Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 204/8426/22
Провадження № 2/204/602/23 р.
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
_____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 червня 2023 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючого судді Самсонової В.В.
за участю секретаря Зайченко О.В.
за участю позивача ОСОБА_1
за участю представника позивача ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету позову: Третя дніпровська державна нотаріальна контора про визнання додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2022 року ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Деркунський Костянтин Леонідович, звернувся до суду із позовною заявою, в якій просив суд визначити йому додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті його матері ОСОБА_3 тривалістю в 3 місяці з часу набрання рішенням суду законної сили. В обґрунтування вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 . Після смерті матері відкрилась спадщина, до складу якої увійшло право власності на 49/100 домоволодіння, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 . Єдиним спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 є він, її син. Після смерті матері позивач перебував в шоковому, стресовому стані, переживав сильні душевні страждання, тому одразу не звернувся до органів нотаріату, розраховуючи, що для вчинення цього у нього є ще 6 місяців. Протягом березня 2022 року позивач не мав змоги здійснити оформлення спадщини внаслідок того, що через початок повномасштабної військової агресії проти України, нестабільний та загрозливий стан в країні велика кількість нотаріусів не працювала взагалі, крім того, не всі нотаріуси ведуть справи щодо оформлення спадщини. Звернувшись до нотаріуса 07.09.2022 року із заявою про прийняття спадщини, він отримав відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини. У зв`язку з чим, посилаючись на поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, що зумовлені, в тому числі, військовою агресією проти України, просив суд визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини за законом після смерті матері.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Деркунський К.Л., позов підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача Територіальної громади міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради в судове засідання не з`явився, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, раніше надав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства на підставі матеріалів, що знаходяться в справі.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Заслухавши позивача та його представника, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 04.11.2021 року серія НОМЕР_1 , виданим Чечелівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), актовий запис №2759 від 04.11.2021 року, копія якого знаходиться в матеріалах справи (а.с. 12).
Факт того, що померла ОСОБА_3 є матір`ю позивача ОСОБА_1 , підтверджується свідоцтвом про народження позивача серія НОМЕР_2 , яке видане 28.08.1990 року відділом реєстрації актів громадянського стану виконкому Ленінської районної ради народних депутатів м.Дніпропетровська, за яким ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_1 , батьками якого у свідоцтві про народження записані ОСОБА_4 та ОСОБА_3 . Копія свідоцтва знаходиться у матеріалах справи (а.с. 11).
До складу спадщини після смерті ОСОБА_3 входить право власності на 49/100 домоволодіння за адресою АДРЕСА_1 . Вказане домоволодіння належало спадкодавцю на підставі рішення Красногвардійського районного суду міста Дніпропетровськ від 18.12.2013 року у справі №2-26/11 (а.с.13-17) (залишене без змін ухвалою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 31.03.2014 року у справі №2-26/11 (а.с. 21) та ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 26.06.2014року.(а.с.18)). Право власності на вказаний об`єкт нерухомого майна зареєстровано 21.10.2014 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (номер запису про право власності 7613027), що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 07.11.2014 року №29189344, копія якого знаходиться у матеріалах справи (а.с. 26).
Постановою державного нотаріуса Третьої дніпровської державної нотаріальної контори Крупської Л.В. від 27.09.2022 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарчими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 матері ОСОБА_3 у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини. (а.с. 37-38).
У відповідності зі статтею 1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно частиною 1, частиною 2 статті 1220 Цивільного кодексу України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до статті 1261 Цивільного кодексу України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто (частини 1 та 2 статті 1269 ЦК України).
