Постанова № 112428256, 21.07.2023, Сумський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
21.07.2023
Номер справи
587/510/23
Номер документу
112428256
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 587/510/23

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 липня 2023 року суддя Сумського районного суду Сумської області Степаненко О.А., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від ВП № 4 ( м. Суми) Сумського РУП ГУНП в Сумській області відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130, ч. 1 ст. 1222, 185 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

03 березня 2023 року о 12-17 годині в с. Яструбине по вул. Слобідка, 88 Сумського району Сумської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mercedes Benz, державний номерний знак НОМЕР_3 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, млява мова, зіниці очей не реагують на світло, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння в установленому законом порядку шляхом продуття газоаналізатору алкотестер «Драгер 6810» та в медичному закладі відмовився, чим порушив п. п. 2.5 ПДР України .

Крім того, 03 березня 2023 року о 12-17 годині в с. Яструбине по вул. Слобідка, 88 Сумського району ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Mercedes Benz, державний номерний знак НОМЕР_3 , перебуваючи у стані алкогольного сп`яніння, на вимогу працівників поліції про зупинку транспортного засобу, завчасно подану за допомогою відповідного звукового сигналу, не зупинився, був затриманий шляхом переслідування на патрульному автомобілі по вул. Слобідка, чим порушив п. п. 2.5 ПДР України

Також, 03 березня 2023 року близько 12-20 год. ОСОБА_1 , знаходячись поблизу буд. № 88 по вул. Слобідка в с. Яструбине Сумського району, перебуваючи з явними ознаками алкогольного сп`яніння, вчинив злісну непокору поліцейському ОСОБА_2 , а саме не надав документи, що посвідчують особу, чіплявся за формений одяг, намагався втекти з місця події, відштовхуючи працівника поліції та навіть після попередження про застосування спеціальних засобів продовжував свої неправомірні дії, чим вчинив злісну непокору законній вимозі поліцейського.

Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається у межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи те, що на розгляд суду одночасно надійшло 3 справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч.1, 122-2 ч.1, 185 КУпАП, вважаю за необхідне об`єднати їх для спільного розгляду.

Захисник Лопаткін О.В. в судовому засіданні оспорював винуватість ОСОБА_1 , пославшись на перевищення працівниками поліції своїх повноважень.

Заслухавши пояснення захисника, дослідивши письмові і відеодокази по справі, суд вважає, що вина ОСОБА_1 встановлена в судовому засіданні.

Відповідно дост. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Вимогами ст.252КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Судом був досліджений відеозапис з нагрудної камери поліцейського, який підтверджує факт відмови ОСОБА_1 пройти медичний огляд на стан алкогольного сп`яніння як на місці зупинки транспортного засобу, так і в медичному закладі. Крім того запис з нагрудної камери підтверджує також і те, що ОСОБА_1 не зупинився на вимогу поліцейського про зупинку, а навпаки намагався втекти від працівників поліції. Також на відеозапису зафіксовано, що ОСОБА_1 чинив опір працівникам поліції, хапаючи одного з них за формений одяг, намагався нацькувати собаку, перешкоджаючи будь-яким чином потрапити на подвір`я свого будинку, в результаті чого до нього були застосовані спеціальні засоби газовий балончик.

В протоколах про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 не скористався своїм правом зазначити свою незгоду з вчиненим адміністративним правопорушенням і надати свої пояснення щодо вчиненого ним правопорушення, про яке йому повідомили працівники поліції, роз`яснивши йому його права, передбачені ст. 268 КУпАП.

Працівники поліції повідомили йому, що відносно нього є обґрунтована підозра, що, керуючи автомобілем, він перебуває у стані алкогольного сп`яніння.

