ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" вересня 2010 р.Справа № 17/64 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Таран С.В., розглянувши матеріали справи №17/64
за позовом: Одеської залізниці, м. Одеса
до відповідача: управління праці та соціального захисту населення Маловисківської районної державної адміністрації, м. Мала Виска Маловисківського району Кіровоградської області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління державного казначейства України у Кіровоградській області, м. Кіровоград
про стягнення 1165,11 грн.
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача - Пашко С.Г., довіреність №80 від 04.01.2010 року;
від відповідача - участі не брали, хоча управління праці та соціального захисту населення Маловисківської районної державної адміністрації було належним чином сповіщено про час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №03545218 від 21.08.2010 р. (а.с.116);
від третьої особи - Орлик Н.М., довіреність №14-19/7-89 від 05.01.2010 р.
Одеською залізницею подано позов до управління праці та соціального захисту населення Маловисківської районної державної адміністрації про стягнення 3865,11 грн. збитків за перевезення протягом 12 місяців 2009 року пільгових категорій громадян залізничним транспортом.
Заявою б/н від 13.09.2010 р. (вх.№02-15/29079 від 13.09.2010 р.) позивачем зменшено позовні вимоги. Згідно вказаної заяви він просить стягнути з відповідача на його користь 1165,11 грн. збитків за перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом у січні-грудні місяцях 2009 р.
Відповідач позовні вимоги в сумі 1165,11 грн. визнав, при цьому у відзиві на позов просив розглянути даний спір за відсутності його повноважного представника (а.с.76).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступне.
Згідно пункту 1.1 статуту позивача Одеська залізниця - це створене згідно з статтями 1, 4 Закону України "Про залізничний транспорт" статутне територіально-галузеве об'єднання, засноване на державній власності і підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту України (а.с.90-92).
Одеська залізниця в особі Знам"янської дирекції залізничних перевезень у період з січня місяця по грудень місяць 2009 року на виконання вимог чинного законодавства здійснювала перевезення пільгової категорії громадян, зареєстрованих на території Маловисківського району Кіровоградської області, з застосуванням пільгових тарифів на загальну суму 18837,11 грн., із них у приміському залізничному сполученні на суму 18509,45 грн., у внутрішньодержавному та міждержавному залізничному сполученні на суму 327,66 грн.
Із матеріалів справи також вбачається, що позивач щомісяця направляв відповідачеві відомості про надані послуги з перевезень пільгової категорії громадян і необхідність відшкодування понесених у зв'язку з цим витрат на загальну суму 18837,11 грн., які було відшкодовано відповідачем лише в сумі 17672 грн. (а.с.11-41, 128-143).
Кількість перевезених пільговиків та розмір коштів, витрачених на їх перевезення, відповідачем не оспорюється.
Причиною виникнення спору є питання чи повинно управління праці та соціального захисту населення Маловисківської районної державної адміністрації компенсувати витрати Одеської залізниці з пільгового перевезення окремих категорій громадян залізничним транспортом.
При вирішенні даного спору господарський суд виходить з наступного.
Пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом передбачено Законами України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, членів їх сімей", "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 №354 "Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування" та іншими нормативними актами.
Відповідно до частини п'ятої статті 9 Закону України "Про залізничний транспорт" для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Зазначена норма кореспондується з вимогами підпункту "б" пункту 4 частини першої статті 89 та статті 102 Бюджетного кодексу України.
Підпунктом “б” пункту 4 статті 89 Бюджетного кодексу України передбачено, що компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян належать до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів.
Приписами статті 102 названого Кодексу встановлено, що видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу (в тому числі згадані компенсаційні виплати), фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Статтею 39 Закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік" передбачено, що компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян здійснюються шляхом надання субвенцій з державного бюджету України місцевим бюджетам.
Згідно з пунктом 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 (далі - Порядок), фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджетах Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського підпорядкування Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.
У відповідності до пункту 2 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг, в тому числі щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд, і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення).
