Рішення № 112697778, 08.08.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2023
Номер справи
420/14903/23
Номер документу
112697778
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/14903/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Попова В.Ф.,

секретар Стрезєва А.В.,

за участю:

представниці позивача Шкодіної Л.В.,

представниці відповідача Білоконь Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного Управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,

керуючись ст. 242-246 КАС України,

встановив:

ОСОБА_2 (далі позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (далі ГУДМС в Одеській області, відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення від 29.06.2021 року №367036 про скасування дозволу на імміграцію в Україну від 08.12.2017 року, виданий громадянину Азербайджану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та скасування посвідки на постійне проживання від Серії НОМЕР_1 , видана громадянину Азербайджану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги представниця позивача в судовому засіданні зазначила, що рішенням від 29.06.2021 року №367036 скасований дозвіл на імміграцію в Україну від 08.12.2017 року, виданий громадянину Азербайджану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та скасована посвідка на постійне проживання, що є протиправним, оскільки позивач не притягувався до адміністративної та кримінальної відповідальності, не має судимості та не вчиняв дій які становлять загрозу національній безпеці України та громадському порядку. Відсутні будь-які підстави зазначені у статті 12 ЗУ «Про іміграцію» для прийняття такого рішення. Просить задовольнити позовні вимоги.

Представниця ГУДМС в Одеській області позовні вимоги не визнала та зазначила, що згідно Указу Президента України № 265/2021 від 24.06.2021 про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18 червня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» до позивача як суб`єкта підвищеного злочинного впливу, застосовано, зокрема - відмова у наданні дозволу на імміграцію, скасування дозволу на імміграцію, скасування посвідки на постійне проживання. Після чого було прийняте рішення, що є предметом оскарження у цій справі. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Щодо строку звернення до суду представниця відповідача зазначила, що спірне рішення не було своєчасно вручено позивачу, а тому строк звернення не є пропущенним.

Зазначені обставини судом перевірені і суд приходить до висновку, що строк оскарження рішення від 29.06.2021 року №367036 позивачем не пропущено.

Судом встановлені такі обставини по справі.

08.12.2017 громадянину Азербайджану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п.1 ч.3 ст.4 Закону України «Про імміграцію» видано дозвіл на імміграцію в Україну.

11.12.2017 громадянин Азербайджану ОСОБА_4 був документований посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_2 .

Указом Президента України від 24.06.2021 №265/2021 введено в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.06.2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».

Згідно з вказаним рішенням відповідно до статті 5 Закону України «Про санкції» РНБО України вирішила підтримати внесені Кабінетом Міністрів України та Службою безпеки України пропозиції щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) та застосувати персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до фізичних осіб згідно з додатком 1.

Відповідно до додатку 1 за № 306 серед осіб, до яких застосовані вказані санкції є громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_4 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець російської федерації.

Серед виду обмежувальних заходів до позивача застосовано, зокрема, - відмова у наданні дозволу на імміграцію, скасування дозволу на імміграцію, скасування посвідки на постійне проживання.

29.06.2021 до ГУ ДМС в Одеські області листом ДСІОБГ ДМС від 29.06.2021надійшло подання Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 25.06.2021 за вих. № 7367/55/01-2021 відповідно до якого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який згідно Додатку 1 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18 червня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», перебуває за № 306. У поданні також зазначено, що відповідно до наявної інфоормації з метою легалізації на територію України прибув громадянин Азербайджанської Республікит ОСОБА_4 , який має статус "кримінального авторитета" та учасника організованої злочинної групи, яка діє на території м. Одеси та Одеської області, та систематично вчиняє вимагання поєднане з насильством, незаконні заволодіння транспортними засобами, незаконні позбавлення свободи громадян. (а.с.77-79)

Рішенням від 29.06.2021 року №367036 скасовано дозвіл на іміграцію в Україну від 08.12.2017 року, виданий громадянину Азербайджану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та скасована посвідка на постійне проживання від Серії НОМЕР_1 .

На час прийняття оскаржуваного рішення та на теперішній час, відсутні відомості щодо оскарження ОСОБА_6 рішення РНБО України від 18.06.2021 року, уведеного в дію Указом Президента України від 24.06.2021№265/2021 в частині, що стосується саме його.

