Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 вересня 2010 р.Справа №2а-8035/10/2/0170 (14:31)
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СВ-Транс»
до Красноперекопської ОДПІ
про скасування податкових повідомлень-рішень
за участю представників:
від позивача Заяць Н.В. пред-к, дов. від 16.03.2010 р.
від відповідача не зявився.
Суть спору: Товариства з обмеженою відповідальністю «СВ-Транс» (далі позивач) звернулось до суду з позовом , в якому просило скасувати податкові повідомлення рішення Красноперекопської ОДПІ (далі відповідач) № 0009151500/0 від 11.09.2006 р., № 0002741501/0 від 19.12.2008 р., № 0000322301/0 від 20.05.2009 р. Вимоги мотивовані тим, що , відповідач, незважаючи на наявність заяви про ліквідацію Красноперекопської філії позивача, проводив перевірку своєчасності подання податкової звітності, нараховував штрафні санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності.
Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 20.07.2010 р. , надав заперечення на позов ( вих. № 3603/10/10-0 від 16.07.2010 р.), в яких зазначив про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, пояснив, що рішення про застосування штрафних санкцій були прийняти з додержанням вимог чинного законодавства, у відповідності до Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Відповідач 14.09.2010 р. надіслав до суду додаткові пояснення по справі (вих.№4621/10/10-о від 13.09.2010р.), в яких зазначив ,що відсутні підстави для задоволення позову, заявив клопотання про продовження розгляду справи без участі його представника.
У судовому засіданні 15.09.2010р. представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог, не заперечував проти продовження розгляду справи на підставі залучених до неї документів.
Суд, вивчивши клопотання відповідача, вислухавши думку представника позивача, керуючись ст.128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи за участю представників , яки зявились у судове засідання, на підставі залучених до неї документів.
Представник позивача, керуючись ст. 49, 51 КАС України, уточнив позовні вимоги, просив скасувати податкові повідомлення рішення № 0002741501/0 від 19.12.2008 р., № 0000322301/0 від 20.05.2009 р.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідачем 16.12.2008 р. проведена невиїзна документальна перевірка Красноперекопської філії позивача (далі Філія) з питання своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої 16.12.2008 р. складено Акт № 1552/15-01 , в якому зазначено,що в порушення вимог Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” Філією не надавалась податкова звітність по податку на прибуток за період часу з першого півріччя 2006 р. по третій квартал 2008 р.
Після вивчення фактів, встановленних під час проведення зазначеної перевірки, відповідачем 19.12.2008 р. прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002741501/0 , відповідно до якого позивач мав сплатити штрафні санкції у сумі 2040 грн.
Працівниками відповідача на підставі направлень від 12.05.2009 р. проведена позапланова виїзна перевірка Філії з питання дотримання вимог податкового законодавства за період часу з 01.04.2006 р. по 31.03.2009 р., за результатами якої 14.05.2009 р. складено акт № 627/23-0/33131687 , у висновках якого зазначено про встановлення факту неподання декларації про прибуток підприємства за 11 місяців 2008 р.
За результатами вивчення матеріалів перевірки відповідачем 20.05.2009 р. прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000322301/0 , відповідно до якого позивач мав сплатити штрафні санкції у сумі 170 грн.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Ст. 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні ” визначає, що Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, якому підпорядковуються зокрема Державна податкова інспекція в АРК . До прав органів державної податкової служби відноситься згідно з п. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні ” здійснення документальних невиїзних перевірок, а також планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності , достовірності повноти нарахування і сплати податків та зборів ( обовязкових платежів ), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями іншими відокремленими підрозділами, що не мають статус юридичної особи а також фізичними особами, які мають статус субєктів підприємницької діяльності.
У ст. 11-1 вказаного Закону визначені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок. Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться у разі , зокрема, проведення реорганізації (ліквідації) підприємства.
Матеріали справи свідчать про те, що учасники позивача 29.07.2008 р. прийняли рішеня про закриття Філії.
В порядку, встановленому чинним законодавством України, зокрема Законом України « Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», позивачем 28.08.2008 р. надані необхідні документи для проведення реєстрації дій «внесення відомостей про закриття відокремленого підрозділу юридичної особи» .
Державний реєстратор вчинив дії щодо внесення до Єдиного державного реєстру запису №18821040009000355 про закриття Філії, повідомлення про що ДПІ у м.Сімферополі 05.09.2008 р. було надіслано на адресу відповідача.
Надані сторонами документи свідчать про те, що позивач надав відповідачу Заяву про припинення платника податків за Формою № 8-ОПП , яка була отримана останнім 30.09.2008 р. (вхід № 6027/10).
