Єдиний державний реєстр судових рішень Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3 ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.08.2010 р. № 2а-1973/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мар'єнко Л.М. при секретарі судового засідання Макогон Н.О.
за участю: представника позивача - Козуб В.А.,
представник відповідача ДПІ в Московському районі м. Харкова - не прибув,
представника третьої особи ДПА в Харківській області - Поярко І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Сварог Трейд"
до Державної податкової інспекції у Московському районі міста Харкова, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Державна податкова адміністрація у Харківській області
провизнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-
В С Т А Н О В И В:
ТОВ «Сварог Трейд» звернулося до суду з позовом, в якому просили визнати недійсним рішення ДПІ у Московському районі м. Харкова про застосування фінансових санкцій від 22.01.2010 р. № 0000222303 в частині накладення штрафної санкції за неведення обліку товарних запасів за місцем реалізації та на складах на суму 17668,00 грн., зазначивши, що 25.12.2009 р. фахівцями Державної податкової адміністрації у Харківській області було складено акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій № 11825/20/40/23/35245709 від 25.12.2009 р. В акті перевірки зазначено, що позивач допустив порушення встановленого порядку обліку товарно-матеріальних запасів, що знаходяться у реалізації та на складах, перевіркою встановлено наявність товару без наявних накладних у сумі 8834,00 грн. На підставі акту перевірки відповідачем було винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 22.01.2010р. № 000022203, яким позивачу нарахована фінансова санкція в розмірі 18726,50 грн., з яких 17668,00 грн. за порушення п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Позивач не згоден процедурою перевірки та висновками в частині порушення обліку товарів за місцем реалізації, вважає висновки перевірки безпідставними, нараховану відповідачем фінансову санкцію незаконною. В Акті зазначено, що перевіркою був встановлений факт порушення позивачем встановленого порядку обліку товарно-матеріальних запасів, що знаходяться у реалізації та на складах, встановлено наявність товару без наявних накладних. Позивач зазначив, що ДПА в Харківській області на протязі 2009 року неодноразово здійснював подібні перевірки позивача. Позивач кожного разу зазначав, що здійснює торгівельну діяльність в різних торгівельних точках, які розташовані по кількох районах м. Харкова, в зв'язку із чим центральна бухгалтерія позивача розташована за адресою по вул. Московський проспект, буд. 300-Б. Вся первісна бухгалтерська документація позивача, в тому числі видаткові накладні на товар, які надходять від постачальників, зберігаються в приміщенні центральної бухгалтерії. В торгівельних точках зберігаються виключно внутрішні накладні, які підтверджують переміщення товару зі складу на реалізацію. Ці накладні засвідчуються підписами позивача та реалізатора. Також ці накладні дублюються в комп'ютерному варіанті, і на їх підставі реалізатор складає товарні звіти. Незважаючи на ці пояснення позивача, ДПА завзято здійснює перевірки порядку обліку позивачем товару виключно в торгівельній точці по вул. Героїв Праці, 13-А, ігноруючи центральну бухгалтерію і самостійно складає акти про порушення обліку товарів, незважаючи на наявність в точці реалізації внутрішніх накладних. Як вбачається із Акту перевірки, перевірка була розпочата ДПА 26.06.2009 р. в 12-23 год., тобто всередині робочого дня. Весь товар, який знаходився на реалізації, був у встановленому законодавством порядку оприбуткованим позивачем від постачальників, що підтверджується видатковими накладними, які зберігались в центральній бухгалтерії. Надати ці накладні третій особі під час перевірки у позивача не було можливості, так як центральна бухгалтерія розташована за адресою: Московський проспект, буд. 300-Б, а перевіряючі відмовлялась туди їхати. З наявними на місці перевірки внутрішніми накладними, складеними як в печатному, так і в комп'ютерному варіанті, перевіряючі ознайомлюватись відмовились. Фахівці ДПА в Харківській області самостійно склали акт перевірки і, враховуючи, що позивач відмовився цей акт підписувати та отримувати, надіслали його на адресу позивача з супроводжувальним листом від 13.01.10 р. № 109/10/23-317. Як вбачається зі змісту розписки, яка знаходиться в Додатку № 3 до акту перевірки, реалізатор ОСОБА_3 до початку перевірки засвідчила, що товар, який надійшов до неї на реалізацію, є належним чином оприбуткованим, що підтверджено її підписом в Додатку № 3. Як роз'яснено в листі ДПА від 03.03.2009 № 4364/7/23-7017/159 "Про розгляд листів щодо правомірності застосування до суб'єктів господарювання фінансових санкцій " відповідно до пунктів 1, 3, 5 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій... Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця, господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні.
