ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2010 року <Текст > Справа № 2а-3008/10/0870
(15 год. 30 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ЩербакаА.А., при секретарі Запара О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товарної біржі «Запорізький торгівельний майданчик» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товарної біржі «Запорізький торгівельний майданчик» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання недійсним рішення про відмову включення організації (установи) до Реєстру неприбуткових організацій (установ).
Позивач вважає відмову ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя у включенні ТБ «Запорізький торгівельний майданчик» до Реєстру неприбуткових організацій (установ) такою, що суперечить нормам чинного законодавства. Зазначає, що відповідно до положень Закону України «Про товарну біржу» вона є неприбутковою організацією. Крім того, вважає недоречним посилання податкового органу на той факт, що члени біржі оподатковуються на загальних умовах, оскільки оподаткування членів біржі не є тотожним поняттям оподаткуванню самою біржі. Просить скасувати рішення №177 від 14.05.2010 про відмову включення організації (установи) товарної біржі «Запорізький торгівельний майданчик»; зобов’язати ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя включити до реєстру неприбуткових організацій (установ) товарну біржу «Запорізький торгівельний майданчик».
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, про що надала письмові заперечення на адміністративний позов. Зазначає, що приймаючі вказане рішення ОДПС керувався Законом України "Про товарну біржу", Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", Положенням про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затверджений Державною податковою адміністрацією наказом N 232 від 11.07.97 р., Наказом Державної податкової адміністрації України від 3 липня 2000 року N 355. Товарну біржу не можна розглядати, як юридичну особу яка не передбачає одержання прибутку згідно із нормами Закону України „Про товарну біржу". Так, Законом України «Про товарну біржу» встановлюється, що оподаткування товарної біржі та її членів проводиться у порядку, встановленому законодавством України. Тобто оподаткування вказаної юридичної особи здійснюється на загальних засадах, з врахуванням норм Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Крім того, вказує на те,що положення Статуту відповідача щодо стягнення внесків та плати за реєстрації біржових угод суперечать вимогам абзацу «г» пп.7.11.11 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» і в контексті оподаткування прирівнюються до операцій господарського характеру. Крім того, зазначає, що позивачем до податкового органу подана Декларація з податку на прибуток підприємства за І квартал 2010 року, де задекларований прибуток у сумі4490 грн.. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що товарна біржа «Запорізький торгівельний майданчик» (код ЄДРПОУ 36711676) зареєстрована виконавчим комітетом Запорізької міської ради 01.10.2009 року, номер запису 11031020000026076.
ТБ «Запорізький торгівельний майданчик» подана реєстраційна заява про внесення до реєстру неприбуткових організацій та установ за формою, визначеною Додатком №1(форма 1-РН) до Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затверджений Державною податковою адміністрацією наказом N 232 від 11.07.97 р., а також статутні документи.
Відповідач, керуючись Положенням про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженим Державної податковою адміністрацією України від 11.07.1997р. № 232, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.08.1997р. за № 291/2095 (надалі –Положення № 232) провів перевірку відомостей, що містили подані документи. Рішенням ДПІ у Шевченківському районі №177 від 14.05.2010 ТБ «Запорізький торгівельний майданчик» відмовлено у включенні до Реєстру неприбуткових організацій (установ) на підставі п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Вказане рішення направлено позивачу разом із листом №9510/10/15-01 від 14.05.2010, у якому повідомлялось, що положення пп. 3.6 п. 3 Статуту ТБ «Запорізький торгівельний майданчик». А саме брижа має право встановлювати плату за послуги, що надаються біржею, інші грошову збори, встановлювати і стягувати плату за реєстрацію угод на біржі, штрафні та інші санкції за порушення статуту біржі та біржових правил, що в контексті закону України «Про оподаткування прибутку підприємств прирівнюються до операцій господарського характеру, а тому не відповідають вимогам п.п.7.11.1 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»
Відповідно до частини другої статті 83 Цивільного кодексу України товариства поділяються на підприємницькі та непідприємницькі.
До категорії підприємницьких товариств згідно зі статтею 84 цього ж Кодексу належать товариства, які здійснюють підприємницьку діяльність з метою одержання прибутку та наступного його розподілу між учасниками (підприємницькі товариства), можуть бути створені лише як господарські товариства (повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерне товариство) або виробничі кооперативи.
Непідприємницькими товариствами в силу статті 85 Цивільного кодексу України є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Особливості правового статусу окремих видів непідприємницьких товариств встановлюються законом.
Наведені приписи Закону кореспондуються з абзацом «г»підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», відповідно до якого до неприбуткових установ і організацій належать інші, ніж визначені у абзаці "б" цього підпункту, юридичні особи, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів.
Отже, основною ознакою неприбуткової організації є відсутність такої мети її діяльності, як отримання прибутку,
Відповідно до статті 1 Закону України «Про товарну біржу» товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій. Товарна біржа не займається комерційним посередництвом і не має на меті одержання прибутку. Діяльність товарної біржі здійснюється відповідно до цього Закону та чинного законодавства України, статуту біржі, правил біржової торгівлі та біржового арбітражу.
