Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 серпня 2010 року 15 год. 12 хв. № 2а-10134/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О. при секретарі судового засідання Ємельяновій А.С. розглянув адміністративну справу
за позовом Заступника прокурора Печерського району м. Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», доКомунального підприємства «Ватутінськінвестбуд»
простягнення штрафу у розмірі 5 100,00 грн.
представники: від позивача:Сінозацька Ю.М. від відповідача:
від прокуратуриГаненко Г.М.,
Смізюк О.О. На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 30.08.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 03.09.2010р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Заступника прокурора Печерського району м. Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»подав до суду адміністративний позов до Комунального підприємства «Ватутінськінвестбуд»про стягнення штрафу в розмірі 5 100,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.07.2010р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судовий розгляд справи.
Представники Заступника прокурора Печерського району м. Києва та Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.
Позовні вимоги, мотивовані тим, що Відповідачем не виконані вимоги припису від 24.04.2009 року №8/10-12-278 про усунення порушень нормативно-правових актів в енергогосподарстві (далі припис №8/10-12-278), що підтверджується актом перевірки (протоколом) від 23.02.2010 року №8/10-12-187 А/П. У звязку з чим, відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», ст. ст. 24, 31 Закону України «Про теплопостачання»та п. п. 2, 7 та 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312, за ухилення від виконання припису Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в місті Києві постановою від 30.03.2010 року №187 наклала на відповідача штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100,00 грн., та який сплачується до Державного бюджету України (далі постанова №187).
На дату подання позовної заяви кошти (штраф) до Державного бюджету за виявлені порушення Відповідачем не сплачено, відповідно наявними є підстави для їх стягнення в судовому порядку.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у письмових запереченнях та наданих в судових засіданнях поясненнях. Зазначає, що Відповідач є комунальним підприємством, яке створене для виконання соціально-економічних програм району за рахунок коштів районного бюджету, і своїх коштів для діяльності немає. Із районного бюджету не виділялись кошти на сплату штрафу. Крім того, підприємство має великі борги перед бюджетом та підрядними організаціями.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який наявний в матеріалах справи, Комунальне підприємство «Ватутінськінвестбуд»(ідентифікаційний код 30977943) є юридичною особою, зареєстрованою Деснянською районною у місті Києві державною адміністрацією 22.06.2000 р.
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві, яка діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»(відповідно до Наказу Міністерства палива та енергетики України № 422 від 03.11.2006р. «Про Державний енергетичний нагляд») в ході проведеного обстеження енергогосподарства Відповідача встановила порушення Правил технічної експлуатації електричних станцій та Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, що підтверджується актами обстеження від 13.04.2009 р. №8/10-12-324, від 14.04.2009 р. №8/10-12-395, від 15.04.2009 р. №8/10-12-402, від 16.04.2009 р. №8/10-12-413, від 17.04.2009 р. №8/10-12-415, від 21.04.2009 р. №8/10-12-425, від 22.04.2009 р. №8/10-12-427, від 23.04.2009 р. №8/10-12-438, від 24.04.2009 р. №8/10-12-437. Керівник підприємства із складеними актами обстеження ознайомлений, про що свідчать підписи у актах.
Згідно виявлених порушень Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві винесено припис №8/10-12-278 про усунення порушень нормативно-правових актів в енергогосподарстві. Припис отримав керівник Відповідача 04.04.2009 р.
Відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006р. № 131)«Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії»законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності (п. 15 Положення).
Згідно п. 14 зазначеного Положення приписи, постанови або подання посадових осіб Держенергонагляду можуть бути оскаржені до Держенергонагляду або в судовому порядку.
Доказів оскарження Відповідачем винесеного щодо нього припису №8/10-12-278 у встановленому порядку або ж до суду матеріали справи не містять.
В акті, який складений 23.02.2010р., за наслідками перевірки дотримання законодавства про електроенергетику, теплоенергетику, встановлено невиконання вимог припису про усунення порушень нормативно-правових актів в електрогосподарстві, що є порушенням вимог ст. ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику». Акт перевірки складено в присутності керівника підприємства, однак від підпису та засвідчення печатки керівник відмовився.
Відповідно до ч. 2 п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999р. № 1312 за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на субєктів господарської діяльності накладаються штрафи.
Згідно п. 7-8 вказаного Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою відповідно Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
У відповідності до наведених положень Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві постановою від 30.03.2010р. № 187 за невиконання припису №8/10-12-278 на Комунальне підприємство «Ватутінськінвестбуд»накладено штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100,00 грн.
Згідно п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. Рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку (п. 11 Положення).
Постанову № 187 отримано уповноваженою особою Відповідача 12.04.2010р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Докази оскарження постанови № 187 в матеріалах справи відсутні.
А тому, суд не бере до уваги заперечення Відповідача щодо відсутності коштів на сплату штрафу.
За таких обставин, штраф накладений на відповідача постановою № 187 має бути стягнутий в доход Державного бюджету.
Згідно ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина та держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь якій стадії адміністративного процесу.
Несплата штрафних санкцій Відповідачем призводить до ненадходження цих коштів до Державного бюджету України, чим порушуються економічні інтереси держави.
Необхідність захисту інтересів держави, в тому числі, шляхом представництва її інтересів в суді покладено на органи прокуратури України статтею 121 Конституції України.
Ст. 121 Конституції України та ст. ст.35, 36-1 Закону України «Про прокуратуру», захист і представництво інтересів держави покладено на органи прокуратури. Згідно ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних або інших інтересів держави внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Оцінивши наявні у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та правомірність заявленої до стягнення суми боргу.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Оскільки позивач, як субєкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 71, 94, 105, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Ватутінськінвестбуд»(ідентифікаційний код 30977943) в доход Державного бюджету України на розрахунковий рахунок №31119106700008, банк ГУ ДКУ в м. Києві, МФО 820019, ЄДРПОУ 26077939, отримувач - УДК у Подільському районі, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, штраф в розмірі 5 100,00 грн. (пять тисяч сто гривень 00 коп.).
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.О. Маруліна