Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 522/14443/23
Провадження № 2-а/522/300/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2023 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючої - судді Ковтун Ю.І.,
за участі секретаря Лахматової С.В.,
представника позивача Погожого Д.В.,
відповідача ОСОБА_1 ,
представника відповідача адвоката Іляда О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 , ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,
ВСТАНОВИВ:
21.07.2023 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Преображенська, 44) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце перебування: Державна установа «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС» АДРЕСА_1 ), в якому просить: затримати громадянина Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 19.01.2024 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. Відповідно до вимог п.3 ч.2 статті 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.
Позовна заява обґрунтована тим, що 19.07.2023 під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів працівниками ГУ ДМС в Одеській області було виявлено особу, який назвався громадянином Грузії ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 . 19.07.2023 о 16.25 год. відповідача було затримано відповідно до протоколу про адміністративне затримання серії МОД № 000224 відповідно до ч. 2 ст. 263 КУпАП з метою встановлення особи та/або з`ясування обставин правопорушення. В результатіпроведеної перевірки,відібраних пояснень,щодо законностіперебування натериторії Українивстановлено,щогромадянин Грузії ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибув на територію України у 2012 році, легально, через КПП у Харківській області, на підставі паспортного документу громадянина Грузії для виїзду за кордон, серії НОМЕР_1 , терміном дії з 27.12.2010 по 27.12.2020 роки, та порушив правила перебування іноземців в Україні проживав без документів на право проживання в Україні. Під час виявлення діючий паспорт для виїзду за кордон у відповідача був відсутній.
ГУ ДМС в Одеській області встановлено, що відповідач на території України знаходиться не законно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має, не має дійсного паспортного документа, або документа, який дає право на виїзд з України, відсутні документи на проживання в Україні. Відповідач не може бути працевлаштований та мати законного, постійного джерела доходів згідно чинного законодавства, не зможе забезпечувати власні потреби, через що, з метою отримання грошових коштів, може вчиняти злочини проти власності, чим завдати істотної шкоди охоронюваним інтересам держави та окремих громадян. 19.07.2023 відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 203 КУпАП. Також, 19.07.2023 ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення про примусове видворення з України громадянина Грузії ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач не має жодної з обставин, на підставі яких, відповідно до статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» він не може бути примусово видворений за межі території України. Беручи до уваги той факт, що відповідач після перетину державного кордону України, в подальшому проживав на території України нелегально, вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУаАП, зазначені обставини дають обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення, існує ризик його втечі, а так само у нього відсутній документ, що дає право на виїзд з України.
Ухвалою суду від 21.07.2023 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядкуспрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позов та просив його задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач приймав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції суду пояснив, що проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначив, що прибув на територію України легально у 2012 році. Паспорт у нього був вилучений у м. Маріуполь в 2014 році працівниками правоохоронних органів. З 2014 року у суді Донецької області слухається відносно нього кримінальна справа та встановлено запобіжний захід - особисте зобов`язання. З 2014 року він перебував у складі добровольчого батальйону. В ході виконання бойового завдання в напрямку м.Запоріжжя 10.06.2023 він отримав поранення обох ніг та проходив лікування в КПП «Міська клінічна лікарня № 11».
Представник відповідача адвокат Іляда О.І. в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала. Зазначила, що працівники ГУ ДМС в Одеській області не надали відповідачу можливість оскаржити прийняте відносно нього рішення про примусове видворення та строк для сплати штрафу. Відповідач є фігурантом декількох кримінальних проваджень. Також зазначила, що відповідач у складі добровольчого батальйону приймав участь у воєнних діях, де отримав поранення та потребує негайної медичної допомоги. Зазначила, що відповідач перебував на лікуванні у КПП «Міська клінічна лікарня № 11», звідки його було доставлено співробітниками правоохоронних органів до ГУ ДМС в Одеській області. Відповідач ідентифікований, копія паспорту знаходиться в матеріалах позовної заяви. Паспортний документ відповідача перебуває в матеріалах кримінального провадження, отже він вже був ідентифікований судом. Жодних дій щодо перевірки зазначених обставин, міграційним органом здійснено не було. Відповідач не може покинути територію України, оскільки розгляд кримінальної справи ще не закінчено.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом з матеріалів справи встановлено, що громадянин Грузії ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибув на територію України у 2012 році, легально, через КПП у Харківській області, на підставі паспортного документу громадянина Грузії для виїзду за кордон, серії НОМЕР_1 , терміном дії з 27.12.2010 по 27.12.2020 роки.
