Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2010 р. справа № 2а-18265/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Буряк І. В.
при секретаріЯровій Ю.Ю.
за участю представників сторін:
позивача:Стариха С.Н. (голова правління)
відповідача:Вінділович Т.Г. (дов. від 13.01.2010р. №361/10/10-013)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Закритого акціонерного товариства «Автотранспортник»
до Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька
про скасування податкових повідомлень-рішень
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Закрите акціонерне товариство «Автотранспортник» (надалі позивач, ЗАТ «Автотранспортник») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька (надалі відповідач, ДПІ у Петровському районі м. Донецька) про скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька від 22.01.2009р. №0000101640/0 про сплату штрафу у розмірі 2471,27 грн., №0000111640/0 від 22.01.2009р. на суму 2 177,90 грн. та №0000091640/0 від 22.01.2009р. на суму 340 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неповідомлення позивача про застосування штрафних санкцій та на неправомірний перерозподіл відповідачем платежів на погашення податкового боргу, внаслідок чого до АТ «Автотранспортник» застосовані штрафні санкції за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобовязання.
У судовому засіданні від 10.08.2010р. оголошувалось про відкладення розгляду справи до 31.08.2010р. через неявку представника позивача.
У судовому засіданні від 31.08.2010р. оголошувалась перерва до 09.09.2010р., на підставі ч.2 ст. 150 КАС України.
Представник позивача у судовому засіданні від 09.09.2010р. надав заяву про уточнення позовної заяви про скасування рішень про застосування штрафних санкцій, відповідно до якої просить скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька від 22.01.2010р. №0000101640/0 про сплату штрафу у розмірі 2471,27 грн., №0000111640/0 від 22.01.2010р. на суму 2 177,90 грн. та стягнення пені у розмірі 2772,34 грн.
В судовому засіданні від 09.09.2010р. представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких просив відмовити у задоволені позовних вимог, вважаючи, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті правомірно.
У судовому засіданні від 09.09.2010р. представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
За результатами проведеної 21.01.2010р. ДПІ у Петровському районі м. Донецька невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету, складений відповідний Акт від 21.01.2010р. №81/15/30792800, згідно якого встановлено порушення ЗАТ «Автотранспортник» пп. 5.3.1 .п 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» - несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобовязання з податку на додану вартість за травень 2009р. згідно декларації від 22.06.2009р. №8251.
На підставі Акту від 21.01.2010р. №81/15/30792800 ДПІ у Петровському районі м. Донецька прийняті:
- податкове повідомлення-рішення від 22.01.2009р. №0000101640/0, яким позивача зобовязано сплатити штраф у розмірі 2471,27 грн. за затримку сплати самостійно узгодженого податкового зобовязання по податку на додану вартість понад 90 днів;
- податкове повідомлення-рішення від 22.01.2009р. №0000111640/0, яким позивача зобовязано сплатити штраф у розмірі 2 177,90 грн. за затримку сплати самостійно узгодженого податкового зобовязання по податку на додану вартість від 30 до 90 днів.
Із співставлення даних описової частини Акту від 21.01.2010р. №81/15/30792800, наданих позивачем банківських виписок та наданих відповідачем облікової картки платника - ЗАТ «Автотранспортник», Акту № 1 про спрямування готівки в рахунок погашення податкового боргу платника податку від 03.09.2009р. вбачається, що відповідач самостійно змінив призначення платежів за платіжними документами та направив їх на погашення недоїмки - податкового боргу з податку на додану вартість, внаслідок чого у позивача настав обов'язок сплатити штраф за несплачену протягом граничних строків узгоджену суму податкового зобовязання.
Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.
Вказані обставини сторонами у справі не спростовуються.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.3.1. п. 5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації. При цьому, відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.1 статті 5 наведеного Закону, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Згідно пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях.
Згідно підпункту 17.1.7. пункту 17.1, ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених зазначеним Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, на підставі викладеного, вбачається обовязок платника податків здійснювати погашення податкового боргу у разі його виникнення у порядку черговості.
Вказаному обовязку кореспондує передбачене названим законом зобовязання платника податків сплатити штраф за непогашення протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобовязання, який наступає тільки після самостійного погашення таким платником суми податкового боргу.
Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р., № 509-XII (із врахуванням змін та доповнень) передбачено, що саме ним визначається статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.
Так, зокрема ст.ст. 8, 11 даного Закону наведено вичерпний перелік прав та функцій податкових органів, за змістом яких право самостійно погашати податкові зобовязання платника податків шляхом зміни призначення платежу, у податкових органів - відсутнє.
Таким чином, суд приходить до висновку, що зміна призначення платежу, здійснена податковим органом поза межами наданих законодавством повноважень, а тому, ДПІ у Петровському районі м. Донецька протиправно нараховані штрафні (фінансові) санкції відповідно до норми підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Щодо вимоги позивача про скасування стягнення пені, суд зазначає, що оскаржуваними рішеннями пеня не стягується.
Доказів, що пеня у сумі 2772,34 грн., яка стягується за позовною заявою Прокурора Петровського району м. Донецька в інтересах Держави в особі Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька за наданою до матеріалів справи копії відповідної позовної заяви, нарахована саме за оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, до суду не надано.
Також п. 11.5. Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 року N 276 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 р. за N 843/11123, встановлено, що сума податкового боргу (його частини), яка виникла в результаті несплати узгодженого податкового зобов'язання, визначеного податковим органом, підлягає скасуванню у разі, якщо судом змінено або скасовано відповідне рішення такого податкового органу.
Таким чином, у разі нарахування пені за несплату штрафних санкцій за оскаржуваними податковими-повідомленнями рішеннями, вказана пеня підлягає скасуванню у разі скасування оскаржуваних рішень, тобто скасовується автоматично.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Частиною 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Закритого акціонерного товариства «Автотранспортник» до Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька задовольнити частково.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька від 22 січня 2010 року №0000101640/0 про сплату штрафу у розмірі 2 471 (дві тисячі чотириста сімдесят одна) гривня 27 (двадцять сім) копійок, №0000111640/0 від 22 січня 2010 року на суму 2 177 (дві тисячі сто сімдесят сім) гривень 90 (девяносто) копійок.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
2. Стягнути з Державного бюджету України (рахунок № 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, банк Головне управління Державного Казначейства України у Донецькій області) на користь Закритого акціонерного товариства «Автотранспортник» (83022, м. Донецьк, вул. Гладковського, 9) 1 (одну) гривню 70 (сімдесят) копійок судового збору.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 09 вересня 2010 року, повний текст виготовлено 14 вересня 2010 року.
5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягомдесяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Буряк І. В.