Відповідач заперечував проти позову, від представника відповідача - Поярко І.В. надійшли заперечення, в яких зазначено, що на підставі направлення № 15033 від 24.12.09 р. та згідно з планом-графіком перевірок на грудень 2009 р., затвердженим головою Держаної податкової адміністрації у Харківській області, посадовими особами податкової адміністрації була проведена перевірка магазину, розташованого за адресою - м. Харків, вул. Героїв Праці 13 "А" , що належить ТОВ „Сварог Трейд". Перевірка була проведена в присутності бармена ОСОБА_3 Перевіркою були встановлені наступні порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі Закон 265/95-ВР): п. 12 ст. 3 Закону 265/95-ВР, а саме: неведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, порушення порядку обліку товарів за місцем реалізації та зберігання на суму 8834,00 грн., за що передбачені штрафні санкції згідно ст. 21 Закону 265/95-ВР (у розмірі подвійної вартості неоподаткованих товарів, але не менше 1700,00 грн.). 8834,00грн. *2 =17668,00 грн.; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в поточному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 209,70 грн., чим порушено п.13 ст.3 Закону 265/95-ВР. За вказане порушення, відповідно до ст. 22 Закону «Про РРО», передбачена фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (209,70 грн. * 5 =1048,50 грн.); п.5 ст. З Закону 265/95-ВР - порушення порядку використання торгового патенту, а саме: торговий патент не розташований на доступному для огляді місці у кафе за адресою - м. Харків, вул. Г.Праці, 13-А. За вказане порушення, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", передбачена фінансова санкція у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць (120,00 грн. х 1 місяць = 120,00 грн.). Вказані порушення були зафіксовані в Акті перевірки №11825/20/40/23/35245709 від 28.12.09 р., який був підписаний барменом ОСОБА_3 без зауважень. У відповідності із п. 4.4 Розділу 4 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, що затверджений наказом ДПА України від 10 серпня 2005 року № 327 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за № 925/11205), у разі незгоди посадових осіб із висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в акті перевірки, суб'єкт господарювання має право протягом трьох робочих днів від дня отримання примірника акта перевірки подати до органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки. При цьому у разі незгоди із висновками акта перевірки, суб'єкт господарювання в акті перевірки при його підписанні робить відповідну відмітку. Позивачем ніяких зауважень до акту не надано. За результатами розгляду матеріалів перевірки, ДПІ у Московському районі м. Харкова, у відповідності із п. 7.1 ст. 7 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, що затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 р. № 253 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 6 липня 2001 р. за № 567/5758), було здійснено розрахунок суми штрафної (фінансової) санкції та прийняті рішення від 22.01.2010 р. № 0000222303, №0000232303 в якому до позивача за порушення окремих вимог Закону 265/95-ВР та Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" застосовані штрафні санкції у розмірі 18726,50 грн. та 120,00грн. відповідно. Стосовно правомірності винесення оскаржуваного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000222303 від 22.01.10 р. Пунктом 12 статті 3 Закону N 265, передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/ або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг). Відповідно до пункту 2 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 р. N 996-ХІУ (далі - Закон N 996) бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Згідно із пунктами 1, 3 і 5 статті 9 Закону N 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного захисту їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку. Однак, на час проведення перевірки в магазині (за місцем реалізації) документи, щодо оприбуткування товару були відсутні, що підтверджується поясненнями бармена від 25.12.09р. та зазначено в додатку № 3 до акту перевірки (відомість про результати перевірки оприбуткування, реалізації та фактичних залишків ТМЦ при перевірці господарської одиниці, що належить ТОВ „Сварог Трейд"). З огляду на наведене, ДПІ у Московському районі м. Харкова вважає, що позовні вимоги позивача є недоведеними, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Представник третьої особи ДПА у Харківській області заперечував проти позову, до суду від представника ДПА в Харківській області Плескач І.С. надійшли письмові заперечення, в яких зазначили, що відповідно до п.12 ст.3 Закону № 265 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг). Отже, законодавець зобов'язує суб'єкта господарювання вести облік товарних запасів безпосередньо за місцем їх реалізації та забороняє реалізовувати товар без попереднього належного їх обліку. Статтею 6 Закону № 265 передбачено, що облік товарних запасів юридичною особою ведеться у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Відповідно до пункту 2 статті 3 Закону України від 16.07.99 р. N 996-ХІУ "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - Закон N 996) бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку. Статтею 21 Закону № 265 встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доході в громадян. Так, у ТОВ «Сварог Трейд» місцем реалізації товарів є господарська одиниця - кафе, яке розміщено за адресою: м. Харків, вул. Героїв праці, буд. 13-А, а отже, безпосередньо на цьому місці реалізації товарів позивачем повинен здійснюватися облік товарних запасів. Однак, на час перевірки накладні на товар на загальну суму 8834,00 грн., на підставі яких оприбутковується товар, на місті реалізації товарів були відсутні, а відтак, облік товарів позивачем не вівся. При цьому, необхідно зауважити, що посилання позивача на наявність внутрішніх накладних на місці реалізації товару є такими, що не відповідають фактичним обставинам та спростовуються поясненнями наданими барменом кафе - ОСОБА_3 та відомістю про результати повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів станом на 25.12.0 9р., підписаною барменом кафе - ОСОБА_3 З означеної відомості чітко вбачається, що на місці реалізації товарів були відсутні, як внутрішні накладні та і накладні від постачальників. Таким чином, аналіз діючого законодавства дозволяє стверджувати, що підставами для застосування до суб'єкта господарювання заходів відповідальності (фінансових санкцій), передбачених Законом № 265 є недотримання суб'єктами господарювання приписів такого закону, незалежно від причин, з яких це сталося. Враховуючи вищевикладене, ДПА вважає, що рішення, яким до Позивача були застосовані штрафні санкції є правомірним та правильним по своїй суті.
