Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 344/1313/23
Провадження № 1-кп/344/641/23
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2023 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
з участю секретаря ОСОБА_4 ,
прокурорів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
захисника ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківську в порядку спеціального судового провадження кримінальне провадження з обвинувальним актом про обвинувачення
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Москва Московської області, СРСР, жителя Російської Федерації, громадянина Російської Федерації, з вищою освітою, депутата Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації, робоча адреса: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.110 КК України,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_8 , будучи представником влади, вчинив за попередньою змовою групою осіб умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.
Кримінальне правопорушення вчинено за наступних обставин.
ОСОБА_8 будучи представником влади, депутатом Державної Думи Федеральних Зборів РФ, уповноваженим брати участь у засіданнях палати й голосувати за прийняття поставлених на голосування актів та інших питань, серед яких питання ратифікації міжнародних договорів Російської Федерації, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з іншими депутатами та представниками влади і ЗС Російської Федерації, усвідомлюючи явну злочинність власних дій та передбачаючи можливість настання тяжких наслідків, у тому числі загибелі людей, зокрема й цивільного населення, розуміючи, що він порушує встановлений ст.ст. 1-3, 68 Конституції України державний устрій та порядок, посягає на суверенітет та територіальну цілісність України, з метою зміни меж її території та розширення впливу РФ, з мотивів перешкоджання євроінтеграційному курсу розвитку України, відновлення контролю Російської Федерації над політичними та економічними процесами в Україні, усвідомлюючи, що інші співучасники діють всупереч вимогам пунктів 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, порушують принципи Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року та вимоги частини 4 статті 2 Статуту ООН та Декларації Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХIХ), ст. 1-3, 68 Конституції України, 15 лютого 2022 року за адресою: Російська Федерація, м.Москва, вул. Охотний ряд, буд.1, прийняв участь у засіданні Державної Думи Федеральних Зборів РФ, де підтримав постанову зі звернення до Президента Російської Федерації з проханням розглянути питання про визнання Російською Федерацією самопроголошених «Донецької та Луганської народних республік» як самостійних, суверених і незалежних держав, а також 22 лютого 2022 року за тією ж адресою взяв участь у засіданні Державної Думи Федеральних Зборів РФ, де підтримав ратифікацію Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між РФ і так званою «Донецької народною республікою» та Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між РФ і так званою «Луганською народною республікою», у такий спосіб ОСОБА_8 , будучи представником влади, за попередньою змовою групою осіб, вчинив умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.
Зазначені рішення Державної думи Федеральних Зборів РФ були частиною злочинного плану, так як сам факт їх існування використовувався при створенні приводів для ескалації воєнного конфлікту і був спробою виправдання агресії перед громадянами Російської Федерації та світовою спільнотою.
Дії РФ призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого ОСОБА_8 (in absentia), який показань суду не надавав та будь-яких клопотань від останнього на адресу суду не надходило.
Повістки про виклик обвинуваченого ОСОБА_8 , а також інформацію про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК у засобах масової інформації та на сайті суду.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_8 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права стати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про його наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.
В той же час, ухилення обвинуваченого ОСОБА_8 від правосуддя суд оцінює як реалізацію останнім його невід`ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов`язковою участю захисника, який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франкіській області.
Суд вважає загальновідомими і такими, що не потребують доказування в межах даного кримінального провадження факти того, що тимчасова окупація з боку РФ частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку РФ частини території України є за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами РФ, а також «нормативними актами» самопроголошених суб`єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов`язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.
Винуватість ОСОБА_8 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується протоколами слідчих та процесуальних дій та іншими документами, у тому числі матеріалами відеозаписів, зафіксованих на оптичних носіях інформації, дослідженими під час судового розгляду кримінального провадження, які суд вважає належними та допустимими доказами.
