Окрема ухвала № 112046397, 06.07.2023, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
06.07.2023
Номер справи
910/1186/23
Номер документу
112046397
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

ОКРЕМА УХВАЛА

м. Київ

06.07.2023Справа № 910/1186/23Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д., дослідивши у нарадчій кімнаті матеріали справи № 910/1186/23

за позовом Міністерства оборони України (код 00034022 просп. Повітрофлотський, 6, Київ, 03168)

до Дочірнього підприємства державної компанії "Укрспецекспорт" Державного підприємства "Спеціалізована зовнішньо-торгівельна фірма "Прогрес" (код 05311609 вул. Автозаводська, 2, Київ, 04074)

за участі на стороні позивача - заступника керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону

про стягнення неустойки

без виклику і повідомлення учасників справи

ВСТАНОВИВ

В провадженні Господарського суду міста Києва перебувала вказана справа за позовом про стягнення неустойки за прострочення поставки за Державним контрактом на поставку (закупівлю) товарів оборонного призначення № 403/1/2276 від 29.03.2022.

Предметом поставки є товар орієнтовною вартістю 1061052520,0 грн, який відповідно до п. 1.1 Контракту постачається з метою забезпечення відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності, обмеження конституційних права і свобод людини на підставі Указу Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану" від 24.02.2022 та постанови КМУ №169 від 28.02.2022.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 20.06.2023 (повне рішення складено 05.07.2023) позов задоволено повністю, стягнуто з Дочірнього підприємства державної компанії "Укрспецекспорт" Державного підприємства "Спеціалізована зовнішньо-торгівельна фірма "Прогрес" (код 05311609 на користь Міністерства оборони України (код 00034022) 20026244,42 грн пені за прострочення поставки, 5501715,50 грн штрафу за прострочення на понад 30 днів та витрати зі сплати судового збору у розмірі 415929,70 грн.

Крім того, встановлено неналежне виконання зобов`язання з поставки товару з метою забезпечення відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності, обмеження конституційних прав і свобод людини - товарів оборонного призначення.

Перешкоджанням законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань України, як об`єктивну сторону складу злочину, передбаченого статтею 114-1 КК, за наявності правового режиму особливого періоду, необхідно вважати умисне створення перешкод або встановлення будь-яких обмежень у законній діяльності військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань України при виконанні ними своїх службових обов`язків в особливий період.

Перешкоджання може відбуватися в такий із наведених способів: блокування органів військового управління, об`єднань, з`єднань, військових частин, шляхів сполучення, обладнання, споруд, руху військового транспорту шляхом перекриття руху, виставлення пікетів або постів, організації скупчення людей, тварин або транспорту, влаштування перепон, барикад, завалів тощо; пошкодження, знищення, захоплення або незаконне утримання військових об`єктів, споруд, будівель, техніки, транспорту та об`єктів інфраструктури; інші дії, що спрямовані на створення перепон у діяльності або виконанні військовослужбовцями Збройних Сил України та інших військових формувань України своїх службових обов`язків.

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022 (зі змінами, внесеними Указами №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05 2023 року які затверджені відповідними Законами України), затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX - …- № 3057-IX від 02.05.2023}, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року та продовжено з 05 години 30 хвилин 20.05.2023 року строком на 90 діб у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №62/2022 з подальшими змінами оголошено та проводиться загальна мобілізація, що згідно зі статтею 1 Закону України «Про оборону України» та статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є особливим періодом,

Згідно з пунктами першим та третім Постанови кабінету Міністрів України №169 від 28.02.2022 установлено, що в умовах воєнного стану:

1) державні замовники у сфері оборони та служби державного замовника (далі - державні замовники у сфері оборони) здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення без застосування видів (процедур) закупівель, визначених Законом України "Про оборонні закупівлі";

3) під час здійснення оборонних закупівель державні замовники у сфері оборони повинні відповідно до Закону України "Про оборонні закупівлі" дотримуватися таких принципів здійснення оборонних закупівель:

своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони;

ефективність використання коштів, результативність.

Відповідно до Положення про Міністерство оборони України затвердженого Постановою КМУ від26.11.2014 №671 із подальшими змінами - Міноборони відповідно до покладених на нього завдань, зокрема

-укладає в установленому порядку договори (контракти) на виконання мобілізаційних завдань (замовлень) з підприємствами, установами і організаціями, які залучаються ним до виконання таких завдань (замовлень), і підприємствами, які здійснюють поставку військової продукції (п.20);

-забезпечує життєдіяльність Збройних Сил, їх функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність, підготовку до виконання покладених на них завдань, застосування, комплектування особовим складом та його підготовку, постачання озброєння та військової техніки, підтримання справності, технічної придатності, проведення ремонту та модернізації зазначеного озброєння і техніки, матеріальних, фінансових, інших ресурсів та майна згідно з потребами, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил у межах коштів, передбачених державним бюджетом, і здійснює контроль за їх ефективним використанням, організовує виконання робіт і надання послуг в інтересах Збройних Сил (п.23).

