Постанова № 11100356, 04.08.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2010
Номер справи
2а-3218/10/2370
Номер документу
11100356
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-3218/10/2370 04.08.2010 р. м. Черкаси

15 год. 48 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,

при секретарі Руденко Ю.В.,

за участю представників сторін:

від позивача Янбих М.О. за довіреністю № 1605/07 від 15.02.2010р.;

від відповідача Дорошенко Л.М., за довіреністю від 09.07.2010р.; Бігун А.Г. начальник ДП «Оргхім»згідно наказу Мінпромполітики України від 19.08.2008р. №109-Д,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м.Черкаси до державного підприємства «Оргхім»про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на доставку та виплату пільгових пенсій, -

встановив:

Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому поставлено питання щодо стягнення з державного підприємства «Оргхім» (далі по тексту ДП «Оргхім») на користь позивача борг на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період: травень-червень 2010р. на загальну суму 7920,74грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач як платник збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівникам якої призначено пенсії на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зобовязаний щомісячно відшкодовувати Пенсійному фонду України витрати на їх виплату та доставку. Позивач посилається, при цьому, на те, що обовязок такого відшкодування встановлений п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. Щомісячні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за травень-червень 2010р. були направлені відповідачу. Разом з тим, позивач вказує, що в порушення обовязку відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку таких пенсій, відповідач не сплатив позивачеві розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам, по списку №1 за травень-червень 2010р., що стало підставою для звернення до суду з позовом.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд задовольнити позов повністю.

У судовому засіданні 23.07.2010р. представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог частково. А саме, щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку таких пенсій пенсіонерам: стосовно пенсіонера ОСОБА_4 представники відповідача погоджувались із вимогами позивача про стягнення з ДП «Оргхім»фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії за травень-червень 2010р. в сумі 1307,62грн.; стосовно пенсіонера ОСОБА_5 представники відповідача стверджували, що відшкодуванню підлягає сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії за травень-червень 2010р. в сумі 313,55грн. за кожен місяць (загальна сума відшкодування повинна, на думку відповідача, становити 627,10грн.), посилаючись, при цьому, на те, що пенсіонер ОСОБА_5 на ДП «Оргхім»працював не весь стаж, що має враховуватись при встановленні такої пенсії, а лише 1 рік та 7 місяців (з 01.01.1992р. по 12.05.2005р.). Таким чином, в частині позовних вимог про відшкодування сум сплаченої пенсії пенсіонеру ОСОБА_5, представники відповідача вказували, що стаж роботи на посаді в ДП «Оргхім», який дає право на отримання пільгової пенсії списком №1, не враховується до 01.01.1992р. В подальшому, у судовому засіданні 04.08.2010р. представники відповідача змінили свою правову позицію та просили суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

У письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач повністю не визнає позовних вимог. Мотивуючи заперечення відповідач вказав на такі обставини.

По-перше, як зазначає відповідач, постановою господарського суду Черкаської області від 12.11.2007р. у справі №14/4077а, яка вступила в законну силу,встановлено, що фактичні витрати на виплату пільгової пенсії працівнику ОСОБА_6 відшкодуванню не підлягають у звязку з досягненням вказаним працівником на 01.01.1992р. необхідного віку для отримання пенсії на підставі п. «а»ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що, з урахуванням положення ч.1 ст.72 КАС України не потребує доказуванню при розгляді інших справ.