ГУ ДМС в Одеській області встановлено, що відповідач на території України знаходиться незаконно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування немає, немає дійсного паспортного документа, або документа, який дає право на виїзд з України, відсутні документи на проживання в Україні.
За вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні - проживання без документів на право проживання в Україні, співробітниками ГУ ДМС в Одеській області 19.07.2023 відносно відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 010122.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 19.07.2023 серії ПН МОД № 010224 ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) притягнуто до адміністративної відповідальності та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 гривень.
19.07.2023 громадянин Грузії ОСОБА_3 , ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 затриманий в порядку статті 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що складено відповідний протокол № МОД 000224.
19.07.2023 ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення про примусове видворення з України громадянина Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Також 19.07.2023 ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення про поміщення громадянина Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 у Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
20 липня 2023 року ГУ ДМС України в Одеській області було направлено запит Консулу Генерального консульства Грузії в м.Одесі щодо забезпечення ідентифікації відповідача: підтвердження або спростування громадянства, а у разі підтвердження документувати свідоцтвом на повернення до Грузії.
Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України (даліЗакон №3773-VI).
Відповідно доп.7ч.1ст.1Закону №3773-VI іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в`їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Згідно ч. 3 ст. 9 Закону №3773-VI строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
На підставі частини 4 ст. 30 Закону №3773-VI іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства визначені ст. 289 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно ч. 1 ст.289КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України;
2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією;
4) зобов`язання внести заставу.
Згідно ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Згідно з частиною 13 статті 289КАС України умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:
1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його (її) ідентифікації;
2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Як безпосередньо випливає із змісту наведеної норми Закону, затримання іноземця можливе, зокрема, з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України. Отже, затримання іноземця може мати місце або з метою ідентифікації, або з метою забезпечення видворення за межі території України, або з обома складовими цієї мети.
Відповідно до частини 2статті 22 Закону№3773-VI України виїзд з України іноземцю або особі без громадянства не дозволяється, якщо йому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або кримінальна справа розглядається судомдо закінчення кримінального провадження.
Отже,Закон №3773-VIпрямо забороняє виїзд з України іноземцю або особі без громадянства у разі розгляду щодо нього кримінальної справи судом.
Під час розгляду справи, відповідачем та його представником було повідомлено про наявність ряду кримінальних проваджень та розгляду судами кримінальних справ за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, що підтверджується інформацією, яка міститься на офіційному сайті Судової влади України та Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Наведене свідчить, що в разі примусового видворення ОСОБА_3 буде зобов`язаний залишити територію України, будучи обвинуваченим в кримінальному провадженні та за наявності кримінальної справи, яка розглядається судом, що не узгоджується із положеннями ч. 2 ст. 22 Закону №3773-VI.
Доводи ГУ ДМС України в Одеській області щодо необхідності ідентифікації ОСОБА_1 суд вважає неспроможними, оскільки він був ідентифікований судами, які здійснюють розгляд відповідних кримінальних справ. Та, як зазначено представником відповідача, паспортний документ громадянина Грузії для виїзду за кордон перебуває в матеріалах кримінального провадження. Натомість, жодних дій щодо перевірки зазначених обставин, міграційним органом здійснено не було.
За таких обставин, суд вважає, що формальне ставлення з боку позивача до перевірки усіх обставин, а також неврахування інформації про стан здоров`я відповідача суперечить нормам діючого законодавства України.
Отже, міграційним органом не доведено наявності правових підстав для затримання ОСОБА_1 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
КеруючисьЗаконом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст.2,5,7-9,72-79,90,241,242,243,246,250,255,289 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 , ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Ю.І. Ковтун