ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 серпня 2010 р.Справа №2а-5298/09/6/0170 (17:26)
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю. А.,
при секретарі Усковій О. І.,
за участю представника позивача - Гурепки М. В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
,
за позовом Республіканського вищого учбового закладу "Кримський інженерно-педагогичний універсітет"
до Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим
про визнання протиправним та скасування рішення,
Суть спору: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим № 017 від 03.03.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого вилучено в дохід Державного бюджету необґрунтовано отриманої виручки в сумі 148686,26грн. та штраф у сумі 297372,00грн., всього 446058, 00 грн.
Позивач, посилаючись на положення п. 3.4 Порядку надання платних послуг державними навчальними закладами, затвердженого наказом Міністерства освіти України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України № 383/239/131 від 27.10.1997 р., ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства» , п. 15 ст. 6 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік", вважає рішення незаконним, таким, що порушує його права і законні інтереси.
Представник відповідача у судове засідання 30 серпня 2010 року не з'явився, скерував на адресу суду клопотання про розгляд справи у його відсутність. У задоволені позову просив відмовити, з підстав викладених у запереченнях на позовну заяву.
В зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних в матеріалах справи достатньо, суд вважає можливим розглядати справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, дослідив докази, надані сторонами, висновок експерта, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Україна згідно з Декларацією про державний суверенітет України та Законом України «Про економічну самостійність України»самостійно здійснює політику цін. Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території республіки визначені Законом України «Про ціни та ціноутворення»№ 507- XII від 03.12.1990 року (із змінами та доповненнями, далі Закон).
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року N1819, затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами. Відповідно до цього Положення Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому.
Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим відповідно до Положення, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами № 9 від 29.03.2001 року є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй.
Таким чином, судом встановлено, що Державна інспекція з контролю за цінами в АРКрим, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами, є органом виконавчої влади та, відповідно, субєктом владних повноважень.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення»державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ст. 6 цього Закону в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.
Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення:
державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів (ст. 8 Закону).
Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку (ст.9 Закону).
Республіканський вищий навчальний заклад «Кримський інженерно - педагогічний університет» є державним закладом IV рівня акредитації, який входить до складу майна Автономної Республіки Крим, та знаходиться у сфері управління Міністерства освіти і науки АР Крим.
Статут Республіканського вищого навчального закладу «Кримський інженерно - педагогічний університет», затверджений Міністерством освіти і науки АР Крим, погоджений Міністерством освіти і науки України, є документом, який регламентує діяльність Університету.
Заклад внесено в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, дата первинної реєстрації 22.04.1994р, дата видачі 23.12.2005р
РВНЗ «КІПУ» зареєстровано як платник податків 21.11.1994 р. у ДПІ м. Сімферополя.
Республіканський вищий навчальний заклад «Кримський інженерно - педагогічний університет» внесено до Реєстру неприбуткових організацій і закладів 01.10.1998р з присвоєнням ознаки неприбутковості №0004.
Університет є юридичною особою, права і обов'язки якої він набуває з дня його державної реєстрації, веде самостійний баланс, має розрахунковий, поточний, валютний та інші рахунки в установах банку, печатку зі своєю назвою і зображенням Державного Герба України та інші атрибути юридичної особи.
Позивач має ліцензію серія АВ №395646 Міністерства освіти і науки України на надання освітніх послуг навчальними закладами, пов'язаних з одержанням вищої освіти на рівні кваліфікаційних вимог до молодшого спеціаліста, бакалавра, спеціаліста, магістра.
Університет має сертифікат про акредитацію IV рівня відповідно до рішення ДАК від 28.03.2008р протокол №70 (наказ МОН України від 04.04.2008р №868-Л).
Станом на 01.09.2007р у РВНЗ "КІПУ" навчалися 6157 осіб, у т. ч. денна форма навчання - 2776 осіб: бюджет 2007 осіб, на контрактній основі -741 осіб, академічна відпустка - 28 осіб. Заочна форма навчання - 3381 особа: бюджет - 1729 осіб, на контрактній основі - 1624 особи, академічна відпустка - 28 осіб.
Станом на 01.09.2008р у РВНЗ "КІПУ" навчалися 6406 осіб, у т. ч.: денна форма навчання - 2864 особи: бюджет - 2124 особи, на контрактній основі - 710 осіб, академічна відпустка - 30 осіб. Заочна форма навчання - 3542 особи: бюджет - 1684 особи, на контрактній основі - 1809 осіб, академічна відпустка - 49 осіб.
Між Університетом та особою, що навчається, або юридичною особою, яка сплачує вартість навчання, укладається договір на надання послуг з отримання вищої освіти, в якому зазначається вартість платні за весь термін навчання в грошовій одиниці України - гривні, згідно п. 6 ст. 64 Закону України «Про вищу освіту» № 2984-Ш від 17.01.2002 р.
