Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 травня 2023 року справа №320/5987/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії.
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач та/або ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі відповідач-1 та/або ГУ ПФУ у Київській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі відповідач-2 та/або ГУ ПФУ в Харківській області) та просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у відмові в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з 04.02.2022 на підставі поданої заяви №282, та у:
- відмові в зарахуванні в пільговому обчисленні до страхового стажу позивача періоду роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 18.09.2006 по 30.09.2008 в Представництві фірми «Вестінгхауз Електрик Бельджіум С.А.» (Бельгія) в Україні, що складає 02 роки 13 днів, на посаді інженера з інформаційних систем, при виконанні робіт на ДСП ЧАЕС у складі сторонніх організацій на промисловому майданчику Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у відповідності із статті 55, частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- відмові в зарахуванні в пільговому обчисленні до страхового стажу позивача періоду роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 01.10.2008 по 01.11.2019 в компанії «AMEC Nuclear International Limited» (назва якої змінена з 01.01.2015 на «AMEC Foster Wheeler Nuclear International Limited», з 01.03.2020 «Якобс Клін Енерджи Інтернешнл Лімітед»), що складає 09 років 11 місяців 04 дні, при виконанні обов`язків Адміністратора з Інформаційних Технологій у складі та в офісі групи управління проектом підвищення безпеки (ГУП ПБ) Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» на території промислового майданчику в зоні відчуження ЧАЕС, як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у відповідності із статті 55, частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у:
- винесенні Рішення №103230001163 від 11.02.2022 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 розділу ХІV Закону України №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» без урахування страхового стажу та періоду роботи позивача з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, згідно із статті 55, частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скасувати Рішення №103230001163 від 11.02.2022 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 розділу ХІV Закону України №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області:
- зарахувати в пільговому обчисленні до страхового стажу позивача період роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 18.09.2006 по 30.09.2008 в Представництві фірми «Вестінгхауз Електрик Бельджіум С.А.» (Бельгія) в Україні, що складає 02 роки 13 днів, на посаді інженера з інформаційних систем, при виконанні робіт на ДСП ЧАЕС у складі сторонніх організацій на промисловому майданчику Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у відповідності із статі 55, ч. 1 статі 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зарахувати в пільговому обчисленні до страхового стажу позивача період роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 01.10.2008 по 01.11.2019 в компанії «AMEC Nuclear International Limited» (назва якої змінена з 01.01.2015 на «AMEC Foster Wheeler Nuclear International Limited», з 01.03.2020 «Якобс Клін Енерджи Інтернешнл Лімітед», що складає 09 років 11 місяців 04 дні, при виконанні обов`язків Адміністратора з Інформаційних Технологій у складі та в офісі групи управління проектом підвищення безпеки (ГУП ПБ) Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" на території промислового майданчику в зоні відчуження ЧАЕС, як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у відповідності із статті 55, частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- призначити та виплачувати позивачу з 04.02.2022 на підставі поданої заяви №282 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 розділу ХІV Закону України №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням проведеного розрахунку страхового стажу та періоду роботи позивача з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, згідно із статті 55, частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Мотивуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачами протиправно та безпідставно відмовлено у визнанні періоду його роботи в компанії АМЕК, в Представництві фірми «Вестінгхауз Електрік Бельджіум С.А.» (Бельгія) в Україні, як роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 у період виконання робіт на ДСП ЧАЕС у складі сторонніх організацій (в зоні відчуження ЧАЕС), що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII та статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV. При цьому, позивач наполягає на тому, що ним було надані всі необхідні документи на підтвердження пільгового стажу та його пільговий стаж, у пільговому обрахунку за Списком №1 становить 17 років 11 місяців 10 днів.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.07.2022 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
03.08.2022 до Київського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управлінням ПФУ в Харківській області, де ним вказано про те, що необхідний пільговий стаж позивача для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 розділу ХІV Закону України №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не підтверджений (т. 2, а.с. 76-77).
17.08.2022 до Київського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управлінням ПФУ у Київській області. Представник відповідача-1 наголосив на тому, що необхідний пільговий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 розділу ХІV Закону України №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не підтверджений, адже позивачем не надано підтверджуючих документів щодо умов праці та відомостей про атестацію.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Російської Федерації, що має посвідку на постійне проживання на території України № НОМЕР_1 від 14.04.2016, через відділ обслуговування громадян №9 (сервісний центр) м. Славутич подав заяву №282 від 04.02.2022 до Головного управлінням Пенсійного фонду України у Київській області про призначення пенсії (далі заява №282) (т. 2, а.с. 88-89).
