Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 45/12702.09.10 За позовом: Державної екологічної інспекції в Харківській області
до відповідача: Фірми “Т.М.М.”Товариство з обмеженою відповідальністю
про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного видалення зелених насаджень в сумі 6145,00 грн.
Cуддя Балац С.В.
Представники:
позивача: не з'явились
відповідача: Ульяненко І.Г.
Суть спору: стягнення 6145,00 грн. збитків заподіяних державі внаслідок незаконного видалення зелених насаджень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач без відповідного ордеру на знесення зелених насаджень у населених пунктах України зніс 15 дерев, чим порушив вимоги ст. 16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", та Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045. Також позивач стверджує, що такими діями позивача заподіяно збитків державі на суму 6145,00 грн.
Відповідач проти задоволення заперечив та зазначив, що у встановленому порядку звертався до органів влади з метою отримання необхідних документів для видалення зелених насаджень, проте на час їх видалення відповідного ордеру не отримав не через свою вину, а через зволікання органів влади. Тому був змушений видалити зазначені зелені насадження без згаданого ордеру.
Крім того відповідач зазначає, що його зобов’язано укласти договори про влаштування євро газону на площі 150 кв.м., та придбати посадковий матеріал в кількості 150 дерев та передати його СКП «Харківзеленбуд». При цьому відповідач вваж аж, що згідно ст. 1192 Цивільного кодексу України такі дії відповідача цілком компенсують вартість видалення 15 видалених дерев.
Ухвалою від 14.05.2010 порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 21.06.2010.
Ухвалою від 21.06.2010 відкладено розгляд справи на 19.07.2010.
Ухвалою від 19.07.2010 розгляд справи відкладено на 16.08.2010.
Ухвалою Заступника Голови Господарського суду міста Києва від 25.06.2010 продовжено строк вирішення спору.
Судове засідання 16.08.2010 не відбулося у зв’язку з відрядженням судді Балац С.В.
Ухвалою від 17.08.2010 розгляд справи призначено на 02.09.2010.
В судовому засіданні 02.09.2010 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд –
ВСТАНОВИВ:
06.08.2008 виконавчим комітетом Харківської міської ради було прийняте рішення № 497 «Про видалення насаджень по вул. Ахсарова (мкрн. № 337)», яким відповідачеві дозволено видалення 15 дерев різних поряд за вказаною адресою.
10 -14, 17 –21, 24 –25 листопада 2008 позивачем було здійснено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем, за результатами якої складено акт здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства № 00777.
В названому акті зафіксовано факт видалення 15 дерев за відсутності у відповідача ордеру на знесення зелених насаджень у населених пунктах України
Згідно ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»на об'єктах благоустрою забороняється, зокрема, самовільно пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо.
Нормою ч. 3 ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3, 4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи (далі - заявник) про видалення зелених насаджень. Компетентний орган протягом трьох днів після надходження заяви затверджує склад відповідної комісії. До складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, а також інших заінтересованих організацій. Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню, за зразком, затвердженим Мінбудом. Акт складається у чотирьох примірниках і подається на погодження з територіальним органом Мінприроди у триденний строк. Три примірники погодженого акта повертається комісії, по одному з яких передається власнику (користувачу) земельної ділянки і заявнику. Голова комісії готує в триденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначаються дані про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і що залишаються на земельній ділянці. Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту приймає рішення про видалення зелених насаджень і наступного дня видає заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
Отже, порядок видалення дерев передбачає юридичний склад (комплекс юридичних фактів), останнім з яких має бути ордер на видалення зелених насаджень.
З матеріалів справи та пояснень відповідача вбачається, що відповідач вказаного ордеру не отримав, проте зелені насадження (дерева в кількості 15 штук) видалив. Отже, відповідач порушив норми законодавства України.
Нормою п. 1 ч. 1 ст. 42 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів притягаються особи, винні у порушенні встановлених державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Позивачем правомірно розраховано суму збитків в сумі 6.145,00 грн. заподіяних державі за знищення вказаних дерев відповідно до такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників, додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 №559.
Судом приймаються твердження відповідача про те, що він дотримався процедури отримання дозволу на видалення дерев, проте не отримав ордеру. Натомість суб’єктивне право відповідача на видалення дерев виникає в наслідок юридичного складу, який не мав місця в наслідок неотримання відповідачем вищезгаданого ордеру.
Відповідно до п. 49 ст. 6 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік»установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2010 рік у частині доходів є: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Нормою п. 7 ст. 47 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік»установлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2010 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до місцевих бюджетів згідно із статтею 46 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення 6.145,00 грн. шкоди заподіяної державі внаслідок незаконного видалення зелених насаджень є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню відповідно до норм розподілу вказаних сум між бюджетами відповідно до норм Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік».
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 78, 82-85, 116-118 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фірми «Т.М.М.»Товариство з обмеженою відповідальністю (03146, м. Київ, вул. Чаадаєва, б.2-Б, код 14073575, з будь якого її рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) на користь місцевого бюджету (рах. 31518921700002, УДК у м. Харкові, код 24134490, банк одержувача ГУДК у Харківській області, МФО 851011, КБКД 24062100, символ звітності 921) –4.301 (чотири тисячі триста одна) грн. 50 коп. –70% шкоди заподіяної державі внаслідок незаконного видалення зелених насаджень.
3. Стягнути з Фірми «Т.М.М.»Товариство з обмеженою відповідальністю (03146, м. Київ, вул. Чаадаєва, б.2-Б, код 14073575, з будь якого її рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) до спеціального фонду Державного бюджету України за кодом 24062100 - 1843 (одна тисяча вісімсот сорок три) грн. 50 коп. - 30% шкоди заподіяної державі внаслідок незаконного видалення зелених насаджень.
4. Стягнути з Фірми «Т.М.М.»Товариство з обмеженою відповідальністю (03146, м. Київ, вул. Чаадаєва, б.2-Б, код 14073575, з будь якого її рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) до Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 22090200; символом звітності 095; № рахунку: 31110095700011; банк: ГУ УДК у м. Києві; отримувач: УДК у Шевченківському районі м. Києва; МФО: 820019; код ЄДРПОУ 26077968) –85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. - державного мита.
5. Стягнути з Фірми «Т.М.М.»Товариство з обмеженою відповідальністю (03146, м. Київ, вул. Чаадаєва, б.2-Б, код 14073575, з будь якого її рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) до Державного бюджету України (рахунок: № 31218264700001; Одержувач: УДК у Шевченківському районі; код 24262621; банк одержувача: ГУ ДКУ у м. Києві МФО 820019; код платежу: 22050003) –236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6. Видати накази.
7. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя С. В. Балац
Дата підписання 03.09.2010