Відповідно до статті 1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини 3 статті 1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Позивач зазначає, що пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини з кількох обставин. Одразу після смерті матері позивач перебував в шоковому, стресовому стані, переживав сильні душевні страждання, тому одразу не звернувся до органів нотаріату, розраховуючи, що для вчинення цього у нього є ще 6 місяців. Указом Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (Указ затверджений Законом України від 24.02.2022 р. №2102-IX). Строк воєнного стану неодноразово продовжувався. Протягом березня 2022 року позивач не мав змоги здійснити оформлення спадщини внаслідок того, що через нестабільний та загрозливий стан в країні велика кількість нотаріусів не працювала взагалі, крім того, не всі нотаріуси ведуть справи щодо оформлення спадщини. Перший раз позивач зміг звернутися до нотаріуса з приводу прийняття спадщини на початку квітня 2022 року, вважаючи, що 28.04.2022 року. повинен скінчиться 6-місячий строк для прийняття спадщини. Нотаріусом було роз`яснено, що у зв`язку із веденням воєнного стану Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнято постанову №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», п.3 якої (в редакції від 06.03.2022 року) передбачено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється, а отже позивач може звернутися із відповідною заявою протягом усього строку дії воєнного стану.
Крім того, позивач вказав, що враховуючи вказані роз`яснення, постійне продовження воєнного стану в країні, відсутність інших спадкоємців, важке матеріальне становище, яке склалося внаслідок воєнного стану (відсутність постійної роботи, необхідність матеріально забезпечувати проживання та харчування родини, яка знаходилась поза межами міста Дніпра на території Західної України внаслідок воєнної загрози з боку Російської Федерації тощо) позивачем було прийнято рішення звернутися до нотаріуса з приводу оформлення спадщини пізніше.
07.09.2022 року вересня у зв`язку із стабілізацією становища в країні та свого матеріального становища позивач звернувся до Третьої дніпровської державної нотаріальної контори з приводу оформлення права на спадщину. Тоді ж позивачу було роз`яснено, що постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 року №719 внесено зміни до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №164, а саме у першому реченні пункту 3 слова на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється замінено словами перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Вказані зміни набули чинності з 29.06.2022 року.
Таким чином для спадщини, 6-місячний строк для прийняття якої не сплинув до набрання чинності п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року. №164, строк для прийняття становив 10 місяців.
Отже, строк для прийняття спадщини позивачем ОСОБА_1 (враховуючи п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року. №164 в редакції від 29.06.2022 року) сплив 28.08.2022 року.
Позивач вважає, що пропуск строку для прийняття спадщини відбувся через події, які не залежали від його волі (воєнний стан внаслідок військової агресії проти України, зміни до строків прийняття спадщини, які вносились на рівні Кабінету Міністрів України та які він не має змоги щоденні відстежувати).
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина 1 статті 2 Цивільного процесуального кодексу України).
Згідно статті 89 Цивільного процесуального кодексу України, виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Враховуючи повідомлені позивачем обставини на підтвердження поважності причин пропуску визначеного законом строку для подання заяви про прийняття спадщини, об`єктивність таких обставин, адже у зв`язку з повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України, що супроводжувалося бойовими на значній території України, позивач, як і значна частина громадян України, був вимушений вживати заходів для рятування життя і здоров`я себе та близьких осіб, а тому суд приходить до висновку, що позивач пропустив визначений законом шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, що не залежали від його волі, створювали додаткові перешкоди для подання заяви у визначений законом строк.
Таким чином, суд приходить до висновку, що без визначення додаткового строку для прийняття спадщини позивач, як спадкоємець, позбавляється права отримати спадщину, що суттєво порушує його права та законні інтереси.
Суд вважає сукупність вказаних обставин, що підтверджені в судовому засіданні сукупністю досліджених доказів, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини, та на підставі частини 3 статті 1272 ЦК України вважає за можливе визначити позивачу додатковий строк тривалістю в три місяці, який буде достатнім для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , який обчислювати з часу набрання рішенням законної сили.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 1212, 1220, 1261 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 13, 76-82, 89, 128, 223, 229, 247, 258-259, 263-265, 273, 352, 354-355 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Територіальної громади міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету позову: Третя дніпровська державна нотаріальна контора про визнання додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини - задовольнити у повному обсязі.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті його матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 тривалістю в три місці з часу набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України, суд вважає необхідним зазначити у резолютивній частині рішення наступні дані:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Територіальна громада міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 26510514, місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 75;
Третя дніпровська державна нотаріальна контора, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 02890950, місцезнаходження: 49006, м. Дніпро, вул. Робоча, 22-а.
Суддя В.В. Самсонова