Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2010 рокуСправа № 2а-2132/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Брудовській Н. В.,
за участю представника позивача Дячука В. М., представників відповідача Бугайова А. О., Михалко Н. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нова лінія скла» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ТзОВ «Нова лінія скла» в адміністративному позові просить суд визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ №0000422302/1 від 20.07.2010 р. про зменшення суми бюджетного відшкодування в розмірі 4233179 грн.
В обґрунтування позовних вимог товариство посилається на хибність висновків, викладених у акті перевірки, вважає, що товариством правомірно віднесено до податкового кредиту та заявлено до бюджетного відшкодування суми коштів, сплачених внаслідок придбання нерухомого майна у ТзОВ «МЖК «Конкріт» ЛТД.
У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи, наведені у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідач Луцька ОДПІ у запереченні на позов вимог товариства не визнав, посилаючись на правомірність висновків податкового органу, зроблених при проведенні перевірки, вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене відповідно до вимог чинного законодавства.
У судовому засіданні представники відповідача підтримали доводи, наведені у запереченні, просили у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.
За результатами документальної невиїзної перевірки ТзОВ «Нова лінія скла» щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ТзОВ «МЖК «Конкріт» ЛТД» за період з 01.06.2007 року по 31.09.2008 року, Луцькою ОДПІ складено акт № 3946/23- 3/33559558 від 30.06.2010 р.
Вищевказаним актом встановлено, що ТзОВ «Нова лінія скла» придбано нерухоме майно у ТзОВ «МЖК «Конкріт» ЛТД, яке систематично не сплачувало податки, за юридичною адресою не знаходилось, проти посадових осіб порушено кримінальні справи. Діяльність ТзОВ «МЖК «Конкріт» ЛТД, його взаємозалежних осіб спрямована на здійснення операцій, пов'язаних з наданням податкової вигоди, переважно з контрагентами, які не виконують своїх податкових зобов'язань. Згідно акту товариство порушило п. 1.8 ст. 1, абз. "а" п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», внаслідок чого товариству не підтверджено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок платника в банку за квітень 2008 року в сумі 1 980 820 грн., за вересень 2008 року в сумі 2252359 по постачальнику 1 ланки TзOB «МЖК «Конкріт» ЛТД.
На підставі акту перевірки та за наслідками адміністративного оскарження Луцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ №0000422302/1 від 20.07.2010 р. про зменшення суми бюджетного відшкодування в розмірі 4233179 грн.
Актом перевірки встановлено, що ТзОВ «Нова лінія скла» неправомірно включено до до податкового кредиту суми коштів, сплачених по операціях з придбання нерухомого майна у ТзОВ «МЖК «Конкріт» ЛТД , яке подавало до Луцької ОДПІ декларації з податку на додану вартість за 2007-2008 р. р., не декларувавши сум ПДВ, що підлягають до сплати в бюджет, при загальному обсягу продажу у 2007 році - 110 472 218 грн., у 2008 році - 11 032 506 584 грн. Постановою господарського суду Волинської області від 01.10.2009 р. ТзОВ «МЖК «Конкріт» ЛТД визнано банкрутом.
Враховуючи відсутність надмірної сплати податку на додану вартість до бюджету та обставини, встановлені в ході дослідження постачальників (придбання основних засобів у осіб, які систематично не сплачували податки, які за юридичною адресою не знаходилися, проти посадових осіб яких порушено кримінальні справи за ухилення від сплати податків, підроблення документів та фіктивне підприємництво тощо), Луцька ОДПІ вважає, що позивач не має права на бюджетне відшкодування заявленої суми ПДВ на розрахунковий рахунок платника в банку за квітень 2008 року в сумі 1 980 820 грн., за вересень 2008 року в сумі 2 252 359 грн. по постачальнику 1 ланки TзOB «МЖК «Конкріт» ЛТД.
Судом встановлено, що згідно договору купівлі-продажу від 22.01.2008 року позивачем придбано у TзOB «МЖК «Конкріт» ЛТД нерухоме майно вартістю 5928296 грн.
