Ухвала суду № 1111654, 25.07.2007, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
25.07.2007
Номер справи
к-16289/06
Номер документу
1111654
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

К/С № К-16289/06

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.07.2007 р. м. Київ

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого судді Пилипчук Н.Г.

суддів Конюшка К.В.

Ланченко Л.В.

Нечитайла О.М.

Степашка О.І.

при секретарі: Ільченко О.М.

за участю представників

Генеральної прокуратури: Чубенка В.В.

позивача: Строєвої О.Є., Сергєєва С.О., Бородавки К.П., Страшного А.І., Ковальчука О.М.

відповідача: Гончаренка О.О.

третьої особи: Довгань Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційні скарги Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області та заступника прокурора Харківської області

на постанову Господарського суду Харківської області від 08.12.2005 р.

та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 21.02.2006 р.

у справі№ А-03/483-05

за позовом Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області

до Черкасько-Лозівської сільської ради Дергічівського району Харківської області

третя особа Акціонерне товариство "Страхова компанія "АВАНТЕ"

про визнання протиправним та скасування з моменту прийняття рішення про встановлення додаткових пільг, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Господарського суду Харківської області від 08.12.2005 р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 21.02.2006р., у позові відмовлено.

Дергачівська МДПІ та заступник прокурора Харківської області подали касаційні скарги, якими просять скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову. Посилаються на порушення судами норм матеріального і процесуального права, а саме: ст.ст. 1, 7, 14 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 р. № 1251-ХІІ із змінами та доповненнями, ст.ст. 7, 15 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР із змінами та доповненнями, ст.ст.20, 31, 32 Закону України "Про власність" від 07.02.1991 р. № 697-ХІІ із змінами та доповненнями та ст. 24 Господарського кодексу України. Зазначають, що рішення Черкасько-Лозівської сільської ради про встановлення АТ "Страхова компанія "Аванте" додаткових пільг з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова", прийнято з порушенням чинного законодавства, з перевищенням повноважень Черкасько-Лозівської сільської ради та суперечить Законам України "Про систему оподаткування" та "Про місцеве самоврядування в Україні". Неправильне застосування ст. 24 Господарського кодексу України полягало в тому, що судами було визнано АТ "Страхова компанія "Аванте" підприємством комунальної власності. На час прийняття спірного рішення сільської ради АТ "Страхова компанія "Аванте" не мало статусу підприємства комунальної форми власності.

Представники Дергачівської МДПІ та Генеральної прокуратури України в судовому засіданні підтримали вимоги касаційних скарг та просили їх задовольнити.

Представник Черкасько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області в судовому засіданні заперечив проти доводів касаційних скарг та просив скарги залишити без задоволення, а судові рішення без змін, як законні та обґрунтовані.

АТ "Страхова компанія "Аванте" у своїх письмових запереченнях на касаційну скаргу та його представник в судовому засіданні просили касаційній скарги залишити без задоволення, а судові рішення без мін, вважаючи, що суди правильно встановили обставини у справі та прийняли судові рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, представника Генеральної прокуратури України, дослідивши доводи касаційних скарг, матеріали справи, судові рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційні скарги підлягають частковому задоволенню.

Судами попередніх інстанцій було встановлено, що АТ "Страхова компанія "Аванте" зареєстровано розпорядженням Дзержинської районної ради народних депутатів м. Харкова від 08.07.1998 р. за № 334/2, включене до ЄДРПО України 23.02.2000р. з формою власності колективна. Місцезнаходження АТ "Страхова компанія "Аванте" станом на 30.12.2003 р.: Україна, м. Харків, Дзержинський район, вул. Коломенська, 3. Як платник податків перебувало на обліку у ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова.

Рішенням Черкасько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області від 09.12.2003 р. вирішено придбати за номінальною вартістю акції АТ "Страхова компанія "Аванте".

Рішенням Черкасько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області від 30.12.2003 р. затверджено договори на придбання акцій акціонерного товариства "Страхова компанія "АВАНТЕ" та визнано Черкасько-Лозівську сільську раду, фінансове управління Черкасько-Лозівської сільської ради, управління комунального майна Черкасько-Лозівської сільської ради держателями 100 відсотків акцій акціонерного товариства "Страхова компанія "Аванте". Зараховано акціонерне товариство "Страхова компанія "Аванте" до комунальної власності територіальної громади села Черкаська Лозова.

У Дергачівській районній державній адміністрації АТ "Страхова компанія "Аванте" як акціонерне товариство зареєстроване 09.02.2004 р., реєстраційна справа № 26488128ю0030846.

Включено до ЄДРПО України 17.05.2004 р. з формою власності комунальна. Місцезнаходження АТ "Страхова компанія "Аванте": 62340, Харківська область, Дергачівський район, с. Черкаська Лозова, вул. 1-го Травня, 1.

