Рішення № 111411858, 08.06.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2023
Номер справи
420/13112/23
Номер документу
111411858
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/13112/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2023 року Одеський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Завальнюка І.В.,

при секретарі Четвертак О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за заявою Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСІМ-ГРУПП» про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках/електронних гаманцях платника податків,

ВСТАНОВИВ:

Податковий орган звернувся до суду із вказаною заявою, в якій просить суд зупинити видаткові операції платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСІМ -ГРУПП» на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом зобов`язань платника податків, погашення податкового боргу).

В обґрунтування заяви зазначено, що на підставі наказу та направлень на перевірку посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області 02.06.2023 було здійснено вихід за адресою провадження господарської діяльності ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП»: м. Одеса, вул. Бугаївська, 35, прим. 409. Уповноваженій особі Товариства Пахомовій І.В. вручено копію наказу, пред`явлено службові посвідчення та направлення на перевірку, про що останньою зроблено записи в направленнях. Надалі ОСОБА_1 вручено запит щодо надання документа та інвентаризації ТМЦ. У відповідь листом від 05.06.2023 ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» повідомило контролюючий орган, що РРО, каси, розрахункових операцій, ліцензій, наявності підакцизних товарів, найманих працівників за даною адресою немає. У зв`язку із цим Товариство не допустило перевіряючих в ході перевірки до територій, приміщень та іншого майна, що використовується для провадження господарської діяльності та / або є об`єктами оподаткування, або використовується для отримання доходів (прибутку), або пов`язані з іншими об`єктами оподаткування. 06.06.2023 о 12:02 складено акт про недопуск працівників ГУ ДПС в Одеській області до проведення фактичної перевірки та акт відмови від підпису. Враховуючи зазначені обставини, наявні підстав для застосування передбачених пп. 20.1.31 п.20.1 ст. 20 ПКУ заходів.

Ухвалою судді від 07.06.23 заяву прийнято до розгляду та відповідно до ст.283 КАС України відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати з урахуванням особливостей, встановлених для розгляду окремих категорій термінових справ, за зверненням податкових та митних органів; надано відповідачу строк для подання відзиву на заяву до 14:00 год. 08.06.2023; призначено по справі судове засідання на 08.06.2023 о 15:00 годині.

08.06.23 до суду від ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» надійшов відзив на заяву податкового органу, відповідно до якого відповідач в задоволенні заяви просив відмовити, зазначивши, що інспектори ГУ ДПС в Одеській області 02.06.2023 прибули до магазину ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, 38, оф. 409; ним була надана для огляду таблиця, в якій перелічені дні, коли Товариство подавало в 2023 р. фіскальні звітні чеки РРО з нульовими показниками (нульові Z-звіти). Були перелічені гроші в касі на день перевірки та складений опис готівкових коштів в місці проведення розрахунків. При цьому, єдиною торгівельною точкою Товариства, на чому наполягає заявник, є саме магазин за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, 38, оф. 409. Водночас, цим же листом контролюючому органові надано для ознайомлення пакет документів, який знаходиться в магазині за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, 38, оф. 409, на день перевірки. ТОВ «РАЙЗ ЛОГІСТІК» має господарські взаємовідносини з власником приміщення за даною адресою. І відповідач слушно зауважує, що ці обставини є суттєвими для вирішення спірних правовідносин з огляду на те, що власники приміщень та орендарі мають свої права та обов`язки щодо допущення до орендованих приміщень посадових осіб контролюючих органів. Таким чином, за встановлених судом обставин, ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» не уповноважено та не зобов`язано було забезпечувати допуск інспекторів ГУ ДПС в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Боровського, 1/11, так як не має права власності або права користування приміщеннями за вказаною адресою.

Про зазначені обставини Товариством доведено до відома ГУ ДПС в Одеській області в листі від 05.06.2023 № 05/06-23, зокрема вказано що РРО, каси, розрахункових операцій, ліцензій, наявності підакцизних товарів, найманих працівників за даною адресою немає. За даною адресою знаходиться компанія «РАЙЗ ЛОГІСТИК», яка відповідно до договору відповідального зберігання від 30.09.2021 р. № В3-894/21 зберігає товар Товариства.

В судовому засіданні представник ГУ ДПС в Одеській області на задоволенні заяви наполягав.