Представник позивача Козуб В.А. у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити, посилаючись на наведені у позові обставини.
Представник відповідача Линник І.М. у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у запереченнях проти позову.
Представник третьої особи Поярко І.В. у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у запереченнях проти позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
Згідно довідки № 6196 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Товариство з обмеженою відповідальністю “Сварог Трейд” зареєстровано виконавчим комітетом Харківської міської ради 05.07.2007 року, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серія А01 № 081406. Місцезнаходженням ТОВ “Сварог Трейд”, згідно довідки, є м. Харків, вул. Героїв праці, буд. 13-А. Видами діяльності ТОВ «Сварог Трейд» за КВЕД є, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту, роздрібна торгівля алкогольними та іншими напоями, роздрібна торгівля тютюновими виробами, неспеціалізована оптова торгівля харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами, інші види оптової торгівлі (а.с. 43).
25 грудня 2009 року співробітниками ДПА у Харківській області, на підставі направлення № 15033 від 24 грудня 2009 року, в присутності бармена ОСОБА_3 була здійснена планова перевірка кафе за адресою: м. Харків, вул. Героїв Праці, 13-А, який належить Товариству з обмеженою відповідальністю “Сварог Трейд”, з питань дотримання вимог Законів України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 23.03.1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», від 19.12.1995 року № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», постанови Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».
Відповідно до п.1 ч.1 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Згідно статті 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, контроль за додержанням субєктам підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавство України.
Статтею 16 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачено, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що перевірка позивача проведена в межах повноважень органів державної податкової служби України та у визначений законодавством спосіб.
Стосовно виявлених в ході перевірок порушень норм Закону України "Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суд дійшов наступного.
З копії акту перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій за № 11825/20/40/23/35245709 (бланк 005412) від 25 грудня 2009 року, яким зафіксовані наступні порушення: п. 12 ст. 3 Закону 265/95-ВР, а саме: неведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, порушення порядку обліку товарів за місцем реалізації та зберігання на суму 8834,00грн., за що передбачені штрафні санкції згідно ст. 21 Закону 265/95-ВР (у розмірі подвійної вартості неоподаткованих товарів, але не менше 1700,00 грн.). 8834,00грн.*2 =17668,00грн.; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в поточному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 209,70грн., чим порушено п.13 ст. 3 Закону 265/95-ВР. За вказане порушення, відповідно до ст. 22 Закону «Про РРО», передбачена фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (209,70грн. * 5 =1048,50 грн.); п.5 ст.3 Закону 265/95-ВР - порушення порядку використання торгового патенту, а саме: торговий патент не розташований на доступному для огляді місці у кафе за адресою: м. Харків, вул. Г.Праці, 13-А. За вказане порушення, відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", передбачена фінансова санкція у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць (120,00 грн. х 1 місяць = 120,00 грн.).
До акту перевірки додано опис наявних купюр та монет, а також відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) станом на 25.12.2009 року.
Бармен ОСОБА_3 від підписання матеріалів перевірки відмовилась, про що посадовими особами органу державної податкової служби зазначено у акті перевірки від 25.12.2009 року (а.с. 7-8).
