Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2010 р. № 2-а- 3449/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Кондратюк І.О.
за участі:
представника позивача Пономарьової І.В. (довіреність № 8/10/10-025 від 11.01.2010 року)
представника відповідача ОСОБА_4 (посвідчення серії К № 140831)
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова до товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобіліст-92" про надання дозволу на проведення перевірки, -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобіліст-92", в якому просить суд надати дозвіл Державній податковій інспекції у Київському районі м. Харкова на проведення працівниками відділу оперативного контролю за розрахунковими операціями Державної податкової адміністрації у Харківській області перевірки майстерні, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Аскольдівська, 30-а та належить товариству з обмеженою відповідальністю "Автомобіліст-92" з питань дотримання вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" та Постанови НБУ №637 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні".
В обґрунтування позову зазначила, що фахівцями Державної податкової адміністрації у Харківській області, на підставі направлення №2262 від 03.03.2010 року здійснено вихід на проведення перевірки автомайстерні, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Аскольдівська, 30-а, та належить " Автомобіліст-92", щодо додержанням останнім вимог Законів України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" та Постанови НБУ №637 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні". Співробітники ДПА у Харківській області до проведення перевірки допущені не були.
Представник позивача в судове засідання прибула, просила задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти позову заперечував в повному обсязі. В обґрунтування заперечень на позов представник зазначив, що вважає правомірним не допуск працівників податкової до проведення планової перевірки.
Суд, заслухавши думку представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю "Автомобіліст-92" зареєстровано виконавчим комітетом Харківської міської ради 20.02.2003 року, номер запису 1 480 120 0000 010870 (а.с. 10).
На виконання Закону України “Про державну податкову службу в України” та Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, фахівцями ДПА у Харківській області Бідилом Є.М. та Юрченко П.П. на підставі направлення №2262 від 03.03.2010 року здійснено вихід на проведення перевірки автомайстерні, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Аскольдівська, 30-а, та належить "Автолюбитель - 92", щодо додержанням останнім вимог Законів України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" та Постанови НБУ №637 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" (а.с. 6).
04.03.2010 року вказані посадові особи прибули до ТОВ "Автомобіліст-92" за адресою: м. Харків, вул. Аскольдівська, 30-а для проведення перевірки.
Співробітники ДПА у Харківській області до проведення перевірки допущені не були, про що складений Акт №43/20/40/23/21255112 відповідно до якого директор ТОВ "Автомобіліст-92" ОСОБА_4 відмовився від отримання направлення та допуску фахівців ДПА у Харківській області до проведення перевірки (а.с. 5). У той же день директором надано письмові пояснення на ім'я Голови ДПА у Харківській області, відповідно до яких не допуск до перевірки відбувся в наслідок відсутності попередження про проведення перевірки за 10 днів до її початку (а.с. 7).
Державна податкова адміністрація у Харківській області, згідно зі ст.1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, є органом державної податкової служби.
Відповідно до п. 1 та п. 2 ч. ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-ХІІ від 04.12.1990 року, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право:
- здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);
- здійснювати контроль: за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Відповідно до ч.6 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-ХІІ від 04.12.1990 року, позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин передбачених п.1 - п.9 зазначеної статті.
Відповідно до ч.7 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-ХІІ від 04.12.1990 року, позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Статтею 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 06.07.1995 року, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 вищезгаданого Закону, контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Частиною 3 вказаної статті передбачено, що планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Суд зазначає, що з адміністративним позовом про надання дозволу на проведення перевірки звернулась ДПІ у Київському районі м. Харкова, якою зазначена перевірка не здійснювалась, з боку відповідача не допуску до проведення перевірки працівників ДПІ у Київському районі м. Харкова не було.
Отже, факт наявності у позивача порушеного права у сфері публічно-правових відносин, яке підлягає захисту в порядку адміністративного судочинства, не знайшов свого підтвердження судовим розглядом.
Відсутність доведеного матеріалами адміністративної справи факту порушення права або інтересу, за захистом якого особа звернулась до адміністративного суду, в силу ч. 1 ст. 2 КАС України є підставою для відмови в позові.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова слід відмовити.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст.185, ст. 186 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова до товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобіліст-92" про надання дозволу на проведення перевірки - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено за відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст постанови виготовлений 13.08.2010 року.