Спірні правовідносини регламентовані Законами України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», «Про імміграцію», «Про санкції». «Про Раду національної безпеки і оборони України», «Про національну безпеку України».

Загрози національній безпеці України визначаються у Стратегії національної безпеки України, Стратегії воєнної безпеки України, Стратегії кібербезпеки України, інших документах з питань національної безпеки і оборони, які схвалюються Радою національної безпеки і оборони України і затверджуються указами Президента України (п.19 ст.1, п.5 ст.З Закону України «Про національну безпеку України»).

Відповідно до Стратегії боротьби з організованою злочинністю, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2020 року №1126- р, в умовах складного безпекового середовища навколо України та криміногенної ситуації всередині держави організована злочинність становить пряму загрозу для національної безпеки.

Відповідно до п. 6 ст. 1 Закону України «Про національну безпеку» загрози національній безпеці - явища, тенденції і чинники, що унеможливлюють чи ускладнюють або можуть унеможливити чи ускладнити реалізацію національних інтересів та збереження національних цінностей України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про національну безпеку» національна безпека - захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних та потенційних загроз.

Пунктами 3 та 4 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про імміграцію» визначено, що дозвіл на імміграцію в Україну може бути скасовано, якщо дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні, це є необхідним для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України.

Пунктами 21-24 Порядку №1983 визначено, що дозвіл на імміграцію скасовується органом, який прийняв рішення про надання такого дозволу.

Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на іммії рацію.

Закон України «Про Раду національної безпеки і оборони України» відповідно його преамбули визначає правові засади організації та діяльності Ради національної безпеки і оборони України, її склад, структуру, компетенцію і функції.

Згідно зі ст. 1 Закону, РНБО України відповідно до Конституції України є координаційним органом з питань національної безпеки і оборони при Президентові України.

Статтею 10 Закону встановлено, що прийняти рішення РНБО України вводяться в дію указами Президента України. Рішення Ради національної безпеки і оборони України, введені в дію указами Президента України, є обов`язковими до виконання органами виконавчої влади.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про санкції», з метою захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, протидії терористичній діяльності, а також запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави можуть застосовуватися спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи.

Згідно зі ст. 5 Закону пропозиції щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій виносяться на розгляд Ради національної безпеки та оборони України Верховною Радою України, Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Національним банком України, Службою безпеки України.

Указом Президента України від 24.06.2021 №265/2021 введено в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.06.2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».

Згідно з вказаним рішенням відповідно до статті 5 Закону України «Про санкції» РНБО України вирішила підтримати внесені Кабінетом Міністрів України та Службою безпеки України пропозиції щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) та застосувати персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до фізичних осіб згідно з додатком 1, серед яких санкції застосовані до громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_4 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець російської федерації.

Серед виду обмежувальних заходів до ОСОБА_7 застосовано, зокрема, - відмова у наданні дозволу на імміграцію, скасування дозволу на імміграцію, скасування посвідки на постійне проживання.

Суд зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення відносно позивача, ГУ ДМС в Одеській області діяло на виконання рішення РНБО України від 18.06.2021року, уведеного в дію Указом Президента України від 24.06.2021 №265/2021 яке є чинним та у відповідності до вимог ст.10 Закону України «Про Раду національної безпеки і оборони України» та є обов`язковими для ГУ ДМС в Одеській області до виконання.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки рішення ГУ ДМС в Одеській області від 29.06.202 № 367036 про скасування дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне проживання прийняте у відповідності до норм чинного законодавства, у відповідності, та у спосіб, визначений законодавством, передбачений Конституцією України та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішень.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний із належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (п.58 рішення у справі Серявін та інші проти України).

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Суд зазначає, що у відповідності до ч. 1. ст. 77 КАС України позивачем не доведені ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

В той же час, відповідач надав суду належні та допустимі докази, виклав правові обґрунтування правомірності прийнятого рішення, яке на думку суду відповідає вимогам зазначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.

Керуючись ст. 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Головного Управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 29.06.2021 року № 37036.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст виготовлено та підписано 08.08.2023 року.

Суддя Попов В.Ф.

.