Єдиний державний реєстр судових рішень
УХВАЛА
09 травня 2023 року справа № 580/6678/22 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кульчицького С.О.,
за участю: секретаря судового засідання Шапошник Я. О.,
позивача ОСОБА_1 (особисто),
позивача ОСОБА_2 (особисто),
представника позивача ОСОБА_1 Севастьянової А. В. (за ордером),
відповідача Заєць М. І. (особисто),
представника третьої особи ОСОБА_3 Нестерка І. О. (за ордером),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання ОСОБА_4 про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області та Державного кадастрового реєстратора Сектора №1 Відділу №4 (м. Черкаси) Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Заєць Марини Іванівни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 та Черкаська міська рада про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області та Державного кадастрового реєстратора Сектора №1 Відділу №4 (м. Черкаси) Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Заєць Марини Іванівни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 та Черкаська міська рада про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою від 30.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
11.04.2023 від третьої особи ОСОБА_3 надійшло клопотання про закриття провадження в даній адміністративній справі В обґрунтування клопотання зазначено, що даний спір має приватно-правовий характер, оскільки згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку вбачається, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 7110136700:03:012:0115 знаходиться в межах м. Черкаси та перебуває у комунальній власності територіальної громади в особі Черкаської міської ради. На думку позивача, оскарження рішення про реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 7110136700:03:012:0115 в цьому випадку поглинається спором про право. За вказаних обставин вважає, що наявні підстави для закриття провадження в даній адміністративній справі.
17.04.2023 на адресу суду від позивачів надійшли заперечення щодо клопотання про закриття провадження у справі. Позивачі вказали, що предметом даного спору є дії відповідачів щодо реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 7110136700:03:012:0115. Вважають, що предмет даного спору не поглинається спором про майно та право користування, тому що право користування спірною земельною ділянкою не оскаржується у даній справі.
У підготовче засідання, призначене на 11 год 0 хв 09.04.2023 прибули позивачі, представник позивача Устінової Л. Л., відповідач та представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 .
Позивачі та представник позивача Устінової Л. Л. просили відмовити у задоволенні клопотання про закриття провадження в даній справі з підстав, викладених у запереченнях.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 у підготовчому засіданні заявлене клопотання підтримав та вказав, що вказану справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Черкаська міська рада у підготовче засідання не прибули, розгляд даної адміністративної справи просили проводити без їх участі.
Оцінивши доводи заявленого клопотання, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд зазначає про таке.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Термін суб`єкт владних повноважень орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
При визначенні компетенції адміністративний суд виходить не лише із суб`єктного складу, а із суті спору. Так, спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб`єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій, яку слід розуміти як діяльність усіх суб`єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.
З аналізу наведених норм вбачається, що суттю адміністративного судочинства є судовий контроль за діяльністю органів влади та місцевого самоврядування у сфері дотримання прав і свобод громадян та юридичних осіб за допомогою процесуального закону з певними особливостями, зокрема обов`язком доказування правомірності своєї діяльності органами влади чи самоврядування.
Отже, однією з визначальних особливостей КАС України є те, що позивачем в адміністративній справі може бути фізична чи юридична особа, яка вважає порушеними свої права, свободи чи інтереси, а відповідачем - орган влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові або службові особи.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи; справа адміністративної юрисдикції переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, в якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
Вказані норми права встановлюють, що в порядку адміністративного судочинства захищаються права та інтереси осіб у сфері публічно - правових відносин. Публічно - правові відносини є складовою частиною правових відносин, які виникають у суспільстві.
Таким чином, до адміністративного суду з адміністративним позовом має право звернутись особа за захистом саме публічного права, свободи чи інтересу у сфері публічно - правових відносин.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Для наявності такого спору є обов`язковим наявність зв`язку між здійсненням органом влади покладених на нього владних управлінських функцій та порушення прав, свобод чи інтересів фізичної або юридичної особи внаслідок такої реалізації своїх функцій владним органом.
Суд встановив, що предметом даного спору є дії відповідачів щодо реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 7110136700:03:012:0115, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Звертаючись з даним позовом до суду позивачі вказували на порушення відповідачами процедури реєстрації вказаної земельної ділянки.
З викладеного слідує, що даний спір розглядається в розрізі порушення прав позивачів суб`єктом владних повноважень та його посадовою особою під час здійснення ними своїх публічно-владних управлінських функцій.
Враховуючи те, що до компетенції адміністративних судів належать спори, зокрема, фізичних осіб з органом державної влади, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, суд дійшов висновку, що вказаний спір в межах заявлених позовних вимог належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Слід зазначити, що власником земельної ділянки з кадастровим номером 7110136700:03:012:0115 є Черкаська міська рада.
З витягу з публічної кадастрової карти вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 7110136700:03:012:0115 перебуває у комунальній власності.
З рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 15.03.1956 №212-м передано в постійне користування мешканцям домоволодіння АДРЕСА_1 земельну ділянку площею 710 кв.м., якій в подальшому присвоєно кадастровий номер 7110136700:03:012:0115 позивачу ОСОБА_1 та третій особі ОСОБА_3 .
З листа Черкаської міської ради від 08.09.2022 №12366-01-21 слідує, що станом на 31.08.2022, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна а саме земельної ділянки по узвозу Білоцерківському, 16 право власності на вказану земельну ділянку не зареєстровано.
На сьогодні, право власності чи користування земельною ділянкою домоволодіння по АДРЕСА_1 належним чином не встановлено. Порядок користування земельною ділянкою між співвласниками домоволодіння теж не встановлено. Земельна ділянка перебуває в спільному користуванні співвласників домоволодіння яке належним чином не оформлене.
Суд зазначає, що встановлення права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7110136700:03:012:0115 не є предметом даного спору.
Відтак, посилання представника третьої особи ОСОБА_5 на те, що позовні вимоги у даній справі повністю поглинаються спором про право суд вважає необґрунтованими, оскільки розгляд даної справи стосується виключно перевірки правомірності дій відповідачів щодо реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 7110136700:03:012:0115.
Посилання на постанови Великої Палати Верховного Суду від 02.10.2018 у справі №911/488/18, від 04.04.2018 у справі №817/1048/16 та ін. суд оцінює критично, оскільки предмет і підстави даного спору не є тотожним обставинам у справі, наведених представником третьої особи ОСОБА_5 .
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого клопотання та закриття провадження в даній адміністративній справі.
Керуючись ст.ст. 238, 243, 248, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_4 про закриття провадження в адміністративній справі №580/6678/22 залишити без задоволення.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 15 травня 2023 року.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