Єдиний державний реєстр судових рішень
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 вересня 2010 р., 10 год. 00 хв. м. Львів№ 2а-6172/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравчука В.М.,
за участі секретаря судового засідання Кріль Х.С.,
представника позивача Водолазького Д.Д.,
розглянувши адміністративну справу за позовом
Львівський міський центр зайнятості
до ОСОБА_2
пропро стягнення коштів , ВСТАНОВИВ:
Львівський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про повернення виплаченої допомоги по безробіттю.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»відповідачу ОСОБА_2 було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю. Однак після надання йому такого статусу виявлено, що відповідач був зареєстрований як підприємець. Вважає, що витрачені службою зайнятості кошти підлягають поверненню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач в судове засідання не зявився, хоча належним чином був повідомлений про розгляд справи, заперечень по суті спору та доказів на їх обґрунтування не надав, причини неявки суду не повідомив. Оскільки процесуальні права відповідача на участь у судовому засіданні були забезпечені, Суд розцінює його неявку як небажання користуватися процесуальними правами, а тому вважає за можливе розглянути справу за наявними доказами відповідно до ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, Суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини:
09.03.2010 р. ОСОБА_2 з метою працевлаштування звернувся до Львівського міського центру зайнятості з заявою про надання йому статусу безробітного та виплатою допомоги по безробіттю.
Наказом Львівського міського центру зайнятості ОСОБА_2 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю. Зазначену допомогу ОСОБА_2 отримував з 09 березня 2010 р.
Як вбачається з Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 01.09.2010 р., 05 квітня 2005 р. ОСОБА_2 зареєстрований як підприємець.
Листом Управління державної реєстрації Львівської міської ради від 26.04.2010 р. підтверджується, що державна реєстрація підприємця ОСОБА_2 не скасована.
За період з 09 березня по 26 квітня 2009 року ОСОБА_2 отримав допомогу у розмірі 69,76 грн. Відповідач ОСОБА_2 кошти в сумі 69,76 грн. не повернув.
Вирішуючи спір, Суд виходив з наступного. Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000 р., Законом України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991 р., Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затверджений наказом №125/116, 11.03.2008 р. Міністерства праці та соціальної політики України, ДПА України Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 219.
Статтею 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»встановлено, що виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
В свою чергу, виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Відповідно до Положення Про державну службу зайнятості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР "Про зайнятість населення" № 47 від 24.06.1991 року, основними завданнями державної служби зайнятості є, зокрема, раціональне й ефективне використання державного фонду сприяння зайнятості населення.
Відповідно до п. 5 ч.2 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та з метою забезпечення цільового та ефективного використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття Наказом № 125/116, 11.03.2008 р. Міністерства праці та соціальної політики України, ДПА України затверджено Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним (надалі Порядок).
Пунктом 6 Порядку передбачено, що у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунком 8 Порядку передбачено, що у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 р. № 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Наведені положення Порядку фактично встановлюють право центру зайнятості на звернення до суду з вимогою про стягнення виплаченої суми як такої, що незаконно отримана. Суд приймає до уваги, що єдиним способом стягнення виплаченої суми на допомогу по безробіттю є звернення до суду з відповідним позовом.
З наведеного Суд дійшов висновку, що позивач, Львівський міський центр зайнятості, є субєктом владних повноважень - робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Заявлений ним позов подано на виконання визначених законом владних управлінських функцій. Право на звернення до суду із позовом є способом реалізації компетенції цього органу. Тому спір належить до компетенції адміністративного суду відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оцінюючи підстави позову, Суд керується статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991 р., у якій визначено, що безробітними є працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідач зазначеного обовязку не виконав, у звязку із чим отримав допомогу без передбачених законом підстав.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних (в редакції, що діяла станом на травень 2008 року), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 219 громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування (самостійного або за направленням центру зайнятості), в тому числі на сезонні роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, початку виконання робіт (надання послуг) за договором цивільно-правового характеру. Таким чином, реєстрація особи як підприємця є перешкодою для збереження за нею статусу безробітного.
Суд вважає, що не повідомлення відповідачем про факт реєстрації його як підприємця є умисним невиконанням ним своїх обов'язків, як безробітного, що призвело до безпідставного отримання ним соціальних послуг.
Відповідно до ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, встановленої законом, зобовязана повернути потерпілому це майно. Зазначена норма застосовується і тоді, коли майно набуте без вини набувача.
З огляду на це, Суд вважає кошти в розмірі 69,76 гривень отримані відповідачем безпідставно та підлягають стягненню на користь позивача.
Враховуючи наведене, Суд вважає, що факти, на які покликався позивач як на підставу своїх вимог знайшли підтвердження, а тому позов слід задовольнити.
Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) на користь Львівського міського центру зайнятості (ідентифіційний код 25555035, місцезнаходження: м. Львів, вул. Кн. Ольги, буд. 122) 69 (шістдесят девять) гривень 76 (сімдесят шість) копійок.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 15 вересня 2010 р.
Суддя Кравчук В.М.