По-друге, щодо відшкодування виплати пільгової пенсії іншим працівникам ДП «Оргхім», представник відповідача стверджує, що пільгові пенсії призначені відповідно до п. «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»незаконно, оскільки відповідно до вказаної норми Закону право на пільгову пенсію мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, атестації професій, посад і показників, затверджуваних Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць. При чому, зазначаючи, що атестація робочих місць введена постановою Кабінету Міністрів України №442 від 01.08.1992р., в той час як працівники відповідача працювали на посадах, які дають право на пенсію на пільгових умовах, передбачених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. №1173, тобто до введення положенння про проведення атестації робочих місць. Крім того, відповідач зазначає, що після введення в дію Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», тобто з 01.01.2004р. по жовтень 2008р., позивач не предявляв вимоги про відшкодування фактичних витрат на доставку пільгових пенсій по списку №1, тому позов про їх відшкодування подано з порушенням строку звернення до адміністративного суду. Також відповідач посилається на ту обставину, що Пенсійни фондом України порушуються вимоги ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування», яка передбачає, що податки та збори (обовязкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, відшкодуванню не підлягають, а відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, як вказує відповідач, відповідно до ст. 14 зазначеного Закону до переліку обовязкових податків і зборів (обовязкових платежів) не віднесено.

Заслухавши пояснення представників сторін, свідків (спеціаліста відділу з призначення пенсії управління пенсійного фонду України в Придніпровському районі м.Черкаси - Яблонько Н.Г., начальника відділу управління пенсійного фонду України в Соснівському районі м.Черкаси - Жалдак В.І.), розглянувши подані документи, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо та достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на такі обставини.

Державне підприємство «Оргхім» (далі по тексту ДП «Оргхім») зареєстроване виконавчим комітетом Черкаської міської ради 13.08.1993р., ідентифікаційний код -00206138, є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З матеріалів позовної заяви вбачається, що на обліку в органах Пенсійного фонду України, з числа колишніх працівників ДП «Оргхім», перебувають 9 осіб, яким призначено пільгові пенсії відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. №1788-Х11 (далі по тексту Закон №1788) а саме:

- 1 особа в управлінні Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира ОСОБА_9 (а.с.7);

- 6 осіб в управлінні Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_13 (а.с.8);

- 1 особа в управліні Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси -ОСОБА_6 (а.с.9);

- 1 особа в управліні Пенсійного фонду України в Житомирському районі м.Житомира - ОСОБА_14 (а.с.12).

Згідно з розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за травень-червень 2010р. (з урахуванням перерахунку сум відшкодування пільгової пенсії ОСОБА_15 з січня по травень 2010р. на 118,63грн., зменшення відшкодування пенсії по підсумкам 2009р. вказаному пенсіонеру на 1798,44грн. а також з урахуванням донарахування підприємству 109,23грн.) сума витрат на виплату та доставку пенсій вищезазначеним працівникам по списку №1 складає 7920,74грн. (а.с.6).

Факт роботи працівників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №1 підтверджується довідками про уточнюючий характер роботи, виданими відповідачем ДП «Оргхім»:

-ОСОБА_4, ОСОБА_12, ОСОБА_10, ОСОБА_11 - відповідно до постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991р. №10 (а.с. 59-60, 63-64, 66, 73);

- ОСОБА_13, ОСОБА_9, ОСОБА_14 - відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР 22.08.1956р. №1173 (а.с.75, 78, 79);

-ОСОБА_5 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994р. №162 (а.с.68-79).

Як вбачається з розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, пенсії вказаним працівникам призначені у 2003р. (ОСОБА_6, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_4, ОСОБА_12), 2005р. (ОСОБА_5, 2007р. (ОСОБА_13), 2009р. (ОСОБА_9, ОСОБА_14).

Спеціальним законом, який передбачав порядок призначення пенсій з 01.01.1992р., був Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991р. №1788-ХІІ (далі по тексту Закон №1788). Призначення пенсій на пільгових умовах регулюється ст. 13 вказаного Закону, пунктом «а» якої передбачається, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів Україні і за результатами атестації робочих місць:

- чоловіки після досягнення 50 років і за наявності стажу роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

- жінки після досягнення 45 років і при наявності стажу роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Цією нормою встановлено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону №1788 на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст. 100 Закону №1788.

Стаття 100 Закону №1788 передбачає, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Таким чином, відповідно до вказаних норм пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 особам, які працювали на роботах до введення в дію Закону України №1788, призначались відповідно до ст.100 Закону №1788, натомість всім іншим особам, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці після введення в дію вказаного Закону, пільгові пенсії за списком №1 призначались відповідно до пункту «а» статті 13 вказаного Закону.