З матеріалів справи вбачається, що Республіканський вищий навчальний заклад «Кримський інженерно - педагогічний університет» у періоді з 01.09.2008 р. по 24.02.2009 р. здійснював включення у вартість освіти статей витрати «Капітальний ремонт» та «Придбання обладнання довгострокового використання», в результаті чого, на думку перевіряючих встановлено необґрунтоване отримання виручки у розмірі 148886,00 грн., що є порушенням вимоги наказу Міністерства освіти України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України № 383/239/131 від 27.10.1997 р. «Про затвердження Порядку надання платних послуг державними навчальними закладами», оскільки наказом не передбачено включення в вартість освіти статті витрат «Капітальний ремонт», «Придбання обладнання довгострокового використання».
Згідно з висновком експерта № 578 від 31.05.2010 року утворення та використання власних надходжень за період січень-березень 2009 року до Звіту про надходження та використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами (форма №4-їм) та Звіту про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ (форма №4-2м) надходження складали:
у 2007 році на загальну суму 5619367,74 грн., у тому числі: КФКВ 070602 - 5529007,74 грн. (послуги навчання - 5272031,79 грн.; внески на розвиток Університету - 182777,11 грн.; гуманітарна допомога - 64635,21 грн.; орендна плата - 8783,63 грн., від реалізації майна - 780,00 грн.); КФКВ 070601 -90360,00 грн. (послуги навчання);
у 2008 році на загальну суму 6796760,09 грн., у тому числі: КФКВ 070602 - 6741888,89 грн. (послуги навчання - 6560533,16 грн.; внески на розвиток Університету - 103973,58 грн.; гуманітарна допомога - 68373,17 грн.; орендна плата - 8958,98 грн., від реалізації майна - 50,00 гри.); КФКВ 070601 -54871,20 грн. (послуги навчання);
у січні-жовтні 2009 року на загальну суму 6831960,03 грн., у тому числі: КФКВ 070602 - 6805970,03 грн. (послуги навчання - 6600704,78 грн.; внески на розвиток Університету - 149772,88 грн.; гуманітарна допомога - 38961,99 грн.; орендна плата - 16530,38 грн.); КФКВ 070601 - 25990,00 грн. (послуги навчання);
В цьому періоді, власні надходження Університету сформовані у відповідності до Постанов Кабінету Міністрів України від 07.05.2005 №659 "Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання" та від 20.01.1997 №38 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися державними навчальними закладами" за рахунок надходжень від платного навчання, надходжень за оренду, благодійних внесків на розвиток Університету та гуманітарної допомоги; зі студентами, що навчаються на комерційній основі, укладені контракти про навчання, підготовці, перепідготовці, підвищенні кваліфікації або про надання додаткових освітніх послуг учбовими закладами, у відповідність з типовими договорами, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 11.03.2002 №183 і зареєстровані Міністерством юстиції України 03.04.2002 №329 6617.
При проведені дослідження повноти надходжень за навчання за січень- березень 2009 року по кваліфікаційним рівням «спеціаліст» та «магістр» шляхом співставлення наказів на прийом студентів на навчання з даними оборотних відомостей та договорами на навчання порушень не встановлено.
З висновку експерти № 578 від 31.05.2010 року вбачається, що дослідженням первинних документів, розрахунків та калькуляцій за період вересень-грудень 2008 року: наявності фактів покриття видатків, пов'язаних з наданням платних послуг, за рахунок коштів загального фонду кошторису порушень документами не підтверджено; використання власних надходжень Університету відповідно до визначених напрямів кошти спеціального фонду використані на утримання Університету відповідно до затверджених кошторисів.
Вибірково експертом проведене дослідження розрахунку вартості навчання одного студенту в рік (експерта № 578 від 31.05.2010 року містить приклад за спеціальністю «Соціальна інформатика»).