Так, згідно копії рапорту від 22.02.2022 начальника відділу Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_9 , під час моніторингу засобів масової інформації установлено, що у лютому 2022 року представники влади Російської Федерації, діючи за попередньою змовою групою осіб між собою та іншими особами, вчинили комплекс взаємоузгоджених дій з метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, спрямовані на незаконне визнання так званих «ДНР» та «ЛНР» як начебто суверенних і незалежних держав (т.1 а.с.91).
До рапорту долучено копії публікацій на сайті Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації за 15-21.02.2022, які стали підставою для складання вказаного рапорту (т.1 а.с.92-99).
За вказаним фактом 22.02.2022 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочато кримінальне проваджена №42022000000000333 за ч.2 ст.110 КК України (т.1 а.с.100), досудове розслідування доручено слідчим ГСУ СБУ (т.1 а.с.101-102).
Під час розслідування даного кримінального провадження виявлено ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.110 КК України, внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочато кримінальне проваджена №42022000000000374 за ч.3 ст.110 КК України, досудове розслідування доручено слідчим ГСУ СБУ (рапорт від 08.03.2022, витяг ЄРДР та постанова про доручення здійснення досудового розслідування, т.1 а.с. 106-110).
10.03.2022 обидва кримінальні провадження об`єднано, 14.03.2022 досудове розслідування доручено слідчому відділу Управління СБУ в Івано-Франківській області (т.1 а.с.113-116), а 12.01.2023 з даного кримінального провадження виділено матеріали за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.110 КК України (т.1 а.с.127-130).
Відповідно до копії протоколу огляду від 22.02.2022 з додатком (т.1 а.с. 133-154), оглянуто сторінку в мережі Інтернет за вказаним посиланням (офіційний сайт президента Російської Федерації), на якій розташована новина із назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». На сторінці зазначеної новини розміщено відеозапис тривалістю 55 хвилин 56 секунд, що є записом звернення Президента Російської Федерації. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет новини із назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_3 », яка підтверджує дії представників влади Російської Федерації, що діють за попередньою змовою групою осіб між собою та іншими особами, спрямовані на вчинення комплексу умисних дій з метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, спрямовані на незаконне визнання так званих «ДНР» та «ЛНР» як начебто суверенних і незалежних держав.
Диск з відеозаписом (т.1 а.с.154), що є додатком до цього протоколу, досліджено безпосередньо у судовому засіданні, невідповідності не виявлено.
Відповідно до копії протоколу огляду від 22.02.2022 з додатками (т.1 а.с.155-164), оглянуто сторінку в мережі Інтернет за вказаним посиланням (офіційний сайт президента Російської Федерації), на якій розташована новина із назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». На сторінці зазначеної новини розміщено відеозапис тривалістю 3 хвилин 56 секунд, що є записом підписання Президентом Російської Федерації документів про визнання так званих «ДНР» та «ЛНР». Також на сторінці розмішено 6 фото, знятих під час підписання указів 21.02.2022 Президентом Російської Федерації.
Диск з відеозаписом (т.1 а.с.164), що є додатком до цього протоколу, досліджено безпосередньо у судовому засіданні, невідповідності не виявлено.
Відповідно до копії протоколу огляду від 10.03.2022 з додатком (т.1 а.с. 165-190), оглянуто сайт Держдуми РФ в мережі Інтернет, де, серед іншого, міститься перелік депутатів Державної Думи РФ, які голосували за звернення до Президента Російської Федерації з проханним про визнання незалежності так знаних «ДНР» та «ЛНР». Виявлено, що 15.02.2022 ОСОБА_8 проголосував за звернення до Президента РФ про визнання незалежності так званих «ДНР» і «ЛНР». Диск з відеозаписом (т.1 а.с.190) огляду переглянуто безпосередньо у судовому засіданні, невідповідності не виявлено.
Відповідно до копії протоколу від 22.02.2022 з додатком (т.1 а.с. 191-198), оглянуто сторінку у мережі Інтернет, де розміщено інформаційне повідомлення із назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 », що є повідомленням про ратифікацію Державною Думою Російської Федерації договорів про дружбу з так званими «Донецькою народною республікою» та «Луганською народною республікою», що було підписано президентом Російської Федерації. Диск з відеозаписом (т.1 а.с.198) огляду переглянуто безпосередньо у судовому засіданні, невідповідності не виявлено.
