Постанова № 11082262, 02.09.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2010
Номер справи
2а-3309/10/1670
Номер документу
11082262
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-3309/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бойка С.С.,

при секретарі Пехоті М.О.,

за участю:

представника позивача - Солдатенко Е.С.

представника відповідача - Ворожка Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Руст"до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

09 липня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Руст"звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро скасування податкового повідомлення-рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що згідно договорів оренди землі від 15.05.2006 року ТОВ “Руст” дійсно орендує земельні ділянки площею 3160 кв.м., 211 кв.м. та 7445 кв.м., які розташовані за адресою: м. Кременчук, проїзд Галузевий. Орендна плата за 2008 рік сплачувалась згідно з умовами договорів. Додаткові угоди до Договорів оренди землі, з приводу підвищення орендної плати за 2008 рік, не укладалася.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, посилаючись на те, що Законом України "Про плату за землю" визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. З 01 січня 2008 pоку законодавчо встановлено, що мінімальний розмір річної орендної плати не може бути менший 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Перевіркою проведеною працівниками Кременчуцької ОДПІ встановлено заниження позивачем суми орендної плати за землю за період з січня по грудень 2008 року у зв'язку з чим в задоволенні позову прохав відмовити. Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 06 грудня 2002 року ТОВ "Руст" зареєстровано Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області.

Рішенням ХХХХІ сесії ІV скликання Кременчуцької міської ради від 16 березня 2006 року Товариству з обмеженою відповідальністю "Руст" передано в оренду до 01.04.2011 року земельні ділянки загальною площею 10 816 кв.м. за рахунок земель, не наданих у власність та постійне користування в межах населених пунктів, для експлуатації та обслуговування виробничої бази по проїзду Галузевому в м. Кременчуці.

На виконання вказаного рішення 15 травня 2006 року між Кременчуцької міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Руст" укладено договіри оренди земельних ділянок, для експлуатації та обслуговування виробничої бази по проїзду Галузевому в м. Кременчуці терміном дії до 01.04.2011 року.

Згідно вказаних договорів орендна плата вноситься Орендарем у розмірі 1,5% від грошової оцінки землі щорічно. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 211 кв.м. станом на 29.03.2006 року становить 10 187,08 грн., нормативна грошова оцінка земельної ділянки 7 445 кв.м. станом на 29.03.2006 року становить 359 444,60 грн., нормативна грошова оцінка земельної ділянки 3 160 кв.м. станом на 29.03.2006 року становить 152 564,80 грн.

Відповідно до п. 8 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) віднесена до загальнодержавних податків і зборів.

Згідно ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України "Про плату за землю").

Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Позивачем до Кременчуцької ОДПІ було подано декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 рік згідно якої сума орендної плати складає 8052,27 грн.

У період з 03.06.2010 р. по 08.06.2010 року працівниками Кременчуцької ОДПІ у Полтавській області проведено документальну перевірку податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Руст".

Перевіркою встановлено заниження позивачем суми орендної плати за землю за січень - грудень 2008 року на суму 8 052,27 грн., про що складено акт № 2907/15-227/32275526 від 10.06.2010 р.

За результатами його розгляду Кременчуцької ОДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення № 000576/0/1503/0/2007 від 21.06.2010 року яким позивачу визначено податкове зобов'язання на загальну суму 12 078,41 грн. (у тому числі за основним платежем 8 052,27 грн. та штрафну санкцію в сумі 4 026,14 грн.).

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку податковому повідомленню-рішенню Кременчуцької ОДПІ № 000576/0/1503/0/2007 від 21.06.2010 року, суд приходить до наступних висновків.

Підпунктом 4 п. 8 розділу ІІ Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та пpo внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року № 107-VI викладено в новій редакції частину четверту статті 21 Закону №161-XIV та встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.

Статтею 7 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки. Таким чином, у 2008 році річна земельна плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3% від грошової оцінки.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 pоку № 10-рп/2008 положення пункту 8 розділу II Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та пpo внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів країни” від 03 червня 2008 року № 309-VI внесено зміни до частин 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі", а саме встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що з січня по грудень 2008 року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено становить 3 % від їх грошової оцінки.

Отже, відповідачем зроблено правильний висновок щодо заниження ТОВ "Руст" суми орендної плати за землю за період з січня по грудень 2008 року у зв'язку з чим, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено до 07 вересня 2010 року.

СуддяС.С. Бойко