Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.6.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 вересня 2010 року Справа № 2а-1880/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді: Островської О.П.,
при секретарі: Кулигіну А.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Біловодської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 2069,50 грн., -
В С Т А Н О В И В:
16.03.2010 року позивач Біловодська міжрайонна державна податкова інспекція Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 2069,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 15.10.2009 року працівниками Міловського відділення Біловодської МДПІ Луганської області проведено перевірку продовольчого магазину, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, що належить відповідачу, щодо контролю за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки позивачем 15.10.2009 року складено акт № 0031/12/22/23/2755216790, в якому зазначено, що в пункті торгівлі субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 в порушення вимог ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - розрахункова операція на суму покупки проведена без застосування зареєстрованого, опломбованого та переведеного у фіскальний режим роботи РРО (п.1); особі, яка отримала товар, розрахунковий документ встановленої форми не надано (п.2); облік товарів за місцем реалізації ведеться з порушенням встановленого законодавством порядку (п.12); не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків суми коштів, яку зазначено в денному звіті РРО (п.13). У звязку з порушеннями, начальником Міловського відділення Біловодської МДПІ Луганської області прийнято рішення № 0000342303 від 21.10.2009 року про застосування фінансових санкцій в розмірі 2069,50 грн. Відповідачем було подано до ДПА в Луганській області скаргу від 03.11.2009 року №5 з питань незгоди з рішенням Біловодської МДПІ Луганської області № 0000342303 від 21.10.2009 року. Дане рішення ДПА в Луганській області залишила без змін, а скаргу відповідача - без задоволення. Податковий борг ПП ОСОБА_2 станом на 13.03.2010 року складає 2069,50 грн. Тому, позивач просить стягнути з відповідача суму штрафних санкцій в розмірі 2069,50 грн. на користь Державного бюджету України.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не зявився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов не визнав.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції, серед інших, виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами.
Згідно положень ст. 11 Закону, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право:
1) здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);
2) здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Згідно з п.1 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Як встановлено п.2 ст.3 Закону, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетоні тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідно до п.12 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, субєкти підприємницької діяльності, повинні вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів , які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особам, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідно до п.13 ст.3 Закону, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до п.1 ст. 17 зазначеного Закону, у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.
Відповідно до ст.22 зазначеного Закону, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ст. 25 зазначеного Закону, суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до відповідного місцевого бюджету за місцем їх реєстрації в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності рішенням Міловської райдержадміністрації від 18.11.2008 року за реєстраційним НОМЕР_2 (а.с.21).
15.10.2009 року працівниками Міловського відділення Біловодської МДПІ Луганської області проведено перевірку продовольчого магазину, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, та належить СПД ОСОБА_2, по дотриманню вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 01.06.2000 року, за результатами якої складено акт № 0031/12/22/23/2755216790 від 15.10.2009 року (а.с.11-12).
В ході перевірки встановлено порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: п.1 ст.3 розрахункова операція проведена без використання РРО; п.2 ст.3 особі, яка отримала товар, розрахунковий документ встановленої форми не надано; п.12 ст.3 - ведення обліку товарів за місцем реалізації з порушенням встановленого законодавством порядку; п.13 ст.3 незабезпечення відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків суми коштів, яку зазначено в денному звіті РРО.
Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.10.2009 №0000342303 на підставі зазначеного акту перевірки згідно п.1 ст.17, ст.21 та ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до ОСОБА_2 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 2069,50 грн. (а.с.8).
Відповідач ОСОБА_2 оскаржив зазначене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до суду, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20.05.2010 року по справі № 2а-1682/10/1270 задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 до Біловодської МДПІ Луганської області, визнано протиправним та скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000342303 від 21.10.2009 року в сумі 2069,50 грн.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.08.2010 року постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20.05.2010 року у справі № 2а-1682/10/1270 скасовано, в задоволенні позовних вимог фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до Біловодської МДПІ Луганської області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 21.10.2009 року №0000342303 в розмірі 2069,50 грн. відмовлено.
Відповідно до довідки Біловодської МДПІ Луганської області від 06.09.2010 року №1640 ПП ОСОБА_2 має заборгованість зі сплати штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки. Зазначена заборгованість виникла 03.11.2009 року в розмірі 2069,50 грн. З моменту виникнення боргу по 06.09.2010 року кошти в розрахунок погашення не надходили (а.с.54).
Згідно ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрали законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст.ст. 94, 112, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну податкову службу в Україні», Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Біловодської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 2069,50 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2, і.н. НОМЕР_1, що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 в доход бюджету на р/р № 31111104700198 код платежу 21080900 КФК 24048282 ВДК у Міловському районі ГУДКУ у Луганській області МФО 804013 суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2069,50 грн. (дві тисячі шістдесят девять гривень 50 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 15 вересня 2010 року.
СуддяО.П. Островська