За змістом пункту 6 Порядку фінансові органи районних держадміністрацій на підставі отриманих актів щомісячно готують реєстри нарахованих сум щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій, які після отримання коштів субвенцій, надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих і коштів на рахунки районних бюджетів.
Відповідно до пункту 8 Порядку отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг та ведуть облік компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
З приписів вказаних норм вбачається, що саме на відповідача покладено обов’язок по відшкодуванню спірних коштів.
Аналогічну правову позицію викладено в постановах Вищого господарського суду України від 05.12.2007 р. по справі №11/1630, від 17.01.2007 р. по справі №6/222, від 09.10.2007 р. по справі №17/225.
Крім того, господарським судом враховано, що пунктами 3.3 договорів №4 від 02.01.2009 р. та №53 від 02.01.2008 р., укладених між сторонами, передбачено обов'язок управління праці та соціального захисту населення Маловисківської районної державної адміністрації перерахувати перевізнику - позивачу суму компенсації витрат, пов'язаних з перевезенням пільгових категорій громадян, зареєстрованих на території Маловиськівського району Кіровоградської області (а.с.44-47, 77-80, 95-98).
Згідно зі статтею 48 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України: 1.операцій з коштами державного бюджету; 2.розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів; 3.контролю бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів; 4.бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання державного бюджету.
Залучення за ініціативою суду до участі у даній справі територіального органу Держказначейства України пов'язане з необхідністю достовірного встановлення наявності чи відсутності факту одержання відповідачем, як головним розпорядником, бюджетних коштів у вигляді субвенцій держбюджету на компенсаційні виплати перевізникам за перевезення пільгових категорій громадян, та з тим, що згідно норм частини п'ятої статті 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, достовірною інформацією про розмір яких на 2009 рік володіє зазначена особа.
За повідомленням головного управління державного казначейства України у Кіровоградській області розмір планових асигнувань, передбачених районним бюджетом на 2009 рік по управлінню праці та соціального захисту населення Маловисківської районної державної адміністрації Кіровоградської області для забезпечення проїзду пільгових категорій громадян у поїздах внутрішньодержавного та міждержавного, а також приміського сполучення складав спочатку 140000 грн., а потім був збільшений до 145000 грн.; загальна сума субвенцій, що надійшла з державного бюджету України до місцевого бюджету та яка в подальшому була перерахована отримувачам складає 142501 грн.; залишок фінансових зобов'язань в зв'язку з недофінансуванням дорівнює 2499 грн. (а.с.57, 59-68, 145-147).
Згідно даних позивача та відповідача, які не містять розбіжностей, заборгованість управління праці та соціального захисту населення Маловськівської районної державної адміністрації перед Знам"янською дирекцією залізничних перевезень Одеської залізниці по компенсації за пільговий проїзд у залізничному транспорті окремих категорій громадян протягом 2009 р. становить 1165,11 грн., з них за перевезення у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні - 327,66 грн., за перевезення у приміському сполученні - 837,45 грн. (а.с.76, 122-123).
Враховуючи викладене вище, а також те, що суми компенсаційних виплат за перевезення пільгової категорії громадян в приміському, внутрішньодержавному та міждержавному сполученні визначені на підставі даних за формами №2-пільга, №3-пільга, узгоджені сторонами та підтверджені розрахунками, зробленими на підставі первинних проїзних документів, облік яких здійснюється Одеською залізницею у розрізі пільгових категорій громадян, позовні вимоги заявлені обґрунтовано та підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 82, 84, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Маловисківської районної державної адміністрації (26200, Кіровоградська область, м. Мала Виска, вул. Жовтнева, 44, р/р №371611002278 в УДК Кіровоградської області, МФО 823016, ідентифікаційний код 03197753) на користь Одеської залізниці (65023, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, р/р №26003000001 в Одеській філії АБ "Експрес-Банк", МФО 328801, ідентифікаційний код 01071315) - 1165,11 грн. збитків за перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом у січні-грудні місяцях 2009 р., 102 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Згідно частини п'ятої статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя С.В.Таран
Повний текст рішення складено і підписано відповідно до вимог статей 84, 85 Господарського процесуального кодексу України 17.09.2010 року.