Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
18 серпня 2010 р. № 2-а- 4669/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,
при секретарі судового засідання - Набока О.О., Шевчук А.В.
за участі представника позивача - Горєлкової С.М.,
представника відповідача - Суркової І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду позовну заявуХарківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відкритого акціонерного товариства "Харківгаз" про стягнення адміністративно-господарських санкцій,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач,Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до Харківського окружного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Харківгаз" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за не зайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, у сумі 42170,64 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 6325 грн., в загальній сумі 42233,89 грн.
В обґрунтування позовних вимог Фонд соціального захисту інвалідів посилається на те, що ВАТ „Харківгаз” у 2009 році повинно було створити 141 робоче місце для працевлаштування інвалідів. При середньообліковій чисельності штатних працівників облікового складу підприємства у 2009 році в кількості 3536 осіб, фактична середньооблікова численність інвалідів складала 139 осіб. На думку позивача, відповідач не виконав нормативи щодо створення 2 робочих місць по працевлаштуванню інвалідів чим порушив вимоги ст.ст. 18, 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", в зв'язку з чим зобов'язаний сплатити штрафні санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2009 році в сумі 42170,64 грн., з урахуванням розміру середньорічної заробітної плати, як то передбачено ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" у відповідності до п. 2 Порядку сплати підприємствами, установами і організаціями суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невикористання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету України від 31.01.2007р. № 70.
Представник відповідача, Відкритого акціонерного товариства "Харківгаз", вимоги позову не визнав та пояснив, що підприємство протягом 2009 року подавало звіти до районного центру зайнятості по формі 3-ПН, у яких зазначало про наявність вакантних посад, на яких може використовуватись праця інвалідів. Крім того, Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" спрямований на соціальний захист інвалідів, зокрема на їх працевлаштування і передбачає стягнення штрафних санкцій у разі, якщо інваліди не працюють на підприємстві. Обов'язок підприємства полягає у створенні робочих місць для працевлашту вання інвалідів, повідомлення органів працевлаштування інвалідів і працевлаш туванні інвалідів на роботу у встановленому порядку. Вважає, що оскільки у 2009 році інваліди не були направлені для працевлаштування та не звертались самостійно у кількості необхідній для виконання передбаченого законодавством нормативу, вина підприємства - відсутня, оскільки обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'яз ком самостійно шукати, підбирати інвалідів з метою їх можливого працевлашту вання. Впродовж 2009 року підприємство жодного разу не відмовило у працевлаштуванні інвалідів, направлених державною службою зайнятості на вакантні посади.
Крім цього, відповідач не погоджується з позивачем, щодо численності інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях ВАТ "Харківгаз", та вважає, що відповідно 4% нормативу, численність повинна складати 73 особи, а не 141, як на те посилається позивач, обґрунтовуючи наступним.
У пояснювальній записці ВАТ "Харківгаз" до Звіту зазначалося, що основна діяльність ВАТ "Харківгаз" пов'язана з виконанням робіт, які відносяться до робіт з підвищеною небезпекою, відповідно до "Переліку робіт з підвищеною небезпекою", затвердженого наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці № 123 від 30.11.1993 р. Безпідставно не враховано те, що у ВАТ "Харківгаз" у 2008 р. на роботах з підвищеною небезпекою було зайнято 1714 осіб. Кількість працівників, зайнятих на робочих місцях із звичайними умовами праці становила 1822 особи, виходячи з якої був розрахований норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 73 осіб, який не перевищує чисельності фактично працюючих на підприємстві інвалідів.
Вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову виходячи із наступного.
Згідно Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік за формою № 10-ПІ, наданого відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу ВАТ "Харківгаз" у 2009 році становить 3536 осіб, фонд оплати праці штатних працівників в 2009 році 74557,7 тис. грн., середньорічна заробітна плата на підприємстві в 2009 році 21085,30 грн., середньооблікова чисельність працюючих інвалідів становить 174 особи, а норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2009 року становить 73 особи. (а.с. 7)
Посилання відповідача на те, що у ВАТ "Харківгаз" у 2008 р. на роботах з підвищеною небезпекою було зайнято 1714 осіб, кількість працівників, зайнятих на робочих місцях із звичайними умовами праці становила 1822 особи, виходячи з якої був розрахований норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 73 осіб, суд не бере до уваги, оскільки згідно ч.ч. 1, 2, 3 ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Отже, ВАТ "Харківгаз " не вірно розраховано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2009 року, оскільки норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів визначено у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а саме чисельність інвалідів штатних працівників, які повинні працювати у 2009 році в ВАТ "Харківгаз", на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановленого ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, становить 141 особа, що підтверджується розрахунком наданим позивачем (а.с. 9).