Представник ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» в судовому засіданні проти задоволення заяви заперечував з підстав, викладених у відзиві.

Вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви та наявність підстав для її задоволення, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Наказом Головного управління ДПС в Одеській області від 29.05.2023 № 3873-п, призначено проведення фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСІМ-ГРУПП», код ЄДРПОУ 2377817880, з 30.05.2023 року тривалістю 10 діб, перевіряємий період з 09.06.2020 по дату закінчення фактичної перевірки, з метою здійснення контролю дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв.

Згідно преамбули наказу від 29.05.2023 № 3873-п, перевірка призначається на підставі пп. 19-1.1.4, пп. 19-1.1.14 п. 19-1 ст. 19-1, ст. 20, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами), у зв`язку з дотриманням умов ліцензування, недопущення порушень у сфері обігу пального в місцях його зберігання та задля здійснення заходів щодо перевірок суб`єктів, які отримали ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки за ідентичними адресами з іншими платниками податків.

У відповідності до даного наказу та направлень на перевірку від 30.05.2023 № 7561/15-32-07-06 та № 7562/15-32-07-06 посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області 02.06.2023 був здійснений вихід з метою проведення фактичної перевірки ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» за адресою господарської діяльності: м. Одеса, вул. Бугаївська, 35, прим. 409, та здійснено заходи щодо вручення копії наказу ГУ ДПС в Одеській області від 29.05.2023 № 3873-п та направлень на проведення перевірки.

Уповноваженій особі Товариства Пахомовій І.В. вручено копію наказу від 29.05.2023 № 3873-п, пред`явлено службові посвідчення та направлення на перевірку від 29.05.2023 № 3873-п, про що останньою зроблено записи в направленнях.

Надалі ОСОБА_1 вручено запит щодо надання документів та інвентаризації ТМЦ.

У відповідь листом від 05.06.2023 ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» повідомило контролюючий орган, що РРО, каси, розрахункових операцій, ліцензій, наявності підакцизних товарів, найманих працівників за адресою: м. Одеса, вул. М. Боровського, 1/11 немає. За даною адресою знаходиться компанія «Райз Логістік», яка відповідно до договору відповідального зберігання від 30.09.2021 № ВЗ-894/21 зберігає товар Товариства.

Згідно поданого ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» повідомлення ф. 20-ОПП, платник податків звітує про використання у господарській діяльності сховища за адресою: м. Одеса, вул. М. Боровського, 1/11.

З огляду на вищевикладене, Головним управлінням ДПС в Одеській області було складено 06.06.2023 о 12 год. 02 хв. акт про недопуск працівників Головного управління ДПС в Одеській області до проведення фактичної перевірки у складському приміщенні та зняття остатків ТМЦ від 06 червня 2023 року (зареєстрований у наступному за № 2244/15-32-07-06-17 від 06.06.2023) та акт відмови від підпису від 06.06.2023 № 2245/15-32-07-06-17.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає вимоги заяви податкового органу підлягаючими задоволенню у зв`язку з наступним.

Як встановлено судом з матеріалів справи, фактична перевірка ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» призначена наказом Головного управління ДПС в Одеській області від 29.05.2023 № 3873-п. на підставі пп. 19-1.1.4, пп. 19-1.1.14 п. 19-1 ст. 19-1, ст. 20 та пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, у зв`язку з наявною податковою інформацією, отриманою в рамках проведеного аналізу, що свідчить про можливі порушення при проведенні розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій з порушенням забезпечення подання до органів ДПС звітності, пов`язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.

З матеріалів справи судом встановлено, що представнику ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області під час виходу на перевірку було пред`явлено копію наказу від 29.05.2023 № 3873-п та направлень на перевірку.

За обставин справи, інспектори ГУ ДПС в Одеській області 02.06.2023 прибули до магазину ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, 38, оф. 409; ним була надана для огляду таблиця, в якій перелічені дні, коли Товариство подавало в 2023 р. фіскальні звітні чеки РРО з нульовими показниками (нульові Z-звіти). Були перелічені гроші в касі на день перевірки та складений опис готівкових коштів в місці проведення розрахунків.