Згідно зі ст. 1, п. 1 ст. 2 та п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997р. №400 (далі по тексту Закон №400) передбачено, що субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності є платниками збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування; обєктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення»(чоловіки 60 років, жінки 55 років) за ставкою збору 100% від вказаних витрат. Статтею 3 вказаного вище Закону №1788 передбачено, що збір на обовязкове державне пенсійне страхування сплачується до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України. Таким чином, відповідно до Закону №400 фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 відшкодуванню не підлягали.

Разом з тим, слід враховувати, що з 01.01.2004р. набрав чинності Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-ІV (далі за текстом Закон №1058).

Статтею 9 Закону №1058 передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не повязаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у звязку з втратою годувальника. Статтею 26 Закону №1058 передбачено, що особам, які мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років, та наявності страхового стажу не менше пяти років. Таким чином, призначення пільгових пенсій за списком №1 вказаним Законом також не передбачено.

Однак, абзацом першим пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058 встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підпунктом 3) пункту 2 Закону №1058 передбачено, що особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановленого раніше діючим законодавством.

Таким чином, починаючи з 01.01.2004р. (набрання чинності Законом України №1058) пільгові пенсії за списком №1 призначаються відповідно до пункту «а» ст. 13 та ст. 100 Закону №1788, який передбачає вимоги щодо віку та стажу, та за нормами Закону №1058 в частині розміру пенсії.

Крім того, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону №1058 передбачено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20% з наступним збільшенням її щороку на 10% до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону. Вказані норми направлені на врегулювання питання щодо відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за списком №1 робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України і встановили обовязок підприємств та організацій щодо такого відшкодування.

Таким чином, починаючи з 01.04.2004р. Пенсійному фонду України відшкодовуються фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону №1788 у відповідному розмірі згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень Закону №1058.

Згідно з рядками 11 таблиць розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, наданих суду (а.с.7-12), вбачається, що до відшкодування відповідачу предявлено 80 відсотків від суми призначених пенсій.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. №64/8663 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (додаток 6 до Інструкції), які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Пунктом 6.5 вказаної Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України.

Суд приймає до уваги та погоджується із обгрунтованістю заперечення відповідача щодо відсутності підстав для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, призначеної ОСОБА_6 з огляду приписи ч. 1 ст. 72 КАС України, щодо обставин, встановлених судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набуло законної сили, які не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Оскільки постановою господарського суду Черкаської області від 12.11.2007р. у справі №14/4077а встановлено, що ОСОБА_6, маючи пільговий стаж по списку №1 за станом на 07.12.1990р. 16 років 5 місяців 5 днів, набув право на пенсію відповідно до пункту «а» статті 100 Закону №1788 і оскільки діючим законодавством відшкодування витрат на доставку та виплату пільгових пенсій, призначених відповідно до ст. 100 Закону №1788, не передбачено, витрати на виплату та доставку пільгової пенсії вказаному працівникові не відшкодовуються. Зазначене рішення набрало законної сили, тому вказані обставини доказуванню не підлягають.

Таким чином, суд погоджується із твердженням відповідача, що вимога управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії по списку №1, призначеної ОСОБА_6, за травень-червень 2010р. в сумі 2655,74грн. є необґрунтованою.

Щодо посилання представників відповідача у запереченні на адміністративний позов стосовно пропуску позивачем строку на звернення до адміністративного суду, то суд враховує, що згідно ч. 1 та 2 ст. 99 КАС України (в редакції на час подання адміністративного позову) було передбачено, що адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами; для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювався річний строк, який, в свою чергу, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення фактичних витрат на відшкодування витрат на доставку та виплату пільгових пенсій по списку №1 за період з травня по червень 2010р., тобто в межах річного строку, передбаченого ст. 99 КАС України, тому суд не приймає до уваги доводи відповідача стосовно пропуску строку звернення з позовом до суду.