Як вбачається з додатку до Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік за формою № 10-ПІ "Список працюючих інвалідів - штатних працівників, які мали інвалідність та були зайняті на підприємстві у 2009 році", середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів на ВАТ "Харківгаз".
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Вказана вище адміністративно-господарська санкція застосовується за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Так, відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, для яких це місце роботи є основним.
Працевлаштування це система організаційних, економічних і правових заходів, направлених на забезпечення трудової зайнятості населення.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні ”№ 875-ХІІ від 21 березня 1991 року підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що покладення на підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, обовязку працевлаштування інвалідів, передбачає виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, створення для них умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечення інших соціально-економічних гарантій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів.
Згідно з п. 2 “Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування”, затвердженого Постановою КМ України № 70від 31.01.2007р. інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України “Про зайнятість населення” від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Таким чином, законодавством передбачена обовязковість щомісячного подання підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності звітності про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, до місцевих центрів зайнятості.
Судом встановлено, що відповідач подавав до Харківського міського центру зайнятості звіти за формою 3-ПН “Про наявність вакансій” із зазначенням про потребу в працівниках - інваліди у серпні та листопаді 2009 року, у інші місяці 2009 звіти за формою 3-ПН “Про наявність вакансій” відповідачем подавались, однак без зазначення про потребу в працівниках інвалідах.
Таким чином, встановлено факт невиконання роботодавцем заходів щодо інформування про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів органів працевлаштування.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не було вжито належних заходів для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 цього Закону.
Процедура сплати підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів регламентована Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 70 (далі Порядок № 70).
Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку № 70 роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. У разі коли роботодавець не одержує прибутку, сума адміністративно-господарських санкцій сплачується за рахунок інших джерел відповідно до законодавства.
Отже, Відкрите акціонерне товариство "Харківгаз" за 2 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідами до 16.04.2010 року зобовязано самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 42170,64 грн.
На момент звернення до суду з позовом та розгляду справи судом вказана сума адміністративно-господарських санкцій відповідачем не сплачена.
Відповідно до п. 4 Порядку № 70 порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення. Порядок нарахування пені та встановлення строку її сплати затверджуються Мінпраці.
Порядок нарахування пені та її сплати затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223.
Пунктом 2.1 вказаного Порядку органом контролю визнані територіальні відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Механізм нарахування пені визначений пунктом 3 Порядку нарахування пені та її сплати та передбачає наступне:
- порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк;
- одноденний розмір пені при розрахунку округлюється до другого знака після коми в загальному порядку арифметичного округлення;
- пеня на пеню не нараховується;
- документами, що підтверджують невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів, є звіт за формою 10-ПІ (річна) “Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів”, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за № 117/13384, рішення суду, акт перевірки відділенням Фонду роботодавця;
- нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу);
- у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання;
- пеня сплачується роботодавцями за рахунок прибутку, що залишається після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). У разі відсутності коштів стягнення пені може бути звернено на майно роботодавця в порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 20 Закону.
Таким чином, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів, що підтверджено звітом форми 10 ПІ Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік ВАТ "Харківгаз", позивачем у визначеному законодавством порядку та розмірах нарахована пеня за період з 16 квітня 2010 року по 26.04.2010 року в сумі 63,25 грн. (розрахунок суми позову - а.с. 9)
Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України встановлено строки застосування адміністративно-господарських санкцій. Відповідно до вказаної статті адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушень, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Судом встановлено, що зазначені строки додержані позивачем при зверненні до суду.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та з ВАТ "Харківгаз" підлягають стягненню адміністративно-господарські санкції в сумі 42170,64 грн. та пеня в сумі 63,25 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 18, 19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні ” № 875-ХІІ від 21 березня 1991 року, ст. 20 Закону України “Про зайнятість населення ” від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ, п. 2, 3, 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70, Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 р. № 223, ст.ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-163, 167, 185, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ВАТ "Харківгаз" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ВАТ "Харківгаз" (юридична адреса: 61022, м. Харків, Держпром, 4 підїзд, 3 поверх, код ЄДРПОУ 03359500, МФО 351629, р/р 26009240 у ВАТ Мегабанк) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 1 під., 1 пов., к. 16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач : УДК у Дзержинському районі м. Харкова, р/р 31219230700003 у головному управлінні Державного казначейства України (ГУДКУ), МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134567) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в загальному розмірі 42 233. 89 (сорок дві тисячі двісті тридцять три) гривні
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо субєкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.
У повному обсязі постанова виготовлена 26 серпня 2010 року.
Суддя Ізовітова-Вакім О.В.