ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-3605/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шевякова І.С.,
при секретарі Кіптіла О.М.,
за участю:
представника позивача - Крижанівського О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лубенської об'єднаної державної податкової інспекціїдо фізичної особи-підприємця ОСОБА_2про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
26 липня 2010 року Лубенська об'єднана державна податкова інспекціязвернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2про стягнення заборгованості.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що за відповідачем згідно картки особового рахунку рахується борг в сумі 4305 грн. 32 коп., який виник в результаті несплати у встановлений законодавством термін штрафних та фінансових санкцій, застосованих за результатами проведення перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) , вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. 23.03.2010 року працівниками Лубенської ОДПІ проведено перевірку кафе, розташованого за адресою Полтавська область, м. Гребінка, вул. Петровського, 71 та належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2. За результатами перевірки позивачем встановлені порушення ч. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ч. 1 ст. 3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" та ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", про що складено акт №0042/16/18/23/2413009911 від 24.03.2010 року, на підставі якого Лубенською ОДПІ прийняті рішення про застосування штрафних санкцій №0000022303/0 від 02.04.2010 року на суму 10, 32 грн., №0000012303/0 від 02.04.2010 року на суму 30 грн., № 0000032303/0 від 02.04.2010 року на суму 4265 грн., які відповідно до Закону України "Про порядок погашення забов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181, 02 квітня 2010 року направлені на адресу відповідача та згідно поштового повідомлення отримані останнім 13 квітня 2010 року. Вказані рішення в адміністративному та судовому порядку відповідачем не оскаржувалися, заборгованість не сплачена.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідач заперечення на позов не надав, в судове засідання не зявився, ухвала та повістки направлені відповідачу на адресу: 37400, м. Гребінка, Полтавської області вул. Фрунзе, 39, повернулись до суду з відміткою поштового відділення "адресат відсутній". Відповідно до матеріалів справи відповідач зареєстрований за вищезазначеною адресою та відомості про зміну свого місця знаходження державному реєстратору не надавав.
Згідно із частиною восьмою статті 35 КАС України вважається, що повістку вручено особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Зважаючи, що доставка ухвали та повістки суду на адресу відповідача згідно із даними в ЄДР підтверджується підписом листоноші, суд виконав свій обовязок щодо повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних ній доказів.
Суд, заслухавши представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, встановив наступне.
ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа - підприємець Гребінківською РДА Полтавської області 13.12.2007 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2.
Відповідач зареєстрований як платник єдиного податку та перебуває на обліку у Лубенської ОДПІ.
23.03.2010 року працівниками Лубенської ОДПІ було проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, кафе, розташованого за адресою Полтавська область, м. Гребінка, вул. Петровського, 71 який належить ФОП ОСОБА_2.
В результаті проведеної перевірки встановлено ряд порушень, зафіксованих в акті перевірки №0042/16/18/23/2413009911 від 23.03.2010 року, а саме, порушення пункту 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", не забезпечено проведення розрахункової операції за допомогою реєстратора розрахункових операцій на суму 6 грн., пункту 1 ст. 3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", а саме торгівля без одержання відповідного торгового патенту, та ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" а саме, роздрібна торгівля алкогольними напоями без отримання відповідної ліцензії на суму 6 грн., зберігання алкогольних напоїв на суму 2565 грн. в місцях, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Таким чином, позивач керуючись вищезазначеними нормами закону, на підставі акта перевірки №0042/16/18/23/2413009911 від 23.03.2010 року прийняв рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ФОП ОСОБА_2 № 0000022303/0 від 02.04.2010 року на суму 10,32 грн., №0000012303/0 від 02.04.2010 року на суму 30 грн., №0000032303/0 від 02.04.2010 на суму 4265 грн.
Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій отримані відповідачем 13.04.2010 року, що підтверджується особистим підписом ФОП ОСОБА_2 на поштовому повідомленні.
Зазначені рішення відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувалися.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених законом, із застосуванням зареєстрованих у встановлено порядку розрахункових книжок.
Згідно із пунктами 1 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п"ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.
Відповідно до пункту 1 ст. 3 Закону України "Про патентування деяких видів господарської діяльності", патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
Згідно із ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб"єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензії. Зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб"єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Згідно із статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: зберігання спирту або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень, у даному випадку вартість товару згідно протоколу огляду від 23.03.2010 року склала 2565 грн.
У разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно із статтею 8 Закону України "Про податкову службу в Україні" державна податкова адміністрація України здійснює такі функції: виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із: здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Відповідно до абзацу 6 пункту 1 статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на ДПА України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та державні податкові інспекції в містах з районним поділом покладено виконання такої функції, як проведення роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійсненням заходів по вилученню та знищенню або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищенню тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.
Статтею 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до пункту 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року, рішення про застосування фінансових санкцій, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством.
Пункт 2.12. Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України визначає одним із завдань департаменту застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Враховуючи вище наведені норми законів, повно та всебічно вивчавши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
В частині застосування штрафних санкцій до відповідача за рішеннями №0000022303/0 від 02.04.2010 року на суму 10,32 грн. - за торгівлю без одержання відповідного торгового патенту та №0000012303/0 від 02.04.2010 року на суму 30 грн. - за проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій, суд вважає рішення Лубенської ОДПІ правомірними, а вимоги щодо стягнення за даними рішеннями сум, такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно рішення про застосування фінансових санкцій №0000032303/0 від 02.04.2010 року на суму 4265 грн., суд вважає його незаконним, у зв"язку з тим, що заступник начальника - начальник Гребінківського відділення Лубенської ОДПІ взагалі не мав права приймати вище зазначене рішення, таким правом наділений начальник Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Полтавській області. Тому в цій частині позовна заява підлягає відмові.
Згідно із частиною першою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_2) заборгованість в сумі 40 грн. 32 коп. (сорок гривень тридцять дві копійки) на р/р №31118104700089, одержувач УДК у Гребінківському районі, код одержувача 34698364, банк одержувача ГУДК у Полтавській області, МФО 831019.
В інший частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 07 вересня 2010 року.
СуддяІ.С. Шевяков