Вартість навчання одного студента за фахом «Соціальна інформатика» на 2007-2008 учбовий рік складається з розрахунок фонду оплати праці (КЗКР 1111): Кількість годин по обсязі навчального навантаження на 2006-2007учбовий рік становить 7296
Кількість студентів навчальних на спеціальності «Соціальна інформатика»-96
Кількість ставок ППС по кафедрі становить 8,5 ставок в тому разі: Професор буд.н. 0,5x1649,52x12=9897,12, Доцент к.н. 5x1394,40x12=83664,00, Ст викладач клг.1,25x1039,60x12=15594,00, Ст викладач 1x904,00x12=10848,00, Викладач 0,75x844,00x12=7596,00
Усього: 127599,12,
Вислуга 20% 25519,82,
Кількість ставок інших працівників -2 (ст. лаб. ) ст. лаб. 1 ст.460,00x12=5520,00, 1 лаб.х448,00x12=5376,00
Усього фонд оплати ППС-164014,94:96=1708,49
Штати адміністративно - облуслуговуючого персоналу, 203,5 од з фондом оплати 105484,16x12=1265809,92, 1265809,92:2619=483,32
Нарахування на фонд оплати праці (КЗКР 1120) ППС 1708,49x37,2=635,5 АУП 483,32x36,2%=174,96
Загальногосподарські витрати: Придбання предметів, матеріалів, устаткування (КЗКР 1131)295271:2619=112,74
М'який інвентар і обмундирування(1134) 6543:2619=2,50
Оплата транспортних послуг(1135) 25950:2619=9,91
Поточний ремонт ( КЗКР 1137) 186032::2619=71,03
Послуги зв'язку (КЗКР 1138) 51014:2619=19,48
Оплата інших послуг(1139) 106178:2619=40,54
Відрядні видатки(1140) 84907:2619=32,42
Оплата теплопостачання (КЗКР 1161) 405508:2619=154,83
Оплата водопостачання й водовідведення (КЗКР 1162) 81543:2619=31,14
Оплата електроенергії ( КЗКР 1163) 103491:2619=39,52
Оплата інших комунальних послуг(1165) 17557:2619=6,70
Придбання встаткування й довгострокового користування (2110) 508192:2619=194,04 Капітальний ремонт(2133) 1054174:2619=402,51 Бібліотечний фонд 1026634:2619=392,00 Зношування 1016292:2619=388,04
Усього: Вартість навчання одного студента за фахом «Соціальна інформатика» На 2007-2008 учбовий рік становить 4904.57
Висновком експерта № 578 від 31.05.2010 року підтверджується, що усі проведені розрахунки вартості навчання одного студента за фахом, як спеціаліста так і магістра, як для денного так і для заочного навчання проведені відповідно до первинних бухгалтерських документів та відповідають витратам учбового закладу, згідно кошторису. На підставі цих розрахунків проведено калькуляцію вартості навчання з кожної спеціальності, які надає університет.
Відповідно до Закону України «Про вищу освіту» № 2984-Ш від 17.01.2002р., Постанови Кабінету Міністрів України № 1074 від 05.09.1996р. затверджене Положення про державний вищий навчальний заклад, Вуз є суб'єктом освітньої діяльності, що здійснюється з метою задоволення освітніх потреб особистості, суспільства, держави.
Кошторис доходів і видатків щорічно затверджений Міністерством освіти й науки АРК у відповідності законодавчими актами України й порядком складання, основних вимог до виконання кошторису бюджетних установ № 228 від 28.02.2002р.
Обсяг надходжень у спеціальний фонд визначається на підставі розрахунків. За основу цих розрахунків взяті наступні показники: обсяг надання платних послуг (кількість студентів).
Розрахункові показники (площі приміщень, вартість устаткування й іншого майна, фонд оплати праці і учбово-допоміжного складу й т.д. на проведення пов'язаних з виконанням основних функцій), без вищевказаних розрахункових показників визначити вартість освітніх послуг неможливо.
З висновку експерта вбачається, що вартість навчання за 2008/2009 навчальний рік сформована відповідно до переліку надання платних послуг вузами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 38 від 20.01.1997 р. і законодавчими актами України.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет за 2008 р.» ст. 7 п. 15 Доходи, отримані від надання послуг основної освітньої діяльності, є власними надходженнями бюджетних установ і направляються відповідно на (ст. 37 п. 17) заходу, пов'язані з організацією надання освітніх послуг і виконанням робіт бюджетними установами і є спеціальним фондом держбюджету України.
Відповідно до вищевказаного Закону України доходи отримані університетом від надання освітніх послуг є бюджетними коштами й звільнені від сплати податку на прибуток і ПДВ (п. 5.1.3. ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" , п. а ст. 7.П.1 Закону України «Про оподатковування»).
Цим же порядком п. 3 п .п. 3.4.6. визначення вартості послуг, пов'язаних з навчанням громадян України ставляться видатки на відновлення основних фондів, які використаються в навчальному процесі.
Відповідно до інструкції 64 і Наказу Держказначейства України «Про затвердження Роз'яснень щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету й Роз'яснень щодо застосування класифікації кредитування бюджету» № 194 від 4.11.2004р. капітальний ремонт, придбання, поповнення замість зношеного встаткування, меблів, бібліотечного фонду й т.д. і є видатки на відновлення основних фондів.
Відповідно до Закону України «Про вищу освіту» № 2984-ш від 17.01.2002р. ст. 63, 64, Наказу Держказначейства України «Про затвердження Роз'яснень щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету й Роз'яснень щодо застосування класифікації кредитування бюджету» № 194 від 4.11.2004р. розміри бюджетних призначень направляються на підготовку фахівців з вищою освітою по кваліфікаційним рівням.