На підставі акту перевірки від 25 грудня 2009 року № 11825/20/40/23/35245709, начальником ДПІ у Московському районі м. Харкова 22.01.2010 року прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000222303 на загальну суму 17 668,00 грн., за порушення п. 1, 2, 12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, із змінами та доповненнями. Зазначене рішення прийнято в межах строків застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлених ст. 250 Господарського кодексу України.
Позивачем оскаржено до суду рішення ДПІ у Московському районі м. Харкова про застосування фінансових санкцій від 22.01.2010 р. № 0000222303 лише в частині накладення штрафної санкції за одне з виявлених порушень - неведення обліку товарних запасів за місцем реалізації та на складах на суму 17668,00 грн.
Щодо застосування до відповідача штрафної санкції у розмірі 17 668,00 грн. за порушення відповідачем п. 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, у вигляді здійснення реалізації товарів на суму 8834,00 коп., які не обліковані в установленому законодавством порядку, судом встановлено наступне.
Пунктом 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР, з наступними змінами та доповненнями, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
У відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) станом на 25.12.2009 року кафе ТОВ «Сварог Трейд» зазначено фактичні залишки запасів (товарно-матеріальних цінностей), виявлених під час перевірки, а саме: горілка "Хортиця срібна" (1,0 л) 60 штук, горілка "Медофф кл." (0,7 л), 78 штук, горілка "Пшенична" Люботин (0,5 л), 68 штук, бальзам «9 сил» (0,5 л) 6 штук, настойка «Полуниця» (0,5 л) 26 штук, портвейн «Таврида» (0,7 л) 21 штука, всього на загальну суму 8 834,00 грн.
Статтею 6 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Відповідно до пункту 2 статті 3 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16 липня 1999 року № 996-ХІУ, з наступними змінами та доповненнями, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до пунктів 1, 3, 5 статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Статтею 2 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” визначено, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
До документів, що є підставою для оприбуткування товару, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів.
Приписами ст. 21 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд звертає увагу, що вказаною законодавчою нормою відповідальність запроваджена лише у тому випадку, коли облік товарів за місцем реалізації та зберігання не ведеться взагалі або ведеться з порушенням встановленого порядку.
Позивачем до матеріалів справи надано копії накладних від постачальників та податкових накладних, виданих ТОВ «АПМСБ», ТОВ «ІК «Петрус-алко», ТОВ «Універсальні Дистрибюторські Системи», Харківська філія ТОВ «Універсальні Дистрибюторські Системи», ТОВ «Коньячний дім «Зоряний», ТОВ «Укр-Трейд», ТОВ «Серпневе Плюс» які зберігаються у бухгалтерії ТОВ «Сварог Трейд», а також внутрішніх накладних на переміщення товару, який зазначено у відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) станом на 25.12.2009 року кафе ТОВ «Сварог Трейд», з бухгалтерії ТОВ «Сварог Трейд» до кафе, які спростовують висновки акту перевірки про наявність порушення в діяльності позивача.
Відповідно до ст. 1, 4, п. 5 ст. 8 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства, яка уособлює сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності. Одним з принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності є принцип послідовності, який передбачає постійне (із року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики. Зміна облікової політики можлива лише у випадках, передбачених національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, і повинна бути обґрунтована та розкрита у фінансовій звітності.
Відповідно до п.3.4 наказу ТОВ "Сварог Трейд" від 03.01.2009 року № 1 "Про облікову політику на 2009 р." всі первісні бухгалтерські документи, а також узагальнюючі регістри бухгалтерського обліку, податкова та фінансова звітність повинні складатись та зберігатись в централізованій бухгалтерії позивача, яка знаходиться за адресою: пр. Московський, 300-Б, протягом встановленого законодавством строку зберігання (а.с.44-45).
Згідно п. 3 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.
Відповідно до журналів-ордерів позивача по рахунку № 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками'' за жовтень 2009 р. - грудень 2009р., оприбуткувано бальзам "9 сил" (позиція № 4 в додатку № 3 до оскаржуваного акту перевірки), який надійшов від постачальника ТОВ "ІК "Петрус-алко" за видатковою накладною № А-ХК 051997 від 18.12.2009р. Згідно записів в журналі-ордері по бухгалтерському рахунку № 631 "Розрахунки вітчизняними постачальниками" за грудень 2009р.: 1) Дт 282/0 "Товари в торгівлі" / Кт 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" - відображена загальна сума товару за накладною - 5097,00 грн. (бальзам "9 сил" в тому числі); 2) Дт 641/1 "Розрахунки по ПДВ" /Кт 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" - відображена загальна сума ПДВ, яка була зазначена постачальником в податковій накладній № 117569 від 18.12.2009 р. - 1019,40 грн.