Спірне рішення Черкасько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області від 30.12.2003 р. "Про встановлення додаткових пільг з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова", яким встановлено АТ "Страхова компанія "Аванте" додаткові пільги з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова шляхом зменшення на 98,3 відсотки суми податку на прибуток від валового доходу, отримуваного від страхової діяльності, та шляхом зменшення на 99,8 відсотки суми податку на прибуток від доходу, отримуваного від іншої не страхової діяльності чи інших джерел, прийнято з метою підвищення ефективності діяльності товариства, яке належить до комунальної власності територіальної громади села Черкаська Лозова, відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування", ст. 25 та на підставі ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відмовляючи у задоволенні позову про визнання протиправним та скасування вказаного вище рішення сільської ради, суди попередніх інстанцій виходили з того, що при визначенні напряму надходження коштів від податку чи збору слід орієнтуватися на механізм справляння окремого податку чи збору чи бюджетну класифікацію. Відповідно до ст. 17 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" податок зараховується до бюджетів згідно з Бюджетним кодексом України. Згідно із п. 15 ст. 69 Бюджетного кодексу України податок на прибуток підприємств комунальної форми власності належить до доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансферів. Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування" сільські ради можуть встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів. АТ "Страхова компанія "Аванте" з 30.12.2003 р. стало власністю територіальної громади, а дата внесення змін до статуту компанії жодним чином не впливає на право власності цієї громади, яке було набуто шляхом придбання акцій і переходу права власності на них з моменту укладення відповідних договорів та шляхом внесення записів до реєстру власників іменних цінних паперів і прийняття відповідних рішень ради, вказаних вище.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Суд касаційної інстанції не може визнати законними та обґрунтованими судові рішення судів попередніх інстанцій, оскільки вони ухвалені з порушенням норм процесуального права, на підставі неповного зясування обставин, які мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування" від25.06.1991 р. № 1251-XII (у редакції, чинній на час прийняття спірного рішення сільради) встановлення і скасування податків і зборів (обовязкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до цього Закону, інших законів України про оподаткування.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим і сільські, селищні, міські ради можуть встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів.

Таким чином, право вказаних субєктів, в тому числі і селищних рад, на реалізацію повноваження щодо встановлення додаткових пільг з оподаткування ставиться у залежність від надходження сум з податків саме до їх бюджетів.

Як було встановлено судами попередніх інстанцій, станом на 30.12.2003 р. час прийняття спірного рішення сільської ради про встановлення податкових пільг АТ "Страхова компанія "Аванте", місцезнаходженням останнього було: м.Харків, Дзержинський район, вул. Коломенська. Акціонерне товариство перебувало на обліку як платник податків у ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова, що виключає надходження податків, в тому числі і податку на прибуток, до місцевого бюджету Черкасько-Лозівської сільської ради.

Статут АТ "Страхова компанія "Аванте", згідно із п. 1.7 якого місцезнаходженням останнього є Харківська обл., Дергачівський р-н, с.Черкаська Лозова, вул. 1-го Травня, 1, був зареєстрований Дергачівською районною державною адміністрацією 09.02.2004 р., тобто вже після прийняття спірного рішення.

Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет на 2004 рік" у разі зміни юридичної адреси субєктів підприємницької діяльності - платників податків, сплата визначених законодавством податків і зборів (обовязкових платежів) після реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду.

Судами залишено поза увагою, що зміни до статуту АТ "Страхова компанія "Аванте" про те, що останнє є підприємством комунальної власності територіальної громади села Черкаська Лозова Дергачівського району Харківської області були зареєстровані Дергачівською районною державною адміністрацією 09.02.2004 р. Зясування цієї обставини та надання їх правильної правової оцінки має значення для вирішення питання щодо можливості застосування положень п. 15 ст. 69 Бюджетного кодексу України, яким регламентується, що податок на прибуток підприємств комунальної форми власності належить до доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансферів.

Те, що з 30.12.2003 р. АТ "СК "Аванте" стало власністю територіальної громади не змінює обовязку сільської ради діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, зокрема ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування" від25.06.1991 р. № 1251-XII, тобто встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів.

Викладені обставини та положення законодавства, які не були належним чином досліджені судами попередніх інстанцій, не узгоджуються з висновками останніх про відповідність спірного рішення вимогам чинного законодавства.

Допущені судами попередніх інстанцій вищевказані порушення не можуть бути усунені судом касаційної інстанції, який згідно із ст. 220 КАС України перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

З огляду на викладене, судові рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню, а справа направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді справи судам слід врахувати викладене, всебічно і повно перевірити доводи, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, перевірити чи є чинними рішення Черкасько-Лозівської сільської ради про придбання акцій АТ "Страхова компанія "Аванте", затвердження договорів на придбання акцій та зарахування вказаного товариства до комунальної власності територіальної громади села Черкаська Лозова, і, в залежності від встановлених обставин, вирішити спір у відповідності із нормами законодавства, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -

УХВАЛИВ :

Касаційні скарги Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області та заступника прокурора Харківської області задовольнити частково.

Постанову Господарського суду Харківської області від 08.12.2005 р. та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 21.02.2006 р. скасувати, а справу направити на новий розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття обставин, які можуть бути підставою для провадження за винятковими обставинами.

головуючий суддя Н.Г. Пилипчук

судді К.В. Конюшко

Л.В. Ланчкнко

О.М. Нечитайло

О.І. Степашко