ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1705/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Шевякова І.С.,
при секретарі –Мушук,
за участю:
представника позивача -
представника відповідача -
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного виробничо-господарського підприємства "Автотранс"до Державної податкової інспекції в м. Полтавіпро скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
26 квітня 2010 року позивач, Приватне виробничо-господарське підприємство "Автотранс",звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Полтавіпро скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 29.03.2010 року працівниками Державної податкової інспекції у Полтавській області проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, на АГЗП, який належить Приватному виробничо-господарському підприємству "Автотранс" та розташований по вул. Центральній, 4 в с. Галяве Чорнухинського району Полтавської області. За результатами проведеної перевірки складений акт № 0235/16/01/23-322/30668210 від 29.03.2010 року, яким встановлені порушення пунктів 9, 11, 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", пункт 2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637. У зв’язку із вказаним порушеннями відповідачем були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006722306/0 від 15.04.2010 року в сумі 425,2 грн. та № 0006732306/0 від 15.04.2010 року в сумі 16540,00 грн.
Позивач просить суд визнати протиправними рішення ДПІ у м. Полтаві № 0006722306/0 від 15.04.2010 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 425,00 грн. та 0006732306/0 від 15.04.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 16540,00 грн., обгрунтовуючи свої вимоги тим, що оприбуткування готівки здійснено через зареєстрований та опломбований у встановленому порядку реєстратор розрахункових операцій, що засвідчується записом, в Книзі обліку розрахункових операцій, від 26.02.2010 року, номер Z-звіту № 1468, сума розрахунку 3308,08 грн. Нероздрукування Z-звіту № 1468 за 26.02.2010 року було допущене з незалежних від них причин, оскільки з 23 години 00 хвилин 26.02.2010 року і по 05 годину 30 хвилин була відсутня електроенергія, що підтверджується довідкою Чорнухинської філії "ВАТ "Полтаваобленерго" № 383 від 01.03.2010 року. У зв'язку із відсутністю електроенергії, не проводилися будь-які розрахункові операції та відпуск пального, також не було будь-яких технічних несправностей РРО, а тому не було підстав для проведення записів в розділи 3,4 (облік розрахункових квитанцій, облік ремонтів з технічного обслуговування і перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО) Книги обліку розрахункових операцій. Режим попереднього програмування найменування та кількості товару на АГЗП використовується , що підтверджується даними контрольної стрічки за 26.02.2010 року в якій відображено назва та кількість відпущеного пального. З порушенням пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", щодо встановлення невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунку суми, яка зазначена в денному звіті РРО, позивач погодився.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, що викладені у позові.
Представники відповідачів позовні вимоги не визнали, надали письмові заперечення в яких посилалися на те, що в результаті проведеної перевірки АГЗП розташованого по вул. Центральній, 4, в с. Галяве Чорнухинського району та який належить Приватному виробничо-господарському підприємству "Автотранс", встановлено порушення пунктів 9, 11, 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", пункт 2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637. За результатами перевірки винесено акт № 0235/16/01/23-322/30668210 від 29.03.2010 року, на підставі, якого ДПІ у м. Полтаві винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006722306/0 від 15.04.2010 року в сумі 425,2 грн. та № 0006732306/0 від 15.04.2010 року в сумі 16540,00 грн. Рішення вважає прийняті правомірно, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд встановив наступне.
Приватне Виробничо-господарське підприємство "Автотранс" 15.12.1999 року зареєстроване, як юридична особа Виконавчим комітетом Полтавської міської ради, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
29.03.2010 року працівниками ДПА у Полтавській області проведено планову виїзну перевірку АГЗП, розташованого за адресою: вул. Центральна, 4, с. Галяве, Чорнухинський район, який належить Приватному виробничо-господарському підприємству "Автотранс", а дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами перевірки складено акт № 0235/16/01/23-322/30668210 від 29.03.2010 року, в якому встановлено наступні порушення:
- п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку Z-звіту за 26.02.2010 року. записи в розділах 3,4 КОРО відсутні.
