Постанова № 11149474, 29.07.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2010
Номер справи
2-а-13359/09/0470
Номер документу
11149474
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ц

Справа № 2-а-13359/09/0470

П О С Т А Н О В А

Іменем України

29 липня 2010 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чабаненко С.В.

при секретарі Росітюк Є.В.

за участю представників позивача Вергун С.І., Мартиненка Ю.О.

представника відповідача Матусевича Ю.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з енергозбереження до Державного підприємства Придніпровська залізницявідокремленого структурного підрозділу Сімферопольське локомотивне депопро стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів,

В С Т А Н О В И В:

Державна інспекція з енергозбереження звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовними вимогами про стягнення з Державного підприємства Придніпровська залізницявідокремленого структурного підрозділу Сімферопольське локомотивне депопідвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 9765,98 грн.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що під час комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів відокремленим структурним підрозділом Сімферопольське локомотивне депоДержавного підприємства Придніпровська залізниця, проведеної структурною одиницею урядового органу державного управління Державної інспекції з енергозбереження, а саме територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по АР Крим та м. Севастополю, встановлено факти безгосподарного використання паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушення інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів, тобто нераціонального використання паливна-енергетичних ресурсів, що відповідно до ст. 27 п. єЗакону України Про енергозбереженняє порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність. Встановлені факти нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів зафіксовані в акті комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів № 15-2/04-10-31 від 27.05.2009, згідно якого нераціональні перевитрати ПЕР по підприємству складають: перевитрати внаслідок не оснащення засобами реактивної електричної енергії на ділянці ПТО зворотнього депо станції Інкерман (відсутність компенсуючих пристроїв реактивної електричної енергії): фактичний коефіцієнт потужності по зоні обліку електроенергії депо Інкерман 2 ділянка ПТО становить cos=0,8 (tg=0,76); при цьому нормативний коефіцієнт потужності повинен становити cos=0,97 (tg=0,25), фактичний коефіцієнт потужності по зоні обліку електроенергії Сімферопольського депо ділянка ПТО становив cos=0,75 (tg=0,87), що призвело до перевитрат електроенергії. Сумарні перевитрати нераціонального використання палива складають розмір підвищеної плати, що дорівнює 9765,98 грн.

Представники позивача позовні вимоги підтримали, та зазначили, що оскільки вказана сума підвищеної плати за нераціональне використання ПЕР відповідачем самостійно не сплачена у встановлені строки, така плата підлягає стягненню у примусовому порядку, отже просили позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, та пояснив, що вважає постанову № 15-2/04-10-31П, винесену територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по АР Крим та м. Севастополю незаконною, оскільки остання суперечить Постанові Кабінету Міністрів України № 699 від 02.09.1993. якою визначено, що в разі встановлення перевитрат ПЕР у звязку з технологічною недосконалістю процесів, та якщо на їх виконання необхідні значні матеріальні й фінансові витрати, по узгодженню зі споживачем встановлюється строк для їх виконання та у разі невиконання робіт у встановлений строк споживач в подальшому, до їх завершення сплачує за перевитрати ПЕР у подвійному розмірі встановленої на них ціни. Оскільки у приписі позивача був встановлений строк для впровадження компенсуючих пристроїв реактивної електричної енергії до 10.09.2009, то, на думку відповідача, постанова № 15-2/04-10-31П мала виноситися позивачем після спливу цього строку.

Також відповідачем зазначено, що висновки позивача щодо недотримання технологічної дисципліни, відсутності обладнання, тобто компенсаційних пристроїв, передбачених режимною або технологічною картою, не відповідає дійсності, оскільки компенсаційні пристрої у Симферопольському локомотивному депо на ділянці ПТО, на ділянці ПТО оборотного депо ст. Інкерман, не встановлювалися та не були передбачені режимною або технологічною картою, отже, на думку відповідача, такі обставини свідчать про недосконалість технологічного процесу.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази у справі, суд встановив наступне.

Згідно акту перевірки № 15-2/04-10-31 від 27.05.2009 використання ПЕР по ДП Придніпровська залізницяв особі відокремленого структурного підрозділу Сімферопольське локомотивне депопід час перевірки виявлено не оснащення засобами компенсації реактивної електроенергії на ділянці ПТО Сімферопольського депо, та на ділянці ПТО зворотнього депо ст. Інкерман (відсутність компенсуючи пристроїв реактивної електричної енергії), що призвело до зниження фактичного значення коефіцієнту потужності ( фактичний коефіцієнт потужності по зоні обліку електричної енергії Сімферопольське депо ділянка ПТОстановить соф=0,75 (tgф=0,87) по зоні обліку електричної енергії зворотне депо ст. Інкерман ділянка ПТО становить соф=0,8 (tgф=0,76), що призвело до перевитрат електричної енергії в обсязі 9433,05 кВт/год за період з 01.08.2008 по 30.04.2009.

Фактичне споживання ПЕР по підприємству відповідача було встановлено згідно наданої відповідачем довідки споживання електроенергії по Симферопольському депо за 2008/2009 роки.

Згідно припису Державної інспекції з енергозбереження територіального управління по АР Крим та м. Севастополю від 27.05.2009 до акту № 15-2/04-10-31 від 27.05.2009, відповідачу пропонувалося встановити на ділянці ПТО Сімферопольського депо, та на ділянці ПТО зворотнього депо ст. Інкерман компенсуючи пристрої реактивної електричної енергії, та забезпечити автоматичне регулювання компенсації реактивної електричної енергії для доведення коефіцієнта потужності до нормативного значення COS=0,97 (наказ № 19 Міністерства палива та енергетики України від 17.01.2002, Правила користування електричною енергієюп. 10.2 абз.8), термін виконання вказаного заходу у приписі вказано 10.09.2009.

