Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/10939/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом адвоката Гаврилюка Володимира Олеговича до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
адвокат Гаврилюк Володимир Олегович звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просить:
визнати протиправними дії слідчого управління Головного управління Національної поліції в Рівненській області;
зобов`язати слідче управління Головного управління Національної поліції в Рівненській області надати в повному об`ємі адвокату Гавриляку В.О. інформацію на адвокатський запит від 30.03.2023, а саме : повідомити особу працівника поліції, що здійснював відправку, спосіб відправки, а також номер поштового відділення Укрпошти куди було доставлено відповідь із реквізитами відправлення : 02.02.2023 за №1150/24-2023; надати належну завірену копію із журналу вихідної кореспонденції ГУ НП в Рівненській області сторінки (сторінок), де зареєстрована вищезазначена відповідь від 02.02.2023 №1150/24-2023; повідомити хто з працівників поліції проводив реєстрацію такої відповіді від 02.02.2023 №1150/24-2023 у відповідному підрозділі ГУ НП в Рівненській області із зазначенням прізвища, ім`я та по-батькові та зайняту посаду та хто заповняв відповідні вихідні реквізити такої відповіді.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що адвокатом Гаврилюк В.О. здійснюється представництво та захист підозрюваного ОСОБА_1 у кримінальному провадженні. 30.03.2023 позивачем надіслано адвокатський запит відповідно до п.1 ч.1 ст.20 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про надання інформації. 19.04.2023 позивач простим поштовим відправленням отримав письмову відповідь на вказаний адвокатський запит датовану 07.04.2023 №29Аз/24/03-2023, однак запитуваної інформації не отримав.
Ухвалою суду від 23.05.2023 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними матеріалами справи.
Ухвалою від 20.06.2023 замінено неналежного відповідача на належного.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги заперечує повністю та просить відмовити, оскільки останнім надано чітку відповідь на всю запитувану інформацію на адвокатський запит, що підтверджується листом від 07.04.2023. Строк надання відповіді на адвокатський запит не порушено.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Судом встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Рівненській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42021180000000130 від 20.07.2021 за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст.27 ч.2 ст.332 КК України.
Адвокатом Гаврилюком Володимиром Олеговичем здійснюється захист підозрюваного ОСОБА_1
30.01.2023 позивачем на офіційну електронну адресу ГУНП в Рівненській області скеровано клопотання щодо надання для ознайомлення матеріалів провадження та повідомити сторону захисту про те, коли будуть готові матеріали та коли можна з ними ознайомитися, із зазначенням, дати, часу та місця такого ознайомлення.
Не отримавши відповідь 13.02.2023 позивач повторно скерував на електрону адресу ГУНП в Рівненській області клопотання про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження із надання належного оформлено повідомлення із зазначенням дати, часу та місця ознайомлення.
16.02.2023 на електронну адресу позивача надійшла відповідь на клопотання від 13.02.2023, в якій зазначено про відправлення відповіді на клопотання сторони захисту від 30.01.2023 ще 02.02.2023 за №1150/24-2023. Відповідь на клопотання від 30.01.2023 позивач отримав 08.03.2023, на конверті, яким скерована така відповідь, стояв штемпель поштового відділення м. Рівне №9 Укрпошти від 17.02.2023.
У зв`язку із вищенаведеним, з метою ініціювання службової перевірки та встановлення осіб, причетних до вказаного, 30.03.2023 адвокатом Гаврилюком В.О. надіслано адвокатський запит в порядку п.1 ч.1 ст.20 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність, а саме просив:
повідомити особу -працівника поліції, що здійснювала відправку, спосіб відправки, а також номер поштового відділення України куди було доставлену відповідь;
надати належну завірену копію із журналу вихідної кореспонденції ГУ НП В Рівненській області сторінки (сторінок), де зареєстрована відповідь від 02.02.2023 за №1150/24-2023;
повідомити : хто з працівників поліції проводив реєстрацію такої відповіді від 02.02.2023 №1150/24-2023 у відповідному підрозділі ГУ НП в Рівненській області із зазначенням прізвища, ім`я та по-батькові та зайняту посаду та хто заповняв відповідні вихідні реквізити такої відповіді;
у разі ведення також електронного обліку вихідної кореспонденції прошу надати витяг із системи такого обліку щодо наявності вищезазначеної відповіді на клопотання від 30.01.2023 та усіх її реквізитів;
у разі відсутності відповідно до паперового чи електронного обліку вихідної кореспонденції вищевказаної відповіді на клопотання від 30.01.2023 зазначити документ та усі його реквізити, що зареєстрований за №1150/24-2023/без зазначення інших даних такого документа.
