ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
08.04.10Справа №2а-1771/10/10/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшковій І.А.,
за участю представників сторін:
від позивача Лукіна О.В., довіреність № 1233/09-5 від 10.02.2010 року;
від відповідача - не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АРК
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Влад-дар»
про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та фінансових санкції і пені,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулось з адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі АР Крим та просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Влад-дар» на користь позивача заборгованості в сумі 262,69 гривень, у тому числі зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за листопад 2009 року у розмірі 150,86 гривень та з фінансових санкцій у розмірі 111,83 гривень (у тому числі зі штрафних санкцій у розмірі 94,13 гривень і пені у розмірі 17,70 гривень).
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на підстави, викладені у позовній заяві, зазначивши, що заборгованість на час розгляду справи в суді не сплачена, тому наполягала на задоволені позовних вимог.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно, рекомендованою кореспонденцією (поштові повідомлення - а.с.20) та через друкований засіб масової інформації, відповідно до вимог ст.. 39 КАС України, клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача не надав, про причини неприбуття не повідомив.
Суд, приймаючи до уваги, думку представника позивача, ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, враховуючі, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон) всі відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Влад-дар» (код ЄДРПОУ 33655707, юридична адреса: 95013, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Соколіна, буд. 24-а) є юридичною особою, що підтверджується довідкою з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України Головного управління статистки в АР Крим (а.с.5). Відомості щодо виключення із Єдиного державного реєстрі підприємств та організацій України відповідача та про зміну юридичної адреси на час розгляду справи у суду відсутні.
Судом встановлено, що ТОВ «Влад-дар» зареєстровано як платник в Управлінні ПФУ в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим, у зв'язку з чим відповідач є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктами 4, 6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобовязаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься відповідач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунків суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, за листопад 2009 року відповідач зобовязався сплатити 150,86 гривень (а.с.7).
Згідно з карткою особового рахунку відповідача (а.с.8-15) та довідки про заборгованість станом на 07.04.2010 року сума заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за листопад 2009 року не сплачена в повному обсязі.
Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив заборгованість по страховим внескам за листопад 2009 року в сумі 150,86 гривень - до 20.12.2009 року, що зазначені ним самостійно в розрахунках сум страхових внесків.
Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій.
Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій пунктом 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.
Відповідно до частини 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.
Рішенням №1701 від 23.11.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду до ТОВ «Влад-дар» застосовано стягнення штрафу у розмірі 333,45 гривень та нарахована пеня у розмірі 63,63 гривень за період з 20.07.2009 року до 17.09.2009 року (а.с.8).
Зазначене рішення було вручено відповідачу 25.11.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.9).
Відповідно до п.2 частини 9 статті 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених сум у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Розрахунок штрафної санкції у разі несвоєчасної сплати страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника, як встановлено абзацом 3 підпункту 9.3.2. пункту 9.3 Інструкції.
Судом встановлено, що розрахунок штрафних санкцій позивачем здійснений правомірно.
Таким чином, розмір штрафних санкцій, який підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків складає з урахуванням частково сплаченої сумі у розмірі 239,32 гривень, становить 94,13 гривень (розмір штрафу у сумі 333,45 гривень 239,32 гривень добровільно сплачених відповідачем = 94,13 гривень), що підтверджується карткою особового рахунку відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 106 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобовязані самостійно сплатити їх з нарахуванням пені в розмірах, визначених законом. Згідно з абзацом 2 пункту 2 частини 9 статті 106 Закону одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Судом встановлено, що розрахунок пені позивачем здійснений вірно, що підтверджується розрахунком фінансових санкцій та пені по особовому рахунку відповідача.
Таким чином, розмір пені, яка підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків складає з урахуванням частково сплаченої суми у розмірі 45,93 гривень становить 17,70 гривень (розмір пені 63,63 гривень 45,93 гривень добровільно сплачених відповідачем = 17,70 гривень), що підтверджується карткою особового рахунку відповідача.
Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону протягом 10 днів з дня одержання вимоги страхувальник зобовязаний сплатити суму недоїмки та суму штрафних санкцій.
На суму недоїмки зі сплати страхових внесків станом на 01.01.2010 року в розмірі 262,69 гривень (у тому числі недоїмка по внескам в сумі 150,86 гривень, фінансових санкції (штраф) в сумі 94,13 гривень та пені 17,70 гривень) Управлінням Пенсійного фонду в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим виставлена вимога від 08.01.2010 року № Ю-20 (а.с.6), яка 11.01.2010 року була вручена відповідачу, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.6).
Судом встановлено, що у визначений абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону 10-денний строк відповідач суми недоїмки за сплати страхових внесків, встановлені у вимоги від 08.01.2010 року №Ю-20 не погасив.
Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно - в строк до 20.12.2009 року - не сплатив в повному обсязі зазначені ним в розрахунках суми страхових внесків.
Приймаючи до уваги, що у матеріалах справи відсутні відомості про погашення відповідачем заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені по страховим внескам та про оскарження рішення у встановленому діючим законодавством порядку, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі в сумі 262,69 гривень.
Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", п.5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за №64/8663, перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому відповідно до частини 15 статті 106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Крім того, згідно із частиною 12 статті 20 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобовязаннями, у тому числі зі сплати податків та інших обовязкових платежів.
Таким чином, позовні вимоги Управління ПФУ в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Судом 08.04.2010 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, у повному обсязі постанову складено 09.04.2010 року.
Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Влад-дар» (код ЄДРПОУ 33655707, юридична адреса: 95013, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Соколіна, буд. 24-а) на користь Управління Пенсійного фонду в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим заборгованість у розмірі 262 (двісті шістдесят дві) гривень 69 копійок, у тому числі: погоджену заборгованість зі страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за листопад 2009 року в сумі 150 (сто пятдесят) гривень 86 копійок; заборгованість по фінансовим санкціям в сумі 94 (девяносто чотири) гривень 13 копійок та пені в сумі 17 (сімнадцять) гривень 70 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги). Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського адміністративного апеляційного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Кудряшова А.М.