Згідно протоколу огляду від 10 березня 2022 з додатком (т.1 а.с.199-239, т.2 а.с. 1-18), оглянуто сайт Держдуми РФ, де, серед іншого, містяться відомості щодо переліку депутатів Державної Думи РФ, які голосували за проект федерального закону №75578-8 «Про ратифікацію Договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу між Російською Федерацією та Донецькою Народною Республікою». Зазначеним оглядом виявлено, що 22.02.2022 ОСОБА_8 проголосував за прийняття федерального закону №75578-8 «Про ратифікацію Договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу між Російською Федерацією та Луганською Народною Республікою». Диск з відеозаписом огляду (т.2 а.с.18) переглянуто безпосередньо у судовому засіданні, невідповідності не виявлено.
Відповідно до протоколу огляду від 10 березня 2022 з додатком (т.2 а.с.19-56), оглянуто сайт Держдуми РФ, де, серед іншого, містяться відомості щодо переліку депутатів Державної Думи РФ, які голосували за проект федерального закону №75577-8 «Про ратифікацію Договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу між Російською Федерацією та Луганською Народною Республікою». Зазначеним оглядом виявлено, що 22.02.2022 ОСОБА_8 проголосував за прийняття федерального закону №75577-8 «Про ратифікацію Договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу між Російською Федерацією та Луганською Народною Республікою». Диск з відеозаписом огляду (т.2 а.с.56) переглянуто безпосередньо у судовому засіданні, невідповідності не виявлено.
Суд звертає увагу, що голосування за проекти вказаних федеральних законів про ратифікацію договорів та ратифікацію договорів проведено одноголосно, жодний з депутатів Держдуми не проголосував проти, що є неможливим у демократичному суспільстві та безумовно свідчить про попередню змову групи осіб на здійснення саме такого голосування.
Визнання інших державних утворень так званих «Луганської народної республіки» та «Донецької народної республіки» у межах міжнародно визнаних кордонів України на її території є діями, спрямованими на зміну меж території та державного кордону України.
Внаслідок ратифікації 22.02.2022 договорів про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу, Російська Федерація під приводом допомоги так званим «Донецькій народній республіці» і «Луганській народній республіці» здійснила 24.02.2022 повномаштабне військове вторгнення на територію України, розпочала бойові дії на території України з метою зміни меж території та державного кордону України, що мало наслідком загибель значної кількості людей, значні руйнування та інші тяжкі наслідки.
Відповідно до копії протоколу огляду від 19.12.2022, оглянуто сайт інформаційного агентства «ТСН» в мережі Інтернет з інформацією про наслідки російського вторгнення в Україну, а саме - вчинення військових злочинів та геноциду з боку РФ, бомбардування РФ житлових будинків 23.11.2022, внаслідок якого загинуло 10 цивільних осіб та постраждало близько 50 (т.2 а.с.70-72).
Відповідно до копії протокол огляду від 19.12.2022, оглянуто сайт інформаційного агентства « ІНФОРМАЦІЯ_6 » в мережі Інтернет з інформацією про обстріл житлового сектору у м.Сєвєродонецьк Луганської області. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет фотографій та тексту про наслідки російського вторгнення до м. Сєвєродонецьк Луганської області, вчинення військових злочинів та геноциду з боку РФ, бомбардування військами РФ житлових кварталів та критичної інфраструктури м. Сєвєродонецьк, внаслідок чого загинули 63 жителі (т.2 а.с.73-79).
Згідно копії протоколу огляду від 20.12.2022, якого оглянуто сайт інформаційного ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » в мережі Інтернет з інформацією про авіаудар російської авіації по драматичному театру у м. Маріуполь Донецької області. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет фотографій та тексту про наслідки російського авіаудару по приміщенню Маріупольського драматичного театру, вчинення військових злочинів та геноциду з боку РФ, бомбардування військовими РФ житлових кварталів, внаслідок чого загинуло близько 600 місцевих жителів, серед яких багато дітей, які переховувались від масових авіаударів збройних сил РФ (т.2 а.с.80-83).