- п.11 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;
- п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів зазначеній в денному звіті РРО, сума невідповідності склала 0,04 грн.;
- п. 2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, не оприбуткування в КОРО на підставі фіскального звітного чеку Z-звіту № 1468 - на суму 3308,08 грн.
На підставі вищезазначеного акту ДПІ у м. Полтаві 15.01.2010 року винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006722306/0 на суму 425,2 грн. та № 0006732306/0 на суму 16540,00 грн.
Непогоджуючись з правомірністю дій відповідача, позивач звернувся до суду з вимогою про визнання недійсними прийнятих рішень ДПІ у м. Полтаві № 0006722306/0 від 15.04.2010 року та № 0006732306/0 від 15.04.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку рішенням ДПІ у м. Полтаві про застосування штрафних (фінансових) санкцій суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажі товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Під час перевірки виявлено незабезпечення щоденного друку фіскального звітного чеку Z-звіту № 1468 за 26.02.2010 року.
Суд не погоджується з такою позицією відповідача, оскільки відповідно до матеріалів справи, фіскальний звітний чек Z-звіт № 1468 за 26.02.2010 року, був роздрукований 27.02.2010 року о 06 годині 48 хвилин (копія чеку в матеріалах справи), з причин які не залежали від позивача, а саме у зв'язку із відсутністю електроенергії на АГЗП розташованого по вул. Центральній, 4, с. Галяве, Чорнухинський район, в період часу з 23 години 00 хвилин 26.02.2010 року по 05 годину 30 хвилин 27.02.2010 року. Факт відсутності електроенергії підтверджується копією довідки Чорнухинської філії ВАТ "Полтаваобленерго". Крім того суд, вважає за необхідне зазначити, що відсутність записів в розділах 3,4 Книги обліку розрахункових операцій є правомірним, оскільки були відсутні підстави для внесення відповідних записів.
Відповідно до пункту 11 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Пунктом 6 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", визначено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Судом встановлено, що при проведенні перевірки було встановлено незабезпечення використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості. Однак даний факт під час судового розгляду не знайшов свого підтвердження, оскільки відповідно до контрольної стрічки за 26.02.2010 року, в чеках наявні найменування товару, його ціна та кількість.
Згідно з пунктом 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані забезпечити відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Статтею 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (0,04 грн. х 5 = 0,2 грн.).
Відповідно до матеріалів справи під час проведення перевірки встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів зазначеної в денному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 0,04 грн., що підтверджено актом перевірки, та не заперечувалося у судовому засіданні представником позивача.
Суд вважає, що рішення податкового органу № 0006722306/0 від 15.04.2010 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 425,00 грн. за пунктами 9, 11 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", є необґрунтованим, таким, що прийняте без урахування усіх обставин, що мали значення при його прийнятті.
Відповідно до пункту 2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно фіскальний звітний чек Z-звіту № 1468 від 26.02.2010 року - на суму 3308,08 був облікований в книзі обліку розрахункових операцій, що підтверджується копією копією самої Книги обліку розрахункових операцій та наявністю відповідного запису в розділі 2 Книги обліку розрахункових операцій.
У зв'язку з вищевикладеним суд приходить до висновку, що позивачем все ж таки виконано умови пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, оскільки вся сума готівки, що надійшла до каси 26.02.2010 року, повному обсязі, а саме: в сумі 3308,08 грн., була оприбуткована.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідач не довів правомірності своїх дій та рішень, на відміну від позивача.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Приватного виробничо-господарського підприємства "Автотранс" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій є законними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Рішення №0006722306/0 від 15.04.2010 року ДПІ у м.Полтаві про застосування до ПВГП "Автотранс" штрафних (фінансових) санкцій скасувати в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення п. п. 9, 11 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на суму 425,00 грн.
Рішення №0006732306/0 від 15.04.2010 року ДПІ у м.Полтаві про застосування до ПВГП "Автотранс" штрафних (фінансових) санкцій скасувати повністю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ПВГП "Автотранс" судові витрати у сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 30 серпня 2010 року.
Суддя І.С. Шевяков