Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 серпня 2010 р. справа № 2а-12312/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Загацької Т.В.
при секретаріСкокіні О.Л.
за участі:
представника позивача Голобородової О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Донецького обласного центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта» про стягнення суми штрафу за порушення п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» у розмірі 116708,11 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Донецький обласний центр зайнятості, звернувся до суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта» про стягнення суми штрафу за порушення п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» у розмірі 116708,11 грн.
Свої вимоги мотивуючи наступним.
За результатами проведення перевірки додержання законодавства про зайнятість населення Товариством з обмеженою відповідальністю «Еліта» виявлено факти вивільнення працівників з підприємства, в тому числі: наказами №11/к від 31.03.2009 року були звільнені ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8; №14/к від 15.05.2009 року ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11; №22/к від 11.08.2009 року ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14; №23/к від 26.08.2009 року ОСОБА_15
В той же час, адміністративні дані про запланове та фактичне вивільнення працівників відповідачем до Донецького міського центру зайнятості не надавалися, що є порушенням п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення».
Зазначений факт був зафіксований інспекцією та зазначений в акті перевірки від 08.02.2010 року №25.
Згідно довідок про заробітну плату, наданих відповідачем, річна заробітна плата зазначених вище вивільнених працівників за фактично відпрацьований час склала 116708,11 грн.
Приписом до акту перевірки №25 від 08.02.2010 року відповідача було зобовязано перерахувати штраф за порушення законодавства про зайнятість населення в розмірі річної заробітної плати звільнених працівників у загальній сумі 116708,11 грн.
До теперішнього часу штраф у розмірі 116708,11 грн. на розрахунковий рахунок центру зайнятості не перерахований.
Просив стягнути з відповідача зазначену суму.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, надала пояснення аналогічні викладеним в позові.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи. Заяв про відкладення розгляду справи від представника відповідача не надходило, причини неявки представника відповідача суду не відомі.
Суд, у відповідності зі ст.128 КАС України визнав за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позивач, Донецький обласний центр зайнятості, зареєстрований 12.06.1998 року виконавчим комітетом Донецької міської ради як юридична особа, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР № 1266120 0000 023662, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію.
Відповідно до абзацу 5 ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції покладаються на органи державної служби зайнятості.
Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Еліта», зареєстроване 03.11.1997 року, заміна свідоцтва про державну реєстрацію проведена 07.07.2009 року №1293332 серія А 01. Товариство є юридичною особою. Основним видом діяльності Товариства є будівництво будівель, монтаж металевих конструкцій, інші види діяльності. Товариство зареєстроване як платник внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття у Донецькому міському центрі зайнятості 31.08.2009 року, реєстраційний номер №50112317.
Судом встановлено, що 08 лютого 2010 року заступником начальника інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центру зайнятості Ситніковою Т.О. на підставі Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року №47 із змінами та доповненнями, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №1435 від 14.09.1998 року згідно завдання керівництва проведена перевірка додержання законодавства про зайнятість населення, в тому числі при вивільненні працівників Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта». На підставі перевірки був складений акт перевірки додержання законодавства про зайнятість №25 від 08 лютого 2010 року. Згідно акту перевірки інспекцією було зафіксовано порушення терміну повідомлення державній службі зайнятості про заплановане вивільнення за пунктом 1 статті 40 КЗпП України (не пізніш як за два місяці) працівників ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 та не направлення списку про фактичне вивільнення цих працівників до підприємства застосовується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника, загальна сума якого складає 116708,11 грн.
Крім того, Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість 08 лютого 2010 року був виданий припис до акту перевірки №25 від 08.02.2010 року. Відповідно до припису підприємству було приписано за порушення вимог п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення», а саме: не повідомлення про вивільнення працівників та не направлення списку до державної служби зайнятості про фактичне їх вивільнення в десятиденний термін, у місячний термін з дня отримання акту та припису сплатити штраф у сумі 116708,11 грн. на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та надати до інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центру зайнятості копію платіжного документу про його сплату.
Згідно ст.34 Закону України "Про зайнятість населення" контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.
Статтею 35 вказаного Закону визначено, що службові особи, винні у порушенні законодавства України про зайнятість населення, притягуються у зазначеному порядку до відповідальності.
Діяльність Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість визначається Положенням про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 47 від 24.06.91.
Відповідно до пп. «а» п. 6 вищеназваного Положення, Інспекція проводить перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями, передусім щодо: працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту; організації оплачуваних громадських робіт; забезпечення особливих гарантій працівників, вивільнюваних у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ і організацій, скороченням чисельності або штату працівників; подання державній службі зайнятості інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), про всіх прийнятих працівників, про наступне вивільнення працівників та фактично вивільнених працівників.
Крім того, відповідно до пп. «б» п.6 Положення Інспекція забезпечує правильність і своєчасність застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами і організаціями.
Згідно пп. "а", "б", "г" п. 8 Положення, Інспекція по контролю за додержанням законодавства по зайнятість має наступні права: безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення; безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення; ознайомлюватися з документами та одержувати від підприємств, установ та організацій копії наказів, розпоряджень, протоколів, дані обліку і звітності та інформацію з питань додержання законодавства про зайнятість населення, інші документи і відомості, необхідні для виконання інспекцією своїх завдань; давати власнику (керівнику) підприємства, установи та організації або уповноваженому ним органу та іншим роботодавцям у разі виявлення порушень законодавства про зайнятість населення приписи про їх усунення.
Таким чином, Інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центру зайнятості була уповноважена видавати припис №25 від 08.02.2010 року.
Як вбачається із матеріалів справи, 31.03.2010 року засновник Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта» - Васильєва Надія Антонівна була ознайомлена з актом перевірки №25 від 08.02.2010 року та приписом до нього, але категорично відмовилась від їх підписання, про що в акті перевірки нею був зроблений відповідний запис. Зазначений акт та припис про накладення штрафу відповідачем оскаржені не були, та до теперішнього часу штраф у розмірі 116708,11 грн. на розрахунковий рахунок центру зайнятості не перерахований.
Згідно т. 14 Основ законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообовязкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими функціями.
Відповідно до пункту 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення» при вивільненні працівників (в тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у звязку зі змінами в організації виробництва і праці, зокрема з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці у письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення направляють списки фактично вивільнених працівників.
Судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Еліта» вивільнено працівників з підприємства, в тому числі: наказами №11/к від 31.03.2009 року були звільнені ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8; №14/к від 15.05.2009 року ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11; №22/к від 11.08.2009 року ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14; №23/к від 26.08.2009 року ОСОБА_15
Крім того, судом встановлено, що адміністративні дані про запланове та фактичне вивільнення працівників відповідачем до Донецького міського центру зайнятості не надавалися.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути штраф за порушення законодавства про зайнятість населення у сумі 116708,11 грн.
Відповідно п. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 зазначеного Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядну, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8 - 11, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Донецького обласного центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта» про стягнення суми штрафу за порушення п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» у розмірі 116708,11 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта» штраф за порушення законодавства про зайнятість населення у сумі 116708 (сто шістнадцять тисяч сімсот вісім) грн. 11 коп. на розрахунковий рахунок №37179305900004, у банку ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО банку 834016, код ОКПО 25671511, одержувач Донецький міський центр зайнятості, код платежу 50040500.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Загацька Т. В.