОУ - 44558368), громадянином України ОСОБА_1 подано до Одеської митниці в електронному вигляді митну декларацію типу «ІМ40АА № 22UA500420/2022/006229U8 на товари, які надійшли на митну територію України у вантажному автомобілі з реєстраційними номерами CE7301EI/CE1501XF.
Відповідно до МД типу «ІМ40АА» № 22UA500420/2022/006229U8 від 21.12.2022 з Туреччини від компанії - відправника/продавця «KOROLEVSKIY VKUS LIMITED» ( АДРЕСА_2 ) на адресу одержувача/покупця ТОВ «ІНТЕГРІТА» (м. Полтава, вул. Героїв АТО, буд. 71-А, код ЄДРПОУ - 44558368), надійшов вантаж загальною вагою брутто - 15362,00 кг, вагою нетто - 14286,00 кг, загальною вартістю 88 811,60 доларів США.
В графі 31 «Вантажні місця та опис товару» митної декларації типу «ІМ40АА» № 22UA500420/2022/006229U8 від 21.12.2022 громадянином України ОСОБА_1 задекларовано наступний товар:
1) Електрогенераторні установки з поршневим двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем), потужністю понад 7,5 кВА, але не більш як 75 кВА: Дизель-генератор з дизельним двигуном для цівільного не війскового використання - забезпечення єлектрожівлення побутових користувачів - 20 шт. У транспортувальній упаковці. Країна виробніцтва: TR Туреччина.
2) Електрогенераторні установки з поршневим двигуном з іскровим запалюванням потужністю небільш як 7,5 кВА: Електрогенераторна установка (Напруга: 230В/50Гц. Паливо: бензин. Робоча потужність: 1-5 кВт.) для цівільного не війскового використання - забезпечення єлектрожівлення побутових користувачів - 65 шт. У транспортувальній упаковці. Країна виробніцтва: TR Туреччина.
Разом з митною декларацією типу «ІМ40АА» № 22UA500420/2022/006229U8 від 21.12.2022 Одеській митниці, в тому числі, надано наступні товаросупровідні документи: інвойс від 15.12.2022 № KV-INT/2022/0016/1, пакувальний лист від 15.12.2022 № KV-INT/2022/0016/1, CMR від 15.12.2022 № 647658.
13.01.202, керуючись ст. 338 Митного кодексу України (далі - МК України), посадовими особами Одеської митниці проведено повний митний огляд товару, заявленого за митною декларацією типу «ІМ40АА» № 22UA500420/2022/006229U8 від 21.12.2022, та складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № 22UA500420006229U8 від 13.01.2023.
В ході проведення огляду встановлено, що в вантажному автомобілі з реєстраційними номерами НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , крім заявлених в митній декларації товарів, знаходяться наступні товари, які не було заявлено в митній декларації та товаросупровідних документах, а саме: газові балони металеві - 700 шт., нетканний матеріал у рулонах - 128 рулонів вагою брутто 3187 кг., аккумулятори - 97 штук.
Громадянин України ОСОБА_1 є директором та декларантом ТОВ «ІНТЕГРІТА» (код ЄДРПОУ - 44558368), який подав до митного органу митну декларацію типу «ІМ40АА» № 22UA500420/2022/006229U8, а отже є суб`єктом правопорушення.
Відповідно до графи №54 відповідальною особою за заявлення у митній декларації типу «ІМ40АА» № 22UA500420/2022/006229U8 відомостей про товар є декларант ТОВ «ІНТЕГРІТА» (м. Полтава, вул. Героїв АТО, буд. 71 А, код ЄДРПОУ - 44558368), громадянин України ОСОБА_1 , який відповідно до вимог ст. 266 МК України несе відповідальність, передбачену Митним кодексом України, у повному обсязі.
Таким чином, декларантом ТОВ «ІНТЕГРІТА» (місто Полтава, вул. Героїв АТО, буд. 71 А, код ЄДРПОУ - 44558368), громадянином України ОСОБА_1 , вчинено дії, що мають ознаки недекларування товарів, які переміщуються через митний кордон України, тобто порушено процедуру декларування та не задекларовано за встановленою формою, передбаченою ст. 257 МК України, а саме, не повідомлено точних та достовірних відомостей про наявність та кількість товару, що підлягає обов`язковому декларуванню, а саме: газові балони металеві - 700 шт., нетканний матеріал у рулонах - 128 рулонів вагою брутто 3187 кг., аккумулятори - 97 штук.
У судовому засіданні гр. ОСОБА_1 присутнім не був, однак його захисник, адвокат Назарова А.С. надала письмові заперечення, відповідно до яких просила провадження по справі закрити у зв`язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. Справу просила розглядати за їх відсутності.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до відповідальності за ст. 472 МК України та застосувати стягнення відповідно до санкції вказаної статті.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, вислухавши думку учасників процесу, суд не знаходить достатніх підстав для визнання особи винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, за кваліфікуючими ознаками: недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, у зв`язку з відсутністю в діях особи складу адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на відповідні суспільні відносини у сфері державної митної справи.