Статтею 3 названого Закону передбачено, що товарна біржа має право: встановлювати відповідно до цього Закону та чинного законодавства України власні правила біржової торгівлі та біржового арбітражу, які є обов'язковими для всіх учасників торгів; створювати підрозділи біржі та затверджувати положення про них; розробляти з урахуванням державних стандартів власні стандарти і типові контракти; зупиняти на деякий час біржову торгівлю, якщо ціни біржових угод протягом дня відхиляються більше ніж на визначений біржовим комітетом (радою біржі) розмір; встановлювати вступні та періодичні внески для членів біржі, плату за послуги, що надаються біржею; встановлювати інші грошові збори; встановлювати і стягувати відповідно до статуту біржі плату за реєстрацію угод на біржі, штрафи та інші санкції за порушення статуту біржі та біржових правил; засновувати арбітражні комісії для вирішення спорів у торговельних угодах; укладати міжбіржові угоди з іншими біржами, мати своїх представників на них, у тому числі на біржах, розташованих за межами України; вносити в державні органи пропозиції з питань, що стосуються біржової діяльності; видавати біржові бюлетені, довідники та інші інформаційні і рекламні видання; здійснювати інші функції, передбачені статутом біржі.
Пункт 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачає оподаткування неприбуткових установ і організацій. Абзацом «г» підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 названого Закону передбачено, що ця норма застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є іншими, ніж визначені у абзаці «б» цього підпункту юридичними особами, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів.
Відповідно до підпункту 7.11.5. пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці «г» підпункту 7.11.1, отримані у вигляді коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від проведення їх основної діяльності та у вигляді пасивних доходів.
Підпунктом 7.11.13 зазначеного пункту Закону визначено, що під терміном «пасивні доходи» слід розуміти доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.
Під терміном «основна діяльність» слід розуміти діяльність неприбуткових організацій з надання благодійної допомоги, просвітніх, культурних, наукових, освітніх та інших подібних послуг для суспільного споживання, зі створення систем соціального самозабезпечення громадян (недержавні пенсійні фонди, кредитні спілки та інші подібні організації). До основної діяльності також включається продаж неприбутковою організацією товарів (послуг), які пропагують принципи та ідеї, для захисту яких було створено таку неприбуткову організацію, та які є тісно пов'язаними з її основною діяльністю, якщо ціна таких товарів (послуг) є нижчою за звичайну або коли така ціна регулюється державою. Статутні документи неприбуткових організацій мають містити вичерпний перелік видів їх діяльності.
Аналіз зазначених приписів свідчить про те, що при вирішенні питання про внесення підприємств до Реєстру неприбуткових організацій та установ мають перевірятися відомості, що містяться в статуті підприємства, а також відповідність статуту вимогам Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та, у даному випадку, Закону України «Про товарну біржу».
Порядок визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій),затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України від 3 липня 2000 року N 355, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27 липня 2000 р. за N 451/4672 зазначає повноваження податкового органу щодо перевірки ним формальної відповідності неприбуткової організації суб’єктам, визначених підпунктом 7.11.1. пункту 7.1. статті 7 Закону про прибуток й, одночасно, положенням профільних законів України, у відповідності до яких створені останні і відповідно набули відповідний статус такими нормативно-правовими актами: Законами України "Про оподаткування прибутку підприємств", "Про об'єднання громадян", іншими нормативно-правовими актами.
Крім того, п.1.1. та 1.2. Положення чітко визначає критерій та його якісну характеристику, у відповідності до якого здійснюється ведення такого Реєстру. Таким критерієм є належність суб’єкта заявника до переліку осіб зазначених підпунктом 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону про прибуток. Інакше, якщо організації та установи не підпадають під визначення неприбуткових відповідно до підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону, то вони не повинні проходити реєстрацію згідно з Положенням.
Враховуючи вищезазначене у сукупності, суд звертає увагу на те, що абзац «г» підпункту 7.11.1 Закону про прибуток визначає єдині вимоги до суб’єкта неприбуткової організації. Тобто визначає вимогу про те, що відповідний суб’єкт повинен мати статус неприбуткової організації та бути створеним у порядку, який визначений законом. При цьому такий статус визначається безпосередньо, законом, якщо інше не передбачено останнім.
Матеріалами справи встановлено, що ДПІ у Шевченківському районі не встановлено невідповідності статуту ТБ «Запорізький торгівельний майданчик» Закону України «Про товарну біржу»
Суд також бере до уваги, що згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Крім того відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд приходить до висновку, що податковим органом не доведено правомірності рішення про відмову внесення позивача до реєстру неприбуткових організацій.
Щодо позовних вимог про зобов’язання ДПІ у Шевченківському районі включити ТБ «Запорізький торгівельний майданчик» до реєстру неприбуткових організацій (установ), то суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно п. п. 7.11.10 п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті.
Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється у порядку, передбаченому відповідним законодавством.
Відповідно до розділу 2 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997 №232, із змінами та доповненнями, для внесення до Реєстру неприбуткова організація повинні подати (надіслати) до податкового органу за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за встановленою формою №1-РН, а також копію статутних і установчих документів. Органи державної податкової служби можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах. За результатами розгляду заяви можуть бути прийняті рішення за формою згідно з додатком до Положення про:
- внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру;
- відмову внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру.
Отже, чинним законодавством право та обов’язок розглядати заяви про включення до реєстру неприбуткових організацій (установ) віднесено до компетенції органів державної податкової служби, вони повинні перевіряти відповідність статутних документів вимогам Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та іншим нормативно-правовим актам. Тобто, позовні вимоги про зобов’язання включити позивача до Реєстру неприбуткових організацій задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя №177 від 14.05.2010р. про відмову у включенні організації (установи) до реєстру неприбуткових організацій (установ).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товарної біржі «Запорізький торгівельний майданчик» судові витрати в сумі 1 грн. 70 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Повне рішення виготовлено 16 липня 2010 року.
Суддя (підпис) А.А. Щербак