Також позивачем подано пенсійному органу додаток від 04.02.2022 до заяви про призначення пенсії до розділу «розписка-повідомлення, заява та документи» у відповідності із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 з додатками: (т. 1, а.с. 91-188).
Судом встановлено, що з 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії, який передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер. Можливість застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій передбачено постановою Правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за №339/35961.
Даною постановою внесено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846. Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» вказаного Порядку передбачено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію.
Після реєстрації заяви позивача та сканування копій наданих документів засобами програмного забезпечення органом, що розглядає заяву, згідно принципу екстериторіальності, було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
За наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 №282 від 04.02.2022 ГУ ПФУ в Харківській області прийнято рішення №103230001163 від 11.02.2023, яким вирішено відмовити в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 у зв`язку з відсутністю пільгового стажу роботи згідно із статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі оскаржуване та/або спірне рішення) (т. 1, а.с. 38).
22.04.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області сформовано повідомлення №1000-0212-8/36897, яким повідомлено позивача про те, що за результатами розгляду його заяви про призначення пенсії від 04.02.2022 №282 прийнято рішення, копію якого додано до повідомлення (т. 1, а.с. 37).
ОСОБА_1 не погоджується із спірним рішенням, вважає протиправною та безпідставною відмову у визнанні періоду його роботи в компанії АМЕК, в Представництві фірми «Вестінгхауз Електрік Бельджіум С.А.» (Бельгія) в Україні, як роботу за Списком №1 на період виконання робіт на ДСП ЧАЕС у складі сторонніх організацій (в зоні відчуження ЧАЕС), що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII та статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.
Зазначене і стало підставою для звернення до суду із даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті суд застосовує чинне законодавство, яке діяло станом на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-ІV).
Згідно із частиною 1 статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;
з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;
з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;
з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;
з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;
з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;
з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;
з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;
з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;
починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (абз. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV).
У свою чергу, частиною 3 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
В силу вимог частини 4 статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Згідно із пунктом 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Між тим, відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII визначено, що працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Разом з цим, згідно із частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV регламентовано, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Аналіз вказаних положень дає суду підстави дійти до висновку, що як положеннями пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII так і положеннями пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
У разі ж відсутності страхового стажу у чоловіків не менше 25 років у період до квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку ( 50 років) страхового стажу з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків.
Тобто, у разі досягнення чоловіком 50 років, наявності у нього пільгового стажу за списком №1 не менше 10 років та загального страхового стажу не менше 25 років, останній має право на призначення пільгової пенсії за списком №1.
Разом з цим, за наявності обставин досягнення чоловіком вікового цензу для призначення пільгової пенсії за списком №1 50 років та стажу не менше 10 років на роботах, визначених списком №1, проте, за відсутності загального трудового стажу не менше 25 років до 01.04.2021, пенсія за віком на пільгових умовах призначається з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року за наявності загального стажу не менше як 23 роки 6 місяців.
Зі змісту спірного рішення слідує, що вік заявника (позивача) становить 51 рік, страховий стаж 24 роки 2 місяці 11 днів (зарахований в повному обсязі), проте пенсійним органом (ГУ ПФУ в Харківській області) не зараховано за доданими документами ОСОБА_1 пільговий стаж за весь період, та сформовано висновок, що необхідний пільговий стаж в кількості 10 років не підтверджений.
Аналіз вказаних обставин свідчить про те, що позивач досяг вікового цензу для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII, пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV 50 років, має загальний стаж - 24 роки 2 місяці 11 днів, проте за висновком відповідачів не має пільгового стажу у кількості 10 років.
У той же час, ОСОБА_1 наполягає на тому, що періоди його роботи з 18.09.2006 по 30.09.2008 та з 01.10.2008 по 01.11.2019 мають бути включені до пільгового стажу, проте безпідставно не враховані відповідачем-2 до такого.
Отже, в межах даної адміністративної справи слід встановити наявність/відсутності підтвердженого пільгового стажу у позивача у необхідній кількості для призначення пільгової пенсії відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII, пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV.
Надаючи оцінку доводами сторін, з урахуванням наявних документів в матеріалах справи, в площі нормативно-правового врегулювання спірних правовідносин щодо окресленої частини суд зазначає про таке.