У відповідності з диспозицією статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність водіїв за цією нормою закону настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Отже, відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП може наставати не лише в разі керування транспортними засобами в стані алкогольного сп`яніння, а і в разі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, що в даному випадку і зробив ОСОБА_1 , відносно якого у працівників поліції були обґрунтовані підозри щодо перебування останнього у стані алкогольного сп`яніння, який під час зупинення працівниками поліції неадекватно поводився, не реагував на вимогу зупинитися, відмовився надати свої пояснення, відмовився від отримання протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок оформлення матеріалів у справах про адміністративні правопорушення та проведення огляду водіїв на стан алкогольного сп`яніння врегульований, крім норм КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008 (надалі - Порядок №1103); Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затверджена наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 (надалі - Інструкція №1395); Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена спільним наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 (надалі - Інструкція №1452/735).

Відповідно до п.6,7 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженоїнаказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07.11.2015 року, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

У відповідності з Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 № 1452/735, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858) огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.

Ознаками алкогольногосп`янінняє: запахалкоголюзпорожнини рота; порушеннякоординаціїрухів; порушеннямови; вираженетремтінняпальціврук; різказміназабарвленняшкірного покривуобличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Огляд настансп`янінняпроводиться (п.6розд.ІІІнструкції) поліцейськимнамісці зупинкитранспортногозасобуз використаннямспеціальнихтехнічнихзасобів,дозволенихдозастосування МОЗтаДержспоживстандартом(даліспеціальнітехнічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно достатті 266Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі заклад охорони здоров`я).

У відповідності з Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 № 1452/735, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858) у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я.( п. 12 розділу ІІ Інструкції).

Підтвердження стану сп`яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я.( п.5,6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008).

Відеозапис вчиненого правопорушення, який був досліджений в судовому засіданні, свідчить про те, що у працівників поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення і під час спілкування з водієм автомобіля ОСОБА_1 виникла обґрунтована підозра в тому, що він перебуває у стані алкогольного сп`яніння, оскільки у ОСОБА_1 були наявні ознаки алкогольного сп`яніння, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення від 03.03.2023 року. Також він не зупинився на вимогу працівників поліції про зупинку транспортного засобу, а після переслідування та затримки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 останній вчинив відносно працівників поліції злісну непокору, чим скоїв адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 130. 1222 ч.1, 185 КУпАП.

Отже, безпосередньо дослідивши в судовому засіданні та оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає їх належними і допустимими, зібраними у порядку та у спосіб, встановлений законом, а тому вважає встановленим факт наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130, ст. 1222 ч.1, ст. 185 КУпАП.

З урахуванням характеру вчиненого адміністративного правопорушення та його особи, на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів.

Що ж стосується посилання на перевищення працівниками поліції своїх повноважень, то, дослідивши відеозапис вчинених правопорушень, суд приходить до висновку, що працівники поліції коректно і помірковано поставились до застосування газового балончика як крайнього заходу для припинення протиправних дій ОСОБА_1 , поведінка якого була неадекватна і не вперто не припинялась на протязі тривалого часу.

Крім того, з листа Сумської окружної прокуратури вбачається, що в ході службового розслідування, проведеного за фактом застосування працівниками поліції спеціальних засобів стосовно ОСОБА_1 , було встановлено, що ознаки дисциплінарного проступку в діях працівників поліції ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 130, ч. 1 ст. 1222, 185 КУпАП, ч.2 ст. 36 КУпАП, суд

П О С Т А Н О В И В:

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляду штрафу в доход держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 ( сімнадцять тисяч ) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами. ( Отримувач платежу: Отримувач ГУК Сум. обл/Сумська обл./21081300 Код отримувача: 37970404 Банк отримувача: Казначейство України(ЕАП) Рахунок отримувача: UA628999980313090149000018001 Найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі)

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 536, 80 гривень судового збору (Отримувач платежу: ГУК у м. Києві/ м. Київ/22030106 Код отримувача: 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код бюджетної класифікації: 22030106 Призначення платежу: «Судовий збір за рішенням суду по справі ( № справи) .

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її винесення.

На підставі ч.1ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

На підставі ч. 2ст. 308 КУпАПу разі несплати накладеного штрафу впродовж 15 діб з моменту отримання постанови, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Суддя О.А.Степаненко