На підставі договору купівлі-продажу від 22.01.2008 року позивачем придбано у TзОB «МЖК «Конкріт» ЛТД нерухоме майно вартістю 7585857,50 грн.
22.01.2009 року TзOB «МЖК «Конкріт» ЛТД продало ТзОВ «Нова лінія скла» нерухоме майно вартістю 11884922,50 грн.
TзOB «МЖК «Конкріт» ЛТД на підставі укладених договорів купівлі-продажу 22.01.2008 року виписано податкові накладні № 5, № 6, № 7.
Згідно актів прийому-передачі нежитлових приміщень придбане майно передано TзOB «МЖК «Конкріт» ЛТД позивачу.
За придбане майно ТзОВ «Нова лінія скла» розрахувалось із TзOB «МЖК «Конкріт» ЛТД повністю, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями (а. с. 60-67).
Згідно п. 1.4 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу.
Підпунктом 7.2.6 п. 7.2 та п. п. 7.4.1 п. 7.4, п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити:
-назву документа (форми);
-дату і місце складання;
-назву підприємства, від імені якого складено документ;
-зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
-посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і
-правильність її оформлення;
-особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Згідно вищезазначених вимог договори, укладені позивачем та TзOB «МЖК «Конкріт» ЛТД, податкові накладні, виписані TзOB «МЖК «Конкріт» ЛТД, повністю відповідають вимогам законодавства, оскільки містять усі вищевказані реквізити.
З урахуванням вищезазначених положень чинного законодавства суд вважає, що позивачем правомірно віднесено до складу податкового кредиту за січень 2008 року 4233179 грн. податку на додану вартість, сплачених в ціні нерухомого майна, придбаного у TзOB «МЖК «Конкріт» ЛТД.
Згідно п. п. 7.7.1, 7.7.2 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
На цій підставі у звязку зі сплатою продавцеві 25399076 грн. за придбане нерухоме майно позивачем правомірно у декларації з ПДВ за квітень 2008 року заявлено до бюджетного відшкодування 1980820 грн., а у декларації з ПДВ за вересень 2008 року - 2252359 грн.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача про відсутність правових підстав для бюджетного відшкодування сум ПДВ у звязку з тим, що ТзОВ «МЖК «Конкріт» ЛТД, яке систематично не сплачувало податки, за юридичною адресою не знаходилось, проти посадових осіб порушено кримінальні справи, оскільки чинне законодавство не ставить у залежність право платника податку на включення до податкового кредиту та бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість, фактично сплачених в ціні придбання товарів, на підставі податкової накладної, від дотримання контрагентами правил господарської діяльності.
Той факт, що ТзОВ «МЖК «Конкріт» ЛТД 01.10.2009 року визнано банкрутом і 22.02.2010 року внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення юридичної особи також не заслуговує на увагу, оскільки господарські операції з придбання нерухомого майна відбулись у січні 2008 року, коли ТзОВ «МЖК «Конкріт» ЛТД було діючим підприємством.
Щодо кримінальних справ, порушених відносно посадових осіб ТзОВ «МЖК «Конкріт» ЛТД, представники Луцької ОДПІ пояснили суду, що дані кримінальні справи перебувають на стадії досудового слідства, вироки суду у цих справах відсутні.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що встановлені під час розгляду справи обставини, які підтверджені належними доказами, спростовують висновки Луцької ОДПІ, констатовані в акті перевірки № 3946/23- 3/33559558 від 30.06.2010 р., а тому податкове повідомлення-рішення № 0000422302/1 від 20.07.2010 р., винесене на підставі зазначеного акту перевірки, підлягає скасуванню як протиправне.
Керуючись ст. ст. 160 ч.3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про податок на додану вартість», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції від 20.07.2010 р. № 0000422302/1 про зменшення Товариству з обмеженою відповідальністю «Нова лінія скла» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 4233179 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої складено 30.08.2010 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий - суддя О. О. Андрусенко