Статтею 486 МК України передбачено, що завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Відповідно до вимог ч.1 ст.486 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Вимогами ст. 489 МК України передбачено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об`єктивних і суб`єктивних), що визначають вчинене протиправне діяння, як конкретне адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП та ч. 2 ст. 495 МК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. При цьому, обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів.
У розумінні ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Судом встановлено, що 21.12.2022 декларантом ТОВ «ІНТЕГРІТА» (м. Полтава, вул. Героїв АТО, буд. 71-А, код ЄДРПОУ - 44558368), громадянином України ОСОБА_1 подано до Одеської митниці в електронному вигляді митну декларацію типу «ІМ40АА № 22UA500420/2022/006229U8 на товари, які надійшли на митну територію України у вантажному автомобілі з реєстраційними номерами CE7301EI/CE1501XF.
Відповідно до МД типу «ІМ40АА» № 22UA500420/2022/006229U8 від 21.12.2022 з Туреччини від компанії - відправника/продавця «KOROLEVSKIY VKUS LIMITED» ( АДРЕСА_2 ) на адресу одержувача/покупця ТОВ «ІНТЕГРІТА» (м. Полтава, вул. Героїв АТО, буд. 71-А, код ЄДРПОУ - 44558368), надійшов вантаж загальною вагою брутто - 15362,00 кг, вагою нетто - 14286,00 кг, загальною вартістю 88 811,60 доларів США.
В графі 31 «Вантажні місця та опис товару» митної декларації типу «ІМ40АА» № 22UA500420/2022/006229U8 від 21.12.2022 громадянином України ОСОБА_1 задекларовано наступний товар:
1) Електрогенераторні установки з поршневим двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем), потужністю понад 7,5 кВА, але не більш як 75 кВА: Дизель-генератор з дизельним двигуном для цівільного не війскового використання - забезпечення єлектрожівлення побутових користувачів - 20 шт. У транспортувальній упаковці. Країна виробніцтва: TR Туреччина.
2) Електрогенераторні установки з поршневим двигуном з іскровим запалюванням потужністю небільш як 7,5 кВА: Електрогенераторна установка (Напруга: 230В/50Гц. Паливо: бензин. Робоча потужність: 1-5 кВт.) для цівільного не війскового використання - забезпечення єлектрожівлення побутових користувачів - 65 шт. У транспортувальній упаковці. Країна виробніцтва: TR Туреччина.
Разом з митною декларацією типу «ІМ40АА» № 22UA500420/2022/006229U8 від 21.12.2022 Одеській митниці, в тому числі, надано наступні товаросупровідні документи: інвойс від 15.12.2022 № KV-INT/2022/0016/1, пакувальний лист від 15.12.2022 № KV-INT/2022/0016/1, CMR від 15.12.2022 № 647658.
13.01.202, керуючись ст. 338 Митного кодексу України (далі - МК України), посадовими особами Одеської митниці проведено повний митний огляд товару, заявленого за митною декларацією типу «ІМ40АА» № 22UA500420/2022/006229U8 від 21.12.2022, та складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № 22UA500420006229U8 від 13.01.2023.
В ході проведення огляду встановлено, що в вантажному автомобілі з реєстраційними номерами НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , крім заявлених в митній декларації товарів, знаходяться наступні товари, які не було заявлено в митній декларації та товаросупровідних документах, а саме: газові балони металеві - 700 шт., нетканний матеріал у рулонах - 128 рулонів вагою брутто 3187 кг., аккумулятори - 97 штук.
Диспозицією ст. 472 МК України передбачено, що відповідальність настає через недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто не заявлення за встановленою формою точних та достовірних даних про товар. Тобто, відповідальність може наступати лише у випадку, коли особі відомі усі необхідні реквізити товару, що підтверджуються відповідними документами, однак особа їх не декларує за встановленою формою.
Отже, основним безпосереднім об`єктом правопорушення за даною нормою закону є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України, а об`єктивною стороною є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, активна поведінка (вчинок) особи.
Суб`єктивна сторона передбачає наявність умислу чи необережності, тобто винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює, чи може та повинен передбачати обставини і характер незаконного недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто, незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Так, підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це може бути митна декларація.
Статтею 257 МК України, визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч. 6 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03 червня 2005 року №8, підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Так, за результатами дослідження матеріалів справи було встановлено, що ОСОБА_1 не мав умислу на ухилення від декларування товарів, які ввозились на митну територію України, що повністю підтверджується тим, що будь-яких ознак приховування товарів не виявлено.
Постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 20 березня 2020 року, був встановлений перелік товарів, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита.
Відповідно до вищезазначеного порядку, товари під кодом № 8507 «акумулятори електричні, включаючи сепаратори для них», товари № 7311 «Ємності для стиснених або скраплених газів» звільняються від оподаткування податком на додану вартість та від сплати ввізного мита.
Крім того, Законом України від 15 березня 2022 року №2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану»внесені зміни доПодаткового кодексу України
Зокрема, з урахуванням змін, внесених доп. 32 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, тимчасово, на період, зокрема, запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України: ниток та тканин (матеріалів), що класифікуються у товарних підкатегоріях 3920 10 89 90, 3920 61 00 00, 3921 90 60 00, 5402 11 00 00, 5407 10 00 00, 5603 14 10 00 та 6914 90 00 00 згідно з УКТ ЗЕД.
Слід зазначити, що при ввезенні нетканого матеріалу в рулонах (код 5603), ним було заявлено в усній формі, що вказаний вантаж ввозиться в якості гуманітарної допомоги.
Так, Кабінетом Міністрів України, прийнято Постанову «Про деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» від 1 березня 2022 р. № 174.
Пунктом 1 вказаної постанови було встановлено, що на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги - тканини (матеріали) для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 3920 10 89 90, 3921 90 60 00, 5603 14 10 00, 6914 90 00 00), здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та без оформлення гарантійних листів, зазначених у абзаці п`ятому цього пункту.
Вказані обставини, свідчать про відсутність умислу спрямованого на зменшення чи ухилення від сплати митних платежів, що свідчить про неумисний характер дій.
Окремою обставиною, що свідчать про відсутність умислу в діях ОСОБА_1 , є відсутність ознак приховування вказаного вантажу.
Судом також надається оцінка тому, що будь-яких негативних наслідків від зазначення меньшої кількості - ваги товару не привело, оскільки декларування товару не передбачає сплату мита, інших платежів, тощо, як вже зазначено товар не було приховано, сам по собі товар не є забороненним або з обмеженим обігом.
За положеннями п.3 ч.1 ст.8 МК України державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема по справам «Кобець проти України» від 14 лютого 2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 08 лютого 2001 року, «Лавенте проти Латвії» від 07 листопада 2002 року неодноразово вказує, що оцінюючи докази суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростованих презумпцій.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважені оцінювати надані їм докази (п. 34 рішення у справі "Тейксейра де Кастор проти Португалії" від 09.06.98 року, п. 54 рішення у справі "Шабельника проти України" від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією про захист прав і основоположних свобод.
У пункті 110 рішення Європейського суду з прав людини «Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" (Vastberga taxi Aktiebolag and Vulic v. Sweden № 36985/97) Суд визначив, що "…адміністративні справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення штрафних санкцій має саме суб`єкт владних повноважень".
Аналогічну правову позицію визначив Постановою від 31.01.2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 760/10803/15-а (адміністративне провадження № К/9901/19074/18): один з основних принципів забезпечення вирішення спорів у публічно-правовій сфері, зокрема, між суб`єктом приватного права і суб`єктом владних повноважень, який передбачає, що останній зобов`язаний забезпечити доведення в суді правомірності свого рішення, дії або бездіяльності, оскільки, в протилежному випадку, презюмується, що вони є протиправними.
Так, митним органом не надано жодних даних про зміну розміру митних платежів, а лише зазначено про кількісну невідповідність даним, заявленим у товаросупровідних документах. Також, митним органом не надано інформації стосовно того, чи призвела вказана різниця у кількості товару до звільнення від митних платежів або зменшення їх розміру. Отже, посилання митного органу ґрунтуються лише на припущеннях, без підтвердження належними доказами.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.62 Конституції України, ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи наведені вимоги законодавства, а саме, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, оцінюючи дії ОСОБА_1 та надані суду докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що в його діях відсутні умисні дії, направлені на порушення митних правил, а навпаки мали на меті благодійність та шляхетність, як гуманітарна допомога, тому суд приходить до висновку, що у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 283 КУпАП України, постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, отже, у зв`язку з закриттям провадження по справі, товар, вилучений митними органами відповідно до протоколу, підлягає поверненню його власнику або уповноваженій ним особі у встановленому законом порядку, після сплати всіх необхідних зборів, податків та платежів.
Керуючись ст.ст. 472, 522, 524-529 МК України, ст.ст. 1,7,9, 247, 283-285, 294 КУпАП, суддя -
П О С Т А Н О В И В :
Провадження у справі про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України.
Товар, вилучений згідно протоколу про порушення митних правил, повернути гр. ОСОБА_1 або уповноваженій особі в установленому законом порядку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.Д. Засядьвовк