У відповідності цього порядку наказ N 383/239/131 п. 4 планування й використання доходів від надання платних послуг п. п. 4.2. Доходи, отримані від надання платних послуг, згідно Постанови Кабінету міністрів України № 38 від 20.01.1997 р. зі змінами й доповненнями від 06.04.1999р., направляються на відшкодування видатків, пов'язаних з наданням цих послуг. А освітні послуги університет надає на площах, устаткуванні, меблях, бібліотечного фонду й ін. на які нараховується амортизація (зношування) відповідно до інструкції 64.
Наказ № 383//239/131 від 27.10.1997р. суперечить і не відповідає наступним нормативним і законодавчим актам: Закону України «Про вищу освіту» № 2984-ш від 17.01.2002р, Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» № 996-Х1У від 16.07.99р..Постанові КМУ № 659 від 17.05.2002р., № 228 від 28.02.2002р., Наказу Міністерства освіти й науки України № 183 від 11.03.2002р, Наказу Держказначейства України «Про затвердження Роз'яснень щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету й Роз'яснень щодо застосування класифікації кредитування бюджету» № 194 від 04.11.2004р., Наказу Держказначейства України № 64 від 17.07.2000р. «Про затвердження інструкції з обліку основних коштів і інших необоротних активів бюджетних організацій», на підставі яких ведеться бухгалтерський облік доходів і видатків бюджетних освітніх організацій.
Що стосується вишивального комплексу «Дельта», згідно постанови Кабінету Міністрів України № 332 від 04.01.2001р. «Про граничні суми видатків на придбання автомобілів, меблів, іншого устаткування й устроїв, мобільних телефонів, комп'ютерів державними органами, а також установами й організаціями, які втримуються за рахунок державного й місцевого бюджетів» затверджені граничні суми видатків, цей комплекс не входить у вищевказаний перелік.
Крім того, згідно акту № 03-21/103 від 28.12.2009р. Контрольно-ревізійного управління з АР Крим порушень у частині визначення вартості навчання й складання калькуляцій не виявлено.
Таким чином, судом втсановлено, що висновки Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим, викладені в акті №0039 від 24.02.2009 р. первинними документами бухгалтерського обліку РВУЗ «Кримський інженерно - педагогічний університет»не підтверджені.
Вказане підтверджується також висновком судово-економічної експертизи № 578 від 31.05.2010 року.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим № 017 від 03.03.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого вилучено в дохід Державного бюджету необґрунтовано отриманої виручки в сумі 148686,26грн. та штраф у сумі 297372,00грн., всього 446058, 00 грн. не може бути визнане таким, що прийняте на підставі та відповідно до діючого законодавства, добросовісно та безсторонньо, тому позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Враховуючи висновок про задоволення позову, суд вважає можливим стягнути на користь позивача суму сплаченого при поданні позову судового збору у розмірі відповідно до задоволених вимог немайнового характеру (3,40 грн.), в порядку, встановленому ст. 94 КАС України.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 87 КАС України витрати, пов'язані із проведенням судових експертиз віднесено до судових витрат.
Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно із наданою судовим експертом калькуляцією вартості роботи судового експерта по виконанню судово-економічної експертизи, експертом проведено експертизу за нормативної вартості експертогодини 47,8 грн. і витрачено на її проведення 56 години дослідження, що складає 3212,16 грн.
Зазначений розмір судових витрат не перевищує граничних розмірів, встановлених ст. ст. 87, 92 КАС України, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2006 року №590 і Інструкції про порядок і розміри відшкодування витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним науково-дослідним установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів, яку затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1 липня 1996 року №710. Тому суд вважає можливим стягнути на користь позивача суму витрат на проведення судової експертизи у розмірі 3 212,16 грн., сплачену позивачем Кримському науково-дослідному інституту судових експертиз 24 березня 2010 року, що підтверджується платіжним дорученням № 341 від 24.03.2010 року.
Під час судового засідання, яке відбулось 30.08.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 03.09.10 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим № 017 від 03.03.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого вилучено в дохід Державного бюджету необґрунтовано отриманої виручки в сумі 148686,26грн. та штраф у сумі 297372,00грн., всього 446058, 00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України (п\р 31115095700002, МФО 824026 ЗКПО 34740405, код платежу 22090200 у банку одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь одержувач: Держбюджет м. Сімферополя (або іншого рахунку) на користь Республіканського вищого учбового закладу "Кримський інженерно-педагогичний універсітет" (95015, АР Крим, м. Сімферополь, пр. Учбовий - 8, інше відомості відсутні) судовий збір у розмірі 3,40 грн. та суму витрат на проведення судової експертизи у розмірі 3212,16 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Латинін Ю.А.