Відповідно до частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі Закон № 796-ХІІ) час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 №250, від 30.06.1998 №982, від 07.02.2000 №223, від 29.01.2003 №137, №571, від 10.09.2008 №831 (з наступними змінами) було встановлено, зокрема, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових - умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 №831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» установлено, що з 1 січня 2017 особам, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи і вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 №36.
Згідно з частинами 1 статті 44 Закону №1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з частиною 5 статті 45 Закону №1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок №22-1).
Згідно із підпунктом 5 пункту 2 розділу II Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком, серед іншого додаються такі документи:
- документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105. Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;
документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року);
для жінок, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п`ятьох і більше дітей, - документи, які підтверджують народження і виховання дитини до чотирнадцятирічного віку, та про зайнятість на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві (при призначенні пенсії згідно з пунктом 7 частини другої статті 114 Закону).
Відповідно до Списку №1, затвердженого постановою Міністрів СРСР від 22.08.56 року №1173, час роботи повний робочий день у зоні відчуження дає право на пенсію на пільгових умовах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Вказана Постанова була чинна до 03.08.2016.
Пунктом 22.1-1г розділу XXII Списку №1 передбачено право на пенсію на пільгових умовах для працівників, які зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується Мінприроди за погодженням з Мінсоцполітики та Міністерством охорони здоров`я в позиції 22.1-1г працівникам призначається пенсія за віком на пільгових умовах починаючи з 1 січня 2010 року згідно з постанови КМУ №173 від 24.02.2010.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461 затверджено, зокрема, Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Зазначеним списком виокремлено розділ XXII «Роботи з радіоактивним речовинам та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм», пунктами 2, 4 якого встановлено, що роботи на дослідних, транспортних, дослідно-промислових атомних реакторах, на їх прототипах і критскладанні та імпульсних реакторах, дослідних термоядерних установках і потужних ізотопних опромінювальних гамма-установках з активністю опромінювача 5 х 102 кюрі і вище та роботи в зоні відчуження: працівники, зайняті на роботах у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м2 і більше є роботами за Списком №1.
Згідно Пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи (далі Порядок 383).
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пункту 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково в довідці наводяться такі відомості:
стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції;
стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування;
стосовно жінок, які працюють на вирощуванні, збиранні та післязбиральному обробленні тютюну, - про зайнятість на перелічених роботах протягом повного сезону.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Як вбачається із наявної в матеріалах копії трудової книжки ОСОБА_1 у період з 18.09.2006 по 30.09.2008 позивач працював у Представництві фірми «Вестінгхауз Електрік Бельджіум С.А.» (Бельгія) в Україні на посаді інженера з інформаційних систем (т. 1, а.с. 29-30).
30.09.2008 Державним підприємством «Чорнобильська АЕС» видано довідку №08-007 (т. 2, а.с. 102), відповідно до якої ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених Постановою ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 року № 1497-378 та Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСП від 05.06.1986 №665-195, які дають право на отримання пенсії на пільгових умовах згідно із списком №1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.
Суд вказує, що довідка №08-007 від 30.09.2008 була надана позивачем до заяви про призначення пенсії на пільгових умовах, що підтверджується переліком документів, доданих до заяви (розписка-повідомлення) (т. 2, а.с. 88 (зворотній бік аркушу)).
Суд враховує, що вказана довідка не відповідає формі Додатку 5 до Порядку №383, у редакції, чинній станом на час її видачі, проте звертає увагу на те, що останньою підтверджено право позивача на отримання пенсії на пільгових умовах згідно із списком №1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 (період роботи з 18.09.2006 по 30.09.2008).
Варто наголосити, що відповідачами в ході розгляду справи не надано жодних пояснень щодо підстав не врахування такого пільгового стажу позивачу, у пільговому обчисленні у полуторному розмірі, як роботу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Отже, суд вважає, що період роботи позивача з 18.09.2006 по 30.09.2008 має бути віднесено пенсійним органом до пільгового стажу, який обчислюється у полуторному розмірі.
Що ж стосується періоду роботи позивача з 01.10.2008 по 01.11.2019 в компанії «AMEC Nuclear International Limited» (назва якої змінена з 01.01.2015 на «AMEC Foster Wheeler Nuclear International Limited», з 01.03.2020 «Якобс Клін Енерджи Інтернешнл Лімітед») суд звертає увагу на наступне.