При цьому, єдиною торгівельною точкою Товариства, на чому наполягає відповідач, є саме магазин за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, 38, оф. 409. Про зазначені обставини Товариством доведено до відома ГУ ДПС в Одеській області в листі від 05.06.2023 № 05/06-23, зокрема вказано що РРО, каси, розрахункових операцій, ліцензій, наявності підакцизних товарів, найманих працівників за адресою: м. Одеса, вул. М. Боровського, 1/11 немає. За даною адресою знаходиться компанія «РАЙЗ ЛОГІСТИК», яка відповідно до договору відповідального зберігання від 30.09.2021 р. № В3-894/21 зберігає товар Товариства.

Водночас, цим же листом контролюючому органові надано для ознайомлення пакет документів, який знаходиться в магазині за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, 38, оф. 409, на день перевірки, а саме: 1. Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; 2. Договір оренди приміщення від 01.09.2017; 3. Наказ № 4 від « 31» січня 2018 року про встановлення ліміту каси; 4. Книга обліку розрахункових операцій № 30008085369/1, розпочато 02.07.2020 закінчено 14.04.2021; 5. Книга обліку розрахункових операцій № 30008085367/2, розпочато 15.04.2021 р. закінчено 30.05.2022; 6. Книга обліку розрахункових операцій № 3000808536/3, розпочато - 01.06.2022; 7. Реєстраційне посвідчення № 58853 від 22.06.2020; 8. Довідка про опломбування реєстратора розрахункових операцій від 22.06.2020 № 9891; 9. Паспорта «МАРІЯ-304Т» реєстратора електронного контрольно-касового 3 КСЕФ; 10. Інвентаризаційний опис запасів на 05.06.2023 в магазині за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, 38, оф. 409; 11. Штатний розклад підприємства станом на 30 квітня 2023; 12. Наказ про призначення керівника ОСОБА_2 № 32/1-К від 14.09.2018; 13. Наказу про призначення заступника керівника по правовим питанням ОСОБА_1 № 12-К від 17.07.2019; 14. Наказ про призначення касира відділу фінансового обліку Департаменту фінансів Лашкіної Л.В. № 52-К від 23.05.2013; 15. Каса - період з 01.01.2020 по 31.12.2020; 16. Каса - період з 01.01.2021 по 31.12.2021; 17. Каса - період з 06.01.2022 по 27.04.2023; 18. Каса період з 22.05.2023.

На підтвердження наведених у відзиві доводів, платник податків надав до суду копію договору № В3-894/21 від 30.09.2021, укладеного між ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» (Поклажедавець) та ТОВ «РАЙЗ ЛОГІСТІК» (Зберігач), відповідно до якого Зберігач зобов`язується приймати від Поклажедавця і зберігати майно останнього, а також повертати Поклажедавцеві відповідне майно в схоронності в обумовлений Договором строк, або на першу вимогу Поклажедавця. Відповідач наголошує, що саме ТОВ «РАЙЗ ЛОГІСТІК» має господарські взаємовідносини з власником приміщення за даною адресою. І відповідач слушно зауважує, що ці обставини є суттєвими для вирішення спірних правовідносин з огляду на те, що власники приміщень та орендарі мають свої права та обов`язки щодо допущення до орендованих приміщень посадових осіб контролюючих органів. А тому ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» не уповноважено та не зобов`язано було забезпечувати допуск інспекторів ГУ ДПС в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Боровського, 1/11, так як не має права власності або права користування приміщеннями за вказаною адресою, а також не веде за цією адресою господарської діяльності. Так, право власності за адресою: АДРЕСА_1 належить фізичній особі ОСОБА_3 , і відповідачу навіть невідомо, в якому з трьох об`єктів за цією адресою знаходяться на зберіганні його товари. Більш того, Товариство звернулося з листом до власника приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , щодо розгляду питання допуску інспекторів, проте відповідь на момент вирішення спору не надав (термін перевірки ще не закінчився).

Однак зі змісту вказаного договору вбачається, зокрема, місце зберігання: м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 1/11; м. Херсон, пров. Лісний, 10 (п. 1.7).

Відповідно до п. 1.10 по закінченню приймання, видання та зберігання Зберігач інвентаризує ТМЦ Поклажедавця станом на перше число наступного місяця.

Водночас, згідно з п.3.1.8 договору Зберігач зобов`язаний забезпечити доступ Поклажедавця на місце зберігання для огляду ТМЦ або для вивозу частини або всіх ТМЦ.