З аналізу правових норм Закону №1788 випливає, що пільгові пенсії по списку №1 призначаються відповідно до статей 13 та 100 в залежності від періоду роботи, в якому працівник працював на роботах, які дають право на пільгову пенсію, а саме: у тому випадку, коли працівник працював на таких роботах тільки до 01.01.1992р. (до введення в дію Закону №1788), пенсія призначається за нормами ст. 100 вказаного Закону, в усіх інших випадках пенсія призначається за нормами ст. 13 вказаного Закону із зарахуванням до пільгового стажу робіт, які давали право на пенсію за раніше діючим законодавством, яке не передбачало проведення атестації робочих місць. З огляду на зазначене суд не приймає до уваги заперечення представників відповідача стосовно того, що пенсії працівникам за нормами п. «а» ст. 13 Закону №1788 призначені незаконно, оскільки атестація робочих місць не могла бути проведена.

Пунктом «а» ст. 13 Закону №1788 передбачає, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів Україні і за результатами атестації робочих місць. Враховуючи положення ст. 100 вказаного Закону, пенсія за вказаною нормою призначається на пільгових умовах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів Україні і за результатами атестації робочих місць, але із зарахуванням роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах.

При цьому, п. 2 Прикінцевих положень Закону №1058 передбачає обовязок підприємств та організацій вносити плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України. Оскільки роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, зараховувались у пільговий стаж роботи за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів Україні і за результатами атестації робочих місць, фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за вказані періоди також підлягають відшкодуванню. З огляду на зазначене, суд не приймає до уваги заперечення відповідача стосовно того, що діюче законодавство не передбачає обовязку з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за періоди роботи, яка давала право на пільгові пенсії відповідно до раніше діючого законодавства.

Частиною 1 статті 4 Закону №1058 передбачено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Отже,суд не приймає до уваги заперечення відповідача про порушення управлінням Пенсійного фонду України норм Закону України «Про систему оподаткування» та інших податкових законів.

Згідно із ст. 23 Закону №1058 спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду України у судовому порядку.

Таким чином, приймаючи до уваги те, що пенсії на пільгових умовах за списком №1 призначені працівникам відповідача відповідно до п. «а» ст. 13 Закону №1788 на підставі довідок про уточнюючий характер роботи, виданих відповідачем, і ураховуючи безпідставність заявленої до відшкодування суми виплат пенсіонеру ОСОБА_6, суд приходить до висновку, що ДП «Оргхім»має відшкодувати позивачеві витрати на виплату та доставку пенсій за травень-червень 2010р., що сплачені пенсіонерам в таких сумах: ОСОБА_10 10,26грн.; ОСОБА_11 239,38грн.; ОСОБА_12 1527,68грн.; ОСОБА_4 1325,70грн.; ОСОБА_5 2816,83грн.; ОСОБА_13 329,41грн.; ОСОБА_9 906,74грн., а всього (з урахуванням перерахунку у звязку із зменшенням відшкодування стосовно ОСОБА_14 на суму - 1891,00грн.) сума належна до відшкодування на користь управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси має становити 5265,00грн.

Відповідачем в добровільному порядку вказана сума витрат на покриття пільгових пенсій не сплачена, що підтверджується картками особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1, отже вимоги про стягнення вказаної суми 5265,00грн. в судовому порядку є обґрунтованими.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 159, 162, 163 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м.Черкаси до державного підприємства «Оргхім»- задовольнити частково.

Стягнути з державного підприємства «Оргхім» (18000, м.Черкаси, вул. Енгельса, буд. 243/1, ідентифікаційний код 00206138) на користь управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси (18016, м.Черкаси, вул. Героїв Сталінграда, 10, ідентифікаційний код 21366934) заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 5265 (пять тисяч двісті шістдесят пять) гривень.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяН.Ю. Гриньковська

повний текст постанови виготовлений 06 серпня 2010 року