Так, суд, досліджуючи наявну в матеріалах справи копію трудової книжки позивача, вказує, що після звільнення 30.09.2008 згідно із пунктом 1 статті 40 КЗпП України (т. 1, а.с. 30), наступний запис про прийняття на роботу ОСОБА_1 датований 10.11.2021.
Звідси слідує, що період роботи позивача з 01.10.2008 по 01.11.2019 в компанії «AMEC Nuclear International Limited» (назва якої змінена з 01.01.2015 на «AMEC Foster Wheeler Nuclear International Limited», з 01.03.2020 «Якобс Клін Енерджи Інтернешнл Лімітед») не відображений в його трудовій книжці.
Як вже було вказано судом вище, відповідно до пункту 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
Аналіз вказаного дає суду підстави дійти до висновку, що коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Суд зазначає, що позивачем як до заяви про призначення пенсії, так і до позовної заяви долучено наступні документи про підтвердження стажу роботи з 01.10.2008 по 01.11.2019 в компанії «AMEC Nuclear International Limited» (назва якої змінена з 01.01.2015 на «AMEC Foster Wheeler Nuclear International Limited», з 01.03.2020 «Якобс Клін Енерджи Інтернешнл Лімітед»):
- договір (контракт) про надання послуг №АМЕС-08.03 від 01.10.2008, який передбачає сприяння пана ОСОБА_1 в роботі компанії «AMEC Nuclear International Limited» у всіх сферах, зокрема виконання обов`язків Адміністратора з Інформаційних Технологій у складі ГУП ПБ. Згідно із пунктом 1.3 свої обов`язки виконавець ( ОСОБА_1 ) звичайно виконує за наступною адресою: майданчик ДСП ЧАЕС у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, Офіс Групи Управління Проектом, що знаходиться в приміщенні ІЛК, або у іншому місці на майданчику ЧАЕС, залежно від потреби (т. , а.с. 48-59).
- поправки до договору (додаткові угоди: №1 від 01.05.2010 (т. 1, а.с. 60), №2 від 01.01.2012 (т. 1, а.с. 61), №3 від 01.04.2012 (т. 1, а.с. 62), №4 від 01.05.2012 (т. 1, а.с. 63), №5 від 01.03.2013 (т. 1 а.с. 64), №6 від 01.04.2013 (т. 1, а.с. 65), №7 від 20.06.2014 (т. 1, а.с. 66), №9 від 01.01.2015 (т. 1, а.с 68), №10 від 01.01.2016 (т. 1, а.с. 69), №12 від 01.01.2017 (т. 1, а.с. 70), №13 від 01.02.2017 (т. 1, а.с. 71), №14 від 01.01.2018 (т. 1, а.с. 72), №16 від 01.01.2019 (т. 1, а.с. 73), №18 від 01.01.2020 (т. 1, а.с. 74), №19 від 01.03.2020 (т. 1, а.с. 75), №20 від 01.12.2020 (т.1, а.с. 76);
- реєстраційні картки проекту: №2404 від 06.11.2009, №2404-01 від 19.05.2011, №2404-02 від 02.02.2012, №2404-03 від 08.07.2013, №2404-04 від 18.03.2014, №2128-03 від 14.12.2011, №2128-04 від 10.02.2012, №2128-05 від 18.01.2013, №2128-06 від 26.11.2014, №2128-07 від 25.12.2015, №2128-08 від 07.08.2017, №2128-09 від 24.11.2017, №2128-10 від 03.04.2018, №2128-11 від 11.07.2018, №2128-12 від 21.08.2018, №2128-13 від 28.12.2018, №2128-14 від 04.11.2019 (т. 1, а.с. 77-93);
- свідоцтво про реєстрацію Міністерством економічного розвитку і торгівлі про реєстрацію представництва «АМЕК Фостер Вілер Нуклеар Інтернешнл Лімітед», реєстраційний номер №ПІ-4702 від 17.06.2015, строк діяльності підприємств з 26.01.2012 (т. 1, а.с. 95);
- відомості з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (т. 1, а.с. 95);
- табелі робочого часу (т. 1, а.с. 97-250, т. 2, а.с. 1-64);
- лист Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» від 10.12.2021 №5244/01110200-2021, у відповідності до якого в лабораторії ІДК ЦРБ наявна інформація про дози зовнішнього опромінення ОСОБА_1 , 1970 року народження, отримані під час виконання робіт ДСП ЧАЕС у складі сторонніх організацій сумарна доза за 2006-2020 роки 17,31 м3в.