Таким чином, ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» має безумовне право доступу до власних ТМЦ, що зберігаються на складі Зберігача, а тому відповідні аргументи сторони відповідача судом відхиляється як необґрунтовані.

Відтак, Товариством за штучних та безпідставних формулювань не було допущено інспекторів ГУ ДПС в Одеській області до приміщень та територій за адресою: м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 1/11, не зважаючи на дотримання останніми всіх визначених ПК України умов задля проведення фактичної перевірки.

Згідно з п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний, зокрема, не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов`язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов`язані з утриманням об`єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України).

Статтею 80 Податкового кодексу України визначений порядок проведення фактичної перевірки.

Згідно з п. 80.1 ст. 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

За приписами пп. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема:

80.2.5. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

За приписами пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється контролюючим органом, зокрема на реалізацію функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Так, відповідно до ст. 19-1 ст. 19 Податкового кодексу України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу:

19-1.1.4. здійснюють контроль, зокрема за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів;

19-1.1.14. здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері.

З огляду на вищевказане правове регулювання та обставини справи, судом відхиляються твердження ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» стосовно відсутності підстав для допуску до проведення фактичної перевірки, яку призначено на підставі пп. 19-1.1.4, пп. 19-1.1.14 п. 19-1 ст. 19-1, ст. 20, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, оскільки платник податків допустив до проведення контрольного заходу співробітників податкового органу за господарською одиницею, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, 38, оф. 409, надавши при цьому на огляд готівкові кошти, реєстратор розрахункових операцій та пакет запитуваних документів тощо.

Згідно з п. 80.5 ст. 80 Податкового кодексу України, допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Як передбачено п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

Посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови.

Відповідно до пп. 20.1.31 п. 20.1 ст. 20 ПКУ контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, зокрема, звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов`язань платника податків, погашення податкового боргу), у тому числі при недопущенні посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій та приміщень.

З аналізу зазначеної норми вбачається, що контролюючий орган набуває право на звернення до суду задля настання визначених пп. 20.1.31 п.20.1 ст.20 ПКУ наслідків при недопущенні посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій та приміщень.

Таким чином, в ході судового розгляду справи судом встановлено факт недопущенні посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій та приміщень платником податків.

Водночас, за ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб`єкт господарювання зобов`язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб`єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті).

За обставин розглядуваного спору наказ начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області № 3873-п від 29.05.2023 «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» у повній мірі відповідає вимогам, які встановлені до їх змісту згідно з пп.81.1 ст. 81 ПК України, які вважала сторона відповідача не дотриманими.

Зокрема, у вказаному наказі зазначено: дату видачі (29.05.2023); найменування контролюючого органу (Головне управління ДПС в Одеській області); найменування та реквізити суб`єкта (ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП», код ЄДРПОУ 36155700); адреса об`єкта (податкова адреса: м. Одеса, вул. Космонавтів Комарова, 10, офіс 208; адреси господарських об`єктів: м Одеса, вул. Бугаївська, 35, прим. 409 та м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 1/11); мета (з метою здійснення контролю за дотриманням суб`єктами господарювання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Підстави для проведення перевірки визначені Податковим кодексом України (на підставі пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України); дата початку фактичної перевірки (з 30.05.2023; тривалість перевірки (10 діб); період діяльності, який буде перевірятися (з 09.06.2020 по дату завершення перевірки).

Таким чином, Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області мало право на проведення фактичної перевірки позивача на підставі здійснення контролюючим органом функцій (відповідно до положень п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України), визначених законодавством наказ начальника про проведення фактичної перевірки відповідає вимогам встановленим Податковим кодексом України, був прийнятий без порушення визначеної чинним законодавством процедури призначення фактичної перевірки та за наявності передбаченої Податковим кодексом України підстави для її проведення.

Такі висновки судів цілком узгоджуються з правовими висновками зробленими Верховним Судом у постанові від 20.03.2018 року по справі №820/4766/17 щодо правозастосування за аналогічних фактичних обставин справ.

В свою чергу, згідно з п. 63.3 ст. 63 ПКУ з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може прийняти рішення про зміну основного та неосновного місця обліку великого платника податків, у тому числі визначити, що облік такого платника податків здійснює територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, та його структурні підрозділи в разі створення.