Відповідно до журналів-ордерів позивача по рахунку 282/0 „Товари в торгівлі" за жовтень 2009р. - грудень 2009р., наведено надходження бальзаму "9 сил" (позиція № 4 в додатку № 3 до оскаржуваного акту перевірки), який надійшов від постачальника ТОВ "ІК "Петрус-алко" за видатковою накладною № А-ХК051997 від 18.12.2009р. Згідно записів в журналі-ордері по бухгалтерському рахунку № 282/0 "Товари в торгівлі" за грудень 2009р.: 1) Дт 282/0 "Товари в торгівлі" / Кт 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" - відображена загальна сума тоавру за накладною - 5097,00 грн. (бальзам "9 сил" в тому числі); 2) Дт 282/0 "Товари в торгівлі / Кт 285/0 "Торгівельна націнка" - відображена торгівельна націнка на товар в розмірі 2253,00 грн.; 3) Дт 702/0 "Доходи від реалізації товару" / Кт 282/0 „Товари в торгівлі" - відображена загальна сума реалізації товару за грудень 2009р. в розмірі 407383,59 грн. (з яких 339486,00 грн. обсяг реалізації та 67897,00 грн. ПДВ).
Відповідно до податкових декларацій по ПДВ за жовтень 2009 р. - грудень 2009 р., загальна сума реалізації товару в звітному місяці склала 339486,00 грн. (без ПДВ) та сума ПДВ склала 67897,00 грн., що повністю відповідає підсумковим записам в журналі-ордері по бухгалтерському рахунку 282/0 "Товари в торгівлі" за грудень 2009р. (Кредит рахунку 282/0/ Дебет рахунку 702/0).
Таким чином, залишки запасів (товарно-матеріальних цінностей) кафе ТОВ «Сварог Трейд» за адресою: м. Харків, вул. Г. Праці, 13-А, виявлені під час перевірки станом на 25.12.2009 року, на суму 8 834,00 грн., які зазначені перевіряючими у відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей), фактично обліковані за місцем реалізації товарів у кафе ТОВ «Сварог Трейд» м. Харків, вул. Г. Праці, 13-А, в документах, які мають назву: «переміщення товарів» зі складу ТОВ «Сварог Трейд» безпосередньо до кафе, а також у внутрішніх накладних на переміщення товарів з іншої торгівельної точки до кафе ТОВ «Сварог Трейд» м. Харків, вул. Г. Праці, 13-А.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про належне оприбуткування товарів в бухгалтерії ТОВ «Сварог Трейд», відображення руху товарів між головним офісом або складом та кафе, між торгівельними точками ТОВ «Сварог Трейд» шляхом оформлення внутрішніх накладних. Доводи відповідача, які ґрунтуються на висновку перевіряючих осіб про здійснення реалізації товарів на суму 8834,00 грн., що були внесені до відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) станом на 25 грудня 2009 року кафе ТОВ «Сварог Трейд», розташованого за адресою: м. Харків, вул. Г. Праці, 13-А, які не обліковані в установленому законодавством порядку, спростовано наданими відповідачем доказами, які досліджені судом у судовому засіданні.
Оскільки факт порушення позивачем п. 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” під час перевірки 25.12.2009 року кафе ТОВ «Сварог Трейд» у судовому засіданні не підтверджено, суд дійшов висновку про те, що рішення ДПІ у Московському районі м. Харкова № 0000222303 від 22.01.2010 року в частині накладення штрафної санкції за неведення обліку товарних запасів за місцем реалізації та на складах на суму 17668,00 грн. є недійним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України “Про державну податкову службу в Україні” № 509-ХІІ від 04 грудня 1990 року, зі змінами та доповненнями, Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06 липня 1995 року № 265/950ВР, з наступними змінами та доповненнями, Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16 липня 1999 року № 996-ХІУ, з наступними змінами та доповненнями, ст. ст. 8-14, 69, 71, 72, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сварог Трейд» до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Державна податкова адміністрація у Харківській області про визнання недійсним рішення ДПІ у Московському районі м. Харкова про визнання недійсним рішення ДПІ у Московському районі м. Харкова про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.01.2010 р. № 0000222303 в частині накладення штрафної санкції за неведення обліку товарних запасів за місцем реалізації та на складах на суму 17668,00 грн. задовольнити в повному обсязі.
Визнати недійсним рішення Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000222303 від 22.01.2010 року в частині накладення штрафної санкції за неведення обліку товарних запасів за місцем реалізації та на складах на суму 17668,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сварог Трейд»судовій збір у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова у повному обсязі виготовлена 31 серпня 2010 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.