Наказом ДПА України № 80 від 19.02.1998 р. затвердженний Порядок обліку платників податків, зборів (обовязкових платежів), який 16.03.1998 р. за №172/2612 зареєстрований в Міністерстві юстиції України (далі Порядок № 80). В п.2.1 цього Порядку визначено, що облік платників податків є однією з основних функцій органів державної податкової служби, яка створює передумови для здійснення контролю за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю перерахування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів.
Процедура зняття з обліку платників податків в органах державної податкової служби визначена у р.8 цього Порядку .
У п. 8.1. Порядку № 80 зазначено, що з метою оподаткування ліквідацією платника податків або його філії, відділення чи іншого відокремленого підрозділу є ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення реєстрації фізичної особи як підприємця, а також ліквідація філії, відділення, відокремленого підрозділу платника податків, унаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата статусу як платника податків відповідно до законодавства.
Згідно з п.п. 8.1.1 Порядку № 80 юридична особа у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, а також її філії (відокремленого підрозділу) у 3-денний термін від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа (філія, відокремлений підрозділ) перебуває у процесі припинення подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, такі документи:
заяву про припинення платника податків за ф. N 8-ОПП (додаток 8), дата якої фіксується в журналі за ф. N 6-ОПП (додаток 6);
оригінал довідки за формою N 4-ОПП;
копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те засновницькими документами про ліквідацію;
копію розпорядчого документа про утворення ліквідаційної комісії.
Відповідно до п. 8.2.Порядку № 80 у зв'язку з проведенням реорганізації чи ліквідації юридичної особи органом державної податкової служби приймається рішення про проведення позапланової виїзної перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей):
заяви за формою N 8-ОПП (додаток 8) від платника податків;
відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про реорганізацію чи ліквідацію юридичної особи;
відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу;
судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.
Призначається перевірка, яку відповідні підрозділи розпочинають протягом місяця після одержання того документа, що надійшов до органу державної податкової служби першим.
Щодо платників податків, державна реєстрація припинення яких здійснюється згідно з Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", підставою для зняття їх з обліку в органах державної податкової служби є надходження від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру, внесеного на підставі реєстраційної картки, на проведення державної реєстрації припинення чи рішення суду. Дата зняття з обліку відповідає даті закриття останньої картки особових рахунків платника податків або даті отримання повідомлення державного реєстратора про проведення державної реєстрації припинення платника податків в разі, якщо на момент отримання такого повідомлення були закриті всі картки особових рахунків такого платника податків. Зняття з обліку в органі державної податкової служби відокремленого підрозділу як платника податків здійснюється у разі внесення до Єдиного державного реєстру або до ЄДРПОУ записів про припинення відповідної юридичної особи або закриття такого відокремленого підрозділу. (п. 8.4 Порядку № 80).
Як зазначено вище. позивачем був дотриманий встановлений порядок внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про ліквідацію Філії, державним реєстратором 28.08.2008 р. був зроблений запис № 18121040009000355 , про що відповідач дізнався 05.09.2008 р.
Судом встановлено, що відповідачем 16.12.2008 р. проведена невиїзна документальна перевірка Філії з питання своєчасності подання податкової звітності, а в період часу з 12.05.2009 р. по 14.05.2009 р. проводиться позапланова виїзна перевірка дотримання нею вимог податкового, валютного та іншого законодавства. Саме за результатами вивчення матеріалів зазначених перевірок прийняти податкові повідомлення-рішення № 0002741501/0 від 19.12.2008 р. та № 0000322301/0 від 20.05.2009 р. , якими позивачу визначені штрафні санкції за неподання податкової звітності .
В порядку, передбаченому ст.71 КАС України, відповідачем не надані докази дотримання визначеної в Порядку № 80 процедури проведення перевірки Філії після отрииманян 05.09.2008 р. відомостей щодо внесення в Єдиний державний реєстр запису № 18121040009000355 про закриття відокремленого підрозділу юридичної особи, заяви за формою №8 -ОПП.
Надані відповідачем копії актів перевірок свідчать про те, що податковий орган , оримавши відомості про закриття за рішенням учасників позивача філії, заяву про припинення платника податків за фориою N 8-ОПП, повідомлення держаного реєстратора, продовжував проводити, в тому числі невиїзні документальні перевірки, з питань, вивчення яких відповідно до вимог Порядку № 80 не відбувається в умовах наявності інформації про ліквідацію платника податків.
За таких обставин, вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін , суд прийшов до виновку, що податкові повідомлення-рішення №0002741501/0 від 19.12.2008 р. та № 0000322301/0 від 20.05.2009 р. прийняти відповідачем без дотримання порядку, встановленого чиним законодавством України, в наслідок чого існують підстави для визнання їх протиправними та скасуванню.
Під час судового засідання, яке відбулось 15.09.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 20.09.2010 р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Красноперекопської ОДПІ №0002741501/0 від 19.12.2008 р. та № 0000322301/0 від 20.05.2009 р.
3.Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СВ-Транс» 3,40 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.