Відповідно до п.1.5 Статуту ДП СЗТФ «ПРОГРЕС» затвердженого ДК «Укроборонпром» від 29.01.2018 №30 http://progress.gov.ua/wp-content/uploads/2018/05/Statut_Progress_29_01_2018.pdf (станом на час укладення Контракту) у свої й діяльності керується, зокрема, Конституцією, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міноборони, нормативно-правовими актами, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, а також цим Статутом.

Предметом діяльності Підприємства (п.2.2 Статуту), є, зокрема, виробництво військових транспортних засобів, виробництво гумових шин, покришок і камер, відновлення протектора гумових шин і покришок виробництво інших гумових виробів, виробництво батарей і акумуляторів, виробництво підшипників, зубчастих передач, елементів механічних передач і приводів, ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів торгівля автомобілями та легковими транспортними засобами, технічне обслуговування і ремонт транспортних засобів виробництво інших транспортних засобів і обладнання , не віднесених до інших угруповань.

Відповідно до п.1.4 Статуту ДП СЗТФ «ПРОГРЕС» затвердженого Наказом МОУ від 14.07.2022 №189 https://www.mil.gov.ua/content/mou_orders/mou_2022/189_nm.pdf (станом на час дії Контракту) у свої й діяльності керується , зокрема, Конституцією, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міноборони, нормативно-правовими актами, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, а також цим Статутом.

Предметом діяльності Підприємства (п.2.3 Статуту), є, зокрема, виробництво військових транспортних засобів, виробництво гумових шин, покришок і камер, відновлення протектора гумових шин і покришок виробництво інших гумових виробів, виробництво батарей і акумуляторів, виробництво підшипників, зубчастих передач, елементів механічних передач і приводів, ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів торгівля автомобілями та легковими транспортними засобами, технічне обслуговування і ремонт транспортних засобів.

У даному разі діяльність сторін договору насамперед була направлена на забезпечення потреб ЗСУ у період воєнного стану у військових транспортних засобах, а предмет діяльності Підприємства вказує на наявність (наявно або беззастережно мало бути наявно) засобів та фахівців для належної оцінки якості та технічного стану поставлених ХАМВІ.

Разом з тим в ході розгляду справи встановлено постачання військових транспортних засобів, технічний стан яких та їх обладнання не відповідають вимогам стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, а також правил технічної експлуатації, інструкцій підприємств-виробників та іншої нормативно-технічної документації наслідком чого забороняється їх експлуатація.

Постачання військової техніки, експлуатація якої заборонена, очевидно створила перешкоди діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань України направленій на своєчасне забезпечення відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності, обмеження конституційних прав і свобод людини.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що факт постачання неякісної продукції може вказувати на наявність в діях посадових/службових осіб постачальника ознак кримінального правопорушення відповідальність за яке встановлена ст.114-1 Кримінального кодекс України Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.

Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України.

Відповідно до частин 1, 11 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.

Окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, який повинен надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк. За відповідним клопотанням прокурора або органу досудового розслідування вказаний строк може бути продовжено.

Отже, задля перевірки та виключення/встановлення можливої наявності складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 114-1 Кримінального кодексу України, та враховуючи, що суд позбавлений процесуальної можливості самостійно встановити наявність або відсутність складу кримінального правопорушення, передбаченого Кримінальним кодексом України, в діях посадових/службових осіб відповідача, суд вважає за необхідне звернутися до Офісу Генерального прокурора в порядку ст. 246 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи викладене та керуючись ч. 11 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України, необхідно здійснити перевірку обставин, наведених в окремій ухвалі Господарського суду міста Києва у справі № 910/1186/23 від 06.07.23.

На підставі викладеного та керуючись статтями 246, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

УХВАЛИВ:

1. Постановити окрему ухвалу щодо дій посадових/службових осіб Дочірнього підприємства державної компанії "Укрспецекспорт" Державного підприємства "Спеціалізована зовнішньо-торгівельна фірма "Прогрес" (код 05311609 вул. Автозаводська, 2, Київ, 04074) в межах виконання Контракту 403/1/22/76 від 29.03.2022 та виключення/встановлення можливої наявності складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 114-1 Кримінального кодексу України.

2. Направити окрему ухвалу Офісу Генерального прокурора (вул. Різницька, 13/15, м. Київ, 01011, електронна пошта office@gp.gov.ua)

3. Про результати розгляду окремої ухвали повідомити Господарський суд міста Києва у місячний строк з дня отримання цієї ухвали.

Ухвала набрала законної сили 06.07.2023 та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня з дня складання повного тексту ухвали.

Суддя Ігор Курдельчук