Об`єктами оподаткування і об`єктами, пов`язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв`язку з якими у платника податків виникають обов`язки щодо сплати податків та зборів. Такі об`єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу.

Платник податків зобов`язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.

Таким чином, цією нормою ПКУ визначено такий обов`язок платників податків - повідомляти про всі об`єкти оподаткування й об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.

Відповідно до приписів Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, взяття на облік за неосновним місцем обліку здійснюється на підставі повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (додаток 10), поданого платником відповідно до розділу VIII цього Порядку, та якщо у такому повідомленні платник податків визначив контролюючий орган, у якому бажає стати на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням відповідного об`єкта оподаткування.

Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

У повідомленні за формою № 20-ОПП надається інформація про всі об`єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Під час надання повідомлень за формою № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об`єкт оподаткування (наприклад, якщо подається інформація про об`єкти оподаткування - офіс, склад, склад-магазин, розташовані в одному офісному центрі за одною адресою, достатньо надати інформацію за одним із типів об`єктів оподаткування, зазначивши у найменуванні: офіс, склад, склад-магазин).

Принцип укрупнення інформації не застосовується під час надання інформації про об`єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера (наприклад, у повідомленні за формою № 20-ОПП надається інформація і про земельну ділянку, і про об`єкт нежитлової нерухомості, що розташований на такій земельній ділянці).

Водночас, згідно поданого ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» повідомлення ф. 20-ОПП, платник податків звітує про використання у господарській діяльності сховища за адресою: м. Одеса, вул. М. Боровського, 1/11.

Отже контролюючим органом цілком правомірно включено до наказу щодо проведення фактичної перевірки - господарську одиницю складське приміщення за адресою: м. Одеса, вул. М. Боровського, 1/11, про яке платник податків самостійно відзвітував у формі 20-ОПП. При цьому Товариством з надуманих підстав не допущено інспекторів ГУ ДПС в Одеській області до приміщень та територій зазначеної господарської одиниці, що є підставою для звернення до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов`язань платника податків, погашення податкового боргу).

Суд не приймає до уваги заперечення суб`єкта господарювання про те, що останній не зобов`язаний був забезпечувати допуск інспекторів ГУ ДПС в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Боровського, 1/11, оскільки складське приміщення за вказаною адресою відповідно до повідомлення ф. 20-ОПП є господарським об`єктом такого суб`єкта господарювання, який, в свою чергу, мав об`єктивну можливість забезпечити доступ до нього працівників ГУ ДПС в Одеській області, зокрема, відповідно до умов договору відповідального зберігання від 30.09.2021 р. № В3-894/21 (п.3.1.8), що ним зроблено не було.

При цьому, суд критично оцінює доводи суб`єкта господарювання щодо вжиття ним заходів щодо допуску працівників ДПС за адресою: м. Одеса, вул. М. Боровського, 1/11, внаслідок листування останнього з ОСОБА_3 (лист № 5/06 від 05.06.23), оскільки ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» жодних правовідносин із зазначеною фізичною особою не має, так як договір відповідального зберігання укладено з ТОВ «РАЙЗ-ЛОГІСТИК».

Крім того, враховуючи, що фактична перевірка ТОВ «ЕКСІМ-ГРУПП» була призначена в тому числі з метою здійснення контролю ведення обліку товарних запасів на складах, вимоги податкового органу щодо проведення інвентаризації запасів в складському приміщенні за адресою: м. Одеса, вул. Боровського, 1/11, й відповідно доступ до нього, є обґрунтованими та узгоджуються з вимогами податкового законодавства.

Викладені вище обставини в своїй сукупності підтверджують створення суб`єктом господарювання штучних перешкод для належного здійснення ГУ ДПС в Одеській області контрольного заходу.

Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви податкового органу та наявність підстав для її задоволення.

Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 242-246, 283 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; ЄДРПОУ 44069166) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСІМ-ГРУПП» (65101, м. Одеса, вул. Космонавта Комарова, 10, кв. (офіс) 208; ЄДРПОУ 36155700) про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках/електронних гаманцях платника податків задовольнити.

Зупинити видаткові операції платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСІМ-ГРУПП» на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом зобов`язань платника податків, погашення податкового боргу).

Допустити рішення до негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст .272 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

СуддяІ.В. Завальнюк