Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2023 року справа № 580/1400/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправною та скасування довідки та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
27.02.2023 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Національної поліції в Черкаській області (далі відповідач).
06.03.2023 позивач подав уточнений позов, у якому просить:
визнати протиправною та скасувати довідку про розмір грошового забезпечення від 26.12.2022 №37/С-223/05-2022, видану відповідачем;
зобов`язати відповідача підготувати та направити ГУ ПФУ в Черкаській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року згідно з інформацією про складові та розмір грошового забезпечення поліцейського, який перебував на посаді начальника сектору, що не входить до складу відділу поліції, із обов`язковим включенням сум індексації грошового забезпечення згідно з листом відповідача від 22.12.2021 №29/С-247, а саме: 887,09 грн. для перерахунку пенсії з 01.12.2019 відповідно до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, наказу МВС України від 06.04.2016 №260 Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, ч.2 п.3 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782 Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за специфічні умови проходження служби, премії, індексації.
В обґрунтування позивач вказує, що відповідач на виконання рішення суду у справі №580/2966/22 склав довідку про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, однак протиправно не включив до неї суми індексації. Позивач стверджує, що індексація грошового забезпечення має постійний характер та має включатись до складу грошового забезпечення, з якого обраховується розмір пенсії.
Ухвалою суду від 13.03.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) правилами спрощеного позовного провадження.
30.03.2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить суд у задоволенні позову відмовити. Стверджує, що сума індексації грошового забезпечення не є складовою грошового забезпечення, згідно з нормами постанови КМУ від 11.11.2015 №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції та Порядку №260, а тому не враховується при перерахунку пенсії. Крім того, рішенням суду у справі №580/2966/22 не було зобов`язано включити у довідку індексацію грошового забезпечення.
07.04.2023 позивач подав суду відповідь на відзив з подібними позовній заяві доводами.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.
Суд встановив, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.12.2022 у справі №580/2966/22 зобов`язано Головне управління Національної поліції в Черкаській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії (за формою, встановленою чинним законодавством України) із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 19.11.2019.
На виконання цього судового рішення, Головне управління Національної поліції в Черкаській області склало довідку від 26.12.2022 №37/С-223/05-2022 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, до якої включено: посадовий оклад 2950,00 грн., оклад за спеціальним званням майор поліції 2000,00 грн., надбавка за стаж служби 20 років (40%) 1980,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (59,55%) 4126,82 грн., премія (52,62%) 5818,10 грн. (Усього 16874,92 грн.).
16.01.23023 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив врахувати суми індексації при складанні оновленої довідки.
Листом від 10.02.2023 №37/С-8 відповідач повідомив, що мотивувальна частина постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.12.2022 у справі №580/2966/22 не містить зобов`язання щодо включенні індексації.
Тому до ГУ ПФУ в Черкаській області складена та подана довідка від 26.12.2022 №37/С-223/05-2022 з урахуванням таких складових: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за специфічні умови проходження служби та премія.
Не погоджуючись із відмовою включити у довідку індексацію грошового забезпечення, позивач звернувся в суд з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі Постанова №988).
Пунктом 2 Постанови №988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» та Постанови №988, наказом МВС України від 06 квітня 2016 року №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260, у редакції станом на листопад 2019 року).
Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260),
- надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260);
- надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260);
- надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку №260);
- доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260), доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260);
- доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Пунктом 4 ч. 10 ст. 62 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Відповідно до ч.5 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію», грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
У свою чергу, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України Про індексацію грошових доходів населення №1282-ХІІ від 03.07.1991 (далі Закон №1282-ХІІ).
У силу вимог ч.1 ст.1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За правилами ч.1 ст.2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі, оплата праці (грошове забезпечення).
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі Порядок №1078) згідно з п.1 якого він визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011-ХІІ містить відсилочну норму, суд дійшов висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону №2017-ІІІ, Закону №1282-ХІІ, та Порядку №1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Суд звертає на висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 26 серпня 2021 року у справі №240/7853/19, згідно якого особи, які отримують пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної ними індексації доходів.
З огляду на вказане, позивач має право на включення до складу його грошового забезпечення для перерахунку пенсії сум індексації.
При цьому, позовна вимога визнати протиправною та скасувати довідку про розмір грошового забезпечення від 26.12.2022 №37/С-223/05-2022 є необґрунтованою, оскільки вказана довідка не індивідуальним актом в розумінні п.19 ч.1 ст.4 КАС України та не підлягає скасуванню в межах адміністративного судочинства.
Натомість, порушення прав позивача вбачається у бездіяльності відповідача щодо невключення індексації грошового забезпечення у вищевказану довідку.
Тому суд дійшов висновку на виконання вимог ч.2 ст.9 КАС України вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невключення до довідки від 26.12.2022 №37/С-223/05-2022 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії індексації грошового забезпечення.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.145 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Частиною 4 ст.245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Отже, ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача скласти та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 відповідно до статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, премії та індексації для проведення перерахунку пенсії.
При цьому, вимога позивача включити у довідку конкретну суму індексації 887,09 грн. є необґрунтованою, оскільки такі дії є дискреційними повноваженнями відповідача.
Суд не може підміняти державний орган та здійснювати його функцію щодо обрахунку складових грошового забезпечення, які позивач отримував під час служби, оскільки відповідач таких дій на час виникнення спору не вчиняв.
Отже, позовні вимоги у цій справі підлягають задоволенню частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і не надав доказів понесених судових витрат, відсутні підстави для їх розподілу.
Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Черкаській області щодо невключення індексації грошового забезпечення до довідки від 26.12.2022 №37/С-223/05-2022 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області (18036, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.57, код ЄДРПОУ 40108667) скласти та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 19.11.2019 відповідно до статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, премії та індексації для проведення перерахунку пенсії.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