Як вбачається з копії протоколу огляду від 20.12.2022, оглянуто сайт інформаційного ресурсу «Dw.com» з інформацією про обстріл пологового будинку в м. Маріуполь Донецької області. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет фотографій та текстів про наслідки російського вторгнення до міста Маріуполь Донецької області, вчинення військових злочинів та геноциду з боку РФ, бомбардування військовими ІНФОРМАЦІЯ_8 , внасліок чого загинуло 3 цивільних осіб, серед яких 1 дитина, та 17 людей отримали поранення (т.2 а.с.84-87).
Відповідно до копії протоколу огляду від 20.12.2022, оглянуто на інформаційному ресурсі «LB.ua» інформацію про загибель людей внаслідок бомбардувань у м.Маріуполь. За наведеним посиланням виявлено розміщену 13.03.2022 публікацію ОСОБА_10 з фотографією та текстом про те, що внаслідок російського вторгнення до м. Маріуполь Донецької області, військових злочинів та геноциду з боку РФ, бомбардування військами РФ АДРЕСА_2 , обстрілу житлових будинків та місць скупчення людей, руйнування дитячих лікарень та міської інфраструктури, загинуло 2187 цивільних осіб, у т.ч. дітей (т.2 а.с.88-90).
Відповідно до копії протоколу огляду від 20.12.2022 оглянуто сайт інформаційного агентства « ІНФОРМАЦІЯ_9 » в мережі Інтернет з інформацією про загиблих від бомбардування в м. Маріуполь Донецької області. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет фотографії та тексту про наслідки російського вторгнення з боку РФ, бомбардування військовими РФ житлового будинку в м. Маріуполь, внасліок чого загинуло понад 100 цивільних осіб (т.2 а.с.91-94).
Ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.05.2022 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.110 КК України встановлено, що ОСОБА_8 умисно переховується від слідства та суду на території Російської Федерації, визнаної Верховною Радою України державою агрессором (т.1 а.с.60-72).
Розглянувши дане кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1 ст.337 КПК України в межах висунутого обвинувачення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку, вважає надані докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченого ОСОБА_8 у вчиненні ним інкримінованого кримінального правопорушення.
Таким чином, судом поза розумним сумнівом установлено, що ОСОБА_8 , будучи представником влади, за попередньою змовою групою осіб, вчинив умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 110 КК України.
Призначаючи покарання обвинуваченому, суд, відповідно до вимог ст.65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке відповідно до ст.12 КК України є особливо тяжким злочином, дані про особу винного (т.2 а.с.57-69, 177-178), його вік, стан здоров`я, сімейний та майновий стан, тяжкі наслідки вчиненого ним злочину, що спричинив масову загибель людей, значні руйнування, знищення та пошкодження майна; відсутність пом`якшуючих та обтяжуючих покарання обставин згідно ст.ст.66, 67 КК України, суд вважає, що обвинуваченому необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі на максимальний передбачений санкцією ч.3 ст.110 КК України строк з конфіскацією усього належного йому майна.
Саме таке покарання ОСОБА_8 , на переконання суду, є необхідним та достатнім для його виправлення і попередження вчинення кримінальних правопорушень як ним, так і іншими особами.
Процесуальні витрати та речові докази відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 323, 368, 370, 373-375 КПК України, суд
У Х В А Л И В :
ОСОБА_8 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.110 КК України, та призначити йому покарання - позбавлення волі на строк п`ятнадцять років з конфіскацією усього майна.
Строк відбування покарання ОСОБА_8 обчислювати з моменту його фактичного затримання для відбуття покарання за даним вироком.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Інформацію про ухвалений вирок опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті суду.
Головуючий суддя ОСОБА_11
суддя ОСОБА_12
суддя ОСОБА_13