Постанова № 111338930, 02.06.2023, Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
02.06.2023
Номер справи
193/768/23
Номер документу
111338930
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЄУН 193/768/23

Провадження № 3/193/350/23

П О С Т А Н О В А

іменем України

02 червня 2023 року смт. Софіївка

Суддя Софіївського районного суду Дніпропетровської області Томинець О.В., при секретарі судового засідання Хомич Н.О., за участі особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Державної податкової служби України Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відносно:

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Улан Батор, Монголія, одруженої, маючої на утриманні двох неповнолітніх дітей, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , директор (голова ліквідаційної комісії) ТОВ «Енерджіті» ЄДРПОУ 42981240, РНОКПП НОМЕР_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності

за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1ст.163-4 КУпАП,

В С Т А Н О В И В :

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 49/24-10 від 01.05.2023 за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, складеного головним державним інспектором відділу перевірок податкових агентів управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Дніпропетровській області Захарченко Т.В. за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Енерджіті», де зазначено, що директор вказаного підприємства ОСОБА_2 усупереч вимог абз «б» 176.2 ст. 176 Податкового кодексу не відобразила нараховані та виплачені доходи у ІІ, ІV кв. 2019 р., ІІ, ІІІ кв. 2020 року за ознакою доходу 157 «Дохід виплачений самозайнятій осіб».

ОСОБА_2 у судовомузасіданні провинуу вчиненомуне визнала,пояснила,що з її боку не було допущено порушення, оскільки у правовідносинах між ТОВ «Енерджіті» не має статусу податкового агенту таких фізичних осіб-підприємців, згідно пп. 14.1.180, п. 18.1 Податкового Кодексу України. Відповідні правовідносини між ТОВ «Енерджіті» та ФОПами мали місце у відповідності до видів діяльності (КВЕД) такої фізичної особи-підприємця, як платника єдиного податку, що виключає будь-яку можливість набуття ТОВ «Енерджіті» статусу податкового агента такої фізичної особи-підприємця. На підставі викладеного просила закрити провадження у справі через відсутність складу адміністративного правопорушення.

Вислухавши пояснення ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшов таких висновків.

Положеннямист. 280 КУпАПпередбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні суб`єкта правопорушення, всіх обов`язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч. 1ст. 9 КУпАПадміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Для визнання будь-якої дії чи бездіяльності особи як адміністративного проступку необхідна наявність всього складу адміністративного правопорушення (об`єкт, об`єктивна сторона, суб`єкт, суб`єктивна сторона, умисел чи необережність).

Як передбаченост. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання них наслідків.

Відповідно до ч. 1ст. 163-4 КУпАП, неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, тягне за собою попередження або накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян - суб`єктів підприємницької діяльності у розмірі від двох до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Положеннями ст. 109 Податкового кодексу України передбачено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно пп.14.1.180 Податкового кодексу України встановлено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов`язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбаченийрозділом IVцього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченомустаттею 18тарозділом IVцього Кодексу.

Відповідно до ст. 18.1 Податкового кодексу України, податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов`язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Згідно з вимогами п.51.1 ст. 51 Податкового кодексу України, платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов`язані подавати контролюючим органам у строки, встановленіПодатковим кодексом Українидля податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, з розбивкою по місяцях звітного кварталу.

Підпунктом «б» п.176.2 ст. 176 ПКУвизначено, що особи, які відповідно до цьогоКодексумають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов`язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Отже, виконання норми пп. «б» п.176.2. ст.. 176 ПК Українипокладається саме на особу, яка відповідно доПодаткового кодексу Українимає статус податкового агенту, та платника єдиного внеску.

Разом з тим, у правовідносинах між ТОВ «Енерджіті» та фізичними особами підприємцями ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , щодо якої не відображено нарахування та виплачені доходи за ознакою доходу «157- дохід виплачений самозайнятій особі» за ІІ, ІV квартал 2019р. та ІІ, ІІІ квартал 2020р., ТОВ «Енерджіті» не має статусу податкового агенту такої фізичної особи-підприємця.

Таким чином, ТОВ «Енерджіті» у правовідносинах із фізичними особами-підприємцями не має статусу податкового агенту та, відповідно, на ТОВ «Енерджіті» не розповсюджується норма підпункту «б» пункт176.2. п. 176 ПК України, що свідчить про відсутність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1ст. 163-4 КУпАП.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАПпровадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Відтак, з огляду на відсутність в діях ОСОБА_2 складу вищевказаного адміністративного правопорушення, провадження по справі слід закрити.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст.247, ст. ст.283,284 КУпАП, суддя

П О С Т А Н О В И В:

Провадження в справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.163-4 КУпАП, - закрити на підставі п.1 ч.1ст.247 КУпАПу зв`язку з відсутністю події і складу цього адміністративного правопорушення.

Постанову суду може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Софіївський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О. В. Томинець