Листом від 07.04.2023 №29 Аз/24/03-2023 слідче управління Головного управління Національної поліції в Рівненській області надало відповідь на адвокатський запит щодо надання інформації та копій документів щодо реєстрації та надіслання відповіді на клопотання зареєстроване за №Г-29 Аз від 04.04.2023.
Відповідь містила таку інформацію:
Реєстрація вихідних документів у слідчому управлінні Головного управління Національної поліції в Рівненській області здійснюється працівниками канцелярії. 02.02.2023 працівниками канцелярії здійснена реєстрація відповіді на клопотання від 30.01.2023 в журналі вихідної кореспонденції слідчого управління за №1150/24-2023. Відповідь на клопотання за №1150/24-2023 від 02.02.2023 надіслана засобами поштового зв`язку. У слідчому управлінні Головного управління Національної поліції в Рівненській області електронний документообіг не здійснюється. Надати звірену копію із журналу вихідної кореспонденції де зареєстрована запитувана інформація не представляється можливим так як у ньому містяться відомості, що не відносяться до матеріалів кримінального провадження. Працівниками поліції не проводилась реєстрація відповіді від 02.02.2023 за №1150/24-2023 у зв`язку з тим, що штатним розписом СУ ГУНП в Рівненській області посади працівників документального забезпечення займають державні службовці.
Не погодившись зі змістом наданої відповіді, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади здійснення адвокатської діяльності в Україні врегульовано Законом України Про адвокатуру та адвокатську діяльність.
Пунктами 1, 2 пункту 1 статті 1 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність визначено, що адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Статтею 2 цього Закону закріплено, що адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом. Адвокатуру України складають всі адвокати України, які мають право здійснювати адвокатську діяльність. З метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.
Статтею 20 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність визначені професійні права адвоката, згідно з якими під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).
Згідно з частини 1 статті 24 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємству установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.
Абзацом 1 частини 2 вказаної статті 24 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність передбачено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Частиною 3 статті 24 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність встановлено, що відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.
Статтею 5 Закону України Про інформацію встановлено, що кожен має право ца інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Статтею 9 Закону України Про інформацію обумовлено, що всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.
Відповідно до статті 1 Закону України Про доступ до публічної інформації публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно частин 1, 2 статті 6 Закону України Про доступ до публічної інформації - інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація. Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Відповідно до частин 1, 3, 4 статті 13 статті 1 Закону України Про доступ до публічної інформації розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків;
4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку абб: наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них. На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами. Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Згідно з частиною 2 статті 24 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Матеріалами справи підтверджується, що адвокатом Гаврилюком В.О. скеровано адвокатський запит до відповідача на підставі договору від 25.10.2022 б/н про надання правової допомоги, укладеного між позивачем та ОСОБА_1 . До адвокатського запиту додано копії свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордер на надання правничої (правової) допомоги.
Отже, адвокатський запит позивача відповідав вимогам статті 24 Закону № 5076-VI, направлялися в інтересах ОСОБА_1 та мали бути розглянутий відповідачем у встановленому законом порядку.
Як зазначає позивач у позовні заяві, 30.03.2023 ним скеровано засобами поштового зв`язку адвокатський запит.
Листом від 07.04.2023 №29 Аз/24/03-2023 слідче управління Головне управління Національної поліції в Рівненській області надало відповідь на адвокатський запит.
Однак, на думку позивача необхідна запитувана інформація відповідачем не була надана, відповідь відсутня.
Матеріалами справи підтверджується, що на адвокатський запит позивача від 30.03.2023 (зареєстрований у Головному управлінні Національної поліції в Рівненській області 04.04.2023), відповідач листом від 07.04.2023 №29 Аз/24/03-2023 (а.с. 39-40) надав повну та вичерпну відповідь на запит позивача.
При цьому варто наголосити, що незгода позивача із повнотою відповіді та наданою інформацією, є суб`єктивним сприйняттям позивача.
Відповідь була направлена поштовою кореспонденцією на адресу позивача 12.04.2023, що підтверджується копіє конверту наданим позивачем до позовної заяви.
Отже, оскільки відповідач розглянув адвокатський запит позивача, про що свідчить лист Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 07.04.2023 №29 Аз/24/03-2023, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дій відповідача у ненаданні позивачу інформації на адвокатський запит від 30.03.2023 та зобов`язання відповідача надати позивачу запитувану інформацію, а тому суд відмовляє у задоволені позовних вимог, у зв`язку із необґрунтованістю.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог, судові витрати у даній справі не вирішуються.
Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,
в и р і ш и в:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Гулкевич І.З.