Рішення № 111788942, 26.06.2023, Казанківський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
26.06.2023
Номер справи
478/480/23
Номер документу
111788942
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №478/480/23

пров. №2/478/121/2023

З а о ч н е р і ш е н н я

І м е н е м У к р а ї н и

26 червня 2023 року смт. Казанка

Казанківський районний суд Миколаївської області

в складі: головуючої судді Іщенко Х.В.,

за участю секретаря Луговської А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду смт. Казанка в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям , -

В С Т А Н О В И В:

03.05.2023 року на адресу Казанківського районного суду Миколаївської області надійшла вказана позовна заява Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 5224,6 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради . В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що відповідач не задекларувала доходи, які вона отримала з 01.09.2018 по 01.03.2019 року в розмірі 3124,73 грн. На підставі цього виникла переплата державних коштів по виплаті державної соціальної допомоги одиноким матерям, призначеної відповідачу відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». Сума переплати за період з 01.02.2019 по 31.07.2019 року склала 3829,00 грн., а також надмірно виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям , призначена відповідачу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям». Сума переплати за період з 01.02.2019 по 31.07.2019 року склала 1395,60 грн. . Ці доходи вона отримувала в періоди, за які обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розміру допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги одиноким матерям. У зв`язку з тим, що відповідач неодноразово надавала неправдиві відомості про доходи сім`ї, виникла переплата державних коштів по допомозі малозабезпеченим сім`ям та допомозі одиноким матерям загальною сумою 5224,6 грн.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.05.2023 року визначено головуючого по справі суддю Іщенко Х.В.

Ухвалою суду від 04.05.2023 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін по справі.

Представник позивача у судове засідання не з`явився , про місце, день та час розгляду справи повідомлявся судом своєчасно та належним чином , однак надали до суду заяву про визнання позову та розгляд справи за їх відсутності , проти ухвалення заочного рішення не заперечують.

Відповідач в судове засідання не з`явився за невідомими суду причинами, про місце, день та час розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином в порядку ст. 128 ЦПК України, відзиву на позов або зустрічного позову не подав.

Суд, враховуючи згоду позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим відповідно до ст. 280 ЦПК України провести заочний розгляд справи у відсутність відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу звукозаписувальними технічними засобами не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, знаходить позов обґрунтованим та таким, що підлягає повному задоволенню.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач з 18.02.2019 року в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та допомогу одиноким матерям на дітей .

Згідно п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02. 2003 року № 250 (далі Порядок), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до п.6 вищевказаного Порядку уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву, документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї), довідка про наявність та розмір земельної частки (паю). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.

Інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Форми заяви, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.

До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб, віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей.

Відповідно до п. 3 Порядку, Для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно; довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідно до п. 8 Порядку, соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє 'уповноваженогопредставника сім`ї, які документи повинні бути подані додатково. Орган соціального захисту населення видає уповноваженому представнику сім`ї повідомлення про прийняття заяви та документів із зазначенням дати прийняття.

Відповідно до п. 14 Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.

Згідно п. 14 вищезазначеного Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом, яка затверджена Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом наказом від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (чинна редакція на момент звернення).

Згідно п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого КМУ від 27 грудня 2001 р. № 1751 (далі - Порядок), відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до п. 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

На підставі заяв про призначення усіх видів соціальної допомоги та доданих до них відповідних документів було призначено державну допомогу одиноким матерям та державну допомогу малозабезпеченим сім`ям.

Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Відповідно до п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250, Виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Крім цього, згідно Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, Про відмову в призначенні або припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей), відповідача було попереджено.

Із матеріалів справи слідує, що в результаті обміну даними позивача з Державною податковою інспекцією було виявлено, що відповідачка надала неповну інформацію, а саме не задекларувала доходи в періоди за які обчислювались середньомісячні сукупні доходи для визначення розмірів вищевказаної допомоги, що в свою чергу вплинуло на право призначення допомоги.

Згідно п.49 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відповідач своєчасно не повідомила Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради про вищезазначений факт. В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що відповідач не задекларувала доходи, які вона оримала з 01.09.2018 по 01.03.2019 року в розмірі 3124,73 грн. На підставі цього виникла переплата державних коштів по виплаті державної соціальної допомоги одиноким матерям, призначеної відповідачу відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». Сума переплати за перюд з 01.02.2019 по 31.07.2019 року склала 3829,00 грн., а також надмірно виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям , призначена відповідачу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям». Сума переплати за період з 01.02.2019 по 31.07.2019 року склала 1395,60 грн. . На підставі цього виникла переплата державних коштів по виплаті вищезазначених допомог в загальній сумі 5224,6 грн.

Згідно до п.12 Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплати призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, якщо сім`єю подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї, повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішується питання про їх стягнення у судовому порядку.

Судом встановлено, що позивач повідомив відповідачку про переплату з зазначенням періоду, за який виникла переплата державних коштів, суму переплати, розрахункового рахунку, на який потрібно повертати кошти та періоду на добровільне виконання вимог. Після повідомлення про утворення переплати державних коштів, відповідач не виконала вимогу.

Згідно до п.п. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ст.1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачу були надмірно виплачені кошти грошової допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.02.2019 по 31.07.2019 року та по допомозі одиноким матерям за період з 01.02.2019 по 31.07.2019 року.

За такого, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 2684 грн. 00 коп.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 200, 256, 264, 268, 280, 282, 284 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , яка зареєстрованаза адресою: АДРЕСА_1 , мешкає : АДРЕСА_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради ( код ЄДРПОУ 03192342) надмірно виплачені державні кошти у сумі 5224 ( пять тисяч двісті двадцять чотири ) грн.60 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради сплачений судовий збір у розмірі 2684 грн. 00 коп.

Рішення суду може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду через Казанківський районний суд Миколаївської протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення складений 26.06.2023 року.

Суддя : Х.В.Іщенко