Згідно постанови № 15-2/04-10-31П від 27.05.2009 до відповідача застосовано економічні санкції, а саме підвищену плату за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів) у розмірі 9765,98 грн., яку відповідач мав сплатити протягом 30 календарних днів з дня винесення постанови.

На час розгляду справи відповідачем сума підвищеної плати у визначеному обсязі до Державного бюджету України не сплачена.

Відповідно до Закону України Про енергозбереження, цей Закон визначає правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, обєднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян(ст.11). Економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають: е) введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами; є) застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих.

Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 1993 р. N 699 Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарствіза перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата. Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.

Відповідно до ст. 26 Закону України Про енергозбереженняДержавний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 р. N 1039 Питання Державної інспекції з енергозбереженнявстановлено, що Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, що діє у складі НАЕР і йому підпорядковується; виконує відповідно до законодавства контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів та проводить державну експертизу обєктів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, проводить перевірку та видає висновки щодо відповідності приладів обліку і регулювання, систем комплексного вимірювання і обліку споживання зазначених ресурсів вимогам стандартів, проектних рішень та виданих нею технічних умов.

Наказом Мінпаливенерго України від 17.01.2002р. № 19, зареєстрованим в Міністерстві юстиції від 01.02.2002р. за № 93/6381 Про затвердження Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергіїпунктом 1.1. цієї Методики зазначено, що Методика орієнтована на ринкові відносини електропередавальних організацій зі споживачами при державному економічному регулюванні цих відносин за напрямками енергозбереження, підвищення якості електроенергії та надійності електропостачання. Зменшення втрат активної електроенергії, зумовлених перетіканням реактивних потужностей, є реальною експлуатаційною технологією енергозбереження в електричних мережах.

Цім же пунктом визначено, що ефективне економічне регулювання реактивних перетікань потрібне також для забезпечення першочергових стандартних умов якості електричної енергії, а саме рівнів напруги на межі балансової належності електромереж електропередавальної організації та для зменшення аварійності основного електрообладнання в енергосистемі та у споживачів електроенергії. Пунктом 3.8. Методики визначено нормативну величину, до споживання реактивної потужності, обмежену значенням граничного коефіцієнту потужності соs ф = 0,97 (tg ф = 0,25).

Також листом Державної інспекції з енергозбереження від 23.03.09р. № 06/32-702 надані роз'яснення, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України документ має силу нормативного акту.

Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.96р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 2 серпня 1996р. за № 417/1442 Про затвердження Правил користування електричною енергією, а саме п.1.1. абзац - 31 Правил встановлено, що компенсація перетікань реактивної електричної енергії це комплекс технологічних заходів, які виконуються споживачем та спрямовані на забезпечення електромагнітної збалансованості його електроустановок на межі балансової належності. Реактивна потужність - складова повної потужності, яка залежно від параметрів, схеми та режиму роботи електричної мережі спричиняє додаткові технологічні втрати активної енергії та впливає на показники якості електричної енергії.

Відповідно до п. 8 цих Правил, споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати компенсацію перетікань реактивної електричної енергії з метою енергозбереження та дотримання показників якості електричної енергії.

Отже, як встановлено актом № 15-2/04-10-31 перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів від 27.05.2009, обладнання відповідача працювало з порушенням діючої технології обумовленою вище приведеними нормативними документами - без компенсуючих пристроїв, які є обов'язковими.

Незадовільний стан устаткування обумовлений або непрацюючими компенсаторними установками, або їх відсутністю.

У даному випадку порушення технологічної дисципліни було викликане незадовільним станом устаткування та недодержанням технологічної дисципліни, тобто відсутністю компенсую чого пристрою.

Посилання відповідача на те, що перевитрати паливно-енергетичних ресурсів викликані технологічною недосконалістю процесів безпідставні, тому що, Наказом НКРЕ від 31.07.1996р. № 28 Про затвердження Правил користування електричною енергією, зобовязано споживачів здійснювати компенсацію перетікань електричної енергії.

Відповідно до Наказу № 19 від 17.01.2002 Мністерства палива та енергетики України Правил користування електричною енергієюр. 10.2 п. 8 по результатам перевірки до підприємства відповідача застосовано Постанову про застосування економічних заходів за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів № 15-2/04-10-31П від 27.05.2009 року на суму 9765,98 грн.

Відповідно до ст. 19 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладені вище обставини, суд вважає заявлені позивачем вимоги такими, що відповідають діючому законодавству та відповідно підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-162, 167, 186, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Державної інспекції з енергозбереження до Державного підприємства Придніпровська залізницявідокремленого структурного підрозділу Сімферопольське локомотивне депопро стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства Придніпровська залізницявідокремленого структурного підрозділу Сімферопольське локомотивне депо(код ЄДРПОУ 01073828, адреса реєстрації: пр. Карла Маркса, 108, м. Дніпропетровськ) підвищену плату за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 9765,98 грн. (девять тисяч сімсот шістдесят пять гривень 98 коп.) в дохід Державного бюджету України: код бюджетної класифікації: 21081200, призначення платежу: штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановлені ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови викладений 05.08.2010.

Головуючий суддя С.В. Чабаненко