Суд вказує, що зазначені документи підтверджують ті обставини, що з 01.10.2008 по 01.11.2019 позивач працював в компанії «AMEC Nuclear International Limited» (назва якої змінена з 01.01.2015 на «AMEC Foster Wheeler Nuclear International Limited», з 01.03.2020 «Якобс Клін Енерджи Інтернешнл Лімітед») та виконував обов`язки Адміністратора з Інформаційних Технологій у складі ГУП ПБ за адресою: майданчик ДСП ЧАЕС у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.
Разом з цим, суд акцентує увагу на тому, що ОСОБА_1 ані до заяви №282, ані до позовної заяви не надав уточнюючу довідку про підтвердження пільгового стажу AMEC Nuclear International Limited» (назва якої змінена з 01.01.2015 на «AMEC Foster Wheeler Nuclear International Limited», з 01.03.2020 «Якобс Клін Енерджи Інтернешнл Лімітед»), з урахуванням положень пункту 20 Порядку №637, яка б підтверджувала право на пенсію на пільгових умовах за Списком №1.
Посилання позивача на пункт 2.1 розділу II Порядку №22-1, як підставу для задоволення позовних вимог в цій частині суд відхиляє, мотивуючи це наступним.
Так, підпунктом 7 пункту 2.1 розділу II Порядку №22-1 (на який посилається ОСОБА_1 ) визначає перелік документів, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яким є:
довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи у зоні відчуження;
посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
потерпілим від Чорнобильської катастрофи:
документи про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видані органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями), або довідка про евакуацію із зони відчуження у 1986 році, видана Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями;
посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи - за наявності) (при призначенні пенсії згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Даний підпункт Порядку №22-1 стосується безпосередньо учасників наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а відтак не може бути застосований до позивача, з огляду на відсутність в матеріалах справи належних та достатніх доказів на підтвердження наявності у нього такого статусу.
Суд вкотре акцентує увагу на тому, що до спірних правовідносин застосуванню підлягає підпункт 5 пункту 2.1 розділу II Порядку №22-1, який вимагає наявність обставин подання заявником довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка видана підприємством, установою, організацією відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу.
Суд нагадує, що період роботи позивача з 01.10.2008 по 01.11.2019 в компанії «AMEC Nuclear International Limited» (назва якої змінена з 01.01.2015 на «AMEC Foster Wheeler Nuclear International Limited», з 01.03.2020 «Якобс Клін Енерджи Інтернешнл Лімітед») не відображений в його трудовій книжці, що зумовлює наявність підстав для застосування абзацу 1 пункту 5 розділу II Порядку №22-1, у взаємозв`язку із пунктом 20 Порядку №637 в частині надання позивачем довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.
Приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 не подав разом із заявою №282 довідку у відповідності до пункту 20 Порядку №637, у якій було б наведено періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, яка має бути видана компанією «AMEC Nuclear International Limited» (назва якої змінена з 01.01.2015 на «AMEC Foster Wheeler Nuclear International Limited», з 01.03.2020 «Якобс Клін Енерджи Інтернешнл Лімітед»), суд погоджується із висновками пенсійного органу про те, що пільговий стаж позивача за період з 01.10.2008 по 01.11.2019 є не підтвердженим.
Разом з цим, суд акцентує увагу на тому, що в ході розгляду справи підтверджено наявність правових підстав для врахування пенсійним органом періоду роботи ОСОБА_2 з 18.09.2006 по 30.09.2008, на посаді інженера з інформаційних систем, у Представництві фірми «Вестінгхауз Електрік Бельджіум С.А.» (Бельгія) в Україні як пільговий стаж, який має обчислюватися у полуторному розмірі для зарахуванням, у тому числі до загального трудового стажу.
Окремо, суд вважає за доцільне щодо тверджень відповідачів в частині необхідності проведення атестації робочих днів зазначити таке.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №44242 (далі - Порядок №442), та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими Постановою Міністерства праці України №41 від 01.09.1992.
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку №442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Відтак, своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку №1 та Списку №2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку №442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов`язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Велика Палата Верховного Суду у справі N 520/15025/16-а (постанова від 19.02.2020) сформулювала правовий висновок, згідно якого особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком N 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком №2, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону №1788-XII. Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Таким чином доводи відповідачів в цій частині не є та не можуть бути підставою для не врахування особі пільгового стажу, підтвердженого належними документами.
З приводу посилання позивача на Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020 суд зазначає, що останнє не має вирішального значення для вирішення спору по суті, оскільки ГУ ПФУ в Харківській області відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пільгової пенсії не у зв`язку із недосягненням ним відповідного віку та відсутності необхідного страхового стажу, а у зв`язку із відсутністю підтвердженого пільгового стажу.
Резюмуючи вище викладене суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 частково.
При цьому, з приводу способів захисту порушеного права, які визначені позивачем у позовних вимогах та, враховуючи фактичні обставини справи, які були встановлені судом під час вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Так, позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Київській області про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах з 04.02.2022 задоволенню не підлягають, оскільки відповідачем-1 жодних рішень, за наслідком розгляду заяви позивача №282 не приймалось та дій, окрім повідомлення про прийняте відповідачем-2 рішення, не вчинялось.
Разом з цим, зважаючи на те, що ГУ ПФУ в Харківській області протиправно не було враховано підтверджений належними та достатніми доказами пільговий стаж ОСОБА_1 з 18.09.2006 по 30.09.2008, на посаді інженера з інформаційних систем, у Представництві фірми «Вестінгхауз Електрік Бельджіум С.А.» (Бельгія) в Україні, суд вважає наявними правові підстави для зобов`язання останнього зарахувати такий стаж у пільговому обчисленні до страхового стажу позивача та пільгового стажу за Списком №1.
З урахуванням того, що ГУ ПФУ в Харківській області, за наслідком розгляду заяви позивача №282, невірно обраховано як страховий стаж, так і протиправно не визнано пільговий стаж за Списком №1 за період з 18.09.2006 по 30.09.2008, що мало своїм наслідком неправильне обрахування страхового стажу, суд вважає, що належним та ефективним захистом порушеного права останнього є визнання протиправним та скасування спірного рішення.
Суд вказує, що не є суб`єктом, який здійснює розрахунок пільгового та страхового стажу заявника, а виключно перевіряє його правильність, а тому суд, враховуючи зазначене вище, не вбачає підстав для зобов`язання ГУ ПФУ у Київській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 04.02.2022 на підставі пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV, оскільки фактично відповідний стаж підлягає перерахунку Головним управлінням ПФУ в Харківській області, внаслідок протиправного його не визнання в частині пільгового стажу за період з 18.09.2006 по 30.09.2008 і прийняттю рішення про наявність/відсутність підстав для призначення пільгової пенсії.
Резюмуючи окреслене, суд вважає, що способом захисту порушеного права позивача, за встановлених обставин, є зобов`язання ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №282 від 04.02.2022, з урахуванням висновків, які викладені у рішенні суду.
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Отже, суд за сукупністю всіх обставин справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Інші доводи та заперечення сторін не спростовують вище встановленого судом.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем під час звернення до суду було сплачено судовий збір на суму 1984,80, що підтверджується квитанціями від 23.05.2022 на суму 992,40 грн. та від 09.06.2022 на суму 992,40 грн., оригінали яких наявні в матеріалах справи.
Оскільки адміністративний позов підлягає до задоволення частково, то сума судового збору, яка підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Харківській області (суб`єкт, який допустив порушення) становить 992,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 КАС України, суд
в и р і ш и в :
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неврахування в пільговому обчисленні до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 18.09.2006 по 30.09.2008 в Представництві фірми «Вестінгхауз Електрик Бельджіум С.А.» (Бельгія) в Україні, на посаді інженера з інформаційних систем, при виконанні робіт на ДСП ЧАЕС у складі сторонніх організацій на промисловому майданчику Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, як роботу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати у пільговому обчисленні до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 18.09.2006 по 30.09.2008 в Представництві фірми «Вестінгхауз Електрик Бельджіум С.А.» (Бельгія) в Україні, на посаді інженера з інформаційних систем, при виконанні робіт на ДСП ЧАЕС у складі сторонніх організацій на промисловому майданчику Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, як роботу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
4. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №103230001163 від 11.02.2022 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 розділу ХІV Закону України №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
5. Зобов`язати Головне управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії №282 від 04.02.2022, з урахуванням рішення суду в частині обрахунку страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 .
6. В іншій частині позовних вимог відмовити.
7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 (фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 992,40 грн. (дев`ятсот дев`яносто дві грн. 40 коп.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кушнова А.О.